Fargo Pravda je tam venku: UFO a čtyři teorie jeho významu ve Fargu

Pravda je tam venku: UFO a čtyři teorie jeho významu ve Fargu

Pravda je tam venku: UFO a čtyři teorie jeho významu ve Fargu

I když je celé seriálové Fargo smyšlené, stojí vždy příběh nohama na zemi. V druhé řadě se však rozhodl vystoupat do oblak a představit UFO. V následujícím článku odhalujeme čtyři nejpravděpodobnější scénáře důvodu objevení UFO a důvody jeho zasazení do příběhu.


12 0
27.12.2015

1. Skutečný příběh

Přestože na počátku každého dílu Farga můžeme sledovat titulky říkající, že se jedná o skutečný příběh, je již od dob promítání filmové předlohy v kinech jasné – a tvůrci samotnými dokonce potvrzené -, že se jedná o jejich výmysl. Přesto by mohla aktuální druhá řada seriálu čerpat ze skutečných událostí.

To, že v sedmdesátých letech začali lidé v Americe po vraždě J. F. Kennedyho, skandálu kolem Watergate a po konci války ve Vietnamu být paranoidní, a dokonce skrz celé státy putovaly zvěsti týkající se neidentifikova­telných objektů na obloze, většina ví. Stejně tak i to, že již v této době lidé tvrdili, že byli uneseni mimozemskými stvořeními. Veřejnosti ale již zůstává utajena událost z roku 1979 – tedy roku, kdy se odehrává i děj druhé řady -, která by mohla prokázat, že letos čerpal tvůrce Noah Hawley ze skutečných událostí.


Roku 1979 jel po půlnoci na silnici mezi Minnesotou a Severní Dakotou zástupce místního šerifa Val Johnson. Dle jeho vlastních slov se najednou před ním na silnici objevilo jasné světlo, které se náhle přeneslo nad jeho vůz a poté jej ozářilo neskutečně silným světlem. Johnson se probudil o třicet minut později ve svém nabouraném automobilu.

Dle autora knihy The UFO Encyclopedia se jedná o jeden z deseti nejdůvěryhodnějších případů údajného unesení člověka mimozemskými bytostmi. Tvrzení zástupce šerifa totiž potvrzují hmatatelná a doložitelná fakta. Za prvé byl Johnson po nehodě vyšetřen a lékaři zjistili, že byl jeho zrak skutečně po delší dobu vystaven prudkému návalu světla. Za druhé pak byl čas na jeho hodinkách a na hodinách v autě zpožděn zcela totožně o 14 minut.

Zda se jednalo jen o rafinovaný způsob zástupce šerifa, jak zakrýt nehodu, pouhou shodu náhod, která zapříčinila teorie ohledně unesení mimozemšťany, nebo o skutečný únos, je dodnes nerozhřešeno. Nicméně i tak je možné, že se v tomto příběhu inspiroval tvůrce seriálu Noah Hawley a aplikovat jej na svůj příběh druhé řady Farga.

2. Reaganův projev

Druhou variantou důvodu umístění létajícího talíře do seriálů je Ronald Reagan. Ten v jednom ze svých projevů totiž uvedl: „Možná že potřebujeme nějakou hrozbu zvenčí. Čas od času přemýšlím nad tím, jak rychle by zmizely rozdíly mezi částmi světa, kdyby náš svět čelil vnějšímu útoku mimozemšťanů.“

Reagan se objevil v podání Bruce Campbella v epizodě The Gift of the Magi, kde se zdánlivě bezvýznamně jen mihl a zase odjel z místa dění pryč. Nicméně je možné, že měl Reagan v seriálu ještě jiný význam, než jen dokreslit atmosféru tehdejší doby. Mohl v seriálu fungovat jako pojítko s mimozemskými bytostmi a/nebo jakou odkaz páté epizody na mimozemšťany, aby tak na UFO odkazoval seriál napříč celou druhou řadou.

3. Coeni

Bratři Coeni jsou nejen autory původního filmu, ze kterého seriál Fargo vychází, stojí i za jeho oběma řadami jako výkonní producenti. Nabízí se tak možnost, že objevení létajícího talíře odkazuje na jejich film (s Billym Bobem Thorntonem, který se objevil v první řadě seriálu) The Man Who Wasn't There.

Film nejen že se týká tématiky mimozemských bytostí, vrahů a stojí za ním právě Coeni, navíc v něm můžeme sledovat ženu, která vypráví o tom, že s manželem viděli létající talíř. Pokud pomineme časové nesrovnalosti, mohli by zde tvůrci odkazovat na tuto ženu právě postavou Peggy Blomquistové, která viděla UFO se svým manželem Edem Blomquistemdevátém díle. I když se jedná o lehce překombinovanou teorii, v rámci světa Farga není vyloučeno ani toto.

4. Vymyšlený příběh i UFO

Čtvrté vysvětlení poté na rozdíl od toho třetího stojí nohama pevně na zemi. Vydává se totiž cestou tzv. Occamovy břitvy – tedy toho, že nejjednodušší vysvětlení je to správné.

Odpovědí na to, kde se vzalo ve Fargo UFO, by mohlo být, že tam žádné ani nikdy nebylo. Stejně jako řada Američanů viděla v rámci paranoii sedmdesátých let (zmíněné výše) agenty a mimozemské bytosti na každém rohu, mohly si i postavy seriálu pouze ze šoku z vykonaného násilí UFO pouze představit, aby lépe unesly nesmyslnost ztráty lidských životů – mohly tedy trpět jakousi formou posttraumatické stresové poruchy. Ostatně viditelně se létající talíř – a pouze ten, je nutné podotknout, že jsme nikdy neviděli samotné mimozemské bytosti – objevil v seriálu pouze dvakrát: poprvé po masakru ve Waffle Hut nejmladšímu Gerhardtovi poté, co podnik vystřílel; podruhé po masakru v motelu, kdy zemřeli téměř všichni Gerhardtovi.

Anketa

Představili jsme vám čtyři možné scénáře důvodů představení a zasazení létajícího talíře a mimozemských bytostí do seriálu. V následující anketě můžete hlasovat, jaká z uvedených variant se vám zdá nejpravděpodob­nější.

Co stojí za létajícím talířem?

44%
28%
16%
11%
123 hlasů

Foto: FX

Diskuze /7

Tomces

no kdyby v seriálu jakože vůbec nebylo a byla by to prakticky jen halucinace, tak jak by touto halucinací mohli trpět prakticky všichni, kdo ji viděli? (na začátku Gergardt, oba manželé Blomquistovi, Lou, Hank Larsson a i Hanzee)

28.12.2015 | 15:19:05
iHyi

Někde jsem četl, ale už se mi nedaří dohledat, kde to bylo, že Hawley UFO vysvětlil tím, že násilí ve druhé řadě bylo prostě už tak brutální a iracionální, že nedávalo smysl stejně jako UFO, které se v seriálu zjevilo. No a jako další pak uváděl jednak v článku zmíněnou variantu „Coeni“ a upozorňoval i na fakt, že semdesátý léta taky znamenaly start fenoménu Star Wars (což by zase ladilo s tou teorií tady pod číslem jedna). :-)

#4 TheDarkKnight
webmaster
28.12.2015 | 15:44:40
JohnLuther

To že tam vôbec nebolo, vôbec nesedí. Aj keď ho videli obaja naraz, v bitke pri Motely, Gerhardt dokonca pustil ruky zo šerifa, čo ho stálo život…

28.12.2015 | 16:56:50
TheDarkKnight

#2 iHyi: Jo, to jsem taky někde zahlídnul. Každopádně všechno, co říkal, bylo takový, že to trochu osvětlil, ale zároveň nikdy neuvedl konečný stanovisko toho, proč to tam dal a už vůbec nevysvětlil, co to má společnýho se šerifem a jeho jazykem a ani proč tam dal citát z Války světů. :)

28.12.2015 | 18:49:21
TOMASH

Uplne zbytocne 4 teorie :) Tu je moja – niektori „tvorcovia“ radi robia z divaka idiota a dobre sa na tom bavia – zvlast ked im „kritici“ este za to udelia cenu.

#7 horst73
23.1.2016 | 15:00:01
horst73

vazeni, nejsem takovy serialovy maniak jako vy, sleduju jen obcas neco a jen neco z toho neceho me zaujme, ale fargo, a hlavne fargo 2 to je uplne nejvic v soucasne dobe (vedle broenu season 3). deset dilu a hotovo. mam totiz problem s tim jak se nektere serialy po vlne pozitivnich ohlasu umele protahuji a ja pak tam v tech dalsich dilech uz misto zapletky vidim jen vatu a snahu scenaristu to zase jeste prodlouzit a vytriskat dalsi dily a uz me to pak nebavi (killing, hra o truny. Jinak co se tyce UFO, tak souhlasim s Tomash a tomu komu jsou 4 teorie malo pridavam jeste patou, ktera je samozrejme nejbliz k pravde:)). V kontextu doby a mista – tj. az bigotne verici amerika, paranoidni doba 70. let – ty svetla a letajici talire symbolizují setkání s Bohem zhmotněným do UFO!,)) škoda, že season 3 bude až 2017..na co se ja budu do te doby divat:)))

27.1.2016 | 15:21:31
horst73

#5 TOMASH: jj,))

27.1.2016 | 15:22:35
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Třetí série

Třetí řada Farga bude pravděpodobně poslední

Třetí řada Farga bude pravděpodobně poslední

Před námi jsou poslední dvě epizody třetí série a podle tvůrce Noaha Hawleyho to možná budou zároveň poslední dva díly celého seriálu. Z jakého důvodu nejspíš Fargo skončí?

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny

Sledujte nás