Ash vs Evil Dead Na Starz jsme našli nový domov, říká Sam Raimi

Na Starz jsme našli nový domov, říká Sam Raimi

Na Starz jsme našli nový domov, říká Sam Raimi

Sam Raimi, tvůrce filmové série Evil Dead i nového seriálu, v tom má jasno. Ash vs Evil Dead není jen televizní verzí svých předchůdců, nýbrž plnohodnotným pokračováním, které na kabelovce Starz našlo svůj pravý domov. Přečtěte si více v dalším hutném rozhovoru pro server EW.com.


5 0
10.7.2015

Vím, že jste dřív dlouho mluvili o tom, že byste eventuálně natočili Evil Dead 4, což se nakonec změnilo v televizní seriál. Proč seriál a ne film?
Především šlo o finance. Rob Tapert, já a Bruce Campbell jsme o dalším filmovém Evil Dead mluvili dlouhou dobu. Ty předchozí ale přitom v kinech nikdy moc úspěšné nebyly. Měly dlouhou životnost na DVD, Netflixu a na videokazetách – když tedy byly ještě v oběhu, dnes především online, ale uvedení v kinech nikdy moc velký úspěch nemělo. Z nějakého důvodu to vždycky trvalo, než si jich lidé začali všímat. Takže když jsme zvažovali další film, řekli jsme si: „Nechceme, aby to s tímhle dopadlo jako s těmi předchozími.“ Vždycky máme velká očekávání, když slyšíme, jak se na to fanoušci těší, ale v návštěvnosti kin se to prostě nikdy neprojeví.

Od té doby jsme ale získali spoustu zkušeností s televizí a začali jsme si uvědomovat, že co fanoušci na sérii Evil Dead skutečně milují, je Bruce Campbell v roli Ashe. A televize, se kterou teď vážně máme dost zkušeností, dokáže z u diváků oblíbené postavy opravdu hodně vytěžit. A možnosti televize se teď navíc rozšířily natolik, že na kabelovce teď můžete ukázat v podstatě cokoliv.


Takže se prostě tak nějak stalo, že svět se změnil natolik, abychom si uvědomili, že fanoušci skutečně chtějí tuhle postavu a televize by pro ni mohla být to správné médium – ne jako jenom jeden film – a můžou tak Ashe mnohem lépe poznat, nenávidět ho, milovat ho a nechat se vytáčet jeho pobuřujícím a občas až bláhovým chováním, jeho obřím egem a žvanivou povahou. A kabelovka nám umožní vyprávět skutečně hororové příběhy a zabřednout do skutečně morbidních a šílených vizuálů. Svět se prostě změnil natolik, abychom na kabelové televizi mohli zakotvit s novým Evil Dead.

(Rob Tapert, Bruce Campbell a Sam Raimi se o seriálu
poprvé rozpovídali v masivním dubnovém rozhovoru)

Jak byste popsal nádech tohohle seriálu? Protože ve filmech se hodně měnil. Jednička byla ryzí horor, dvojka pak mix hororu a komedie, a Armáda temnot byla akční a dobrodružná.
Snažíme se o hororový nádech prvního Smrtelného zla, zatímco samotná postava Ashe se mnohem víc rozvinula ve dvojce. Takže se to snažíme kombinovat.

Jak se Ash změnil? Na začátku je jen mladý a hloupý a pak se změní v mladého, ale hodně drzého. Teď Ashe vidíme po dvaadvaceti letech. Jaký je a čím si prošel?
Prošel obří změnou. Teď je starý, hloupý a navíc drzý.

Takže vytahuje všechny svoje nejlepší karty!
Přesně tak! Teď ale vážně nepřeháním. Je hodně v regresi. Zase doplňuje regály a pracuje v obchodě Value Stop a pořád je z něj tlučhuba. Od jeho posledních střetnutí se Smrtelným zlem se snaží žít nenápadně. A už ho začíná dohánět stáří. Má problém se zuby a nejspíš ani pořádně nedokáže udržet moč. Klidně může nosit i plenu. Čekají ho i další problémy, ale jelikož udělá jednu hloupou chybu, Smrtelné zlo opět procitne a tím se náš seriál rozeběhne.

Takže je opět zodpovědný a vypuštění smrťáků.
Rozhodně. Jedině on je tak hloupý, aby si s démony zahrával, což taky udělá. Pořád ale s příšerami umí dobře bojovat, takže nějakým těm smrťákům rozhodně nakope zadky, omluvíte-li mou mluvu.

(Rob Tapert, Sam Raimi a Bruce Campbell v roce 1981,
kdy šlo do kin první Smrtelné zlo; FOTO: Renaissance Pictures)

Jaké pro vás bylo točit první epizodu a celkově se vrátit k tomuto příběhu a této postavě?
Nebylo to moc těžké, protože jsem se vlastně jen vrátil k práci s mými kamarády. S lidmi, se kterými jsem celý život jen točil filmy. Takže to bylo to nejjednodušší. Všechno stojí na tom se u toho bavit a dělat ty příběhy společně, na ničem jiném v podstatě nezáleží. Nejde o naše ega a nejde nám ani o peníze. Fanoušci tohle vážně chtějí, takže je úžasné moct udělat něco vyloženě pro ně. To je přitom docela vzácné, nestává se to tak často.

Můžeme se v seriálu těšit na cestování časem? Nebo se vše bude odehrávat v současnosti?
Je pravda, že v trilogii Evil Dead hraje cestování časem určitou roli. Ve druhém filmu, jak jistě víte, se otevře portál a vtáhne Ashe zpátky časem do středověku. Ale v seriálu, minimálně tedy v prvních devíti epizodách – na desáté pořád ještě pracujeme – jsme otázku cestování časem ještě neotevřeli. Máme spoustu materiálu i pro náš současný svět, pro Ashe a jeho přátele, partnery v jeho boji proti Zlu a jeho tým. Ještě jsme prostě necítili potřebu vytahovat cokoliv dalšího.

Mluvíte o týmu. Co nám můžete říct o dalších postavách, se kterými se v seriálu potkáme?
Máme tu dvě hlavní postavy, se kterými se Ash spojí. První je Pablo Simon Bolivar, který je ilegální přistěhovalec. Je to Ashův kolega a věrný přítel a brzo mu dojde, co ho s Ashem vlastně čeká. Ví, že Ash stojí uprostřed bitvy proti rozpínajícímu se Zlu a cítí, že jeho místo je po Ashově boku. Narodil se ve středoamerickém státě Honduras a jeho strýc je šaman – brujo. I Pablo se měl stát brujem, ale odešel ze své domoviny, aby mohl žít americký sen. Ve skutečnosti tu žije jako ilegální přistěhovalec a zatímco se ho naše země snaží deportovat, on se snaží spasit svět před Smrtelným zlem. Je to Ashův dobrý přítel. Takový Sancho Panza k Ashovu Donu Quijotovi. Vidí v Ashovi do jisté míry určitou šlechetnost a dobrotu, hluboko pod povrchem. A i když na to sám Ash občas zapomene, Pablo mu připomíná, že je to bojovník, kterého svět potřebuje. A tak se stane Ashovým parťákem.

(o Ashovi a jeho parťácích nám ve svém rozhovoru něco málo řekl i samotný Bruce Campbell)

Pak je tu ještě postava Kelly Maxwell. Původně je to moc milá dívka, která se ale později sama stala obětí Smrtelného zla. Je proti nim na válečné stezce a proto se spojí s Ashem a Pablem ve své cestě za pomstou. Její příběh je mnohem osobnější: „Najít je a nikdy nepřestat, dokud i poslední z těch věcí není na kousíčky a pohřbená. A znovu pohřbená. A znovu pohřbená.“ Tvoří spolu ale fungující tým, v jehož středu stojí Ash.

V seriálu se objeví také Lucy Lawless jako Ruby. Co mi můžete říct o její postavě?
V seriálu se jedná o hodně záhadnou postavu. Je tu ještě jedna postava, Amanda Fisher, detektivka státní policie, jejíž parťák byl ovládnut Zlem a ona ho musela zabít. Nikdo jí ale nevěřil a proto ji vyhodili od policie. Myslí si, že přišla o rozum, dokud k ní nepřijde Ruby. A Ruby jí začne vysvětlovat, že „na tomto světě se toho děje víc, než se zdá. Existují věci, kterým nerozumíš.“ V podstatě Amandu Fisher postaví na cestu poznání nadpřirozena a duchů z Necronomiconu, kteří existují i v našem světě.

Zjistíme, že podle Ruby je za všechno zodpovědný Ash – což ve skutečnosti je – ale ona si zároveň myslí, že Ash je padouch, což on není. Rozhodne se Ashe najít, k čemuž využije Amandu Fisher – detektivku michiganské policie, která má svůj vlastní cíl – aby byla jejíma očima a ušima v terénu. Takže po určitý čas bude Ruby Ashovým protivníkem, dokud si neuvědomí pravdu. Pak se ale o Ruby dozvíme něco nového, co by mohlo příběh obrátit vzhůru nohama. To už vám ale vyzrazovat nebudu.

Fanoušci Xeny se určitě těší na znovushledání Lucy a Bruce. Můžete nám říct ještě něco, co jsme zatím nepokryli?
Jen že si opravdu myslím, že u Starz jsme našli náš nový domov. Evil Dead býval doma v kinech a autokinech. To byl jejich hlavní cíl. Pak sice zmizela, i přesto jsem ale přesvědčený, že první Smrtelné zlo bylo dokonalým filmem pro autokina. S kamarády jste si mohli v autě užít šokující podívanou, s velkým plátnem a tím malým reproduktorem uvnitř auta. Bylo to šílené, ale pro rozsah interiéru auta to prostě stačilo. Jeden by si přitom myslel, že v autokinech tyhle filmy svoje kouzlo ztratí, spíš si ale myslím, že Evil Dead nikdy nebyl pořádně doma ve skutečných kinech. Ty pro nás byly moc nóbl. A i když jsem to na televizní obrazovce zatím neviděl, tak myslím, že právě na kabelovce jako Starz jsme našli náš skutečný domov, novou verzi autokina na malé obrazovce. Jsem vážně nadšený z toho, že jsme se s tím dostali do televize.

(Bruce Campbell a Lucy Lawless se znovu střetnou čtrnáct let
po ukončení seriálové Xeny; FOTO: Renaissance Pictures)

Původní rozhovor v angličtině si můžete přečíst na serveru EW.com.
FOTO: Starz, EW.com

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S02E10: Second Coming

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

hudba | diskuze | titulky | hodnocení

Překlad sedí na verze Ash vs Evil Dead:

  • S02E10.WEBRip.X264-DEFLATE

Překlad: @kaailik a @Enriel

Reklama

Sledujte první řadu

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás