Falling Skies Pět let rodina Masonů bránila Zemi, podařilo se jim to?

Pět let rodina Masonů bránila Zemi, podařilo se jim to?

Pět let rodina Masonů bránila Zemi, podařilo se jim to?

Stanice TNT ukončila pátou řadou svůj seriálový hit o invazi mimozemšťanů na Zemi. Pojďme se poohlédnout za celým seriálem. Jaké to bylo a o co vlastně mimozemšťanům šlo?

15 1
7.9.2015

Pátá řada začala nadějně

Stanice TNT si zakládá na tom, že se prezentuje jako stanice plná akce, proto se dá předpokládat, že i její seriály budou akční. Toto Falling Skies plnil první dvě řady, pak odešel showrunner a tempo seriálu zpomalilo. Můžeme to svádět na usazení 2. Mass v Charlestownu, ale problém byl především v tom, že se seriál začal více zaměřovat na rodinu.
Pátá řada vykročila překvapivě akčněji a nekompromisněji, což rozhodně bylo pro mnohé diváky milé překvapení. Místo řešení rodinných vztahů jsme se dostali k řešení hlavní zápletky – invazi Espheni. To ale nevydrželo dlouho a ve chvíli, kdy se 2. Mass vydala na cestu do D. C., tak tempo začalo pokulhávat a scenáristé začali přidávat další zbytečné linky místo toho, aby šli rovnou do D. C.

Kvůli tomu jsme část cesty 2. Mass po D. C. sledovali ve tmě a z dálky, aby mohli tvůrci urychlit postup. Tento příklad podtrhuje největším problém celé série. Důležité věci jsou ve Falling Skies řešeny rychlostí blesku. Věnuje se jim velmi málo pozornosti.


Nová rasa – Dorniyové

Do páté řady jsme vstupovali s otázkou, kdo to Toma na konci páté řady zachránil? Během sledování jsme se dozvěděli, že to byli Dorniyové. Tedy rasa, kterou Espheni zničili jako první a vytvořili si z nich Skittery. I když tato rasa měla být dávno vymazaná z galaktické mapy, tak několika jedincům se podařilo přežít a podnítit Toma k zuřivosti a přímočarosti. Také Tomovi darovali zbraň, která dokázala zničit Espheni. Dorniyové se však v seriálu moc neohřáli, když už se objevili, brali na sebe podobu Tomovy ženy. Celá rasa nefigurovala vůbec ani na konci seriálu, čímž působí značně zbytečně. Větší zásah by od Dorniyů vůbec nevadil. To samé můžeme ale napsat i o Volmech.

Proč sem vůbec Espheni přišli?

Otázka za zlatého bludišťáka, která byla zodpovězena královnou! Proč k nám Espheni vůbec přišli? Původní myšlenka byla, že se prostě snaží rozšířit svou říši, ale královna nám ukázala, že to bylo celé jinak. Espheni se přišli na Zemi pomstít. Teď si držte klobouky, protože celá podstata této rasy udělala během celého seriálu velký kotrmelec.

Původně jsme totiž začínali jen se Skittery, kteří pobíhají po Zemi s Mechy. Zajímali lidi a přeměňovali je na Skittery. Bylo jasné, že je nad nimi něco víc. Následně se objevili na Zemi Vládci, o kterých jsme se dozvěděli, že vládnou Skitterům. Volmové nám řekli, že Vládci mezi sebou moc nekomunikují a že se po galaxii pohybují po jednom, maximálně po dvou. Mělo jít o rasu, která mezi sebou moc nekomunikuje. Každý Vládce se soustředí jen na rozšiřování svého území. Tato teorie však dostala první pořádný kopanec ve čtvrté řadě, kdy se Vládci na Zemi začali družit a spolupracovat. Ukázalo se taky, že Espheni velmi rádi experimentují s DNA, čímž tvoří neustále nové jednotky. Ty se ale v seriálu objevovaly velmi pozvolna. Takže si Espheni experimentování oblíbili asi až od svého pobytu na Zemi?

Všemu šéfoval velký mouchopavouk

Následující odstavec je spoilerový, takže pokračujte ve čtení na vlastní nebezpečí.
Ve výsledku se ukázalo, že Espheni jsou vlastně celkem komunikující rasa, které když teče do bot, tak se obrátí na svou královnu. Ano, Espheni nejsou vůbec žádnými Vládci, jak se jim v seriálu přezdívá. Mají nad sebou ještě královnu, která jim jakožto svému úlu velí.
S královnou je spojena i invaze Espheni na Zemi. Tato královna před mnoha lety poslala na Zemi svou dceru, aby Zemi ovládla, ale Královna i Espheni byli zabiti. Královna slibovala pomstu, kterou vlastně mapuje pět řad seriálu. To nemění nic na tom, že celá invaze byla ukončena velmi rychle. V podstatě stačilo mávnout kouzelným proutkem, tedy kapslí.

Výborná výprava, slabší dialogy

Výborných sci-fi seriálů je opravdu jako šafránu. Něco je málo sci-fi a něco už je zase až moc přehnané. Někdy je špatná zápletka, někdy dialogy a někdy úplně všechno. Falling Skies se výborně povedla výprava a kostýmy. Prostředí bylo ztvárněno velmi reálně. Později začíná být problém především s dialogy postav.

Americká televizní produkce jako taková klade obrovský důraz na rodinu. To bylo vlastně již od počátku seriálu tématem číslo dvě. Od třetí řady jakoby docházelo pomalu k přechodu od tématu číslo jedna – invaze, k tématu číslo dvě – rodina/vztahy. 2. Mass se usadila a tvůrci měli více času na řešení vztahů jednotlivých postav. Novým rasám se seriál věnoval spíše sporadicky.

Vezmeme-li v potaz zakončení jednotlivých hlavních postav, tak nejhůře nám dopadl John Pope, jehož konec asi moc diváků nepotěšil. Naštěstí stihl Tomovi říct jeho oblíbenou větu. Další hlavní postavy se nám dočkaly veselého konce, tedy až na Anne. Ta byla pravděpodobně zachráněna rasou Dorniya. Ukazuje se nám tak další zádrhel série. Seriál má problém se zabíjením hlavních postav. Z těch nejhlavnějších nám během pěti let nezemřel ani jeden Mason, pokud nebudeme počítat Lexi. Což rozhodně pro seriál s katastrofickými prvky není solidní bilance.

Shrnuto podtrženo

Falling Skies rozhodně patří k lepším sci-fi seriálům současné doby, ale jen horko těžko se zařadí k těm nejlepším. Výsledný příběh je rozhodně zajímavý a poutavý. Divák se však od třetí řady musí prokousat řadou epizod, o kterých si řekne, že se v nich nic neděje. A to je u seriálů, které mají jen zkrácené série, velmi nemilé.

Renomé seriálu rozhodně vylepšuje začátek páté řady. Konec ala Avada kedavra rozhodně řadu diváků nepotěší. Seriál se ve velkém snaží hrát na citovou stránku diváka. Na druhou stranu díky těmto dějovým linkám velmi často nezbývá čas na řešení důležitých a pro nás sci-fi fanoušky podstatných zápletek, na které pak nezbývá čas. Důležitou součástí seriálu jsou také mimozemské rasy, kdy nejvíce prostoru dostávají Epsheni, kteří se nebojí neustále přicházet s novými jednotkami, takže se rozhodně nenudíme. Tím ale zajímaví mimozemšťané končí. Ostatní rasy se objevují jen zřídka. Hlavním pojítkem mezi jednotlivými řadami zůstává jen ona invaze Espheni, bohužel nic víc. Tvůrci se nesnaží vytvářet řadu táhnoucích se dějových linek, vsázejí spíše na ty, které se vyřeší během několika epizod, potažmo během úvodní epizody následující řady.

Celkové hodnocení seriálu: 70 %

NEZAPOMĚŃTE I VY OHODNOTIT SERIÁL FALLING SKIES I VY

Foto: TNT

Diskuze /21

1Bobesh1

V půlce psaní mi došlo, že už je to strašně dlouhé, takže se do článku nevešlo vše, co bych chtěl, aby se vešlo. Chtěl jsem více rozebrat zbytečnost všech ras, a většiny událostí, zvláště z prvních dvou řad, ale pak by vypadalo hloupě těch 70 % :D
Každopádně, bylo to celkem fajn. Finála šíleně zbabraný, ale pořád lepší než finálové epizody od CBS. Těším se na Vaše názory a slohové práce na téma: Konec Falling Skies :)

#2 ScaryX
admin
7.9.2015 | 20:50:11
ScaryX

#1 1Bobesh1: Co takhle udělat shrnutí článku o shrnutí seriálu? Tohle je tak dlouhý, že se to nechce číst ani mně :D

#3 1Bobesh1 #5 komja
webmaster
7.9.2015 | 21:12:45
1Bobesh1

#2 ScaryX: A to jsem ještě velký kus smazal. Přece jenom narvat pět let do jednoho článku je těžké. Zvláště když tvůrci dělají jeden kotrmelec za druhým :D

Shrnutí je na konci jakože Shrnuto podtrženo.

#4 ScaryX
admin
7.9.2015 | 21:16:35
ScaryX

#3 1Bobesh1: Sorry, nevšiml jsem si :D Tak dobře, přečtu si to tedy v práci… :-)

webmaster
7.9.2015 | 21:22:58
komja

#2 ScaryX: A to já si to pěkně přečetl :D a bylo by zábavný udělat anketu kde by se zjistilo jak se lidem líbil konec ;)

#6 1Bobesh1
7.9.2015 | 21:24:47
1Bobesh1

#5 komja: Anketa nám toho moc nepoví. Zjistíme jen, že většina hodnotí konec za 4 (třeba), Lepší by bylo kdyby většina lidí napsala, jak se jim to líbilo / nelíbilo. Mně to přišlo prostě až moc rychlé. Bohužel. Mohli se alespoň královně věnovat více jak 10 ,minut. Dát větší šanci Dorniyům se projevit. Vysvětlit více boj mezi Espheni a Volmy…

#9 komja
admin
7.9.2015 | 21:48:52
dalibor.durcak

Klidně i delší články..toto je kvalitní čtení, kvůli kterého tady tak rád a často chodím. Za mně bych přidal 10% a zařadil seriál mezi své srdcovky a tedy jedno z nejlepších sci-fiček :)

7.9.2015 | 22:25:13
ked

yeah, první dvě série byly skvělé, naprosto mě to vzalo, viděl jsem obě série ve dvou dnech, a pak to šlo celkem do kopru. Pátou sérii jsem projel za jeden večer rychle, jen na poslední díl jsem se díval po celou dobu.

7.9.2015 | 22:58:41
komja

#6 1Bobesh1: To jsem taky napsal do hodnocení posledního dílu, že z toho udělali slaďárnu a že ten konec měl být trošku drsnější a že tam mělo zemřít víc známých tváří a to jak ji rychle zabili to je škoda, ale potom jak tam všichni začali vybuchovat to mi připadalo takový až moc fantasy :/

7.9.2015 | 23:26:01
Yanek

Bože! Když už se chcete psát články, zkuste si ohlídat alespoň shodu podmětu s přísudkem. Krvácejí mi oči.

8.9.2015 | 12:43:59
Piry

Konec byl opravdu tragický. Tomu bych dal asi tak 40%. Možná i nejhorší z celé série. 30 minut lézt kanálem kde vyskočí jeden „vetřelec“, pak tlachání s královnou a za 1 minutu je po všem. Čekal jsem nějakou pořádnou bitvu, když už tam bylo i tolik lidských jednotek. Konec Popa byl také zvláštní. Sice jsem čekal že se ještě ukáže, ale že to dopadne takhle ne. Jinak když to vezmu celkově tak jeden z nejlepších sci-fi seriálů co se poslední dobou pustil do světa. 80% celkem

8.9.2015 | 15:44:24
Petikojc

Pro me to nebyl top serial.. Ale bavil me a tesil jsem se na kazdej novej dil :-)

8.9.2015 | 18:12:23
xanadux

Koniec ako z rise snov :D :D :D Ja som cakal ze sa tam bude aspon nejaka akcia ale ten posledny diel ma hodne sklamal. Ale aj tak naprosto suhlasim s clankom. Presne ten isty nazor mam aj ja. Dalsie rasy dostavali malo priestoru co ma dost sklamalo. Takze jeden z tych lepsich scifi za mna 70%

8.9.2015 | 18:23:21
Akul

Poslední díl byl nejhorším z celého seriálu. A Pope měl pravdu: Všichni kolem umírají, jen Masonovic rodinka je v klídku.

#15 Alenn
8.9.2015 | 19:41:36
Alenn

#14 Akul: Poslední díl byl nejlepší od konce druhý serie :D

8.9.2015 | 22:39:30
DoctorWho^

Tragédie od 4 série..

12.9.2015 | 18:07:05
MrKominek

Serial sem si uzil..Rasy mi tam pripadaly okrajove (krome espheni) zamerne aby na sebe nestrhavaly pozornost. A to ze se 2 serie resily vztahy mi nevadilo, aspon sem si k postavam vytvoril nejaky vztah. A kdyby popovi nehrablo, tak by to pro me byla nejlepsi postava..Akorat ten konec mohl byt lepsi. Anna mela umrit a aji Mat (divny decko)..No a nemuzu si pomoci, ale jak prochazeli tim kanalem kolem vajicek, uplne jsem si vzpomnel na godzilu:-D

14.9.2015 | 1:45:23
elsadistico

Nakoľko išlo o jeden z mála klasických sci-fi serialov, tak som mu prepáčil mnohé a dopozeral do konca. ALE tie neustále logické lapsusy a faily … fakt hrozný zlepenec. Seriál čo porušuje vlastnú logiku si takýto koniec zaslúžil. Aspoň jeden za všetkých : Volmovia nemohli pomáhať na Zemi viac, lebo bojovali s Espheni v celom vesmíre, ale o žiadnej královnej biologicky prepojenej s „detmi“ nevedeli. A tak biozbraň vyrobili poslední jedinci zaniknutej civilizácie, ktorí to ale nikomu nepovedali. A kráľovninu dcéru ( teda schopnú medzihviezdneho letu ) zabili v stredoveku mečmi, šípami a kopijami …no uuurčite. Pamätáte ako sa naši hrdinovia učili zabíjať skitterov ( dovtedy extra tuhí protivníci ) a aký to bol problém ?? Ale mladú kráľovnú si napichli na kopiju :) ( btw ako to bolo s prepojením mladej kráľovnej a jej inváznych síl – tiež vybuchli :) :) A ak kráľovná môže liahnuť daľšie mladé kráľlovničky, prečo nezabránili zničeniu armády – aspoň čiastočne. Radšej skončím , že áno.

16.9.2015 | 22:25:11
joshua

Na závěr bych očekával finále hodné času dvojdílu, v závěrečné epizodě to bralo strašně rychlý spád včetně závěrečného souboje, Anne měla umřít tak mi to připadalo až moc načančané :D Pope jeho dějová linka, nemám s čím nesouhlasit, jeho vývoj postavy se mi skrz celý seriál zamlouval nejvíc. Byly chvíle kdy mě štval Masnův gang, takoví nesmrtelní hrdinové, no je to asi scfi:) Ale ve srovnání poslední sezona dějově mnohem lepší než 4 :)

28.9.2015 | 21:32:10
Venca80

Od začátku a téměř s každý dílem, zanechával seriál takovou divnou pachuť, ale bral jsem to jako nutné zlo, pokud jsem chtěl sledovat sf seriál áčkové úrovně. Cílovka-americké publikum, zřejmě(?) vyžaduje ty doslova trapné, rodinné rádoby citové a rádoby patriotistické kecy. (Opravdu je americká cílovka až tak „zvrhlá“?) Ovšem posledním dílem ta pachuť vygradovala a změnila se téměř ve zvracení… a seriál přešel v béčko… :-(

1.11.2015 | 6:31:58
Jonner

Tento serial bych přirovnal k pubertální nedočkavosti a zvědavosti ohledně sexu…po roky dlouhém čekání je hotovo po pár minutách :-D a nic z toho (spinoff?? Další rasy, technologie, mutace, sjednocení země atd.???)…pátá serie docela dobrý seriál totálně zapíchla do země.. „Ameeerica fu*k yes!!“. Mason family nejdůležitější ze všech lidí na světe viz 0 ztrát a dokonce zmrtvýchvstání (po několika hodinách po vykrvácení), proslovy, odznáčky – prostě z toho závěru se mi chtělo zvracet. A ta kapsle…to bylo jako dát Monte Christovi po letech kopání na posledních 10 cm bagr…(40%)

15.7.2018 | 10:32:37
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E10: Reborn

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @1Bobesh1, @LuAn, @gambinka a @KlárkaP
Přečas: @Ezio

Upoutávka na 4. řadu

Thumbnail Play icon
Dejte nám vědět, jak se vám Falling Skies líbí a ohodnoťte seriál.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Planetary War

Falling Skies: Planetary War

Falling Skies: Planetary War

Zkraťte si čekání na další řadu Falling Skies, novou hrou pro vaše mobilní zařízení.

Reklama

5. řada

Falling Skies získává pátou a poslední řadu

Falling Skies získává pátou a poslední řadu

Příští léto se rozloučíme s Falling Skies. Další řadu také získává novinka The Last Ship a kriminálka Major Crimes.

Momentka

Momentka

Hlídejte si nás