Elementary (Jak prosté) Postřehy z epizody Pick Your Poison

Postřehy z epizody Pick Your Poison

Postřehy z epizody Pick Your Poison

Poslední díl letošního roku nám přinesl další akcí nabitý díl. Dočkali jsme se krádeží identity, otravy nevinného a Shinwellových trablů. Pokud si už nejste jistí, co se v dílu odehrálo, ohlédněte se s námi uvnitř článku.


6 0
29.12.2016

Shrnutí epizody

Zavolejte doktora

Po krátkém osvěžení děje z minulých dílů dostává Joan tajemné pozvání do pitevny od Marcuse. Ten jí oznámí, že obětí je narkoman, který se předávkoval. To by samo o sobě nebylo nic zajímavého, pokud by tak neučinil díky lékům, které získal na předpis napsaný Joan. Jelikož ona už pár let medicínu nepraktikuje rozjede své vlastní vyšetřování krádeže identity. Zatímco kontrola léčiv prověřuje, zda předpis opravdu nevydala a nejede v nějakém podvodu, Joanino vyšetřování ji nakonec přivede až k dvojnásobné vraždě. Obětmi jsou doktorka Kriegová a paní Ridgleyová. Podle indicií se zdá, že paní Ridgleyová přišla za paní doktorkou kvůli pravidelné schůzce a měla tu smůlu, že je někdo přepadl, obě zabil a sebral bloky na předpisy. Mohlo ovšem jít i o podvod s opiáty, který zosnovala Kriegová, a paní Ridgleyová jí mohla pomáhat prodávat je. Doktorka Kriegová byla totiž osobou, která ukradla identitu několika doktorů a vydávala pod jejich jmény předpisy na léky, které následně prodávala narkomanům.

Po prohledání bytu paní Ridgleyové se však nepotvrdí podezření o jejím zapojení v podvodu s opiáty. Po výslechu jejího bývalého manžela a nemocného syna to vypadá pouze jako nešťastná shoda náhod. Šla za doktorkou, protože její nemocný syn Ethan měl rehabilitace a nemohl tedy jít. Laboratoř ovšem objeví shodu kulky, kterou byly obě zabity, s kulkou, která byla vytažena lupiči, který před několika lety napadl bývalého muže paní Ridgleyové, pana Moora a snažil se mu ukrást auto. Proto ho znovu konfrontují s novými zjištěními. Pan Moore jim poví, co se té noci stalo, a že nic z toho nenahlásil, protože byl v autě se svojí milenkou a nechtěl, aby se to žena dozvěděla. Joan díky telefonním záznamům objeví možnou spojitost mezi vraždami i možný motiv.


Zjistí, že nemoc, kterou trpí Ethan není až tak nemoc jako otrava organismu. Jeho matka ho totiž trávila, protože trpěla Munchhausenovým syndromem by proxy (více o této nemoci naleznete zde). Když u jednoho doktora došly testy, šla k jinému. Právě to ovšem byl onen problém. Další doktor, pro kterého se rozhodla, byl jeden z těch, kterým ukradla doktorka Kriegová údaje. To upozornilo doktorku Kriegovou na možnou nesrovnalost. Tu nesrovnalost, díky níž odhalila, že Ethan není nemocný, ale otrávený. Když to sdělila Ethanovi, převládl vztek, naplánoval vraždu obou a s pomocí náhodného známého narkomana, kterého potkal v ordinaci doktorky Kriegové, ji i provedl.

Shinwellovy problémy

Opět se zde setkáváme se Shinwellem. Tentokrát ovšem už není tolik „na očích“. Pořád ovšem chce potopit svůj dřívější gang SBK. Aby se Sherlockovi odvděčil, spraví mu šachový stolek, který je zároveň i důkazem několik desítek let staré vraždy, kterou chtěl Sherlock vyřešit. Byl to tedy takový danajský dar. Sherlock se také dovídá o Shinwellově záměru nepřestat s donášením na SBK. To se mu vůbec nelíbí, jelikož po tom, co „zahladil“ důkazy proti Shinwellovi, doufal, že Shinwell bude od SBK, co možná nejdál to půjde. Naopak se rozhodne spolupracovat s detektivem Guzmanem. Sherlock se pokusí tuto spolupráci rozbít, ale nezdaří se mu to. Proto tedy nabídne Shinwellovi pomoc. Naučí ho, jak získávat informace a nenechat se při tom chytit, nebo hůře, zabít. Pro Sherlocka a Joan bude přínosem, jelikož informace, které poskytne detektivu Guzmanovi, poskytne i našim dvěma konzultantům.

Názory na epizodu

@matrix17

V tomto díle se mi líbily dialogy postav. Byla je radost číst/poslouchat. Netvrdím, že jsou nějak obzvlášť výjimečné oproti jiným dílům, to ne. Jen případ, který řešili, byl „normální“. Nehýřilo se zde technikou nebo jinou specializací. Bylo tu také pár „osobních“ odboček postav. Proto, i když byl díl opravdu průměrný a nemá větší přidanou hodnotu, byl takovým pohodovým posledním dílem roku. Přesto jsem trochu doufal, že bude mít nějaký „speciálový“ motiv. Bohužel…

@LadyAlex

Zase překombinované až hrůza. Základní linka o nemocné matce, která tráví vlastní dítě, se mi líbila, obzvlášť když mám vystudovaný obor, v kterém jsme tuto poruchu probírali i pozpátku. Stejně tak se mi líbila linka ohledně ukradené identity, tu ale dost nehezky ukončili, aby mohli rozvést zbytek děje. Kdyby použili jednu linku na jeden díl, udělali by podle mě líp. Ale jinak se mi díl celkem líbil.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Nepřehlédněte

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

Rozhodnutí o osudu Elementary konečně padlo. Stanice CBS se rozhodla seriál prodloužit pro další řadu. Můžete se tedy těšit, že se s tímto seriálem sejdete i příští rok. Na oznámení z twitteru se můžete podívat uvnitř článku.

Reklama

Fotky

Fotky

Narozeniny

Sledujte nás