Ash vs Evil Dead Recenze filmu Lesní duch

Recenze filmu Lesní duch

Recenze filmu Lesní duch

Trend moderních reinvencí úspěšných filmových klasik let minulých je v Hollywoodu stále oblíben a nevyhnul se mu tak ani kultovní horor Sama Raimiho The Evil Dead. Pomohlo ale konkrétně tomuto remaku požehnání od tvůrců originálu, nebo se jedná jen o další zbytečnou předělávku?


3 0
29.10.2015

Jednadvacet let od uvedení Armády temnot, poslední části filmové trilogie Evil Dead, se fanoušci konečně dočkali nového přídavku do jejich oblíbené série…Tedy tak trochu. V roce 2013 totiž nepřišlo přímo pokračování původní filmové trilogie, nýbrž remake jejího prvního dílu, což je status, který Lesnímu duchu ve výsledku uškodil asi nejvíce.

S odstupem času by šlo jednoduše říct, že Lesní duch, remake původního Smrtelného zla z roku 1981, je prostě jen špatný film, což by zároveň znamenalo jednoduše hodit veškerou vinu na jeho režiséra Fede Alvareze. Minimálně stejnou odpovědnost za tento snímek ale přitom zároveň nese i tvůrčí trojice původní trilogie Sam Raimi, Bruce Campbell a Rob Tapert, kteří s myšlenkou remaku původně vůbec přišli a produkovali ho.


Ve snaze potěšit fanoušky trilogie Evil Dead přišli Raimi, Campbell a Tapert s nápadem připravit remake původního filmu, který by ukázal, jak mohlo první Smrtelné zlo vypadat s lepším rozpočtem a profesionálnější přípravou. Právě to je ale zároveň největší kámen úrazu celého projektu. Současná doba hororovým remakům nijak zvlášť nepřeje, a to už vůbec ne u čistě hororového remaku vycházejícího ze série, která je dnes daleko více známá svým nádechem komediálním. Fanoušci jinými slovy nestáli ani tak o moderní pojetí původního příběhu, jako spíš o přímé pokračování samotné kultovní klasiky s původní vizí a stejným režisérem i hlavním hrdinou, v čemž už se Raimi a Campbell konec konců poučili u seriálu Ash vs Evil Dead.

Sám o sobě Lesní duch rozhodně není nijak výjimečným snímkem a bohužel se drží řady klišé moderních hororů, avšak právě kvůli tomu, že tento film musí navíc čelit srovnávání s původním Smrtelným zlem, jsou jeho jednotlivé nedostatky ještě o to viditelnější. Kdyby Lesní duch trochu pozměnil svůj scénář a ústřední lokaci (a tedy zcela odstranil jakoukoliv přímou návaznost na původní trilogii), mohlo se jednat o vcelku nadprůměrný snímek kombinující současné trendy moderního hororu s osvědčenými přístupy uplynulých dekád (filmu například nelze upřít perfektní využití praktických efektů a celkově správně klaustrofobická atmosféra). V přímém spojení s dědictvím Evil Dead se však bohužel jedná o podprůměrnou snahu spláchnout původní hororový odkaz moderními lekačkami a pochybnou příběhovou logikou.

Nejrůznějších klišé moderního hororu je Lesní duch plný natolik, až nás to místy nutí docenit originál i v bodech, u kterých by nás to dříve snad ani nenapadlo. Zatímco v původním Smrtelném zlu totiž například o jeho hlavních postavách v podstatě nic nevíme a sledujeme pouze jejich vývoj během událostí filmu, remake ztrácí spoustu času zbytečnou expozicí jednotlivých hrdinů (byť zápletka s drogovou závislostí se, alespoň zpočátku, jeví docela funkčně).

Zamrzí pak i častá nelogičnost chování hlavních postav nebo nutnost dát konkrétní (a zoufale tuctovou) podobu původně neviditelnému Zlu ve skoro až videoherním „final boss“ konfliktu v závěru filmu. Značný vliv moderního hororového přístupu je pak vidět i na celkové „zombifikaci“ v originálu inteligentních a svým způsobem charismatických démonů nebo celkové ohnutí původní mytologie do jakéhosi herního mechanismu, podle kterého titulní Kniha mrtvých zabíjí, zcela jistě ne náhodou po vzoru filmů jako Saw nebo Kruh.

Jak jsem ale psal už na začátku, byla by chyba z toho všeho vinit režiséra Fede Alvareze. Nejen s příhledem na to, že se jedná o jeho režijní debut, je totiž film řemeslně dobře zvládnutý, s poutavým vizuálem i zajímavým soundtrackem (využívající motorovou pilu jako jeden z ústředních nástrojů) a místy skutečně dokáže vyděsit i skvělým budováním atmosféry, spíš než jen pouhou lacinou lekačkou. Proto netřeba hned nutně vylučovat, že by budoucí Alvarezovy celovečerní projekty mohly stále nabídnout kvalitní podívanou. Zásahů do odkazů už existujících hororových klasik ať už se režisér ale raději vyhýbá…

Naše hodnocení: 50 %

FOTO: TriStar Pictures

Diskuze /14

PecaCZE

Myslím si, že ten film byl dobrej pro vybudování fanoušků pro seriál Ash vs. Evil Dead. Bez něj by ta mladší většina pravděpodobně vůbec neznala Evil Dead a remake aspoň nalákal fanoušky.

#2 Hurley
29.10.2015 | 22:16:20
Hurley

#1 PecaCZE: Remake se seriálem nemá absolutně nic společnýho. Ani příběhově, ani mytologicky, ani žánrově. Pokud se někdo těšil na seriál jen díky tomu, že znal remake, tak hned po prvním traileru už stejně absolutně nemohl vědět, která bije. Takže ehm… Ne.

#3 PecaCZE #13 Jerry Screaming #14 Jerry Screaming
webmaster
30.10.2015 | 6:12:35
PecaCZE

#2 Hurley: Vím, že to nemá nic společnýho. Někdo mě snad chápe.

#7 Hurley
30.10.2015 | 13:06:08
Bane

Otřesný remake..

30.10.2015 | 13:16:42
HellTsuku

50% je přehnané hodnocení téhle břečky nudy.

#7 Hurley
30.10.2015 | 14:21:03
mastrx

Nic proti ale původní film byla taky nesmyslná kravina takže nemůžeme vinit remake který čerpá ze stejného soudku. Viděl jsem nedávno starou verzi a ani nedokoukal jak to bylo stupidní.

30.10.2015 | 15:53:11
Hurley

#3 PecaCZE: Tebe nechápe nikdy nikdo se obávám.
#5 HellTsuku: Když sem to viděl poprvý, dal bych určitě míň, ale nedávno sem si to schválně pouštěl znova a až mě to i příjemně překvapilo. Jako furt je to blbý, ale je tam vidět i alespoň nějaká ta snaha vést to správným směrem. Potřetí už na to ale pravda koukat asi nikdy nebudu. :)

#8 PecaCZE #10 HellTsuku
webmaster
30.10.2015 | 19:47:15
PecaCZE

#7 Hurley: Kdybych neznal remake, tak bych nevěděl o Evil Dead nic a tak bych nemusel vůbec narazit na seriál. A takových lidí může být… tak to myslím, pokud jsi mě nepochopil. A ty tvoje komentáře jak se povyšuješ nad ostatními komentovat nebudu.

#9 Hurley
30.10.2015 | 20:04:17
Hurley

#8 PecaCZE: Ne nad ostatníma, jen nad tebou. Taknějak sem doufal, že touhle dobou už tě to plácání kravin přejde, nebo s tím alespoň půjdeš někam jinam. Mnonic…

webmaster
30.10.2015 | 20:22:58
HellTsuku

#7 Hurley: Já jsem to viděl dvakrát a při druhém podívání jsem se nudil ještě víc a to obvykle při druhém podívání se snažím najít ještě něco zajímavého...­.. nic.

#11 Hurley
31.10.2015 | 8:34:40
Hurley

#10 HellTsuku: Ok, beru. A fakt bych byl asi poslední, kdo by ti to zrovna u tohohle filmu zazlíval. :)

webmaster
31.10.2015 | 8:41:03
El Tigre Chino

Nový Lesní duch je fajn. A to píšu s čistým svědomím člověka, co má nakoukáno a má ponětí, jak by měl fungovat horor. Ročně vypouští studia desítky levných hororů speciálně pro evropský trh, protože Američani už to holt nežerou. Budu jmenovat Resident Evil, Insidious 2 a 3, Ouija, Anabelle, Pátek třináctého a Noční můra z Elm street (remaky). Lesní duch k nim na seznam určitě nepatří a když po mě někdo chce doporučit dobrej klasickej horor z posledních let, třeba něco jako Chata v horách, hned mu předhodím právě tenhle film.

Jasně, má to spoustu klišé, ale zrovna tady to prostě sedí, protože Lesní duch byl natočen právě za účelem vzdát poctu žánru. Podobně vznikl vlastně i nový Pátek třináctého, ale… jako jo, Pátek třináctého funguje jako dobrá komedie. S přítelkyní jsme se smáli každých pár minut. Ale to už je off topic.

Zkrátka a dobře: dobrá recenze, ale s hodnocením nesouhlasím. Už kvůli vizuálu a těm několika děsivým scénám bych tomu určitě těch 65 % dal. :)

1.11.2015 | 22:18:43
Jerry Screaming

#2 Hurley: Jediné, co je tam společného, je počet postav (jako v původním, tedy prvním, díle), sklep, znásilnění stromy a také zničený most… Jména jsou ale odlišná, konec také… Můj dojem je z tohohle díla spíše negativní. U masek jsem se třeba vůbec nebál. Bohužel některé nedostatky „zdědil“ i seriál.

9.6.2016 | 21:53:26
Jerry Screaming

#2 Hurley: Jinak s tebou absolutně souhlasím…

9.6.2016 | 21:54:02
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S02E10: Second Coming

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

hudba | diskuze | titulky | hodnocení

Překlad sedí na verze Ash vs Evil Dead:

  • S02E10.WEBRip.X264-DEFLATE

Překlad: @kaailik a @Enriel

Reklama

Sledujte první řadu

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás