Ash vs Evil Dead Jaká byla sledovanost první řady?

Jaká byla sledovanost první řady?

Jaká byla sledovanost první řady?

První řada seriálu Ash vs Evil Dead na kabe­lové stanici Starz skon­čila před dvěma týdny a přestože série druhá byla potvrzena už bě­hem loňského podzimu, i tak určitě stojí za to se podívat na celkovou sledovanost dosavadních epizod a její možné dopady na vzdálenější budoucnost seriálu.


8 0
16.1.2016

Malý odrazový můstek

O sledovanosti první řady seriálu Ash vs Evil Dead jsme poprvé (a do dneška také naposledy) psali těsně po premiéře jeho pilotní epizody, kterou na halloweenský večer zhlédlo jen něco málo přes 400 tisíc diváků s ratingem 0,13 (tzn. epizodu si naladilo pouze 0,13 % amerických domácností v požadovaném věkovém rozmezí 18 – 49 let). Jak sledované tedy byly následující epizody první série? Bohužel nijak valně. Druhý díl první řady s názvem Bait zhlédlo necelých 300 tisíc diváků, přičemž sledovanost epizod následujících postupně rostla jen velmi pomalu, aby se nakonec ustálila opět na zhruba 400 tisících sledujících s průměrným ratingem 0,17.

Tato čísla nám bez kontextu samozřejmě nic moc neřeknou, pokud si je ale srovnáme se sledovaností prvních řad jiných úspěšných seriálů stanice Starz, celý obrázek je hned jasnější. Například první řady seriálů Power a Black Sails z roku 2014 si držely stabilní sledovanost kolem 600 až 900 tisíc diváků, přičemž populárnímu Outlanderovi z přelomu let 2014 a 2015 se dokonce opakovaně dařilo překročit hranici jednoho milionu diváků (s průměrným ratingem 0,25). Oproti tomu o rok starší první řada seriálu Da Vinci's Demons měla sledovanost velmi podobnou seriálovému Evil Dead, tady se ale zase hodí zmínit jak vyšší rating (0,2), tak že sledovanost pilotní epizody tohoto seriálu předčila jeden milion diváků, což je víc než dvojnásobek sledovanosti první epizody Ash vs Evil Dead.


O moc lepší to pak není ani u čísel On Demand zhlédnutí, tedy sledování nových epizod pro předplatitele přímo na webu Starz (kde byly nové epizody Ash vs Evil Dead uváděny dokonce celý den před klasickou premiérou). Zpočátku se seriál pohyboval kolem 20. místa nejsledovanějších On Demand pořadů a během zimy začal stoupat v podstatě jen díky tomu, že hity jako Empire, The Walking Dead nebo Fargo buďto skončily, anebo se odebraly na zimní odpočinek. Ani tak se ale první řada seriálového Smrtelného zla do první TOP desítky nikdy nedostala.

Čísla nejsou všechno

Přestože tato čísla rozhodně nejsou moc lichotivá, celá situace není zdaleka tak špatná, jak by se mohlo zdát. U seriálů kabelových televizí totiž samotná sledovanost nehraje až tak velkou roli, neboť jde spíše o počet konkrétních předplatitelů než o čísla sledovanosti samotných epizod. Do karet seriálu Ash vs Evil Dead navíc silně hraje jeho velmi pozitivní přijetí jak diváky, tak i kritikou. Na sociálních sítích se seriál dočkal velké obliby a na filmové databázi IMDb si k dnešnímu dni drží skóre 89 %, zatímco na webu Rotten Tomatoes si tento seriál udržuje certifikát „Fresh“, kdy je z jeho celkového počtu 43 recenzí negativní pouze jediná.

To, co tak seriálu Ash vs Evil Dead do budoucna pomůže skutečně nejvíc, je jednoznačně právě nadšení jeho fanoušků, neboť vzájemné sdílení informací mezi diváky mělo vždycky větší moc než sebelepší recenze nebo čísla sledovanosti. Pokud se navíc odkážeme na původní filmovou trilogii Sama Raimiho, tak ani ta nebyla ve světových kinech nikdy nijak zvlášť finančně úspěšná, avšak svůj kultovní status si jednotlivé filmy vysloužily až postupem času a zpravidla v rámci vydání na domácí nosiče.

A podobný průběh bychom mohli sledovat i u seriálu Ash vs Evil Dead, který by během jara a léta měl jak vyjít na DVD a Blu-ray, tak být navíc uveden i v dalších zemích (mimo jiné i na českém HBO), což může opět silně přispět k rozšíření povědomí o tomto seriálu a nalákání nových diváků pro druhou řadu.

Naděje do budoucna

To ale zároveň neznamená, že by na distribuci tohoto seriálu nebylo co zlepšovat. Jak jsme psali už v našem článku o sledovanosti pilotního dílu, tak právě tomu se stala Achillovou patou jeho halloweenská premiéra. Uvedení první epizody seriálu Ash vs Evil Dead na sobotní večer 31. října mělo k obrazovkám přilákat všechny fanoušky Halloweenu, ti byli však místo toho roztroušení všude možně, jen ne u svých televizí.

Z halloweenské premiéry pak vychází i to, že celá první řada skončila vlastně až v lednu a tudíž že její dvě poslední epizody byly uvedeny během vánočního a novoročního víkendu, což se také silně projevilo na sledovanosti. Zatímco tak předposlední epizoda s názvem Bound in Flesh propadla na smutných 340 tisíc diváků (s ratingem 0,14), finální díl The Dark One k obrazovkám jen s odřenýma ušima přilákal půl milionu sledujících, což je jen o něco málo větší sledovanost než u pilotní epizody (přitom se však stále jedná o nejsledovanější epizodu první řady).

Rada pro vysílání druhé série je proto jednoduchá: vykašlat se na Halloween a uvést nové epizody už během září či začátku října, aby celá řada mohla skončit ještě před nástupem vánočních svátků. A jelikož 31. říjen 2016 spadá na pondělí, je docela pravděpodobné, že druhá řada se na Halloween vázat skutečně nebude. Jedinou otázkou tak zůstává, jestli budou nové epizody hotové dostatečně brzy, aby se skutečně mohly vysílat už začátkem podzimu.

Podle výkonného ředitele stanice Starz Chrise Albrechta a showrunnera seriálu Ash vs Evil Dead Craiga DiGregoria se na scénářích k nové sezóně pracuje už od konce loňského roku a konkrétně scénář k prvnímu dílu už je kompletní. Zhruba tříměsíční natáčení by tedy teoreticky mohlo začít už začátkem jara (první klapka loňské série padla 15. dubna) a pokud by celá produkce šla hladce, zářijová premiéra by nemusela být problém. Otázkou však samozřejmě zůstává, jaké plány s novou sérií mají konkrétní producenti a samotná televize Starz.

FOTO: Starz

Diskuze /1

atack

snad se jim bude dařit aspon tři dobrý serie by to chtělo :) a ještě aby vyšli s cz podporou na bluray a bude to ideální :)

18.1.2016 | 17:51:10
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální epizoda

Epizoda S02E10: Second Coming

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

hudba | diskuze | titulky | hodnocení

Překlad sedí na verze Ash vs Evil Dead:

  • S02E10.WEBRip.X264-DEFLATE

Překlad: @kaailik a @Enriel

Reklama

Sledujte první řadu

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás