Elementary (Jak prosté) Ohlédnutí za epizodou Murder Ex Machina

Ohlédnutí za epizodou Murder Ex Machina

Ohlédnutí za epizodou Murder Ex Machina

Zatímco čekáme na nejnovější epizodu, která vyjde v pondělí, tak jsme si pro vás připravili další ohlédnutí, tentokrát na desátou epizodu s názvem Murder Ex Machina. Dočkali jsme se dvou na sebe navazujících vražd a také velkého odhalení z Morlandova života.


4 0
23.3.2016

Člověk by prostě neměl chodit za prostitutkami

Při střelbě z auta jsou zastřelení tři lidé. Rusa Maxima Zolotovova, jeho bodyguarda a chudáka portýra, který se jen připletl do cesty. Jenže ne moc daleko od místa střelby se nachází druhé místo činu, kde havarovalo auto se dvěma cestujícími, střelci, kteří zabili Zolotovova. Na autě najdou podezřelé stopy, které svědčí o tom, že naše vrahy někdo zavraždil a snažil se to zakamuflovat jako autonehodu. Takže i když jsou střelci po smrti, skutečný vrah, který si je objednal, je pořád na svobodě.

Kočky, kam se podíváš

Sherlock povolá svého oblíbeného mladistvého hackera Masona, aby se podíval na kód nalezený v počítači auta. Ten potvrdí, že opravdu nebyl v továrním nastavení a někdo ho tudíž hacknul. Joan zatím najde informace o Zolotovovi a zjistí, že to nebyl jen bohatý Rus, ale oligarcha, jeden z nejbohatších lidí, který v podstatě vede ruskou vládu. Mason velmi rychle objeví, že kód pochází od programátorky říkající si Mittens, ve skutečnosti Fiony. Fiona je ale autistka a nedokáže lhát. Tudíž stačí jediná otázka, aby se dokázalo, že ona nezabíjela a její kód tedy někdo ukradl a zneužil. Někdo ale jejich firmu hacknul. Byla to konkurenční společnost, jejíž šéfka poté prozradí, že jednala se Zolotovovem o zakázce. Když je ale mrtvý, tak je i po zakázce.


Dostáváme se do vysoké politiky

Kdyby se zakázka uskutečnila, nejvíc by tratil stát New York. Do hledáčku se opět dostává osoba, kterou jsme potkali na začátku epizody, protože byla svědkem střelby. Ten se ale vytasí s tím, že se Zolotovovem domlouval obchod, z kterého měl mít velký prospěch. Marcus se Sherlockem tedy jdou do striptýzového klubu, aby našli prostitutku, které se Zolotovovův bodyguard zalekl. Sherlock okamžitě najde ruskou špionku a ta přizná, že odposlouchávala Zolotovova a svědka střelby, ale nic důležitého se nedoslechla. Sherlock také objeví podezřelou ženu, která se se Zolotovovem hodně stýkala. Mason se ji pokusí vypátrat, ale je na to krátký. Ona ale mezitím dorazí na policejní stanici. Zolotovov jednal jménem ruské vlády a tato žena byla jeho spojka. Snažili se spolu vyjednat konec rusko-ukrajinské války.

Může být válka k něčemu dobrá?

Sherlock se sejde s Fionou a zinscenuje s ní plán, jak dopadnout vraha. Fiona hackne počítač uvnitř auta svého vlastního šéfa. Ten odvedl velkou část příjmu do vývoje raketových motorů. Ale tyto motory jsou zastaralé a nemůžou konkurovat ruským motorům. Kvůli sankcím se ruské motory nedováží. Kdyby skončil ukrajinsko-ruský konflikt, sankce by se s největší pravděpodobností stáhly a ruské motory se dostaly na evropský a americký trh a Fionin šéf by měl po legraci. Proto se rozhodl zabít Zlotovova, který se snažil vyjednat konec tohoto konfliktu. Najal tedy Ukrajince, aby odvedli práci a díky Fionině softwaru potom zabil je. Fiona ale z šéfova mobilu bude schopná vytáhnout data, která ho usvědčí.

Atentát

V době Sherlockovy nepřítomnosti přijde za Joan jeho otec Morland a pozve ji na večeři. Sherlocka to trochu rozhodí a doufá, že se s ním Joan nehodlá vyspat stejně jako s Mycroftem. To mu Joan slíbí. Na večeři se Joan a Morland baví o Mycroftovi a Morland přizná, že ví, že je naživu. Morland pak přizná, že důvod, proč pozval Joan na večeři, je pomoc. Ukládal si svou vlastní krev a chce od ní zhodnotit kvalitu jednoho zařízení. Joan mu najde lepší zařízení, ale pojme podezření, začne pátrat a zjistí, že v Paříži v době, kdy tam byl Morland, zastřelili jednu ženu. Podle léků a způsobu Morlandova stravování Joan dojde, že Morlanda při útoku na tuto ženu také postřelili. A protože si schovává tu krev, Joan se Sherlockem pojmou podezření, že atentátník útočil původně na Morlanda, přičemž ta žena byla jen vedlejší ztrátou. A také jim dojde, že atentátník je pořád někde venku a chystá se na Morlanda zaútočit znovu.

@LadyAlex
Moc se mi líbil Clyde v lednici. Taky informace, že želva musí přezimovat venku, kde si vyhrabe doupě, pro mě byla nová. Tento díl se mi ale jinak moc nelíbil, přišel mi velmi předimenzovaný a moc složitý. Mám ráda, pokud se v seriálech odráží aktuální světové dění, ale nemyslím si, že by tohle byl dobrý způsob, jak reflektovat ukrajinsko-ruský konflikt. Takže za mě spíš palec dolů.

@hermionablack
To si tak jdete do ledničky pro jídlo… a tam želva :D Třeba mě osobně by to rozhodilo a nemyslím, že je to úplně hygienické, tím víc mě zaráží, že si to Joan nechá od Sherlocka líbit. Každopádně díl jako takový celkem ušel, opět jsme tu měli ty špatné Rusáky a pohled na východní konflikt z amerického úhlu. Jak už zmiňovala kolegyně výše, epizoda utrpěla tím, kolik se toho do ní tvůrci snažili nacpat, a tak ve mně po té době zůstaly jen smíšené pocity.

Diskuze /1

Liss93

Díl byl zajímavý díky tomu, že jsme zjistili, jak je to s Morlandem. A auta ovládaná na dálku mi připomněla Doctora (ATMOS) :D

24.3.2016 | 0:26:54
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Nepřehlédněte

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

Rozhodnutí o osudu Elementary konečně padlo. Stanice CBS se rozhodla seriál prodloužit pro další řadu. Můžete se tedy těšit, že se s tímto seriálem sejdete i příští rok. Na oznámení z twitteru se můžete podívat uvnitř článku.

Reklama

Fotky

Fotky

Narozeniny

Sledujte nás