Game of Thrones (Hra o trůny) Bílí chodci

Bílí chodci

Bílí chodci

Tajemná stvoření severu, které stvořila sama zima. Bílí chodci (v originále White Walkers) jsou největší hrozbou pro celý svět Písně ledu a ohně, ale valná většina lidí je nebere na velkou váhu.

117 0
4.6.2015

Bílí chodci, nebo též Jiní, což seriál nepoužívá proto, že v mluvené řeči by vznikal zmatek, jsou bytosti ze severu, ze Zemí věčné zimy ležících daleko za Zdí. A ač je fanoušci běžně označují jako ledové zombie, nejsou zombie, ale zvláštní humanoidní tvorové vlastního druhu.

Mají pronikavé, ledově modré oči, mléčně bílou pokožku, jsou studení, jako by je tvořila zima samotná, dokáží se velmi rychle a neslyšně pohybovat a mluví Starým jazykem. Také nosí odrazivé brnění, které „mění“ barvu s každým krokem, meč vyrobený ze zvláštní ledové substance, jenž dokáže chladem rozlomit jakýkoli objekt včetně oceli, a mají jezdit na mrtvých koních, mamutech, obřích ledových pavoucích a jiných zvířatech.


V seriálu jsou místo zvláštní krásy upraveni do podoby kůží potažených kostlivců většinou bez brnění a jejich jazykem je Skroth, řeč vymyšlená výhradně pro seriál. A i když se o nich mluví jako o mrtvých věcech nenávidějících život, žijí, a to mnoho tisíc let. Podle pověstí, ať už staré chůvy ze Zimohradu nebo jiných, také mohou tisíce let spát pod sněhem, dokud je něco neprobudí. A stejně jako jejich původ nebo cíle, ani co to může být není známo. A ne, že by to většinu obyvatel Západozemí zajímalo, přestože v knize jako kletbu často používají: „Ať tě vezmou Jiní.“

To hlavně proto, že naposledy se chodci ukázali před 8 000 lety během Dlouhé noci, jak se říká zimě a temnotě trvající víc než generaci. Tehdy se dostali daleko na jih a za nimi zůstával masakr, dokud nebyli poražení ve válce za úsvit Prvními lidmi a dětmi lesa, vedenými legendárním hrdinou Azorem Ahai, a zahnáni zpátky na sever.

Aby zabránili jejich návratu, postavili následně lidé pod vedením Brandona Stavitele (alespoň dle legend) za pomoci kouzel dětí lesa ledovou Zeď, stavbu dnes vysokou přibližně 213 metrů a dlouhou 483 km od Východní hlídky u moře až po Stínovou věž v horách na západě. Tou chodci nemohou kvůli kouzlům projít, a navíc ji od té doby hlídá i bratrstvo Noční hlídky, nepřetržitě přítomné v hradech u ní. Otázkou přesto zůstává, jestli by dokázali zmrazit pobřeží nebo přelézt hory a jít okolo.

Zatím ale zdolat překážku nezkusili, nikdo je už neviděl, ze vzpomínek se staly příběhy, z příběhů pověsti ke strašení dětí a jen málo lidí věří, že doopravdy existují, a z nich ještě méně, že nejsou definitivně mrtví. Dokonce i příběh o Nočním králi, třináctém veliteli Noční hlídky, jenž se měl zamilovat do bílé chodkyně, vzít si ji a zotročovat hlídku až do své porážky, je brán pouze jako pohádka a většina nevěří, že se stal.

Ačkoli v seriálu se ukázal někdo, kdo by mohl být Nočním králem – ve čtvrté řadě, když jeden z chodců přinášel Krasterova syna na rituálně vypadající místo daleko za Zdí a v páté řadě při bitvě v Tvrdodomově. Jeho odlišná podoba, jakási korunka z rohů na hlavě, dvanáct mlžných postav za ním a schopnost probudit novou armádu mrtvých napovídají, že nejde o obyčejného chodce, zároveň není známo, že by měli nějakou hierarchii, aby šlo třeba o velitele, a je nepravděpodobné, aby jím byl přímo Velký Jiný, o němž vyznavači Pána světla věří, že je zlým bohem temnoty, jemuž chodci slouží.

To všechno však platilo pouze doteď. Neví se, jestli zima přivádí chodce nebo chodci s sebou táhnou krutou zimu, ale jisté je, že přichází. Divocí lidé opouštějí své domovy, rybáři v Tulením zálivu na východě je údajně znovu spatřují a Noční hlídka se po 8 000 letech setkala s armádou přízraků, probuzenými mrtvolami ovládanými chodci, a i chodci samotnými.

Hned v prvním díle jimi byli povražděni průzkumníci, o něco později přízraky mrtvých bratrů zaútočily na Černém hradu. Ve druhé řadě, když hlídka vyjela za Zeď, došlo k útoku na Pěsti prvních lidí a prvnímu setkání všemi odmítaného (i jimi samotnými) Sama Tarlyho s chodci a ve třetí řadě dokonce k zabití chodce samotného, a to opět Samem.

Někteří o nich věděli celou dobu. Například Kraster, muž žijící za Zdí, obětoval své syny bohům, zatímco dcery si bral, s vědomím lorda velitele Mormonta. Těmi bohy přitom nebyl nikdo jiný, než právě chodci, kteří chlapce podle seriálu odnášeli do své země. Ale co s nimi provádí, nikdo netuší.

V knize Crasterovy ženy prohlásily, že jejich synové přicházejí, jenže armáda zombie nemluvňat děsivě nevypadá a jestli a jak z nich dělají další chodce nelze s jistotou říct. Navíc, když mu došli synové, začal Kraster posílat ovce, takže co může být pravý důvod těchto obětí?

Díky Samovi ale mají lidé jiné důležité informace, o jejich slabostech. V době války o úsvit používaly děti lesa zbraně z dračího skla a poskytovaly je i hlídce, ale s jejich mizením ze Západozemí mizely i vědomosti. Až Sam poté, co našel zakopanou zásobu zbraní na Pěsti a náhodou s jednou z dýk zabil chodce, přišel na to, že oheň jim sice neublíží, ale dračí sklo, jemuž mistři říkají obsidián a další zase zmrzlý oheň, je smrtonosné. Stejný účinek potom má také dračí ocel neboli valyrijská ocel, a patrně rovnou drak. A pokud má Stannis Baratheon opravdu na Dračím kameni zásobu obsidiánu, vyhlídky lidí by se mohly výrazně zlepšit. Protože zima se blíží.

Foto: HBO

Diskuze /75

goliasisko

Vybroný článok…

4.6.2015 | 17:25:51
Triplax

Winter is comming.

4.6.2015 | 17:33:09
tomsn40

Dobrá práce! Jako vždy… :)

4.6.2015 | 17:34:46
GreenArrowCZ

Co si myslíte o původu Night's Kinga? Věříte že to byl Stark? Možná proto se v seriálu na Jona tak díval :D

#7 DramaQueen #43 dfx
4.6.2015 | 17:49:42
Betryall

Pochvala. Tento článek jsem si přál nejvíce ;-) Děkuji.

4.6.2015 | 17:52:11
Aprok

Nej bylo jak Jon zahlásil War is comming !!! Jona mám nejradši z celýho séroše už od 1 sérky byl dobrej pak je Tyrion atd.. ale jinak chci vědět kua kdo je ten Night King !! a hlavně dneska jsme se bavily s bráchou jsou opravdu zlí ti bíly chodci ?? když už žijou tisíce let proč by byl zlej ten King bůhví co mu udělali v minulosti :D :D

#17 GreenArrowCZ
4.6.2015 | 18:10:12
DramaQueen

#4 GreenArrowCZ: Na Jona se tak díval kvůli meči z valyrjské oceli… :D :D to by bylo hodně krutý, kdyby na něj koukal s myšlenkou „hele, my jsme příbuzný“ :D

#15 GreenArrowCZ
4.6.2015 | 18:14:42
Red Bull

Aby ten Jiný nebyl Benjen Stark a všichni Jiní byli pouze jenom mrtvý Starkové!!!

#54 AvenjQ
4.6.2015 | 18:33:52
Dolfa

no já měl za to, že bílí chodci jsou ,,zombíci´´ a jiní jsou ,,Jiní – Bohové´´… v knize jsme se s Jinými moc nesetkali

#11 Ann Taylor #17 GreenArrowCZ
4.6.2015 | 19:00:59
armunder

No a jako roli tam má hrát Brandon Stark! Přece sní mluvili děti lesa a on dostane ty schopnosti a naučí se lítat nebo proměnovat v krkavce. Nebo to jsem nepochopil. On by je přece dokázal zastavit! Že na tohle úplně zapoměli když se seriál o něm tedka nezminuje.

#17 GreenArrowCZ
4.6.2015 | 19:14:58
Ann Taylor

#9 Dolfa: …Jiní je knižní název Bílých chodců. Jedno a totéž. Odlišné pojmenování kvůli možným zmatkům při mluveném projevu – „To byli Jiní.“ „Jací jiní? Jiní než kdo?“ a v angličtině totéž. Kniha naopak používá výraz Jiní. „Zombíci“ jsou wrights, ale já nemám tušení, jestli se ten výraz vůbec objevil v knize a byl nějak přeložený. V LOTRovi byli wrights přízraci, ale jestli se to používá v překladu světa GoT, to nevím.

#13 GreenArrowCZ
redaktor
4.6.2015 | 19:17:12
cajis

Mě by zajímalo, proč bílí chodci neskočili za Johnem do vody. Se jí boií? Pár jich tam bylo po kolena když masakrovali divoké, tak nechápu proč se nerozběhli i do vody. Ze skály skočili hned :D

#14 GreenArrowCZ
4.6.2015 | 19:23:34
GreenArrowCZ

#11 Ann Taylor: Wights, né Wrights. Ale nevím jak jim říkají v českým překladu, podle mě to ani přeložit nejde.

#19 Ann Taylor
4.6.2015 | 19:25:57
GreenArrowCZ

#12 cajis: Neumějí plavat :D Možná :D

4.6.2015 | 19:26:29
GreenArrowCZ

#7 DramaQueen: No, jestli znáš nějaký teorie tak je možný že se na něj díval kvůli nečemu úplně jinýmu.

#16 Davidstein
4.6.2015 | 19:27:33
Davidstein

#15 GreenArrowCZ: mohol by si napísať tú teóriu ?

#18 GreenArrowCZ
4.6.2015 | 19:36:45
GreenArrowCZ

#10 armunder: Children of the Forest by mohli Night's Watch pomoci, ale rozhodně je Bran nedokáže porazit s Children sám.

#9 Dolfa: Others nejsou bohové, ale je pravděpodobné že slouží „Great Other“, což už bůh je.

#6 Aprok: Byl to 13. Commander of the Night's Watch, zamiloval se do White Walkera. Poté se jmenoval Night's Kingem a jí svou královnou. Poté krutě vládli lidem za zdí. Nakonec ho zastavil Joramun, Král za zdí a Brandon Stark (Ničitel, máte chybu ve článku). Má se za to že ho zabili, a poté ho „vymazali z historie“, proto se o něm skoro nic neví. Někdo věří že to byl Bolton, Magnar, Flint, Umber, Norrey a nebo Woodfoot. Nicméně Nan o něm promluvila jako o Starkovi a naznačila že jeho jméno by mohlo být také Brandon.

#19 Ann Taylor #36 Luciz
4.6.2015 | 19:39:24
GreenArrowCZ

#16 Davidstein: Je jich hodně, ale jedna pojednává o tom že by Jon mohl být „převtělení“ Azora Ahaie který Chodce porazil před 8000 lety. Pak je tu taky ta nejznámější která říká že Jon je napůl Stark a napůl Targaryen. Teorie se navzájem nevylučují takže mohou být obě pravdivé :D

4.6.2015 | 19:42:39
Ann Taylor

#17 GreenArrowCZ: Jakou chybu? Jedinej zmiňovanej Brandon je ten, co postavil Zeď.

#13 GreenArrowCZ: Jo, jsem si říkala jestli tam r je nebo není a volba jako vždy ta blbá :D Ale v LOTRovi to přeložili jako přízraky, což myslím, že jde, ale tady by to moc nedávalo smysl, protože zombie a přízraky evokují každý něco úplně jinýho, takže fakt nevím. Armáda mrtvých je jasná volba, ale jak říkat jednotlivcům? Mrtví? Nemrtví? Neživí? :D

#22 GreenArrowCZ
redaktor
4.6.2015 | 19:46:43
GreenArrowCZ

Také mě napadlo že by to nemusel být Night's King ale jeho syn. Přece jen tu White Walker nezabili ne? :D

4.6.2015 | 19:47:47
LadyJ

Moc díky, parádní článek. Pravda je taková, že si z knih vůbec nepamatuji na vyprávění o Nočním králi. Mohl by mě někdo navést ve které knize a v které kapitole se o něm psalo?

4.6.2015 | 19:51:09
GreenArrowCZ

#19 Ann Taylor: Nemrtví zní asi nejlépe a máš pravdu, článek je dobře :D

4.6.2015 | 19:52:11
Ser Duncan the Tall

Osobne si nemyslím že to je lord nočnej hliadky čo sa dal dokopy s bielou Chodkinou a nazval sa nočným kráľom, ja som toho bossa bielych chodcov nazval nočným kráľom pretože sa to na neho hodí a beriem to ako pracovní názov

4.6.2015 | 20:02:24
Albertos

Kdyby v té době byl instagram, tak by to hned někdo na severu postnul tu jeho fotky u na jihu by se přestalo válčit :D :D :D

4.6.2015 | 20:32:40
V Ales

Jsem zvědavej jak si seriál porádí s pochodem Jiných na jih, protože jestli to bude natočený ve stejné kvalitě jako bitva v Tvrdodomově tak to bude super, ale doufám že se Jiný do konce 5. série aspoň ukážou u zdi aby si Noční hlídka a Sedm království uvědomilo že jsou v haj.. :) ! k

4.6.2015 | 20:38:38
V Ales

Z něakejch diskuzí jsem pochopil, že ten bývalej mistr z citadeli co je v Králově přístavišti a snaží se uzdravit Horu se zněj chystá udělat bílého chodec. Jestli je to pravda tak je možné že když Cersei ve vězení řekl: práce pokračuje mluvil právě o něm?

#29 MaRRaSRoFl
4.6.2015 | 20:44:51
Ser Duncan the Tall

To bude špecialitka biorobot zombík Ser Robert Strong(Ser Gregor Clegane Hora) http://awoiaf.westeros.org/…egor_Clegane

4.6.2015 | 21:01:36
MaRRaSRoFl

#27 V Ales: to co jsi pochopil z nejakych diskuzi bylo v serialu primo ukazane mam dojem ze dil posmrti hory

#30 Vission
4.6.2015 | 21:16:55
Vission

#29 MaRRaSRoFl: tam bylo ukázáno že se ho snaží zachránit! ne že z něj dělá WW! a myslím že to moc reálné není … bude z něj něco jako Frankenstein ale WW na 99% ne

4.6.2015 | 21:23:43
tap

Mala stylisticka poznamka k jinak moc peknymu clanku – spojeni v perexu „nebere na velkou vahu“ neni zrovna obratne. Bud neco neberu na lehkou vahu nebo necemu neprikladam velkou vahu.

No a co se tyce WW – ja se nejvic tesim na to, az konecne zjistime, co je vlastne motivace WW. Proc to delaji? O co jim jde? Ceho chteji docilit? Treba se totiz ukaze, ze ani oni nejsou 100% zli. Krasa toho sveta a romanu je prave v tom, ze kazda (nebo temer kazda) postava ma svoje dobry a spatny vlastnosti. Schvalne jestli se nakonec jeste nedozvime, ze WW jsou vlastne dobri :)

#32 rockysiburger #34 Stráťa
4.6.2015 | 21:45:04
rockysiburger

#31 tap: Něco na tom pravdy bude. Pokud jediný a pravý bůh. Světla a ohně. Podle rudé kněžky je ten dobrý. Proč upaluje každého nevěřícího a pro svoje blaho potřebuje tolik obětí. Ale na druhou stranu je fakt že když WW oživí člověka. Je to jen nástroj pro zabíjení. Nemá žádné myšlení ani motiv. Pouze poslouchá příkazy. Když Pán světla někoho oživí. Zůstane mu jeho mysl. Ale slouží jeho věci. V GoT je to příklad dvou nesmiřitelných mocí. Světlo a tma. Oheň a led. Dva tábory které se nesnášejí. 2 bohové. Co je ale potom mnohotvářný bůh ?

#33 Ser Duncan the Tall
4.6.2015 | 21:53:30
Stráťa

#31 tap: Podívej se jak se lidstvo chová (nejen ve světě SoIaF), potřebuješ nějakej další důvod? :-)

4.6.2015 | 21:58:04
rockysiburger

#33 Ser Duncan the Tall: To říkal Syrio Forel že smrt je jediný bůh. A co je pak WW ? Nebo bůh světla ?

#37 Ser Duncan the Tall
4.6.2015 | 21:59:17
Luciz

#17 GreenArrowCZ: Reaguji na to, že píšeš, že Bran neporazí Bílé chodce s Dětmi sám.....ovšem, nemusí být sám…Tříoká vrána mu řekla, že bude létat---Bran, jakožto měnič se může vtělit do jakéhokoliv zvířete a je dokonce tak dobrý, že ovládal Hodora. Ve vizi, kterou viděl, když šáhnul na Strom, kterým jej Tříoká vrána lákal k sobě, viděl mimo jiné stín draka nad městem. Proč by tuto vizi viděl, a kdo jiný může vidět takový stín, než ten, kdo ho vrhá? A pokud dračí oheň dovede porazit Bílé chodce, je Bran v těla draka ideální řešení :D Tadá :D

4.6.2015 | 22:06:44
Ser Duncan the Tall

#35 rockysiburger: Jeden ta vykuchá a spraví z teba modro okého zombíka, druhý ak budeš mať smolu alebo nebudeš poslúchať tak ta ugriluje a poslední po tom čo nastane tvoj čas alebo sa tak sám rozhodneš tak sa napiješ z fontánky alebo ak ti niekto ozaj poriadne lezie na nervy a pomodlíš sa ozaj poriadne alebo máš poriadnu hrudu zlata, tak ta vypočuje, chápeš ten rozdiel, podľa mňa je poslední(mnohot­várni) lepšia voľba ako veľký iní alebo ohnivák, ale ja by som dal šancu aj mnoho ceckovej bohyni z letných ostrovov(tak ako polomuž)

#38 rockysiburger #39 Ann Taylor
4.6.2015 | 22:12:38
rockysiburger

#37 Ser Duncan the Tall: Zatím to chápat nejde. Jsou staří a nový bohové. Nevíme přesně jestli jsou opravdu dva bohové nebo sedm. Nebo je jen jeden a hraje si světem. Co když je ten bůh co tě ugriluje stejný jako ten co tě nechá napít s fontánky ? Ale ceckovej bohyni z letných ostrovov by neměl odmítnout nikdo. :-)

4.6.2015 | 22:19:59
Ann Taylor

#37 Ser Duncan the Tall: No ono je to trochu složitější. R'hllor je mnohdy vnímaný jako dobrý bůh a Velký Jiný jako špatný, ale někdy je to také vnímané pouze jako dualistický pohled na existenci a představa, že ji vlastně vytváří rovnováha v souboji dobra a zla, plus Velký Jiný je stále záležitost uctívačů Pána světla, ostatní o něm ani nikdy nemluvili a žádné další náboženství ho v patrnost nebere – a ani není samostatné náboženství, podle toho, že byl vždycky zmiňovaný jenom jako protivník R'hllora. A mnohotvářný bůh je zase založen na představě, že veškerá uctívaná božstva jsou jen různými podobami toho jediného, a to Smrti.

redaktor
4.6.2015 | 22:30:07
LadyJ

Jiní si podle mě přejí zimu na celém světě. Jak jsem alespoň pochopila, tak zima jim dělá dobře a my lidé jim prostě jen stojíme v cestě. Ohledně toho, jestli jsou Velký Jiný a R´hllor zlí. Bohové přeci nemusí být buď jen dobří nebo zlí. Mohou mít prostě jen své vlastní cíle, které se ale nemusí shodovat s lidskými, podobně jako řečtí bohové. Co se týče Mnohotvářného boha, tak smrt jako takovou nepovažuji za zlo, je to spíš neutrální síla.

4.6.2015 | 22:32:17
noproblemo

Parádní článek!! WW rulezz

4.6.2015 | 23:56:11
Lyra

Odkud ma Jon ten mec? Uz si nepamatuju.

#44 Rafan #49 Zdenny7
5.6.2015 | 0:42:25
dfx

Preco by on mal byt Stark? Ten Biely chodec bol Night's King.

Ten Biely chodec, ktoreho zabil Jon Snow, sa podobal na zostarnuteho Benjena Starka. #4 GreenArrowCZ:

Mne by sa pacilo, ako by Bieli chodci boli ludia, ktori sa prisposobili zime a ovladaju magiu. A ked pride zima, tak sa zacnu prebudzat a obsadzovat uzemia. Dufam, ze sa ludia znova spoja s Detmi lesa a budu bojovat proti Bielym chodcom.

#45 GreenArrowCZ
5.6.2015 | 1:29:58
Rafan

#42 Lyra: Dostal ho od později zavražděného lorda velitele noční hlídky Jeora Mormonta. Když byl ještě jeho majordomem.

5.6.2015 | 7:19:28
GreenArrowCZ

#43 dfx: Night's King je podle pověstí Staré Nan ze Zimohradu Brandon Stark.

#48 dfx
5.6.2015 | 7:55:50
didi2012

Podľa tohoto článku by predsa len naozaj mohol byť Azor Ahai Jon Snih …

5.6.2015 | 8:58:49
Zdenny7

S těmi bohy je to trochu složitější. Jako v našem světě taky různé skupiny lidí vyznávají jiné bohy (v případě že nejsou ateisté). Proto je i ve světě Ice Fire více božstev.

Starkové jako potomci Prvních lidí vyznávají Staré bohy (boží háje s Čarostromy), většina obyvatel na jihu, tedy potomci Andalů vyznávají víru v Sedm Otec (spravedlnost), Kovář (řemeslo, práce), Válečník (boj), Panna (nevinnost), Matka (mateřství, něha), Stařena (moudrost) a Cizinec (smrt, neznámo).

Pak tu máme ještě Potopeného boha (nevím jestli byl vůbec v seriálu zmíněn), kterého vyznávají lidé ze Železných ostrovů („Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít, ale znovu povstane, pevnější a silnější než předtím“). Proti Potopenému bohu stojí naopak Bouřlivý bůh.

Zmíněný Mnohotvářný bůh je uctíván hlavně v Bravosu, a to zejména Muži bez tváře.

R´hllor a Velký Jiný byli už zmíněny dost.

Dothrakové uctívají Koňského boha.

V seriálu byl také zmíněn Velký pastýř (Ovčí bůh), kterého uctívali ovčí lidé v čele s Mirri Maz Duur (ta co jí nechala Daenerys upalit).

A jsou ještě další a menší bohové.

Pro více info:

  1. http://awoiaf.westeros.org/…ry:Religions
  2. http://www.icefire.cz/…ace/bozstva/

O nočním králi je zajímavé shrnutí i v kontrastu knih:

http://www.hbo.cz/…-truny_50897

5.6.2015 | 9:14:51
dfx

Ktory Brandon Stark? Jeden Brandon Stark je syn Eddarda Starka a zije. Momentalne je na severe s Detmi lesa. Druhy Brandon Stark bol najstasi brat Eddarda starka a popravil ho Sialeny kral. Ziaden iny Brandon Stark v knihach ani v seriali nie je. Nepleties si ho s niekym inym?#45 GreenArrowCZ:

A Brandon Stavitel zil este pred Nocnym Kralom.

#52 Ann Taylor #53 Engeneer #58 GreenArrowCZ
5.6.2015 | 9:22:46
Zdenny7

#42 Lyra: John dostal meč od Mormonta, který mu na hrušku místo medvěda nechal udělat vlka (zlovlka). Jmenuje se Dlouhý dráp. Původně se dědil v rodině Mormontů po mnoho a mnoho generací (úvadí se až 5 000 let), ale Jorah o nechal doma po vykázání ze Západozemí. Poté co John zachráníl Lorda velitela noční hlídky od zombíka tak mu ho dal.

5.6.2015 | 9:25:23
Zdenny7

Jedna z teroií o Benjenovi Starkovi je, že je Studenoruký (postava co v seriálu byla vynechána a je pouze v knihách a mě osobně přijde zajímavá a mohla by být podstatná). I když údajně sám Martin tuto teorii vyvrácí … i když u něj nikdy nikdo neví, přeci hned neřekne že to čtenáři (diváci) vše uhádli a tak to bude.

Beztak si myslím že teorie R+L=J je úplně 100 % a proto to nakonec tak nebude a on to změní :D

#51 Zdenny7
5.6.2015 | 9:31:59
Zdenny7

#50 Zdenny7: Info o studenorukém – http://www.postavy.cz/studenoruky/

5.6.2015 | 9:32:23
Ann Taylor

#48 dfx: Brandon je hojně užívané jméno v každé druhé generaci.

redaktor
5.6.2015 | 9:41:38
Engeneer

#48 dfx: Jsem si prošel rodokmen Starků a jen za posledních cca 200 let bylo 6 dětí pojmenováno Brandon a rod sahá až k Brandonu Staviteli, který žil před 8 tisíci lety. Za tu dobu musely být desítky, i stovky Brandonů Starků

#55 dfx
5.6.2015 | 10:34:03
AvenjQ

#8 Red Bull: ano a preto majú family motto Winter is Coming :D:D:D

5.6.2015 | 11:00:21
dfx

Ved v pohode, ja som reagoval na to, co pisal GreenArrowCZ, ze Night's King je Brandon Stark. Neviem, ktory Brandon Stark to ma byt. A pritom Night's King ma uz mat asi 7000 rokov.

Brandon Stavitel to tiez nemoze byt, kedze on staval the Wall, a Night's King ma byt trinasty Lord's Commander, ktory tam bol asi o 1000 rokov neskor po Brandonovi Stavitelovi. #53 Engeneer:

#59 Raqos
5.6.2015 | 11:08:14
CiboLM

Len jeden malý detail. iný majú vlastný jazyk a nieje to Starý jazyk. Starým jazykom hovoria obry a niektorí divokí.

5.6.2015 | 13:02:44
Spectacular

Od posledního dílu, fandím bílým chodcům :D

5.6.2015 | 16:29:59
GreenArrowCZ

#48 dfx: Mluvím o Brandonovi ničitelovi, to on kdysi porazil Night's Kinga a je možné že měl bratra, taky Brandona, který se stal velitelem noční hlídky a později Night's Kingem. Nan o něm povídala příběh Branovi.

5.6.2015 | 16:58:30
Raqos

#55 dfx: Jon je 998 (±, ted si nejsem presne jistej). To po 8.000cich letech vychazi v prumeru 8 let na jednoho velitele. Pokud byl Nights King 13. velitel a pises, ze az po tisici letech, tak by to vychazelo 77 let na iednoho velitele. To se mi moc nezda. Pokud to teda nebyl preklep a nemyslel si 100 let

5.6.2015 | 19:05:48
Sotox

Nemyslím si, že by měl ten bílý chodec schopnost oživovat mrtvé v tom smyslu, že by musel být u každé mrtvoly, aby jí oživil. Spíš to beru jako automatické, že když někdo zemře na severu, tak se promění v nemrtvého a ty zvednuté ruky na konci dílu byly spíš pro efekt. Jinak si např. nedovedu představit, kdo by oživil v první sérii ty mrtvé, které pak zabil Jon.

#61 Nordík #62 Ann Taylor
6.6.2015 | 11:19:45
Nordík

#60 Sotox: Myslím, že ti mrtví z první série přenesení na druhou stranu Zdi byli v režimu spánku/hiberna­ce :)

6.6.2015 | 15:14:33
Ann Taylor

#60 Sotox: Ti už oživení byli, když je našli. Zčernalé ruce, žádný zápach, žádný rozklad… známky toho, že jsou proměnění. Ale všichni tihle se řídí vůlí chodců, takže… jim mohli nařídit útok teprve až se dostanou do hradu, nebo jak říká Nordík, mohli spát… však nejdou nonstop do útoku, jakmile se kolem nich mihne něco živého, vem si, když ta armáda míjela Sama. Chodci ho nechtěli zabít, tak si ho nikdo z mrtvých nevšímal. Nebo ti u jeskyně dětí lesa. Dokud se neobjevil někdo, kdo chtěl projít, prostě leželi pod sněhem jako normální mrtvoly.
Navíc automaticky že někdo zemře za Zdí a obživne? Ta země není kouzelná, aby se to dělo samo od sebe, není jiná, než z druhé strany (až na počasí), kdyby Zeď postavili o padesát mil dál, nezmění se nic. Akorát, že se tam pohybují chodci a další havěť, o které se toho moc neví, a která má nadpřirozenou moc a využívá toho. Navíc – kdyby se tam každý automaticky po smrti stával nemrtvým, všechna ta těla by byla prakticky nedotčená. Ale jejich armáda je v různém stádiu rozkladu a u „oživených“ už rozklad neprobíhá. Takže byli oživovaní v rozmezí hodin až let po smrti, tudíž se k nim nejdřív muselo něco dostat, než přestali být „jenom mrtvolami“.

#63 Nordík
redaktor
6.6.2015 | 15:53:16
Nordík

#62 Ann Taylor: Já jsem žil v domnění, že na mrtvolu musí hmátnout Chodec nebo jeho loutka, aby se z mrtvoly stala další loutka

#64 Ann Taylor
6.6.2015 | 17:53:23
Ann Taylor

#63 Nordík: To se neví. Co se dělo s těma dětma, to se neví, a probouzení mrtvol jsme pak viděli až v tomhle díle, kdy to očividně nepotřeboval. A v knížce myslím není vůbec popsaný, jak se to děje, takže… fakt se neví, jak to funguje. Ale nějakej kontakt tam určitě proběhnout musí, určitě to není tak, že kdokoli za Zdí umře, jen tak se stane nemrtvým řezníkem, chodci ho na to musí chtít a nějak to udělat.

redaktor
6.6.2015 | 18:03:36
ValKing

Článek zajímavý, ale spojení „nebrat na velkou váhu“ je docela typická zeugma…

8.6.2015 | 18:47:49
Desnate

Já sice nečetl knihy a ani ještě nedokoukal pátou sérii.. ale co když prostě jsou Chodci duše uvězněný v mrtvých tělech a ty potomky, který si braly používali pro přenos těla? Duše? Maj modrý oči, to mrtvoly nemívaj. To značí duši, nebo magii. V předešlích sériích přece položil Chodec mimino na nějakej obřadní kámen a šáhl mu na čelo, jestli si pamatuju. To značí hlubokej přenos. Ne, dělání další mrtvoly, na co by byly malý mrtvoly. :D A děti se prej taky stáhly do zimy. Třeba se o ty živí starají, protože nemají na výběr. Takže mě napadlo, že to co dělají, dělají pro vlastní záchranu a duše uvězněných lidí předávají do živoucích těl, protože se nemohou rozmnožovat. Třeba ty děti dávají k výchově nějakejm jinejm pradávnejm bytostem do tepla pod zemí.. o kterejch tam ještě nebyla zmínka. Nebo přenesou sebe do duše nemluvněte a žijou normální život od začátku a je to stav reinkarnace. Protože žijou v prokletí v naprostej nicotě a chtějí se toho zbavit. Protože duše jen tak nezmizí. A opustí tělo jen spálená, nebo ze zetlelý mrtvoly. To jim v mrazu nehrozí, je uvězněná v těle co žije-nežije. Třeba i proto napadaj teplý země. Protože chtějí umřít. Třeba jsou prokletí, aby je zima pronásledovala a nikdy nezemřeli a zima se blíží s nima. Třeba ty nemluvňata kradli i proto, aby někdo z chodců s minulostí, o kom se tam ještě nezmiňuje se přenesl do těla novýho člověka. Zažil novej život a vrátil se pomstít. A třeba tam bude na scéně někdo z dávnýho rodu Targaryenu bo starých, mocných králů.. :D Ale magie nebo duše z nich čiší. Já si myslim, že pán ohně je právě zlej a možná, že tohle je nějakej uvěznenej, rádoby zlej protipól.. konající zlo, protože nemá na výběr. Třeba jsou to nějací ti původní lidé, bo co.. První? Jen úvaha, přiznávám, že jsem to nečetl. Jen mě to baví. A chci tim jen závést myšlení k těmhle věcem. Nic konkrétního mě nenapadá. Sry za chyby, píšu narychlo.

#67 Desnate #71 Ann Taylor
Desnate
2.8.2015 | 1:26:49
Desnate

#66 Desnate: Třeba je to starověká zlem-prokletá armáda, rod, civilizace.. prokletá zlým Pánem ohně, nebo Targaryeny. Proto je zabije jen ekvivalent tohohle, obsidián. Třeba jsou to Valyrijci a zabije je ta čepel.. A kněžka ohně – ďábla je tam jen proto, aby zařídila tolik věcí, aby se nemohli vrátit. Docela by byl šok, kdyby se objevil úplně novej rod, celá armáda i s vládci, králem.. nebo tak. Co chce vyhladit všechny tyhle zlý zmetky. Ale k tomu potřebujou živý těla a zbavit se zimy.. Třeba John je hodnej a proto ten pohled.. cejtí to. Je potomek Valyrijců, možná. :D Bude v tom něco víc, co šokuje diváky a celý GoT k tomu tiše graduje… Písně ohně a ledu.

#68 Desnate
Desnate
2.8.2015 | 1:40:14
Desnate

#67 Desnate: Podle mě jsou to Valyrijci.. někde jsem četl zmínku, že taky měli takový oči, nebo tak…

#69 Desnate
Desnate
2.8.2015 | 1:59:16
Desnate

#68 Desnate: Teď jsem četl, že zkáza Valerie byla nejasná, že draci málem vymřeli, snad jen, že se rozbouřili sopky.. To bude možná ono. Draky ovládli pomocí magie, trpaslík se zmiňuje, že byly dlouho ve všem nejlepší a pak nebyli.. Třeba je jediný to, co je drží při životě právě jejich magie a zima, která nedovoluje, aby se jim rozložila těla a možná i uvidíme ledový draky bojovat s ohnivejma. Protože Daenerys mezitim všechno ovládne a „Targaryeni byli také dračími pány, ale nepatřili mezi ty nejvýznamnější.“.. Byl tam nějakej rozpor určitě. Třeba jsou Chodci dračí pánové a Targaryeni přerušili jejich pouto s draky a poslali je proti nim a draci rozbouřili i sopky. Proč by přežili jen Targaryeni? A Chodci-Valyrijci se brání magií a mrazem, maj mrtvolně spálená těla. I přes jejich moc a mahii je jen dokázali dojebat draci. A nakonec bude velkej souboj ohnivý a mrazivý strany o vládu nad zeměma. Vsadim se, že Chodci a Daenerys budou mít ještě problém. :D Ať za to ona může, nebo ne. Draci jí neposlouchaj, protože její magie je slabá a vsadim se, že se bude snažit rozpoutat u sebe svojí magii na úroveň Valyrijců a ještě z ní bude velká čarodějka. Sry za příspěvky a story.

Desnate
2.8.2015 | 2:17:15
Desnate

Ale už vidim tu poslední scénu ze sérií. Jak na jednej straně stojí Daenerys obklopená draky, která docílila všeho co chce do nějaký úrovně, nehledě na minulost rodu.. a na druhej straně obrovská armáda nemrtvejch-starejch-dřív mega mocnejch Valyrijců, co chtěj zpátky to o co o přišli a právě Daenerys je to, kam si to jdou vzít. Navíc bude královnou všeho možnýho. Spojí se všichni živý pod ní a jak na sebe naběhnout. Čau. Otevřenej konec.. A krédo, že v seriálu není výhradně zlo ani dobro dodrženo (ani Chodci vlastně nejsou zlý i když jsou) a i obstání toho hlavního – Souboj ohně a ledu. O kterym se budou zpívat písně. :D Možná se kvůli magii a spoutání draků aby jí poslouchali se vrátí tam, kde byli kamenní lidé. Proto tam lítá ten drak. Původní místo. Ale nepovede se to, je slabší Targeryec, ne Valyrijec. Třeba bude v sopkách dračí překvapení ještě. Možná kvůli sopkám je to místo magie. A kněžka se ještě taky ukáže, co je vlastně zač. Možná jedinej přeživší/znovuz­rozenej do batolete mocnej Valyrijec.. v novym těle. Ovládá magii a oheň. Třeba dokáže vypustit ty duchy, protože má vlastnost chodců-Valyrijců magií přenášet duše. A třeba bude chtít získat toho ulítlýho draka, až to zjistí, protože na to bude mít narozdíl od Daenerys sílu a až ho bude mít, tak Daenerys právě půjde do toho, aby jí získala taky. Protože až bude soupeřit s kněžky a královo stranou a budou mít taky draka, bude to nevýhoda. Ona bude mít dva, co jí neposlouchaj a oni jednoho, co poslouchá. Průser. Zatim všechno, co ta píp kněžka dělá, vypadá, že chce akorát všechno kolem sebe uvádět do chaosu.. z důvodu, aby se lidi nespojili proti Chodcům-Valyrijcům. Dvě mocný síly proti sobě. A kněžka zneužije jednu stranu, pro třetí, dávnou a starou a s ní pak Daenerys bude muset bojovat. A pomůžou jí s tim děti a důchové země, s tím, že dokážou se přenést myslí do draků s tim malym Starkem. Protože Daenerys nakonec nebude mít sílu na to draky ovládat. Ale za to, že se vzdá draků.. A nakonec z Daenerys bude někdo, kdo hodně dokázal ale nakonec zjistí, že takovou moc neměla, než se ukázali Valyrijci a draci jí nepatří. Ale vyhrajou nad Chodcema, a kněžku zabijou, tak nakonec draci skončí neznámo kde s dětma země, protože je dokážou ovládat, tak aby nenapadli žádný země a bude je bránit dračí guilda, což budou děti a malej Stark. :D

Desnate
2.8.2015 | 2:53:29
Ann Taylor

#66 Desnate: Je to svá vlastní humanoidní, ale nelidská rasa se svými motivy a svým způsobem života. Netřeba v tom hledat žádné… přenášení duší nebo zakleté mrtvé nemrtvé nebo co. Autor řekl, že je to stará rasa, o které moc nevíme, tak je to stará rasa bytostí, o které moc nevíme. Valyrijci byla zase lidská rasa. Dokud neobjevili draky, byli to úplně obyčejní zemědělci s ovcema a pak se z nich stali dobyvatelé a někteří se začali učit magii. A ledové, jasně modré oči nejsou to samé, jako fialové valyrijské oči od lila po temnou, skoro černou. Proč přežili Targaryeni? Protože Daenys Targaryen měla před pár lety prorocký sen o skáze, tak se rod Targaryenů, Valeryonů a ještě jeden od C nalodil a odplul si hledat bezpečnější místo. Plus spousta obyvatel původní Valyrie přežila taky, ti, co byli v koloniích. A třeba Lys je plný valyrijské krve, akorát je to Svobodné město, takže se tam tak moc nehraje na šlechtu a krále a vládce, ale je to ostrov známý prostitutkami. Motáš pátý přes devátý. Jestli chceš teoretizovat v rámci magie a ne politiky, bylo by dobrý si o tom přečíst něco v knížce a ne „teď někde“, protože pak z toho padaj nesmysly.

redaktor
4.8.2015 | 17:00:32
jack817

treba doplnit ze bieleho chodca vytvorili deti lesa ,

24.5.2016 | 10:23:24
Pestak

Nepřipadá vám hodně Starků s jménem Brandon(Bran) ? podle mě je to jedna a ta osoba stojící za vším co se zatím stalo od asi prvního známýho Brana – The Builder až po toho kterého známe ted :)

8.7.2016 | 1:23:41
Vlastakrabsova

Got jsem začala sledovat už pár let zpátky, ale nikdy jsem se za celou dobu nedostala ke knihám, na které se mi doma práší. Což je škoda, třeba bych tam našla svou odpověď. Mám pár nejasností ohledně Bílých chodců, třeba jste se to někdo dočetl v knize a nebo je to jen taková úprava tvůrců seriálu. V Hardhome jsme mohli vidět, jak Night King oživil Divoké, kteří měli stále lidskou podobu. V té samé epizodě na Divoké zaútočí armáda mrtvých, kteří mají podobu kostlivců. Nechápu, kde je vzali. To když chodci oživí mrtvé a ti jim dlouho vydrží „živí“, tak postupně zkostnatí? Nebo dokážou oživit už dávno mrtvé, kteří jsou jen rozpadlé kosti a tím, že je ožíví se stanou celek, kostlivci? To mi nedá spát. A ještě jedna věc. Opět v Hardhome můžeme vidět malé chlapce, kteří jsou kostlivci. Můžou to být Krasterovi synové? A pokud ano, jak to, že jsou kurva kostlivci? Pokud se najde někdo, kdo po třech letech napíše komentář a vysvětlí mi to, budu moc vděčná.

28.1.2019 | 19:05:05
Carostrom

Chodce stvořili děti lesa aby měli zbraň proti lidem. Když pak začli vraždit lidí tak se děti lesa s prvními lidmi dohodli na božím oku o dohodu, že lesy budou patřit dětem a zbytek lidem. Děti však nedokázali chodce úplně zničit, ale něco se na božím oku stát muselo a děti to svoji magii posrali. Chodci dostali svobodnou vůli a vlastní magii. Chtějí se dostat na boží oko aby znovu mohli patřit mezi živé.

12.2.2019 | 22:04:46
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás