Fargo Fargo: film z roku 1996

Fargo: film z roku 1996

Fargo: film z roku 1996

Temný a tajemný thriller Fargo oceněný dvěma Oscary dnes stojí jako předobraz desetidílné minisérii televize FX. O čem ale vlastně film je a čím je natolik výjimečný?


1 0
26.3.2014

Temné a tajemné Fargo od bratří Coenů oceněné dvěma Oscary (za původní scénář a ženský herecký výkon v hlavní roli) není, co se stylu týče, žádným překvapením, přesto pokud srovnáme Fargo s jinými filmy od bratrského dua, nalezneme zde originalitu, ale také méně černého humoru (to však neznamená, že je ho zde málo), více vražd a optimističtěj­ší konec.

Fargo vypráví příběh Jerryho Lundegaarda (William H. Macy – Shameless), jenž je vedoucí prodeje v prodejně aut, která patří otci (Harve Presnell – The Pretender, Zachraňte vojína Ryana) jeho manželky. Na první pohled vše vypadá jako rodinná idylka, Jerry má však obrovské finanční problémy, o kterých se bojí svěřit své ženě nebo komukoliv z rodiny. Co s tím? Unést ženu!


Muž si najme dva podivné týpky, aby unesli jeho ženu a zkásli výkupné od jejího bohatého otce. A právě v tomto momentě se začínají v ději, způsobu vyprávění, režii, obsazení, prostě ve všem, projevovat první charakteristické znaky coenovského filmu. Každý z únosců je totiž přesným opakem toho druhého – zatímco Carl Showalter (Steve Buscemi – Boardwalk Empire) je malý, ukecaný neurotik, jeho parťák Gaear Grimsurd (Peter Stormare – Prison Break) je obrovský, trochu tupý ničema. Tahle dvojice by se mohla zdát jako dobrá parta do nějaké tuctové komedie o nešikovných lupičích. Bratři Coenové se však vydávají zcela jiným směrem, ve kterém je sice taky plno humoru, zvlášť toho černého, ale nalezneme zde spíše víc mrtvol a cynismu.

Zpočátku vše probíhá, jak má, potom však únosce zastaví policista, kterého Gaear zabije a za ním následují další dva kolem-jedoucí, kteří viděli, co udělal. Jak se stupňují mrtvá těla a přešlapy obou únosců, stoupá i napětí, které narůstá s příchodem zdánlivě obyčejné těhotné policistky. Ta by se dala přirovnat k poručíku Kolumbovi – navenek vypadá jako obyčejná řadová policistka, ve skutečnosti se ale jedná o ženu, která se do řešení případu vrhne po hlavě.

Čím že je však Fargo natolik výjimečné? Především svým cynickým přístupem, který ale zároveň poukazuje na zbytečnost odehrávajícího se násilí. Jde o pozvolnou kriminálku s originálním koncem. Jde o film, který byste určitě měli vidět před 15. dubnem, než nový seriál s oživeným příběhem a novými postavami začne.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E10: Somebody to Love

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @AllyB, @roundcube, @KevSpa, @téčko171, @Lucifrid

Sedí na verze:

  • S03E10.HDTV.x264-SVA
  • S03E10.720p.HDTV­.x264-AVS
  • S03E10.WEBRip.X264-RARBG
  • S03E10.1080p.WEB­Rip.X264-DEFLATE
  • S03E10.1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-RARBG

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte Fargo

Reklama

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Farga a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Třetí série

Třetí řada Farga bude pravděpodobně poslední

Třetí řada Farga bude pravděpodobně poslední

Před námi jsou poslední dvě epizody třetí série a podle tvůrce Noaha Hawleyho to možná budou zároveň poslední dva díly celého seriálu. Z jakého důvodu nejspíš Fargo skončí?

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny

Sledujte nás