Elementary (Jak prosté) Ohlédnutí za epizodou A Difference in Kind

Ohlédnutí za epizodou A Difference in Kind

Ohlédnutí za epizodou A Difference in Kind

Přinášíme vám poslední ohlédnutí této série. Sherlock se svými blízkými pátrá po tom, kdo stojí o jeho mrtvolu, při tom rozkrývají pozadí zločinecké organizace, kterou kdysi vedla Moriartyová. Co jsme se dozvěděli a jak tedy skončila celá tato série, to se dozvíte, když si přečtete naše ohlédnutí.


6 0
20.5.2016

Kdo nachystal bomby?

Naše finálová epizoda začíná tam, kde skončila její předchůdkyně. Sherlock obhlíží bomby, které u nich doma někdo zanechal. Zjistí, že je na dálkové ovládání a protože je nikdo neviděl vejít do domu, zatím nevybuchla. Joan si je jistá, že bombu nachystal Vikner, protože je stejná jako ta u Sherlockova otce v kanceláři. Sherlockovi se to nezdá, protože Vikner sám prohlásil, že jsou nedotknutelní. Bombu tedy zneškodní. Jdou tedy do vedlejšího domu, kde si Sherlock myslel, že se skrývá atentátník. Dům je prázdný. V domě ale najdou čerstvé nedopalky od ochucených cigaret. Sherlock stále brání Viknera a je přesvědčený, že uvnitř jeho organizace je někdo, kdo se ho snaží zničit.

Špehovat se nemá

Zatímco jsou pořád v sousedním domě, zavolá jim Marcus. Někdo kousek od jejich domu zbil vedoucího Morlandovy ochranky. Nešlo o loupež, protože mu nikdo nic neukradl. Sherlock a Joan ho jdou tedy navštívit do nemocnice. V kapse jeho saka najdou ochucené cigarety. Sherlocka nejdřív napadne, že to on nainstaloval bombu, pak jim ale dojde, že je pro Morlanda jen špehoval, protože už se potvrdilo, že Morlandovi neříkali všechno. Díky tomu také viděl člověka, který k nim donesl bombu. Konfrontoval ho a to ho dostalo do nemocnice.


To bylo rychlé pátrání…

Na kabátu velitele ochranky Sherlock najde omítku a uvědomí si, že kousek od nich renovují kostel, je tedy pravděpodobné, že se s atentátníkem popral tam. V kostele najde Morlanda, ochranku a mrtvolu atentátníka. Sherlock mu řekne, že mrtvý nebyl stejný člověk, který vyhodil do povětří Morlandovu kancelář. Morland tvrdí, že tam je jen proto, že měl cestu okolo. Jel totiž Sherlockovi říct, že nebude dál prahnout po pomstě. Sice chce pro Sabine spravedlnost, ale nehodlá proto ztratit svého syna. Nabídne mu tedy spolupráci, aby dopadli toho, kdo chce Sherlocka mrtvého. Sherlock tu pomoc nechce jen tak přijmout.

Proč zemřela Sabine

Sherlock zjistí identitu jejich atentátníka. Jmenoval se Nasim Behzadi. Pracoval pro OSN. Írán zastupuje při OSN Zoya Hashemiová a Sherlock si myslí, že to ona řídila Nasima, protože to byl její osobní řidič. Sherlock myslí, že je členkou Viknerovy organizace. Sherlock s Joan hledají způsob, jak se k ní dostat a Sherlock se rozhodne přijmout Morlandovu pomoc. Morland, Joan a Sherlock se setkají se Zoyou. Ta jim otevřeně přizná, že to ona nechala do jejich domu nainstalovat tu bombu. Chce Viknera zabít. Sherlock chce ale zničit celou organizaci. Zoya jim ale ukáže, jak rozsáhlá celá organizace je a že nemají šanci ji zničit. Také jim prozradí, že po zatčení Moriartyové měli zájem o to, aby je vedl Morland. Proto se ho před lety pokusil Vikner zabít. Sherlock po rozhovoru se Zoyou vymyslí plán, jak Viknera dostat.

Obstarat si důkazy je tak snadné

Sherlock a Joan pátrají po nevyřešených vraždách, které by mohli hodit na Viknera. . Sherlock zfalšuje vražednou zbraň, ale potřebují důkaz, který by mířil přímo na Viknera. Joan přijde za Viknerem a předá mu mobil, na jehož druhé straně je Morland. Ten přijme Viknerovu nabídku na smír, ale on už o ni nestojí. Vikner mu řekne, že jediná věc, která by zajistila smír, je Morlandova smrt. Celý hovor byl v podstatě na nic, ale šlo o to, aby získali Viknerovy otisky prstů. Ty pak přenesou na nůž, z kterého chce Sherlock udělat rádoby vražednou zbraň, a usvědčí tak z této vraždy Viknera. Velmi brzy si Joan zavolá FBI, kterým poslali ten nůž. Agent Burke jí řekne, že to všechno ukazuje na Viknera, ale že ten zmizel, tudíž mu asi někdo z FBI dal tip.

Král je mrtvý…

Sherlock přijede Morlandovi říct, že Vikner uprchl. Myslí si, že se na něj Vikner pokusí zaútočit a navrhne mu odjezd do Londýna. Morland souhlasí. Když Sherlock odejde, Morland Viknerovi zavolá a přijme jeho nabídku na to, že jediný smír bude, pokud Morland zemře. U Sherlockových dveří se objeví šéf Morlandovy ochranky, aby jim sdělil, že jeho i celý tým Morland ráno propustil a že nikam neodletěl. Sherlock okamžitě pochopí, že se Morland rozhodl vydat sám sebe do rukou Viknera. Díky Viknerovu telefonu ho vystopují do staré elektrárny. Na místě ale najdou jen Viknerovu mrtvolu. Kam se poděl Morland?

…Ať žije král

Evidentně zmizel na Sherlockovu střechu. Tam se s ním totiž sejde. Morland prozradí, že Viknera zabili lidé od Zoyi. Sherlock hned myslí, že to ona usiluje o vůdcovství organizace. To se ale spletl. Vůdcem je už někdo jiný. Morland. Neviděl totiž jinou možnost, jak zajistit, aby Sherlock a Joan byli v bezpečí a organizace jim nikdy neublížila. Chce také organizaci zničit zevnitř. Morland taky řekne Sherlockovi, že vlastně on sám, Sherlock, ubližuje těm, které nejvíc miluje. Irene, Mycroft. A že by tedy neměl zůstávat s Joan, s člověkem, kterého miluje nade všechny ostatní. Sherlock jí tedy nabídne bezpečný dům svého otce, který Morland napsal na něho. Joan vehementně odmítne (ach, jak sladké :-) ), a tak se rozhodnou dům prodat přes Lin. A seznámit ji s Marcusem…

@LadyAlex
První, co chci říct, je, že jsem zklamaná. Tvůrci za to tak úplně asi nemůžou. Tak strašně jsem si vybájila Reichenbach, že mě zničilo, když se žádný neodehrál. Když jsem se přenesla přes tuhle myšlenku, mohla jsem si vychutnat tenhle díl, protože byl opravdu dobrý. Jak vidíte podle ohlédnutí, byl až po poslední sekundu nabitý informacemi a zvraty a dějem, což se ne moc často děje v Elementary. Tedy ne tak, aby to zase nebylo extrémně překombinované. Líbilo se mi, jak celá ta linka posledních dílů byla omotaná kolem vztahu otec-syn. Pořád tvrdím, že Morland není takové zvíře, jaké z něj Sherlock vždycky dělal. Je to prostě milující otec, který svým vlastním způsobem chrání své děti. Co se mi ale moc nelíbilo, pokud jsem si to vyložila správně, je narážka na romantický vztah s Joan, kterou udělal Morland. Jak mám ráda v seriálech všechny možné vztahy, tady opravdu od prvního dílu nechci, aby se z nich stali milenci. Podle mě by to degradovalo celý seriál a už by opravdu šel do kytek. Každopádně za mě opravdu pěkný rozlučkový díl s velkým zvratem, ale přesto v klidnějším dění než v minulé sérii. Takže pokud nám zůstanete věrní, uvidíme se na podzim :-)

@hermionablack
Poslední díl bohužel úplně nenaplnil má očekávání. Ano, dočkali jsme se několika zvratů, ale nic moc zásadního. Že se táta stane hlavou zločinecké organizace, jsem věděla hned od chvíle, kdy mu to nabídli. Trochu si postesknu nad stěhováním z Brownstoneu do nového moderního prostředí (snad s sebou vezmou i Clyda), ale Morland mi bude neskutečně chybět.
Tímto bych se chtěla rozloučit s vámi i se seriálem – snad jste si ho užili a dál zachováte přízeň mým kolegům a třeba se potkáme u nějakého jiného.

Tímto ohlédnutím se loučíme s celou čtvrtou sérií. Nás ale zajímá váš názor. Jak se vám ohlédnutí líbila? Co na ně říkáte? Máme v nich pokračovat i v další sezóně? Ozvěte se nám do komentářů, za každý názor budeme rádi.

Diskuze /1

matrix17

Hermiono, nemusíš se bát. Stěhovat se nebudou. Chcou prodat ten nový byt přes tu její sestru, ne Brownstone… ;)

redaktor
23.5.2016 | 19:00:43
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Nepřehlédněte

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

Rozhodnutí o osudu Elementary konečně padlo. Stanice CBS se rozhodla seriál prodloužit pro další řadu. Můžete se tedy těšit, že se s tímto seriálem sejdete i příští rok. Na oznámení z twitteru se můžete podívat uvnitř článku.

Reklama

Fotky

Fotky

Narozeniny

Sledujte nás