Fringe (Hranice nemožného) Rozloučení s Leonardem Nimoyem

Rozloučení s Leonardem Nimoyem

Rozloučení s Leonardem Nimoyem

Jak už jste si mohli přečíst na našem webu k seriálu The Big Bang Theory, dnes nás ve svých 83 letech opustil americký herec Leonard Nimoy, nejen pan Spock ze Star Treku a William Bell z Fringe, ale celkově veliká osobnost televizní a filmové (sci-fi) kultury. Pojďme si tedy jeho život připomenout trochu blíže.

13 2
27.2.2015

Leonard Nimoy, známý především jako Spock z původního seriálu Star Trek (1966), dnes ráno zemřel ve svém domě v Los Angeles. Jeho manželka, Susan Bay Nimoy, potvrdila jeho úmrtí, které způsobila chronická obstrukční plicní nemoc. O své nemoci Nimoy napsal na Twitteru před rokem, kde všechny své fanoušky a přátele vyzval k tomu, aby přestali kouřit. Sám Nimoy přestal kouřit před 30 lety, ale podle jeho slov to nebylo dostatečně brzy.

O životě Leonarda Nimoye

Leonard Nimoy nebyl pouze hercem, ale také básníkem, fotografem, hudebníkem a režisérem. Narodil se 26. března 1931 v Bostonu, Massachusetts, byl synem židovských přistěhovalců. Nimoy začal s herectvím v osmi letech, ale jeho rodiče chtěli, aby vystudoval vysokou školu a našel si pořádné zaměstnání, avšak jeho dědeček ho povzbuzoval v jeho lásce k herectví. Jeho první velká role byla v 17 letech, kdy hrál v amatérské produkci Awake and Sing. Nimoy navštěvoval hodiny herectví na Bostonské univerzitě, svá studia však tehdy nedokončil. Roku 1970 studoval fotografii na Kalifornské univerzitě, na Antioch College v Ohiu a má čestný doktorát z univerzity v Bostonu a Ohiu. Nimoy také dva roky sloužil jako seržant v armádě spojených států po boku herce Kena Berryho.


V roce 1955, tehdy 24letý Leonard se vrátil do Kalifornie, kde pracoval jako taxikář, prodavač, uvaděč a výrobce sody, aby mohl splácet své účty během studia herectví v Pasadena Playhouse. V padesátých a šedesátých letech hrál v několika seriálech. Pak přišel Star Trek.

Pan Spock

Když uslyšíte jméno Leonard Nimoy, okamžitě se vám vybaví jedna z nejznámějších postav šedesátých let – Pan Spock. Napůl člověk, napůl Vulkánec a jeden z nejlepších důstojníků Hvězdné flotily. Postava Spocka byla zařazena do seznamu 50 největších televizních postav. Velice známá bradka zrcadlového Spocka se stala synonymem ďábelských dvojčat v paralelních vesmírech (kterou několikrát použil např. Abed v Community). Sám Nimoy byl za své ztvárnění Spocka třikrát nominován na cenu Emmy.

Ačkoliv původní série Star Treku běžela jen 3 roky, Leonard Nimoy si svoji nejznámější roli zopakoval hned v několika seriálech a filmech, které se ne vždy týkaly Star Treku. Postava Spocka, ale i Leonarda Nimoye se několikrát objevila v epizodách Futuramy a Simpsonů. Naposledy si Leonard svoji roli zopakoval ve filmu Star Trek: Do temnoty (2013). Nyní už je postava Spocka zcela v rukou Zacharyho Quinta.

„Nejsem Spock“

Ačkoliv byl Nimoy známý především jako pan Spock, hrál v mnoha dalších filmech (například Invaze zlodějů těl) a občas se objevil i v seriálech (Columbo, Krajní meze, Marco Polo, Fringe, The Big Bang Theory aj.). Věnoval se také režii (Tři muži a nemluvně, třetí a čtvrtý filmový Star Trek aj.), byl úspěšný i na Broadwayi v dramatech a dokonce měl vlastní one man show Vincent, ve které se představil jako malíř Vincent van Gogh.

Také napsal několik knih, jak poezii (You and I, I Thing of You), kterou jste občas mohli zahlédnout i na jeho twitterovém účtu, ale také několik knih o fotografii, komiksy a autobiografie (I Am Not Spock). Leonard Nimoy byl hudebně nadaný, kromě několika alb, které vydal (např. Mr. Spock's Music from Outer Space), hostování ve videu Bruna Marse či The Bangles, jej jistě musíte znát z The Ballad of Bilbo Baggins. Pokud ne, tak to určitě napravte!

„Žij dlouho a blaze“

Jeho úžasná kariéra překonala dekády a dotkla se milionů lidí, fanoušků a seriálových milovníků, proto se nakonec s Leonardem Nimoyem rozloučíme jeho nejslavnější větou, kterou používal dodnes.

Live Long and Prosper.

Na Nimoyovo účinkování v The Big Bang Theory můžete zavzpomínat v tomto článku.

Za celou redakci Edna.cz doufáme, že i Leonard žil podle těchto slov. Budete nám všem chybět pane Nimoyi.

FOTO: Fansshare.com, Agressivecomix.com, Hollywoodrepor­ter.com, Ponilla.org

Diskuze /12

Lucifrid

Chjo :'(

webmaster
27.2.2015 | 22:26:58
HermiJ

Spockova stínu se nikdy nezbavil, ale zdá se, že s ním uměl prát. Dožil se úctyhodného věku a nechal za sebou velké dílo. Z mého pohledu byl připraven odejít †

redaktor
27.2.2015 | 22:36:21
YGHY007

Katastrofa… :-(

27.2.2015 | 22:36:29
dalibor.durcak

moc hezké rozloučení, děkuji Edno. :(

27.2.2015 | 22:59:41
Homukulus

Krátké,přesné,výs­tižné a důstojné rozloučení. Díky

27.2.2015 | 23:23:09
Fifipek

R.I.P. :(

28.2.2015 | 0:33:56
Aprok

veliká škoda :(

28.2.2015 | 0:37:00
Valada06

Velice sympatický herec, ať odpočívá v pokoji.

webmaster
28.2.2015 | 1:03:38
Science Fiction

Výborný herec, úžasné skvělé role, nejraději mám ovšem Spocka :-) . Tak tedy pane Nimoy, ať je Vám země lehká. Děkuji Edno za opravdu velmi pěkné rozloučení.

28.2.2015 | 8:34:46
Orchoose

R.I.P. Great actor.

28.2.2015 | 10:43:31
Kimberlly

Zažila som ho iba vo Fringe, kde sa ukázal ako výborný herec! :)

28.2.2015 | 12:58:43
scrobino

velké díky Leonardovi za skvělé herectví and Live Long and Prosper

28.2.2015 | 14:56:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální epizoda

Epizoda S05E13: An Enemy of Fate

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Titulky pro vás překládají fringegirl a Veronique. Poděkování směřujte do fóra.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Reklama

Narozeniny herců