Ash vs Evil Dead Masivní rozhovor s tvůrčím triem nového seriálu

Masivní rozhovor s tvůrčím triem nového seriálu

Masivní rozhovor s tvůrčím triem nového seriálu

O začátku natáčení seriálu Ash vs Evil Dead jsme vás informovali už minulý týden, teprve nyní jsme se však dočkali oficiální zprávy od Bruce Campbella, Sama Raimiho i Roba Taperta, kteří si pro nás o seriálu připravili spoustu informací a jednu parádní staro­milskou fotku.


2 0
25.4.2015

Skupina publicistů z různých internetových serverů zasedla v rámci natáčení nového seriálu Ash vs Evil Dead s režisérem Samem Raimim, producentem Robertem Tapertem a představitelem hlavní role Brucem Campbellem, a zeptala se jich, co od nového seriálu můžeme očekávat.

A tvůrci nejen že nám toho řekli opravdu spoustu, ale navíc k celému rozhovoru připojili i exkluzivní fotku s Raimiho ikonickým autem Oldsmobile Delta 88, které se vedle všech dílů Evil Dead (včetně remaku) objevilo i téměř ve všech Raimiho ostatních filmech a těšit se na něj můžeme i v seriálu. Kompletní překlad onoho značně vyčerpávajícího rozhovoru si pak můžete přečíst níže.


(zleva Rob Tapert, Bruce Campbell, Sam Raimi
a vzadu jeho věrný Oldsmobile Delta 88 ročník 1973; FOTO: Starz)

Jaký tón můžeme od tohoto seriálu očekávat? Bude to spíš komedie ve stylu Armády temnot, nebo spíše drsný horor?

Sam Raimi: Využíváme prvky filmů ze série Evil Dead, které byly vždycky, jak říkáte, hlavně silně hororové a napínavé, aby dokázaly své diváky opravdu vyděsit. A tady nám v tom nikdo nebrání. Starz nám opravdu nestojí v cestě a dovoluje nám diváky skutečně napnout a vyděsit. Ale jak říkáte, určitě to bude mít i svou komickou stránku, protože tu měli diváci na původních filmech zároveň nejradši. A my si čím dál tím víc uvědomovali, že to všechno byla hlavně Brucova zásluha. A tak jsme ho v těch filmech čím dál tím víc prosazovali.

Bruce byl v prvním filmu hlavní hvězdou jakoby jen náhodou, protože byl poslední přeživší, náš nejlepší přítel a jediný herec, se kterým jsem tehdy kdy pracoval. Pak nám ale došlo, že fanoušci ho mají vážně rádi a že díky němu je tohle celé vážně něco extra.

Odehrává se tento seriál ve stejném světě jako Armáda temnot a Evil Dead?

Rob Tapert: Neodehrává se v úplně stejném světě. Je to trochu pozměněný svět odehrávající se po událostech Evil Dead II. To může znít zmateně, ale… Nechci vám toho moc prozradit, ale to je prostě ta nejlepší odpověď, kterou vám můžu dát. Uvidíme povědomá místa jako důkaz toho, že Ash bojuje se Zlem v naší moderní době. Ash si prošel svými zážitky z Armády temnot, ale my je nebudeme nijak konkrétně zmiňovat. Ash si je ale každopádně určitě pamatuje.

Sam Raimi: Bereme to politicky, nechceme to totiž ani potvrzovat ani vyvracet. Chceme, aby naši diváci nepotřebovali nic vědět dopředu. Postupujeme tak, aby se diváci mohli na seriál koukat, ať už viděli jenom jeden díl Evil Dead, nebo všechny tři, nebo žádný. A pokud jste viděli všechny, bude to pro vás fungovat. Zároveň jsme to ale vymysleli i tak, abyste filmy pro kontext seriálu vůbec nepotřebovali.

Chceme, aby naši diváci nepotřebovali nic vědět dopředu.

Uvidíme nějakou novou podobu Smrťáků?

Rob Tapert: Určitě uvidíte Smrťáky takové, jak si je pamatujete, ať už z původní trilogie nebo z nedávného remaku. Zároveň ale chceme náš svět rozšířit, takže napříč deseti epizodami se setkáme i se Smrťáky, kteří představují úplně jiný typ Zla. Chceme prostě naše diváky překvapit. Rozhodně hodláme pokračovat v tradici Evil Dead.

Bruce Campbell: Ještě bych dodal, že jelikož děláme seriál, ne celovečerní film, všechno se musí strukturovat jinak. Musíte jinak strukturovat příběh, musíte vytvořit mnohem větší svět, protože to diváci vyžadují – koukají na vás každý týden. Takže potřebujete víc zápletek a víc úhlů vyprávění. Bude to mnohem větší příběh.

Ano, setkáme se se Smrťáky, ale zároveň divákům představíme nové bytosti, které jste ve filmech Evil Dead nikdy neviděli.

(teprve třiadvacetiletý Bruce Campbell v prvním Evil Dead; FOTO: Renaissance Pictures)

Jak může být Ash pořád při smyslech? Jak to, že se doteď ještě naprosto nezhroutil?

Bruce Campbell: A proč myslíte, že se nezhroutil? V seriálu zjistíme, že Ash je na tom dost špatně. Bože chraň, aby byl náš hrdina, což se mi jakožto herci líbí. V Armádě temnot jste měli hlavního hrdinu, který zodpovídal za životy stovek lidí, protože si nedokázal zapamatovat tři slova. A teď má na bedrech osud celého světa.

Rob Tapert: Ash není žádný bojovník, není o nic udatnější nebo počestnější, než když jste ho viděli naposled. Očividně docela zestárl a moc odvahy za tu dobu nepobral. My ho najdeme na úplném dně. A z tohoto dna se pak Ash jako náš hrdina musí odrazit.

Zajímají nás přístupy jednotlivých scenáristů a jak se dávají dohromady všechny scénáře. Jak moc konkrétně vy do celého příběhu zasahujete? A kolik scénářů jste zatím prošli?

Rob Tapert: Teď budu asi mluvit za všechny. Sam a jeho bratr Ivan strávili u scénářů každou vteřinu, dokud se Sam nevydal natáčet. A hlavní scenárista Craig DiGregorio je tu posledních pár týdnů s námi. A pořád procházíme každou epizodou. Časově nám zatím všechno vychází. Máme šest scénářů a pár náčrtů, takže se na celkovém průběhu podílíme značně.

Sam je náš nebojácný velitel. Prostě se na tom musel podílet.

Byl tento svět od 80. let až do současnosti soustavně sužován Smrťáky? Nebo si Ash jen doteď lízal rány a Zlo ho přepadne zčistajasna?

Sam Raimi: Smrťáci byli doteď v podstatě nečinní a Ash se snažil žít v tichosti a utajení. Náš příběh proto začíná ve chvíli, kdy se Smrťáci vrátí a někdo se jim musí postavit.

A je to jeho vina, že se vrátí?

Sam Raimi: Samozřejmě!

Bruci, zajímalo by nás, jestli byste o tento seriál projevil zájem, kdyby na něm nepracovali Sam Raimi ani Rob Tapert.

Bruce Campbell: Ne, v žádném případě. Ani bych na to nepomyslel. Sam je náš nebojácný velitel. Všechny ty filmy vzešly z jeho hlavy a je to nejlepší režisér, s jakým jsem kdy pracoval. To myslím mluví za vše.

A vím, že na tomhle se prostě musel podílet a my s ním prostě museli počítat. A ostatní režiséři holt budou muset udržet laťku, kterou nastaví v pilotní epizodě, a kterou už točíme. Takže ne, musel u toho být. A já budu se Samem v kontaktu i kvůli epizodám, které točit nebude, protože v rámci téhle postavy mě nikdy nikdo jiný nerežíroval.

Sam Raimi: Bruce je moc milý, ale režírování Bruce jako Ashe závisí jen na zužitkování toho, jak ho za těch posledních víc než 40 let znám. Jak se chová v určitých situacích, jaká má citová rozpoložení. A já mu vždycky jen připomenu, kým doopravdy je.

(Ash a noví obyvatelé chaty v Evil Dead II; FOTO: Renaissance Pictures)

Ash měl notorické neštěstí v lásce. Najde snad v seriálu konečně tu pravou? Můžeme něco takového očekávat?

Sam Raimi: Myslím, že máte pravdu. Všechny ty dívky, se kterými byl, dopadly jen o něco hůř než on sám.

Bruce Campbell: Ash se trochu motá v kruhu, takže to nebude mít lehké. Bude mít totiž i větší problémy, vyloženě v otázce života a smrti. Takže co se týče romantiky, na rande s Ashem bych se moc nehrnul, protože lidé, co jsou mu nablízku, zpravidla umírají. To chceme v příběhu zachovat. Jelikož jsme ale v televizi, pracujeme s mnohem širším světem, ve kterém během let potkáme hned několik postav, pro které bude toto platit. Myslím, že s tímhle tématem si hodně vyhrajeme.

Sam Raimi: Dáš jim pěknýho hubana, cukrouši. (pozn.: klasická hláška z Armády temnot „Give me some sugar, baby“)

Bruce Campbell: To rozhodně dám. Budu v tom cukrovat hodně.

Nemusíme vymýšlet žádnou vatu.
Starz nás od začátku jedině podporuje.

V předchozích rozhovorech padl dotaz, jestli se dočkáme cestování časem, ale nikdy jsme se nedočkali odpovědi. Takže by nás zajímalo, jestli nám o tom neřeknete něco víc.

Sam Raimi: Co se týče první série, vše se bude odehrávat v současnosti, a budeme se zabývat tím, kam to Ash po třiceti letech dopracoval. Ale Nekronomikon vedle vyvolávání démonů samozřejmě dokáže i ohýbat čas. Možná na konci první řady, protože devátou a desátou epizodu jsme ještě úplně nerozebírali, nebo v rámci řady druhé. Pokud by k tomu příběh směřoval, pak z filmů Evil Dead víme, že je to určitě možnost.

Už jsme slyšeli pár náznaků zápletky, ale zajímalo by nás, jestli se bude jednat o jeden velký příběh?

Rob Tapert: Je to seriálové vyprávění a jelikož jsme na kabelovce, budeme mít centrální zápletku. Každá epizoda ale zároveň bude i samostatným příběhem. Samotné postavy jsou tu na delší cestě a té se budeme každou epizodu věnovat. Náhodný divák se ale zároveň bude moct chytit i během jedné epizody. Jednotlivé díly nebudou tolik provázané.

Sam Raimi: Cením si toho, že nám ve Starz dovolili realizovat 30minutové epizody. To mi přijde vážně skvělé, protože díky tomu můžeme být šílení a zběsilí a zároveň si zanecháme tempo, aniž bychom museli zkoumat vedlejší postavy a dějové linie. Nemusíme vymýšlet žádnou vatu. Starz nás od začátku jedině podporuje.

Ruší tento seriál teoretickou možnost na pokračování remaku původního Evil Dead?

Sam Raimi: Remake Evil Dead je podle mě úžasný. Režisér Fred Alvarez odvedl výbornou práci, se kterou jsme z pozice producentů pomáhali i my tři. Ten film miluju a vážně doufám, že se dočká pokračování. Ale i když si ho někteří fanoušci zamilovali taky, tak zároveň chtěli i to, aby se vrátil Bruce. Proto jsme si řekli, že pokud chceme naše fanoušky někdy uspokojit, tak teď. Teď je pro to správná doba a televize je k tomu momentálně zajímavý formát. Proto jsme se teď rozhodli zaměřit na Bruceův příběh. A doufám, že zároveň se ke svému Evil Dead vrátí i Fede.

(v Armádě temnot jsme se dočkali i „Zlého Ashe“,
můžeme se na něj snad těšit i v seriálu? FOTO: Renaissance Pictures)

Můžete nám něco říct o nových postavách v Ashově světě?

Rob Tapert: Ash bude mít kolem sebe tým. V něm bude především Pablo (Ray Santiago), mladý imigrant, který se snaží být plnohodnotným Američanem a zapomenout na své kořeny – a díky jeho střetnutí s Ashem si uvědomí, co je pro něj důležité. Další je Kelly Maxwell (Dana DeLorenzo), do které se Pablo zamiloval. Ta v Ashe nejdřív nevěří a nechce s ním nic mít, ale nakonec se stane součástí týmu. Uvědomí si totiž, že jde o něco víc než jen o útok několika démonů.

K nim se pak přidá Jill Marie Jones, která hraje Amandu Fisher, policistku, která se setkala s něčím, čemu nemůže tak úplně uvěřit. A to v její profesi znamená problémy. Nejdřív jde po Ashovi, protože si myslí, že stojí za sérií vražd v Michiganu. Přitom se spojí s Ruby (Lucy Lawless), která o Smrtelném zlu ví své a navíc se také snaží dostat Ashe. Tohle bude v podstatě jádro první série. Bude spousta dalších vedlejších postav, ale tohle bude naše hlavní jádro.

Technologie motorových pil od vašich dob určitě pokročila. Chystáte se Ashovu výbavu nějak zmodernizovat?

Sam Raimi: Bruce si svou výbavu za posledních 30 let pro jistotu nechával po ruce. A i Ash žil ve strachu z návratu Smrťáků, který ho za ta léta držel ve formě. A my uvidíme, jak se do nich jeho věrné náčiní zase zakousne.

Bruce Campbell: Je velmi důležité, aby moje motorovka měla dobrý zvuk. Nesmí být digitální, musíme ho nahrát analogově. Musí mít ten drsný a syrový zvuk. Snad se nám podaří sehnat ještě tu původní nahrávku z roku 1979.

Sam Raimi: Já ji mám doma!

Nikam odejít nehodlám. Tohle je můj seriál a já mu chci
věnovat každou vteřinu mé stárnoucí energie.

Všichni máte spoustu práce s tolika projekty, takže kdyby měl Bruce ze seriálu náhodou odejít a kdybyste se vy všichni rozhodli od něj trochu odstoupit, mohl by pochodeň tohoto seriálu převzít třeba někdo nový? Ať už před nebo za kamerou?

Bruce Campbell: Já nikam odejít nehodlám. Tohle je můj seriál a já mu chci věnovat každou vteřinu mé stárnoucí energie. Nedá se to brát na lehkou váhu, tuhle cestu jsme započali už v roce 1979. Pokud se ale přijde s rozhodnutím, že Ash už není třeba, pak rád ustoupím. Rozhodně to pro mě ale není nic vedlejšího.

Rob Tapert: A k tomu se přidávám. Bruce učinil několik velkých obětí, aby mohl postavu Ashe zase vrátit na světlo, a my si jich nesmírně vážíme. Kdybychom měli pochodeň předat někomu jinému, ztratili bychom o to zájem. Něco takového opravdu nevidím jako možnost.

Sam Raimi: Já to vidím stejně. Jde hlavně o to, že jsme se k tomu vrátili jako tým. Těžko říct, co by se stalo, kdyby jeden z nás odpadl, ale o to tu nejde. Ten projekt se nám nesmírně líbí, stejně jako i naše spolupráce a sledování Bruceova hereckého charismatu. A všichni tu máme rádi Evil Dead a proto tu taky jsme. Abychom drželi pohromadě a pobavili naše diváky.

Tento rozhovor víc než cokoliv jiného hlavně potvrdil to, co všichni fanoušci chtěli dlouho slyšet. Že Raimi, Campbell i Tapert to se seriálem myslí skutečně vážně a že, pokud bude mít seriál úspěch, se mu hodlají věnovat i několik následujících let. Doteď navíc nebylo úplně jasné, zda bude seriál vycházet spíše z hororové nebo komediální stránky Evil Dead, a i na to nyní známe odpověď.

Sam Raimi se zjevně chce vrátit k temnějším kořenům, ale zároveň zachovat i humor, z čehož by nám mohl vyjít balanc, který nejlépe předvedl Evil Dead II. Dále jistě potěší i zmínka o praktických efektech, ale tady nejde o kdo ví jak velké překvapení. Raimi byl v oblastni hororových praktických efektů průkopníkem a zbytečné digitalizace v novém seriálu se tedy určitě bát nemusíme.

Někoho by možná mohla zaskočit zmínka o tom, že Ash vs Evil Dead se bude odehrávat v trochu alternativním světě, ve skutečnosti to ale dává smysl. Druhý i třetí Evil Dead trochu pozměňovaly návaznost na svého předchůdce (Evil Dead II byl částečně remakem jedničky a i Armáda temnot vycházela z dvojky s menšími změnami). Jinou otázkou ale je, co tvůrce k částečnému ignorování Armády temnot vede.

Možná jen nechtějí připomínat komediální nádech tohoto dílu (a hlavě jeho happyend, na který by se jim v seriálu těžko navazovalo), pokud se sami chtějí vrátit spíše k temnějším kořenům, možná se ale taky jedná o problém autorských práv, které k Armádě temnot pravděpodobně pořád vlastní společnost Universal Pictures. Víc se snad dozvíme v budoucnu.

Diskuze /3

Ojika

Na film jsem koukala už jako malé dítě, takže se na seriál vážně těším. :)

25.4.2015 | 12:44:38
aegispotae

jen jedna vec – armada temnot nekoncila pouze happyendem – respektive existuji dva ruzne konce

#3 Hurley
10.6.2015 | 0:22:09
Hurley

#2 aegispotae: Ano, ale oficiální konec, se kterým počítá i seriál, je ten happyendovej. Na ten postapo konec, co běžel v Evropě, by ten seriál nakloubili asi těžko. :)

webmaster
9.7.2015 | 8:58:58
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S02E10: Second Coming

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

hudba | diskuze | titulky | hodnocení

Překlad sedí na verze Ash vs Evil Dead:

  • S02E10.WEBRip.X264-DEFLATE

Překlad: @kaailik a @Enriel

Reklama

Sledujte první řadu

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás