Ash vs Evil Dead Recenze epizody Bait

Recenze epizody Bait

Recenze epizody Bait

Před týdnem jsme se dočkali neprůstřelného důkazu o tom, že fenomén Evil Dead dosud nezemřel a že režisér Sam Raimi pro nás jeho nejikoničtější ingredience ještě pořád dokáže připravit. Jenže co až Raimi na režisérské stoličce nebude? Přežije seriál Ash vs Evil Dead i bez něj?


9 0
8.11.2015

Očekávání druhého dílu seriálu Ash vs Evil Dead mohlo být pro některé fanoušky možná ještě útrpnější než čekání na jeho epizodu první. Co by totiž mohlo být horší, než zmaření krvavého comebacku Sama Raimiho do světa Evil Dead druhou epizodou, která by celý projekt náhle strhla do televizního průměru? Jak tedy nové osudy Ashe Williamse ustojí absenci svého duchovního tvůrce a jak dokáže seriál Ash vs Evil Dead přežít nejen jako pokračování kultovního odkazu, ale i jako samostatný seriál?

Právě kvůli všem těmto palčivým otázkám je obrovskou úlevou, že epizoda Bait je minimálně stejně tak dobrá jako jí předcházející El Jefe. Přitom je ale třeba mít na paměti, že vzájemně si tyto epizody opravdu nemusí zůstávat nic dlužné, protože obě fungují naprosto skvěle ve svém vlastním ohledu. Zatímco El Jefe nám představil nový svět a postavy s využitím Raimiho klasických vypravěčských i režijních postupů, Bait se plně opírá do formátu klíčového pro správný chod celého seriálu, který slibuje nepolevující zábavu od začátku až do konce, byť to ve výsledku moc dlouho netrvá.


Pokud si seriál udrží svou stávající kvalitu a svižnou kadenci, pro některé diváky asi nebude úplně snadné se přes pouhou 30minutovou stopáž jeho jednotlivých epizod přenést. Přitom ale nesmíme zapomínat na to, že právě tento kratší formát je pro úspěch Ash vs Evil Dead skutečně klíčový. Díky pouze půlhodinovému prostoru pro každý díl se totiž seriál nemusí zbytečně rozpínat nebo si hrát na něco, čím není, jen aby dostál nějakým televizním konvencím.

V případě epizody Bait by (tři čtvrtě)hodinový formát mohl tvůrce například více nutit k zatlačení na příběh a nechání diváků na vážkách, jak to vlastně je s matkou Kelly, ke které hrdinové v tomto dílu přijíždějí. Proč si ale s diváky zbytečně hrát na kočku a myš, když je stejně úplně jasné, o co v epizodě půjde? Ve svém půlhodinovém formátu se tak rozuzlení epizody Bait (která celou pointu konec konců záměrně vyzrazuje už v názvu) najednou nestává rozuzlením pro diváky, nýbrž pro Ashovy do daného žánru zatím stále ne úplně zasvěcené parťáky, před kterými se pak společně s Ashem alespoň můžeme naparovat, že „jsme jim to říkali“.

O epizodě Bait by se dala psát spousta krásných věcí. Například už v prvním dílu dost slabé digitální efekty se tu sice nijak nezlepšily, oproti němu je jich ale podstatně méně, zatímco efektů praktických stále přibývá. Nejsilnější zbraní režiséra Michaela J. Bassetta, který jako první dostal za úkol vystoupit ze stínu Sama Raimiho, je pak navíc to, že se ani nesnaží Raimiho styl imitovat, ale přivádí do světa Evil Dead vlastní „novou krev“, která seriálu vdechuje nový život, zatímco epizoda samotná nejen že tím nijak neztrácí na své autentické atmosféře, ale v podobě klasické ukolébavky ze Smrtelného zla 2 ještě i stihne uctít originál.

Výborná je v epizodě i Mimi Rogers v roli Suzy Maxwell, jež nastavila poměrně vysokou laťku všem dalším hostujícím hvězdám, kterých se v seriálu nejspíš dočkáme. Avšak ani ona (byť si celou epizodu zjevně náramně užívá), ani opět výborní Ashovi kumpání nebo razantní a zároveň atmosférický spád celého příběhu, na této epizodě pořád není to nejlepší. Tím zdaleka nejlepším je tu samotný Bruce Campbell. Pokud totiž bylo v epizodě El Jefe vidět, jak si Bruce užívá návrat do své nejznámější role, pak tady je zase vidět, jak si minimálně stejnou mírou užívá experimentování s ní. Seriálové prostředí totiž Campbellovi dává konečně dostatek prostoru si se svým Ashem Williamsem pořádně vyhrát. A on k tomu nehodlá promrhat ani jediný záběr.

Co jsme se tedy po jeho druhé epizodě o seriálu Ash vs Evil Dead dozvěděli? Atmosféra nikam nevyprchala, spád zůstává dechberoucí, a Bruce Campbella, který v roli Ashe Williamse během původních tří filmů zahuhňal sem tam pár vět, bychom teď mohli poslouchat celé hodiny. A naštěstí ho celé hodiny poslouchat taky budeme… Už je zase sobota?

Naše hodnocení: 90 %

FOTO: Starz

Diskuze /5

elfee77

Mě se to líbí prostě strašně moc. Ta ujetost, spád, přehnanost. Mě naopak efekty k seriálu tak nějak sedí. Nevím proč, ale zapadají mi do toho „ujetého“ konceptu. A té krve :D Bruce je pořád štramák a obrovským charismatem. Bála jsem se, že noví parťáci mi nesednou. Naopak – sekundují zdatně :)

9.11.2015 | 10:48:22
deadpool

minimalne 60% rozpoctu muselo padnout na krev a to je dobre :D paradni epizoda

#3 Hurley
9.11.2015 | 11:15:24
Hurley

#2 deadpool: Tak zrovna ta krev bude na celý produkci asi nejlevnější, to je jen nějakej sirup a barvivo. :)

webmaster
9.11.2015 | 12:52:52
PecaCZE

Myslel jsem si, že mi bude vyhovovat 30 minut, ale ta druhá epizoda mohla mít i víc vzhledem k tomu, že se tam toho moc neudálo. Snad to v dalších epizodách bude lepší. Když vidím, že 10 epizod po 30 minutách, říkám si, že mohlo být víc epizod nebo delší epizody. Jinak se mi to zatím líbí.

#5 Hurley
9.11.2015 | 20:25:40
Hurley

#4 PecaCZE: Já sem za to zatím fakt rád. Oni si sami řekli, že chtějí 30minutovky, protože tomu nechtěli zbytečně vymýšlet vatu. Ano, může nás sice štvát, že je to krátký, ale já fakt věřím tomu, že kdyby tomu natáhli dýlku epizod, nenávratně by to začalo ztrácet na kvalitě.

webmaster
10.11.2015 | 6:17:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S02E10: Second Coming

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

hudba | diskuze | titulky | hodnocení

Překlad sedí na verze Ash vs Evil Dead:

  • S02E10.WEBRip.X264-DEFLATE

Překlad: @kaailik a @Enriel

Reklama

Sledujte první řadu

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás