Ash vs Evil Dead
94/100 - 83×

Ash vs Evil Dead

Seriálové pokračování kultovní komediálně-hororové trilogie Evil Dead, ve kterém se Bruce Campbell vrací jako stárnoucí Ash Williams, démonobijec, tlučhuba a packal připravený to natřít všem démonům a jiným příšerám, co se mu postaví do cesty. Za seriálem stojí režisér původní trilogie Sam Raimi.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | Starz | 30 minut
žánr
Fantasy, Hororový, Komedie
hrají
Lucy Lawless (Ruby Knowby), Bruce Campbell (Ashley J. Williams), Ray Santiago (Pablo Simon Bolivar), Michelle Hurd (Linda B. Emery), Becca Tobin (Baal)


Kultovní démonobijec Bruce Campbell se dočká seriálu

Kultovní démonobijec Bruce Campbell se dočká seriálu

Fanoušci kultovní hororové série Evil Dead se před několika měsíci dočkali výborné zprávy. Po nijak zvlášť vydařeném předloňském remaku prvního filmu se totiž ke kormidlu nyní vrací tvůrčí tým původní hororové trilogie s novým na ni navazujícím seriálem Ash vs Evil Dead.

6 0
14.3.2015

Už v průběhu minulého roku bylo ohlášeno, že Sam Raimi, režisér nejen hororové trilogie Evil Dead, ale například i původních tří filmových Spider-Manů, se hodlá vrátit ke své tvůrčí prvotině v novém seriálu pro kabelovou stanici Starz. A vedle něj se na projektu bude podílet i dnes šestapadesátiletý americký herec Bruce Campbell, který ve všech třech Raimiho filmech ztvárnil titulní roli hláškujícího smrťákobijce Ashe Williamse. Než si ale povíme víc, udělejme menší krok zpátky…

Co je Evil Dead?

Evil Dead je hororovo-komediální filmová trilogie režiséra Sama Raimiho z let 1981 až 1992. Přestože se nejedná o trilogii v klasickém slova smyslu, jelikož jednotlivé díly si dějově občas odporují, všechny tři filmy jsou dnes považovány za klasiku filmového hororu.


První Evil Dead (Lesní duch) natočil Sam Raimi ještě jako studentský projekt, který sklidil obrovské uznání nejen u diváků, ale i u kritiky. Film byl dokonce uveden na festivalu v Cannes, kde ho zhlédl i hororový velikán Stephen King, který ho později označil za jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. První Evil Dead (dodnes považován za jeden z nejděsivějších filmových hororů v historii) sleduje dnes už klasický příběh pětice přátel, kteří odjedou na víkend do opuštěné chaty v lese, kde probudí démony, kteří jednotlivé mladíky postupně ovládají a zabíjejí. Protagonistou tohoto filmu je Ash Williams v podání tehdy čtyřiadvacetiletého Raimiho dobrého přítele Bruce Campbella.

Thumbnail Play icon

Po úspěchu prvního dílu jsme se postupně dočkali i dvou pokračování, Evil Dead II z roku 1987 (česky nekonzistentně Smrtelné zlo 2) a Army of Darkness (Armáda temnot) z roku 1992. Zatímco druhý díl v podstatě převypravuje jedničku (je tak zároveň jeho remakem i pokračováním) s větším rozpočtem a smyslem pro humor, třetí díl už téměř jakoukoliv hororovou atmosféru postrádá a s nádechem komediální temné fantasy sleduje Ashovo cestování zpátky časem do středověku.

Evil Dead i samotná postava Ashe se mezi fanoušky hororu staly ikonou, od které se odvinulo několik komiksů, videoher a dokonce i jeden muzikál. V roce 2013 se původní Raimiho film dočkal remaku v režii Feda Alvareze. Avšak přestože se na něm produkčně podílel i sám Raimi, film neměl moc velký úspěch a spíš se tak začalo šuškat o pokračování původní Armády temnot, do které by se vrátil i stárnoucí Ash, opět v podání Campbella.

V průběhu několika dalších měsíců pak začaly vznikat teorie a nejasné zprávy o tom, že se dočkáme „Armády temnot 2“, která by zároveň mohla být i crossoverem s Alvarezovým Evil Deadem, ke kterému se už připravovalo pokračování. Pak ale nastal zvrat: Ash se sice skutečně má vrátit, avšak nikoliv ve filmu, nýbrž na televizní obrazovky v nové minisérii, zatímco možné pokračování remaku se nenápadně zametlo pod koberec.

(Ash a jeho hromoklacek v Armádě temnot; FOTO: Universal Studios)

Co očekávat od nového seriálu?

Nedlouho poté, co Sam Raimi na loňském Comic-Conu oficiálně potvrdil přípravy nového seriálu s tematikou Evil Dead, se tohoto projektu chytila kabelová televize Starz (Spartacus, Da Vinci's Demons, Black Sails), která na rok 2015 objednala deset třicetiminutových epizod a vydala tuto oficiální synopsi:

Bruce Campbell se vrací jako Ash, prodavač, stárnoucí svůdce žen a lovec příšer s motorovou pilou místo ruky, který se posledních třicet let vyhýbal zodpovědnosti, dospělosti a hrůzám Smrtelného zla. Když ale záplava smrťáků začne ohrožovat celé lidstvo, Ash je konečně přinucen postavit se svým démonům – těm osobním i doslovným. Osud, jak se zdá, totiž tohoto nevšedního hrdinu ze svých Zlých spárů jen tak pustit nehodlá.

Sam Raimi záhy potvrdil účast nejen svoji a Campbellovu, ale i svého bratra Ivana a producenta Roberta Taperta, kteří se oba podíleli na všech třech předchozích filmech. Zároveň také ubezpečil fanoušky, že se můžou těšit i na tradiční komediálně-hororovou atmosféru původní trilogie a ikonické Ashovy zbraně v podobě upilované brokovnice („hromoklacku“) a motorové pily naražené na pahýlu hrdinovy pravé ruky.

(původní Evil Dead se v roce 2013 dočkal remaku,
který však moc pozitivních ohlasů nesklidil; FOTO: TriStar Pictures)

Natáčení seriálu by mělo začít během jara na Novém Zélandě. První epizodu bude režírovat sám Raimi a scénáře k celému seriálu by měl psát on, jeho bratr Ivan Raimi a režisér a scenárista Tom Spezialy (Ďáblův sluha). Co se týče podrobností o samotném příběhu, Campbell se nechal slyšet, že starý Ash už není takový srandista jako dříve. I po dvaceti letech stále pracuje v obchodě s domácími potřebami a po jeho zážitcích z původní trilogie navíc trpí i posttraumatickým stresem a nočními můrami. Campbell se také zmínil o dvou nových postavách přímo pro seriál – Ashových kolezích z obchodu, do jejichž rolí už byli obsazeni i konkrétní herci.

Třicetiletý Ray Santiago (Touch) si v Ash vs Evil Dead zahraje Pabla Simona Bolivara, který k Ashovi vzhlíží a jako jeden z mála zjevně věří jeho vyprávění o lesních démonech. Druhou postavu si pak zahraje dvaatřicetiletá Dana DeLorenzo. Konkrétně zde ztvární postavu Kelly Maxwell, Ashovu druhou kolegyni, sousedku a „náladovou rebelku“, která se snaží utéct před svou minulostí, avšak namísto toho je vtažena do Ashova boje se Smrtelným zlem.

Teprve před pár dny bylo navíc potvrzeno, že Campbella, Santiaga a DeLorenzo v seriálu doplní i dvě další herečky: novozélandská televizní hvězda Lucy Lawless (Xena, Battlestar Galactica, Spartacus) a americká herečka Jill Marie Jones (Sleepy Hollow). Lawles si v seriálu zahraje tajemnou Ruby, která se sice také snaží vymýtit Zlo z povrchu zemského, zároveň však věří, že za jeho probuzením stojí samotný Ash. Jones pak v seriálu ztvární policistku Amandu Fisher, která s Ashem protne cestu ve chvíli, kdy ho obviní z vraždy jejího parťáka. Brzy však zjistí, že za touto vraždou stálo něco docela jiného a pokud chce svého parťáka pomstít, bude s Ashem muset spojit síly.

(za seriálovou Xenou nejen že přímo stojí Sam Raimi a Robert Tapert, ale vedle
Lucy Lawless si v ní zahrál i Bruce Campbell a Raimiho mladší bratr Ted; FOTO: MCA Television)

Velká očekávání

Snad každý fanoušek původní trilogie Evil Dead do tohoto nového seriálového projektu vkládá jistě velké naděje. A i když se pokazit může vždycky všechno, fakt, že za Ash vs Evil Dead stojí prakticky celý tvůrčí tým původních filmů, značí, že tohle by se povést vážně mohlo. A pokud by seriál navíc skutečně měl úspěch, Campbell se nechal slyšet, že by se nemuselo zůstávat jen u jedné minisérie, protože tvůrci mají údajně plány pro celých pět sezón.

Pravděpodobně tou největší výzvou pro seriál Ash vs Evil Dead bude udržet rozumný balanc mezi hororovým a komediálním žánrem. V tomto ohledu by se seriál mohl vrátit k atmosféře tehdy skvěle vyváženého Evil Dead II, spíše než k Armádě temnot. Campbell nedávno navíc přiznal, že pro Ash vs Evil Dead bude velmi důležité obstát i před aktuálním králem televizního gore hororu – The Walking Dead stanice AMC. Campbell zpočátku žertoval, že „těm zm*dům ukážeme, jak se to dělá!“, zároveň ale naznal, že mezi smrťáky a zombíky je značný rozdíl a že sám seriál The Walking Dead v posouvání jejich společného žánru na co nejvyšší úroveň odvádí skvělou práci.

Kolem seriálu Ash vs Evil Dead se stále vznáší mnoho otazníků, datum jeho uvedení už je však nejspíš známo. Campbell totiž na letošním festivalu fantastiky Madison Wizard World oznámil, že seriál na stanici Starz odstartuje v rámci Halloweenu letos v říjnu a že bude mít věkovou přístupnost XG (extreme gore) pro silné grafické násilí. A v rámci Evil Dead bychom to nechtěli ani nijak jinak!

O dalších informacích kolem seriálu Ash vs Evil Dead (který by se měl začít natáčet co nevidět) vás budeme průběžně informovat, proto nezapomeňte sledovat náš nový web.

Diskuze /1

Enriel

To jsou ovšem velmi zajímavé novinky. Jsem zvědav, jak se veteráni Bruce a Lucy vyšvihnou :-)

redaktor
15.3.2015 | 18:02:54
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z

Reklama