Pravda je tam venku: UFO a čtyři teorie jeho významu ve Fargu

Pravda je tam venku: UFO a čtyři teorie jeho významu ve Fargu

27.12.2015 20:22
TheDarkKnight


I když je celé seriálové Fargo smyšlené, stojí vždy příběh nohama na zemi. V druhé řadě se však rozhodl vystoupat do oblak a představit UFO. V následujícím článku odhalujeme čtyři nejpravděpodobnější scénáře důvodu objevení UFO a důvody jeho zasazení do příběhu.


1. Skutečný příběh

Přestože na počátku každého dílu Farga můžeme sledovat titulky říkající, že se jedná o skutečný příběh, je již od dob promítání filmové předlohy v kinech jasné – a tvůrci samotnými dokonce potvrzené -, že se jedná o jejich výmysl. Přesto by mohla aktuální druhá řada seriálu čerpat ze skutečných událostí.

To, že v sedmdesátých letech začali lidé v Americe po vraždě J. F. Kennedyho, skandálu kolem Watergate a po konci války ve Vietnamu být paranoidní, a dokonce skrz celé státy putovaly zvěsti týkající se neidentifikova­telných objektů na obloze, většina ví. Stejně tak i to, že již v této době lidé tvrdili, že byli uneseni mimozemskými stvořeními. Veřejnosti ale již zůstává utajena událost z roku 1979 – tedy roku, kdy se odehrává i děj druhé řady -, která by mohla prokázat, že letos čerpal tvůrce Noah Hawley ze skutečných událostí.

Roku 1979 jel po půlnoci na silnici mezi Minnesotou a Severní Dakotou zástupce místního šerifa Val Johnson. Dle jeho vlastních slov se najednou před ním na silnici objevilo jasné světlo, které se náhle přeneslo nad jeho vůz a poté jej ozářilo neskutečně silným světlem. Johnson se probudil o třicet minut později ve svém nabouraném automobilu.

Dle autora knihy The UFO Encyclopedia se jedná o jeden z deseti nejdůvěryhodnějších případů údajného unesení člověka mimozemskými bytostmi. Tvrzení zástupce šerifa totiž potvrzují hmatatelná a doložitelná fakta. Za prvé byl Johnson po nehodě vyšetřen a lékaři zjistili, že byl jeho zrak skutečně po delší dobu vystaven prudkému návalu světla. Za druhé pak byl čas na jeho hodinkách a na hodinách v autě zpožděn zcela totožně o 14 minut.

Zda se jednalo jen o rafinovaný způsob zástupce šerifa, jak zakrýt nehodu, pouhou shodu náhod, která zapříčinila teorie ohledně unesení mimozemšťany, nebo o skutečný únos, je dodnes nerozhřešeno. Nicméně i tak je možné, že se v tomto příběhu inspiroval tvůrce seriálu Noah Hawley a aplikovat jej na svůj příběh druhé řady Farga.

2. Reaganův projev

Druhou variantou důvodu umístění létajícího talíře do seriálů je Ronald Reagan. Ten v jednom ze svých projevů totiž uvedl: „Možná že potřebujeme nějakou hrozbu zvenčí. Čas od času přemýšlím nad tím, jak rychle by zmizely rozdíly mezi částmi světa, kdyby náš svět čelil vnějšímu útoku mimozemšťanů.“

Reagan se objevil v podání Bruce Campbella v epizodě The Gift of the Magi, kde se zdánlivě bezvýznamně jen mihl a zase odjel z místa dění pryč. Nicméně je možné, že měl Reagan v seriálu ještě jiný význam, než jen dokreslit atmosféru tehdejší doby. Mohl v seriálu fungovat jako pojítko s mimozemskými bytostmi a/nebo jakou odkaz páté epizody na mimozemšťany, aby tak na UFO odkazoval seriál napříč celou druhou řadou.

3. Coeni

Bratři Coeni jsou nejen autory původního filmu, ze kterého seriál Fargo vychází, stojí i za jeho oběma řadami jako výkonní producenti. Nabízí se tak možnost, že objevení létajícího talíře odkazuje na jejich film (s Billym Bobem Thorntonem, který se objevil v první řadě seriálu) The Man Who Wasn't There.

Film nejen že se týká tématiky mimozemských bytostí, vrahů a stojí za ním právě Coeni, navíc v něm můžeme sledovat ženu, která vypráví o tom, že s manželem viděli létající talíř. Pokud pomineme časové nesrovnalosti, mohli by zde tvůrci odkazovat na tuto ženu právě postavou Peggy Blomquistové, která viděla UFO se svým manželem Edem Blomquistemdevátém díle. I když se jedná o lehce překombinovanou teorii, v rámci světa Farga není vyloučeno ani toto.

4. Vymyšlený příběh i UFO

Čtvrté vysvětlení poté na rozdíl od toho třetího stojí nohama pevně na zemi. Vydává se totiž cestou tzv. Occamovy břitvy – tedy toho, že nejjednodušší vysvětlení je to správné.

Odpovědí na to, kde se vzalo ve Fargo UFO, by mohlo být, že tam žádné ani nikdy nebylo. Stejně jako řada Američanů viděla v rámci paranoii sedmdesátých let (zmíněné výše) agenty a mimozemské bytosti na každém rohu, mohly si i postavy seriálu pouze ze šoku z vykonaného násilí UFO pouze představit, aby lépe unesly nesmyslnost ztráty lidských životů – mohly tedy trpět jakousi formou posttraumatické stresové poruchy. Ostatně viditelně se létající talíř – a pouze ten, je nutné podotknout, že jsme nikdy neviděli samotné mimozemské bytosti – objevil v seriálu pouze dvakrát: poprvé po masakru ve Waffle Hut nejmladšímu Gerhardtovi poté, co podnik vystřílel; podruhé po masakru v motelu, kdy zemřeli téměř všichni Gerhardtovi.

Anketa

Představili jsme vám čtyři možné scénáře důvodů představení a zasazení létajícího talíře a mimozemských bytostí do seriálu. V následující anketě můžete hlasovat, jaká z uvedených variant se vám zdá nejpravděpodob­nější.

Co stojí za létajícím talířem?

44%
28%
16%
11%
123 hlasů

Foto: FX


Jít na Fargo | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!