Ash vs Evil Dead Postřehy z traileru na seriál Ash vs Evil Dead - část první

Postřehy z traileru na seriál Ash vs Evil Dead - část první

Postřehy z traileru na seriál Ash vs Evil Dead - část první

Připravovaný seriál Ash vs Evil Dead poprvé po třiadvaceti letech opět navštěvuje svět kultovní hororové trilogie Evil Dead, což s sebou přináší i spoustu odkazů a podnětů k diváckým spekulacím. První trailer na tento seriál si proto rozebereme ne v jednom, ale hned ve dvou článcích.


6 0
15.7.2015

Kolem seriálu Ash vs Evil Dead je posledních pár měsíců na internetu hodně živo. Pilní v získávání informací byli přitom nejen fanoušci původní trilogie, ale i samotní herci a tvůrci, kteří se s námi v několika rozhovorech podělili o spoustu zajímavostí z chystaného seriálu.

A aby toho nebylo málo, po prvním traileru tyto informace doplnila ještě i řada odkazů na původní filmy a z nich vycházející fanouškovské spekulace. V tomuto traileru věnovaných hned dvou článcích si proto rozebereme nejen to, co jsme viděli v samotné ukázce, ale také si trochu přiblížíme onu původní filmovou trilogii a celkově si shrneme víceméně vše, co o tomto seriálu zatím víme.


V první části, kterou právě čtete, si rozebereme několik klíčových postřehů z úvodní části traileru a více si přiblížíme i samotnou původní trilogii. V části druhé, kterou na našem webu zveřejníme zítra, doklepeme zajímavosti ze zbytku ukázky a zároveň si shrneme, co o tomto projektu zatím víme co se týče jeho postav a příběhu. Nakonec bych si ještě dovolil upozornit, že pokud v dohledné době plánujete zkouknout původní filmovou trilogii Evil Dead, tak konkrétně tato část postřehů z ní obsahuje některé spoilery.

Thumbnail Play icon

(A pokud jste to náhodou nepoznali, napříč trailerem burácí klasickárocková pecka Space Truckin' od Deep Purple z roku 1972)

Samotný trailer začíná pro celou původní trilogii Evil Dead velmi ikonickým „letícím záběrem“ z úhlu pohledu neviditelného Zla. V původních filmech režisér Sam Raimi takového záběru dosáhl jednoduše tím, že narazil kameru na prkno, se kterým pak jednoduše pobíhal po lese (čímž vlastně i vynalezl a pojmenoval kamerový styl shaky cam). Seriál Ash vs Evil Dead k tomuto efektu využívá praktiku nejspíš o něco modernější, avšak pořád s oním původním kouzlem (na rozdíl od předloňského remaku, kde se tento typ záběru od jisté fyzikálnosti „kamery na prkně“ značně vzdálil).

První větou vyřčenou v traileru je „Můj strýc je šaman.“ To k nám promlouvá Pablo Bolivar (Ray Santiago), který zjevně má jisté mystické kořeny. V rozhovoru pro EW.com o něm Sam Raimi pronesl následující: „Narodil se ve středoamerickém státě Honduras a jeho strýc je šaman – brujo. I Pablo se měl stát brujem, ale odešel ze své domoviny, aby mohl žít americký sen. Je to takový Sancho Panza k Ashovu Donu Quijotovi.“

Ash Williams, hlavní hrdina původní trilogie, dnes už rozhodně není žádný mladík, čehož seriál taky hojně využívá. V tomto konkrétním záběru vidíme, jak si Ash horko těžko zapíná korzet na zakrytí panděra, zároveň si tu ale můžeme všimnout i Ashovy pravé ruky, respektive její absence od zápěstí dál. Právě Ashovu ruku mají na svědomí události Smrtelného zla 2, které jsme částečně mohli vidět i v traileru. Jeho ruka totiž byla ovládnuta Zlem a pokoušela se ho zabít, načež si ji Ash musel uřezat motorovou pilou. Právě tuto pilu si pak na svůj nově vzniklý pahýl narazil, čímž vznikla pravděpodobně nejikoničtější zbraň v historii filmového hororu. A jak jste si jistě všimli, této slavné „ruční motorovky“ jsme se dočkali i v traileru.

Už delší dobu jsme také věděli, že seriálový Ash bydlí v přívěsu, jehož interiér si fanoušci mohli prohlédnout na uplynulém Comic-Conu. Ashův přívěs si přitom vzal sinou inspiraci ze staršího Campbellova filmu Jmenuji se Bruce, ve kterém Bruce Campbell hraje béčkového herce se ztroskotanou kariérou, který se celé dny upíjí ve svém přívěsu, a který se „shodou okolností“ rovněž jmenuje Bruce Campbell.

Celý přívěs v seriálu Ash vs Evil Dead přitom tak nějak shrnuje, co Ash třicet let po jeho setkání se Smrtelným zlem dělal. Nenajdeme v něm nic novějšího než z 80. let, což podtrhuje jeho snahu izolovat se od světa a zůstat při zemi. Zároveň v něm vidíme i značné množství alkoholu, s jehož pomocí se Ash asi vypořádává se svými nočními můrami. Naopak před přívěsem si Ash nechává svou sadu na posilování – podle slov tvůrců se totiž snažil udržet v kondici, kdyby si ho Zlo snad mělo znovu najít. Otázka však zní, jak mu to během těch let vzhledem k jeho korzetu asi šlo.

Nevíme přesně, jakým způsobem se Zlo probudí a co všechno se kolem toho bude točit (tvůrci mlhavě slibují přímo „zamoření smrťáky“), víme však, že za jeho probuzení může samotný Ash. To je přitom jasný odkaz na klasickou scénu filmové Armády temnot, kdy měl Ash odříkat zaklínadlo, které by ho vrátilo domů, ale popletl ho a místo toho probudil armádu nemrtvých. Právě tato scéna byla klíčovým aspektem Ashova charakteru jako hrdiny a obávaného démonobijce, který je ale zároveň vlastně i pěkný břídil. A k tomu se teď vrací i seriál.

Původní prodejnu S-Mart z Armády temnot s mottem „shop smart, shop S-Mart“ Ash během třiceti let vyměnil za zjevně o nic lepší Value Stop (jehož slogan má být podle Campbella „have a valuable day“), původní kára Oldsmobile Delta 88 mu však zůstala. Na našem webu jsme si už několikrát psali, že se jedná o stejný model vlastněný Samem Raimim, který si režisér vmáčkl do prakticky každého svého filmu, a to samozřejmě v čele s původní trilogií, kde se jednalo o žihadlo samotného Ashe.

Mnoho seriálových nadšenců, které Ash vs Evil Dead zaujal, avšak původní filmovou trilogií dosud neznají, si pokládá vcelku logickou otázku, zda se mohou na seriál koukat, pokud žádný film z původní série Evil Dead, tedy Smrtelné zlo (nebo také Lesní duch) a již zmíněné Smrtelné zlo 2 a Armádu temnot, dosud skutečně neviděli. Už režisér a tvůrce fenoménu Evil Dead Sam Raimi se v prvním velkém rozhovoru nechal slyšet, že seriál je záměrně koncipován tak, aby si ho užili nejen milovníci této hororové klasiky, ale i zcela noví diváci. Že nám toto jeho vyjádření ale podtrhne už samotný první trailer, to jsme přece jenom nečekali.

Prakticky všechno, co k seriálu Ash vs Evil Dead z původních filmů potřebujete vědět, je v tomto traileru řečeno, a to dokonce i s doprovodem několika původních záběrů z obou prvních filmů: Ash si před třiceti lety se svými kamarády zajel na výlet do opuštěné chaty v lese. Zde objevili Necronomicon – Knihu mrtvých – a nahrávku s několika vyřčenými zaklínadly z něj. Po přehrání tohoto záznamu se v okolním lese probudí jakási ultimativní esence Zla, která začne všechny mladíky postupně ovládat a zabíjet, až nakonec přežije pouze Ash.

Celá trilogie je samozřejmě o něco propletenější, tohle je však základ, který vám k přípravě na seriál bohatě postačí (ostatně pokud byste se o celém fenoménu Evil Dead chtěli dozvědět víc, můžete si přečíst tento speciální průřez jeho historií). Když bychom se do původní trilogie ale měli zavrtat trochu podrobněji, dojdeme k její už výše zmíněné třetí části s názvem Armáda temnot, ve které Ashe vcucne časový portál vyvolaný Necronomiconem a on se ocitne v Anglii 14. století. Že nám takovouhle maličkost trailer ale mohl zmínit? Bohužel nemohl.

Už od začátku produkce seriálu Ash vs Evil Dead bylo vidět, že jeho tvůrci kolem filmové Armády temnot chodí docela po špičkách. Producent Rob Tapert v již zmíněném společném rozhovoru uvedl, že přestože si Ash události třetího filmu pamatuje, v seriálu zmíněny nebudou. To pak na svědomí samozřejmě nemá nic menšího než peníze. Zatímco první dva filmy si totiž Raimi, Tapert a Campbell točili v podstatě na koleně s výpomocí investorů a v rámci své vlastní produkční společnosti Renaissance Pictures, Armáda temnot vyžadovala podstatně větší rozpočet, a tak se tvůrci obrátili na větší hollywoodskou produkční společnost – konkrétně na Universal.

Právě pro Universal měl Raimi před dvěma lety (těsně po premiéře Lesního ducha – remaku prvního filmu) v plánu napsat i nový filmový Evil Dead, nebo přesněji Armádu temnot 2, jak sám říkal. Na palubě byl i Campbell, jak ale nakonec prozradil sám Raimi na nedávném comic-conovém panelu, během psaní scénáře si uvědomil, že jeho příběh se bude mnohem lépe vyjímat na televizních obrazovkách, a tak se rozhodl od plánovaného filmu pro Universal odstoupit a místo toho přejít ke kabelové televizi Starz. A to se pak Universalu asi nemůžeme moc divit, že si práva nechal u sebe.

Co to tedy znamená v praxi? Ash by v seriálu teoreticky měl být schopen říct, že cestoval časem do středověku, protože to se událo už v závěru Smrtelného zla 2 (přestože konkrétní smlouvu s Universalem samozřejmě neznáme). Jak ale na Comic-Conu nedobrovolně přiznal sám Raimi, už se v seriálu nedočkáme mechanické ruky, kterou si pro sebe Ash v Armádě temnot vyrobil, a stejně tak si neužijeme ani návrat různých Ashových ikonických hlášek z tohoto filmu, s jedinou výjimkou „hromoklacku“ – boomstick, což je v angličtině slangový název, který vznikl už dávno před filmem, a Ash ho tak v klidu mohl použít už v traileru.

Ze stejného důvodu pak trailer neobsahoval ani žádné záběry ze samotné Armády temnot a S-Mart se musel změnit na Value Stop. Jak moc pak tohle informační embargo na Armádu temnot ovlivní samotný seriál, na to si budeme muset počkat až do Halloweenu.

Druhou část trailerových postřehů si můžete přečíst zde.

FOTO: Renaissance Pictures, Starz

Diskuze /2

PecaCZE

Díky moc za článek, hlavně mě zajímalo to co se dělo ve všech těch filmech. Pravděpodobně pro neznalce i někomu řekne jak vlastně přišel o ruku. Na příští rok je teda naplánován Evil Dead 2 a Army of Darkness, ale nic jsem o tom neslyšel.

#2 Rottero
15.7.2015 | 21:09:02
Rottero

#1 PecaCZE: na těch filmech je zvláštní že místo aby použili záběry z minulého filmu tak to natočili znovu a trochu jinak – takže existují dvě (skoro stejný) verze jak si ruku uřízne – koukni na filmy

15.7.2015 | 21:29:43
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Lupu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S02E10: Second Coming

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

hudba | diskuze | titulky | hodnocení

Překlad sedí na verze Ash vs Evil Dead:

  • S02E10.WEBRip.X264-DEFLATE

Překlad: @kaailik a @Enriel

Reklama

Sledujte první řadu

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás