Fargo Třetí série Farga očima redaktorů Edny

Třetí série Farga očima redaktorů Edny

Třetí série Farga očima redaktorů Edny

Třetí a pravděpodobně i poslední řada Farga je za námi. Nastal tedy čas ohlédnout se za ní v naší redakční recenzi. Jak se nám tato série, ve které herecky kralovali Ewan McGregor, Carrie Coon, David Thewlis a Mary Elizabeth Winstead, líbila?

10 0
4.7.2017

@KevSpa

Se třetí řadou bude mít pravděpodobně dost diváků problém, protože se vydává trochu jinou cestou. Je více filozofická a přestože tu nechybí groteskní postavy, zamýšlí se i nad otázkami smyslu života. To vše samozřejmě stále v onom typickém fargovském duchu a s absurditou sobě vlastní. Ewan McGregor v dvojroli znesvářených bratrů podle předpokladů exceluje, ale ve výsledku vás nejvíce upoutá opět skvělá Carrie Coon v roli policistky Glorie, kterou všichni (včetně automatických dveří) ignorují, a především pak nenapodobitelný záporák V.M. Varga v podání Davida Thewlise. Zapomenout rozhodně nesmím na návrat Wese Wrenche, který se jako jediná postava objevil ve všech třech řadách. Hodně mě potěšily odkazy na film Big Lebowski bratrů Coenů, ať už se jednalo o hlavní zápletku se záměnou jmen, až po scénu v bowlingové herně či useknuté ucho. Osobně jsem s touhle sérií spokojená. Až na třetí epizodu, jež pro mě byla spíše výplňková a na níž mě paradoxně nejvíc zaujal animovaný příběh robota, který chtěl pomoct, jsem si další minnesotskou jízdu hodně užívala. Časový skok ve finále mě sice moc nenadchl, ale to je jen malá vada na kráse možná úplně poslední řady Farga.

@Lucifrid

První dvě série jsem z časových důvodů zatím neviděla (ano, jsem neznaboh), takže nemám s čím srovnávat. Ale to mi nevadí, protože to bylo naprosto neskutečný. Samozřejmě to dojedu, zvlášť po tom, co jsem teď viděla. Pomalu každá scéna má náběh na to, stát se kultovní, na dveře a kohoutky na fotobuňku se už teď budu navždy dívat jinak a s nedůvěrou. Čekala jsem herecký koncert Ewana McGregora (který byl fajn), ale dodal mi ho David Thewlis, který z Vargy stvořil nesmrtelnou postavu a trošičku mi zničil Wonder Woman (na to se nedalo dívat a nesmát se při tom). Já snesu hodně, ale při některých jeho scénách se mi trochu navalovalo. Krev, masakr, to je v pohodě, ale ty scény s (nejen) jídlem… Hudba a jedna speciální „hudební“ epizoda byly znamenité, flashbacková epizoda z minulosti hodně zajímavá a ty postavy… Ach ty postavy! Jedna excelentní postava vedle druhé, kromě Vargy těžko vybrat, kdo další zářil, protože výborní byli všichni. Slabost jsem ale měla pro Nikki a taky pro šerifku a její smůlovitou „neexistenci“ a úplně jsem trpěla za Sye. Byla to nádhera a tipla bych si, že Fargo bude patřit do mé letošní TOP3 nebo aspoň TOP5.


@AllyB

Fargo zbožňuji od prvních vteřin originálního filmu do posledních vteřin třetí řady, která je zatím poslední. Fargo je pro mě symbolem záchvatů smíchu z naprosto minimalistických věcí – výrazu v obličeji, jednoho slova, absurdního činu, který pokaždé způsobí katastrofu, nebo lokálního dialektu. Fargo jsou nekonečné pláně, kde je neustále zima, divní týpci, kteří zpackají každý zločin a fantastické ženské postavy – policistky, i ty na opačné straně zákona. Nikdy nechybí záporák, postava, které se bojím i já. Film je klenot a i když existovaly obavy, že se seriálu nepodaří dosáhnout jeho kvalit, pokaždé se rozptýlily s prvním dílem. Ve třetí řadě Farga přitáhne ženy Ewan McGregor ve dvojroli (i když mu popravdě řečeno nesluší ani jedna paruka, kterou jeho dvě postavy nosí, ale kdo by to řešil), a muži si zase užijí nádhernou Mary Elizabeth Winstead v roli podvodnice v podmínce Nikki Swango. Mě osobně potěšily hned dvě policistky, kterým to pálilo o tolik víc než mužským kolegům. Carrie Coon to neskutečně sluší a Olivia Sandoval jí slušně sekunduje. Vedlejších postav je mnoho a obsazení dokonalé jako pokaždé. Davida Thewlise si nechávám na konec, protože takový padouch tady ještě nebyl. Jeho donucovací prostředky mě málem donutily zvracet a podobně na tom jsou vlastně i seriálové postavy. Přesto je fascinující a hypnoticky přitahuje takovým tím způsobem, jako když se had s neodbytnou jistotou nadcházející večeře blíží k myši. Nemůžete se hnout. I třetí sérii Farga považuju za geniální, jako pokaždé díky detailně propracovanému scénáři. Až si na ni uděláte čas, pohlídejte si padající klimatizaci, testy moči, kresleného robůtka, který říká „Můžu pomoct“, a Raye Wise. Nefungující fotobuňky. Corvettu. Honičku v lese. A snad si v závěru série jako já s úžasem všimnete, že v březnu začíná ten věčný mráz, led a sníh každého Farga pomalu tát.

@téčko171

Tentokrát jsme museli kvůli počasí čekat o něco déle, na druhou stranu jsme se mohli těšit na pravá herecká esa, Ewana McGregora (rovnou v dvojroli) a Davida Thewlise, které doplnili ostřílení seriáloví matadoři Carrie Coon, Michael Stuhlbarg či Shea Whigham. Každý do jednoho svůj herecký úkol splnil (jak jinak) na výbornou, obzvlášť první dva jmenovaní jasně prokazují, že jsou skuteční chameleoni. I v ostatních ohledech se třetí řada drží unikátního černo-humorného stylu, jehož hlavní poselství zní: Svět nedává smysl, náhoda je blbec a člověk ještě větší. Opět tak postavy na americkém maloměstě rozehrávají šílenou hru, v níž na straně jedné stojí v přesile neuvěřitelná lidská hloupost proti chladnému rozumu a inteligenci na straně druhé, avšak ani jedna nedokáže vzdorovat obyčejnému a nepředvídatelnému životu. Věrné diváky v neposlední řadě potěší i odkazy do let minulých a návraty starých známých. Pokud tedy tomuto stylu holdujete a předchozí řady s filmem vás oslovily, parafrázuji pro vás slova klasika: „Nikdo tu nemá účel, nikdo nikam nepatří, všichni jednou umřeme. Pusťte si třetí řadu.“

V komentářích se s námi nezapomeňte podělit o své dojmy ze třetí série.

Foto: FX

Diskuze /8

Viktorsvk

Za mňa Fargo 1. séria najlepšia, radím ju medzi moje top seriály na druhom mieste. Toľko skvelých hereckých výkonov po kope, pamätné scény, hudba, dialógy, humor. Fargo 2. No to bola bieda, už som aj zabudol o čom to vlastne bolo, pamätám si len toho Indiána a ufo. Fargo 3. Potešil návrat skvelého soundtracku, aj keď dokopy zaznel možno 3 krát. Taktiež Wes, no paráda :) Po všetkých stránkach to bolo určite lepšie ako predošlá sezóna. Jo a ešte Fargo film, ten som videl hneď po pozretí prvej série a taký sklamanie som ešte nezažil. To mal byť ten masterpiece? :D A taktiež nemôžem zabudnúť na Big Lebowski, od toho som už radšej nič nečakal keďže som to zapol hneď po pozretí toho nudného filmu… a to som nečakal že to bude taká pecka. Smial som od začiatku po koniec. Toť môj názor :)

4.7.2017 | 15:25:32
Angi

Bohužel byl pro mne Varga zajímavý jen v první polovině série. Pak už se jej snažili detailními záběry zdůraznit, jak je hrozně nechutný. A povedlo se, při většině scén s ním se mi pak zvedal kufr. To ale není adekvátní náhrada za podivnou figurku BBT v první sérii.. celkově se mi tato řada líbila nejméně, byť byla pořád hodně dobrá.

5.7.2017 | 11:55:17
Ratemus

třetí řada je jasně nejslabší ale pořád si udržuje standart vysoké úrovně kterou Fargo má…Varga byl nechutnej a ke konci už otravnej, ale vyloženě mě nesral.....za super, nebylo to rozhodně takové zklamání jako druhá řada True Detective po skvělé první řadě.....8/10

5.7.2017 | 21:00:13
Lan

Treti serie byla absolutne nejslabsi ze vsech, obzvlast Gloria byla stejne otravna jako policistka v F1. Co se tohoto serialu tyka, tak jsem rad ze skoncil, protoze vlastne krom vynikajici 1 serie s Billy Bobem na kterem to do velke miry stalo, uz to nemelo vubec co nabidnout a dokoukal jsem to uz ciste jenom ze setrvacnosti

8.7.2017 | 23:03:09
repetalek

Ani 2 a 3 nesahají 1 ani po kotníky. Krysovitost a bezcitnost prvních dvou hrdinů nenahradí žádná mafie.

9.7.2017 | 16:52:31
hyena

ludia hlavne nic necakajte od uzasneho dokonaleho zaporaka vargu jak ho tuna „odbornici“ prezentuju.,…budete sklamani tak ako ja

17.7.2017 | 21:17:56
magicfish

za mě všechny sérky absolutně skvělý a nemám vůbec potřebu je mezi sebou srovnávat..každá nabídla něco trochu jiného, neotřelého, typicky „fargovského“ a přenáramně jsem se bavila

4.8.2017 | 12:01:58
Railbot

Druhá série se první rozhodně zahanbit nenechala. Byla skvělá. Třetí byla už horší, ale skvělý McGregor to táhl. Bez něj by to asi spadlo do průměru.

30.8.2017 | 2:44:27
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Čtvrtá série

Čtvrtá řada se bude odehrávat v minulosti

Čtvrtá řada se bude odehrávat v minulosti

Tvůrce Farga Noah Hawley poskytl první informace o ději čtvrté série, které bychom se měli dočkat příští rok. Přestože má zatím jen hrubou představu, už teď je jisté, že příběh bude zasazen do minulosti.

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Farga a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Reklama

Recenze třetí série

Třetí série Farga očima redaktorů Edny

Třetí série Farga očima redaktorů Edny

Třetí a pravděpodobně i poslední řada Farga je za námi. Nastal tedy čas ohlédnout se za ní v naší redakční recenzi. Jak se nám tato série, ve které herecky kralovali Ewan McGregor, Carrie Coon, David Thewlis a Mary Elizabeth Winstead, líbila?

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny

Sledujte nás