Napínavý Tin Star vás nepustí od obrazovek

Napínavý Tin Star vás nepustí od obrazovek

Sky Atlantic vylepšuje renomé kriminálek. Připravte se na seriálovou jízdu, od které se jen stěží odtrhnete.

8 2
21.9.2017

Tin Star

Premiéra: 7. září
Kdo to vysílá: Sky Atlantic
Žánr: krimi, thriller
Seriálové synonymum: Fargo
Kdo v tom hraje: Tim Roth (Twin Peaks), Christopher Heyerdahl (Van Helsing), Lynda Boyd (Arrow), Christina Hendricks (Mad Men)
Kdo za tím stojí: Rowan Joffe
O čem to je: Jim Worth s rodinou přestěhuje do maloměsta, kde se stane šerifem. Vše se vyvíjí dobře, ale ve městě se objeví velká společnost, která skupuje pozemky, aby poblíž mohli těžit ropu. Rozhodně se neplánují vzdát svého cíle, ale Jim jim to určitě nedaruje.

@1Bobesh1

Neobyčejná kriminálka, která osloví vaši pozornost již během prvních minut. Tvůrcům se dobře daří připoutat diváka k obrazovce. Takhle pozitivní úvod si moc pilotů nevyslouží, takže pokud jsem vás nalákal, tak pojďme pokračovat. Seriál Tin Star se prezentuje jako kriminálka, což je asi největší kámen úrazu. Kriminálek známe přehršel a málokterá je opravdu dobrá. Spojovat Tin Star s tímto žánrem je dost nepřesné. Raději bych se držel označení thriller, protože alespoň pilot kritéria thrilleru splňuje na plný počet bodů.


Právě napětí je to, co vás přiková k seriálu a budete chtít vědět, jak to bude dál. Silný promyšlený příběh, který není předvídatelný a epizodní dává posouvá požitek ze seriálu o něco víc. Vy se tak můžete soustředit na jednu hlavní zápletku, která se rozvíjí bez zbytečného vycpávání.

Menší zklamání cítím z postav, pilot jich sice představí poměrně dost, ale veškerou pozornost na sebe stáhne jedna silná postava Jima Worta, ostatní jsou do počtu a není jasné, jestli někdo bude mít v příběhu nějaký vyšší význam. Výborně se jeví hlavní padouch v podobě velké korporace, která jde tvrdě přes mrtvoly ke svému cíli.

Tin Star byste rozhodně měli vyzkoušet, doporučil bych ho všem seriálovým fanouškům. Podobně vydařených seriálů moc ročně neuvidíte, takže rozhodně zařaďte Tin Star do Bedny. V nejhorším přijdete o hodinu času, v lepším případě nám poděkujete za skvělý tip.

95 %

@Trifi

Abych k vám byla hned na začátku naprosto upřímná: žánr krimi opravdu není moje krevní skupina. Většina je stokrát omílaná zívačka bez jakékoliv invence (která pak ještě ideálně zabere prostor jiným seriálům na minimálně dvacet sezon…) a momentální přesycení trhu mě občas dokáže vytočit víc než neustálé štěkání sousedovic psa. Sky se ovšem až zázračně povedlo vymýtit všechno zlo současných kriminálek – epizodnost nahradil jeden nosný příběh, městské kulisy nahradila dechberoucí panoramata a zaměnitelné rádoby drsné detektivy vystřídal chlápek s charismatem na rozdávání. Zkrátka a dobře, Tin Star se v mnoha ohledech od „klasických“ kriminálek" liší a to je jen a jen dobře. Navíc už od prvních minut je vidět, že Sky nalilo do projektu nemalé peníze a nejen na vizuálu je to setsakramentsky vidět. Tim Roth sice strhává veškerou pozornost na sebe, ale ani o jedné postavě se nedá říct, že byla castingovým přehmatem.

Pilot sází na taktiku „hlavně upoutat od prvních sekund“ a tak tvůrci využili v poslední době nadužívané schéma, kdy hned na začátku vidíme zásadní (a šokující) událost a po zbytek prvního dílu de facto zjišťujeme, co k ní vedlo. A i když u mnoha seriálů je jen na efekt, tady má své opodstatnění. Děj nemá smysl víc rozpitvávat, protože seriál samozřejmě funguje nejlíp, když o něm prakticky nic nevíte, ale nutno uznat, že nutkání pustit si okamžitě další dl bylo obrovské.

Další plusové body si seriál připisuje díky filmové kameře. Scenérie si občas nezadají s nejpovedenějšími cestopisy z Aljašky a i samotné městečko, kde se děj odehrává, má místy až magickou auru. Když nad tím tak přemýšlím, nemám až na drobnosti co vytknout (šerif by si asi neměl tak snadno nechat napíchnout kancelář, ehm) a určitě si co nejdřív najdu čas na zbylých devět dílů. Nevěřila bych, že by právě Tin Star rozšířil jediné dva seriály, které mám v této kategorii opravdu ráda. Ale zázraky se dějí a je tu vážný kandidát.

RECEPT (aneb hlavní ingredience): 40 % Tim Roth, 40 % poutavý námět, 20 % pastva pro oči

90 %

@Zelwuska

Na Tin Star jsem se těšila hlavně kvůli Timu Rothovi, ale dle popisu jsem se bála, aby z toho nebyla jen kombinace Aljašky v plamenech a Jesseho Stonea. Už prvních pár minut mě dostalo, začíná se citátem o podobnosti zločinců a policistů a navazuje skřípání staré reklamní tabule. Po pár záběrech na zkroušenou rodinku v autě, leží uprostřed silnice sražený vlk a úvodní část končí výstřelem na hlavního hrdinu. Pro mě rozhodně ideální začátek na vytvoření té správné atmosféry.

Po napínavém úvodu nás příběh zavede o rok zpátky, do doby, kdy se Worthovi přistěhovali do městečka uprostřed hor. Poznáváme Jima Wortha, nového šerifa, otce, který zrovna slaví dva roky své střízlivosti, matku Randy, která dělá vše pro to, aby byla rodina v pořádku a nespadla zpátky do bláta, dospívající dceru Annu, která touží po velkém světě a nechce promarnit své mládí v zapadákově a nejmladšího člena rodiny Peteyho, pětiletého klučinu, který má rád palačinky se slaninou a čokoládou a taky vnímá všechna sprostá slova, která slyší. V městečku jsou mimo jiné indiáni, prochází tam turisté na cestě do hor, všude panuje klid a pohoda a policisté se tak nudí, že v práci hrají počítačové hry. Šerif také podlehne klidu a chodí v pracovní době na ryby. Ale pak přijede Elizabeth Bradshawová, zástupce ropné společnosti, milá zrzka, která má udělat dobrý první dojem, ale umí být i mrcha, a šéf bezpečnosti, který jak zjistíme se nestará jen o vnitřní bezpečnost na rafinerii, ale i o bezpečnost podniku vůči okolí. S nabídkou ropné společnosti se místní vypořádávají různě, někdo je rád za jejich peníze a nové zákazníky, které přivedou do města, a někomu se nelíbí možnosti znečišťování prostředí a dopady na přírodu.

Pak nás příběh opět hodí o rok dopředu. Místní doktorka si stěžuje na ministerstvo, což nedopadne podle plánu, z Anny se stane aktivistka a snaží se dokázat, že kvůli rafinerii umírají zvířata. A věci se začnou komplikovat, víc už raději prozrazovat nebudu. Jen že vás čekají dvě mrtvoly, odposlech, hadi a zrcadla.

První díl rozhodně předčil má očekávání. Líbily se mi drobnosti jako závod gumových kachniček nebo že Anna s sebou chvíli nosí mrtvou kachnu. Zaujala mě kamera, je tam také spoustu záběrů na krásnou krajinu, rozhodně se povedl výběr herců. Jen co budu mít čas, tak se podívám na celou sérii.

85 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 90 %

Nalákali jsme vás ke sledování? Přečtěte si recenzi celé první řady. Jak hodnotíte Tin Star vy, zaujal vás seriál?

Foto: Sky AtlanticDiskuze /4

Alexander

tak nevim jestli nekoukate na neco jinyho, neni to spatny, ale ze by to bylu kulervouci na 90%,,, vůbec

#2 Romix01
21.9.2017 | 18:42:47
Romix01

#1 Alexander: 200% minimálně.. takže asi na něco jiného koukáš :)

21.9.2017 | 18:46:57
hyena

skoro tak isty ako serial bosch…ma to perfektnu hlavnu postavu ale dej nedokaze extra strhnut akurat velke + za nadherne prostredi

21.9.2017 | 19:46:50
KevSpa

Tin Star za mě zatím jedna z nejlepších letošních novinek. Pilotní díl je jen taková zahřívačka, to nejlepší samozřejmě přijde dál a odhalování minulosti hlavního hrdiny je zkrátka neskutečné. Tim Roth dostal přesně tu roli, jaká mu dokonale sedne, a už teď se nemůžu dočkat druhé série. :)

webmaster
21.9.2017 | 21:09:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z