Elementary (Jak prosté) 5 důvodů, proč mají fanoušci Sherlocka sledovat Elementary

5 důvodů, proč mají fanoušci Sherlocka sledovat Elementary

5 důvodů, proč mají fanoušci Sherlocka sledovat Elementary

Pořád váháte, jestli se do Elementary pustit, aby vám to nezkazilo dojem z perfektního zpracování Sherlocka? Pak je přímo pro vás určený tento článek.


7 1
21.9.2016

5. Poklona předloze

Jak jsem slyšel, kolegové Sherlockiani pohlíží na Elementary jako při nejlepším slabou náhražku Sherlocka, anebo v tom horším případě jako na naprosto nesherlockský seriál, který používá pouze jméno. Já s těmito lidmi nesouhlasím, jak je zřejmé, scénáristé Doyla opravdu znají, soudě dle referencí a poklon knižní sérii napříč epizodami.

Elementary oplývá spoustou odkazů. Od letmých poklon (například Sherlock probírá smrt superhrdiny, přičemž cituje pro něj nejlepší smrt jako „pád z vodopádu ve smrtelném objetí se svou nemesis“) ke skoro doslovné citaci (jako je Sherlockova proslulá řeč: „Má mysl vzdoruje stagnaci“, která je jednou z mých nejoblíbenějších).


4. Ostatní vedlejší postavy

Elementary jsme se setkali se spoustou klasických postav. Tyto postavy byly napsány skvěle, s přihlédnutím k tomu, že je seriál situován do současného New Yorku. Všechny se zdají mít zajímavé vylepšení oproti svým originálům:

Mycroft je klasický super-špion (s restaurací coby krytím) ale i tak skončí v romantickém vztahu s Watsonovou. Gregson je náš spolehlivý policejní kapitán, který je obdobou Lestrada od BBC coby Sherlockova hlavního a oficiálního „šéfa“. Setkali jsme se i s Lestradem, ačkoliv byl líčen jako opilý, po slávě toužící upír. A Irene Adlerová? Ačkoliv se zdá být tou do Sherlocka zamilovanou, nezajímavou ženou, je vším, jen ne nezajímavá… No, možná jsem to neměl říkat?

Několik dalších stěžejních postav jsou novinkou pro seriál. Detektiv Bell je „plášť“ pro Sherlocka: slušný, talentovaný policejní důstojník, který je neustále podrážděný Sherlockovou výstředností. Bývalý zloděj aut Alfredo je Sherlockův sponzor (pozn. opora při odvykání) a nyní i přítel, který je zábavnou, občas se vyskytující postavou. Ani mi nepřipomínejte paní Hudsonovou. Kam ta se poděla?

A v této řadě jsme měli možnost „potkat“ Sherlockova otce, Morlanda Holmese. Intrikujícího, brilantního, přes mrtvoly jdoucího magnáta, který má s Sherlockem více než trnitý vztah.

3. Vychází každý týden!

Ne zrovna důležitý bod, ale ano, nemusíme čekat dva roky mezi jednotlivými řadami a je tu navíc okolo dvaceti epizod na jednu řadu. Máme tu tedy spoustu Sherlocka, kterého si můžeme užít.

2. Zvláštní dějové zvraty všude možně

Stejně jako je Elementary americká kriminálka a je tak i psaný, jsem i tak nadšený, že scénáristé dokáží vnést prvek překvapení do každé příběhové linky. Od nečekaných bomb přes otcovské spiknutí k detektivním zápletkám a zase zpátky. Občas ani vlastně netuším, jak to celé tento týden vlastně skončí. Jen kdyby tak přestali s „ukaž stopu, vysvětli stopu, kterou jsme viděli“…

1. Sherlock a Watsonová v podání Jonnyho Lee Millera a Lucy Liu 

Pokud jste četli náš článek „Miller vs Cumberbatch“, tak víte, jak oceňuji Elementary až to, jak využívá postavy Sherlocka a Watsonové. Přes všechna omezení, která s sebou nese struktura kriminálky, se Elementary může pochlubit jedním z nejzajímavějších vztahů hlavních postav v „normální“ současné televizi. Waston je zde žena a na začátku první řady je Sherlockovou pomocnicí v odvykání. To znamená, že od začátku máme tento pečovatelský vztah.

Jak seriál pokročil, měli jsme možnost sledovat, jak se tento skoro až mateřský vztah stává fantastickým partnerstvím sobě rovných. Oba jsou nyní již zkušení detektivové – ačkoliv Sherlock vždy každého nechá daleko za sebou – Watsonová má své vlastní páky. Oba dva (Liu i** Miller**) jsou dobří herci: Miller se svou nervozní zranitelností a Liu s její poctivou Watsonovou. Nedokážu dostatečně vyjádřit, jak moc jsem rád, že scénáristé nejeví žádné náznaky, které by tyto dvě postavy nutili do romantického vztahu. Doufejme, že to tak bude i nadále.

Tady najdete původní článek.

Tak co? Přesvědčil vás tento článek a dáte Elementary šanci? A vy, kteří jste seriál viděli, přijde vám, že jsou tu vyzdvihnuty nejdůležitější klady Elementary? Podělte se s námi o vaše názory v komentářích.

Diskuze /4

Packa

Zatím pořád odolávám, ale spíš z časového důvodu než že bych nevěřila kvalitě. A mimochodem za nejlepší argument považuju „nemusíte čekat dva roky“. :D

redaktor
21.9.2016 | 18:37:24
drioton

Elementary sledujem radšej ako SH s C.To bola taka nudna blbost ze som uz davno nic tak nasilu nepozeral.Vsade kde cil vicim C sa mi otvara nozik vo vacku.

#4 dagsoftware
21.9.2016 | 20:59:04
Emik87

Jsem moc ráda, že jsem si oblíbila obě série. ;)

21.9.2016 | 21:56:41
dagsoftware

#2 drioton: presne moja reč

22.9.2016 | 23:10:06
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

Rozhodnutí o osudu Elementary konečně padlo. Stanice CBS se rozhodla seriál prodloužit pro další řadu. Můžete se tedy těšit, že se s tímto seriálem sejdete i příští rok. Na oznámení z twitteru se můžete podívat uvnitř článku.

Reklama

Fotky

Fotky

Narozeniny

Sledujte nás