Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 310×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Bílý přístav

Bílý přístav

Bílý přístav je jedno z pěti západozemských měst. Je nejmenší a nejchudší, protože jde o město na Severu, ale přesto důležité. Zatímco Zimohrad je srdcem Severu, Bílý přístav je jeho ústy.

29 0
10.7.2017

Bílý přístav je město stojící na východním pobřeží Severu v ústí řeky Bílého nože v zálivu Kousanec. Je to největší sídlo severně od Šíje, ale přesto nejmenší z pěti měst v Západozemí. A v porovnání s ostatními pěti i nejchudší, ovšem pro Sever jde o hlavní obchodní přístav a přístupovou cestu dál do kontinentu prostřednictvím Bílého nože.

Také představuje dobrý výchozí bod pro rybářské výpravy a je domovem zručných stříbrotepců. V současné době navíc skrývá jedinou skutečnou severskou flotilu po dlouhých letech, protože Sever tradičně už od časů krále Brandona Spalovače lodí nedisponuje významnou námořní silou.

Severu také zprostředkovává kontakt s ostatními kulturami, především s jihem Sedmi království. Díky své lokaci hostí spoustu obchodníků a skutečnost, že jeho vládci Manderlyové sami přišli z jihu, zajišťuje, že v něm sídlí spousta rytířů a následovníků víry v Sedm. A byť je podle Jaimeho Lannistera ve srovnání s Královým přístavištěm jako Tyrion Lannister ve srovnání s Gregorem Cleganem, má proti němu jednu velkou výhodu – je organizovaný a čistý. A to nejen podle standardů Západozemí.

Podle tyrošského pašeráka a piráta Rora Uhorise, se kterým se kdysi plavil Davos Mořský, jsou města jako ženy. Staré město je podle něj cítit po květinách jako navoněná vdova, Lannisport zemitě a čerstvě jako děvečka s dřevitým kouřem ve vlasech, Královo přístaviště zase jako nemytá děvka, ale pach Bílého přístavu má být pronikavý a slaný, trochu rybí a docela jako moře. Asi tak, jak by měly vonět mořské panny. Má široké, rovné, dlážděné ulice, lemované domy z vyběleného kamene se strmými střechami z tmavě šedé břidlice a je chráněný pevnými bílými hradbami, přičemž k městu patří i některé pozemky za nimi.

Například Tulení skála, masivní šedozelená skála čnící patnáct metrů nad vodou, korunovaná starou kulatou pevností Prvních lidí. Respektive jejími pozůstatky, což Manderlyům nebrání, aby ji využívali k ochraně města. Dosadili do ní posádku lučištníků a opevnili ji škorpiony a katapulty. A často ji obsazují ještě tuleni, kteří se na Tulení skále vyskytují. Podle Rora platí, že čím více tuleňů námořníci při vyplutí z přístavu uvidí, tím větší budou mít štěstí.

Za hradbami se dále nachází i Vlčí doupě, původní místní pevnost, která nyní slouží jako vězení. Ale protože dříve byla klasicky obydlená, je v ní stále i boží háj. Je přímo u vody zabudovaná do hradeb, kolem ní se pak jako vilejši k hradbám lepí pivovar vyrábějící dobré černé pivo a další domy.

Ještě za hradbami je i rybí trh, kde jsou k dostání mořské plody jako síhové, mořští šneci, krabi, mušle, škeble, slanečci, tresky, lososi, humři a mihule, a vnější, větší přístav. Ten je oddělen kilometr a půl dlouhou, devět metrů vysokou přístavní zdí s věžemi po každých jednadevadesáti metrech od vnitřního přístavu, který je menší, avšak nabízí lepší kotviště a větší bezpečí.

Ten, stejně jako zbytek města, už se ovšem nachází za hradbami, skrz které se prochází Tulení bránou. Za ní lze najít třeba Rybonohův dvůr (jeho pravé jméno už nikdo nepoužívá), dlážděné náměstí s fontánou s šest metrů vysokým mořským mužem nazvaným Starý Rybonoh uprostřed. Z něj vede ulička k nevěstincům, je lemován nejrůznějšími stánky v podloubí, kolem něj se nachází Stará mincovna nebo vinný sklep s nejstaršími děvkami, nejodpornějším vínem a masovými koláči plnými tlustého a chrupavek, přinejlepším nejedlými a přinejhorším jedovatými, zvaný Líný úhoř.

Dál lze narazit na velké Sněhové septum s klenutou střechou a obklopené vysokými sochami Sedmi, a samozřejmě bílý Nový hrad, sídlo Manderlyů. K němu vede zámecké schodiště, přímá kamenná cesta z Vlčího doupěte, a pod ním ještě i tajný průchod. A že je to cesta, kterou stojí za to absolvovat. Osvětlují ji totiž mramorové mořské panny s miskami hořícího velrybího tuku v rukách a z vršku kopce, kde Nový hrad stojí, je krásný výhled na oba přístavy.

Uvnitř Nového hradu se pak nachází slavná Síň mořského muže, velký sál, kde zasedá dvůr lorda Manderlyho a kde se pořádají hostiny. Jeho zdi, podlaha i strop jsou z dřevěných prken ozdobených mořskými tvory. Jsou na nich namalovaní krabi, škeble, mořské hvězdice, mořské řasy, kosti utopených námořníků, žraloci, úhoři, chobotnice, hejna ryb, strop zdobí staré rybářské sítě a je u něj znázorněna i mořské hladina, po které se plaví lodě. A za lordovým stupínkem zeď zdobí zápasící krakatice a velryba. Vůbec celý zámek nenechá nikoho na pochybách, že Manderlyové se stále hlásí k okázalejšímu jižanskému původu a jsou velmi pyšní na svůj znak, mořského muže s trojzubcem. Však i jejich stráže obvykle třímají v rukách trojzubec.

Téměř nic z uvedeného, ani město samotné, ale není vůbec tak staré jako zbytek Severu, k němuž náleží. Původně v ústí Bílého nože stálo jen Vlčí doupě, hrad, který postavil král Jon Stark poté, co vyhnal nájezdníky, kteří se tam usídlili. Po staletí ho drželi různí Starkové a vedlejší rodové větve Starků jako Greystarkové, po nich pak Flintové, Lockeové, Slateové, Longové, Holtové a Ashwoodové, všichni pověřeni Zimohradem bránit Bílý nůž.

Teprve mezi lety 1000 až 600 před dobyvačnou válkou Aegona Targaryena došlo k tomu, že lord Lorimar Peake přiměl krále Roviny Parceona III. Gardenera vypovědět rod Manderlyů do exilu. A ti, protože neměli kam jinam se uchýlit, vyrazili na Sever, kde je přijali Starkové spolu s přísahou věrnosti, věnovali jim Vlčí doupě a okolní země a Manderlyové pomocí svého jmění a jižanských zkušeností vybudovali celé město a přesídlili do nového Nového hradu.

A nutno podotknout, že ani neměli důvod rychle se takto nepostavit na nohy a nezačít opět prosperovat. Po staletí Bílý přístav nespatřil divoké, nikdy ho nenapadli železní a v dobách, kdy přišli na Sever Manderlyové, už bylo nejspíš dávno i po krvavých válkách s Údolím vedených přes Kousanec, takže se mu vyhnuly i líté boje.

Tak to ostatně zůstalo i později během vlády Targaryenů a až dodnes. Samotné město se nikdy nestalo dějištěm důležitých konfliktů jako třeba Staré město nebo Královo přístaviště. Pouze během tance draků, občanské války vedené mezi Rhaenyrou Targaryen a Aegonem II. o Železný trůn, přicestoval do města princ Jacaerys Velaryon, Rhaenyřin syn, aby přesvědčil severské lordy přidat se na matčinu stranu. Lord Manderly tehdy poslal své syny Medricka a Torrhena na její podporu, ale protože přes Šíji se válka nedostala a jeho synové v ní nepadli, nemusel čelit žádným bolestným ztrátám.

Přesto historie města a ani lidé v něm nejsou nezajímaví. Naopak, jeho minulost vydala na celou knihu mistra Yorricka Oddáni moři aneb Záznam dějin Bílého přístavu od jeho prvopočátků (v ní líčí i krvavé oběti starým bohům, které měly ustat až zhruba před pěti stoletími) a jiný mistr, který ve městě sloužil, mistr Heriston, zase přišel se zajímavou myšlenkou, že za Bílou pustinou, zamrzlou oblastí na sever od Chvějivého moře, můžou být teplé letní vody.

Foto: HBO

Diskuze /39

Locker.

Hezký článek. Toto město a rod Manderlyů budou hrát klíčovou roli v Malíčkově plánu: převozu divokého ohně z Králova přístaviště ke Zdi. Lord Manderly je již dlouho Malíčkovým spojencem.

https://www.youtube.com/watch?…

10.7.2017 | 9:09:39
tominotomino

Bílý přístav je jedno z pěti západozemských měst. Je nejmenší a nejchudší, protože jde o jediné město na Severu, ale přesto důležité. → to nedává smysl. Asi tam něco chybí, ne? Nemá tam být přístavní město?

#3 Ann Taylor
webmaster
10.7.2017 | 9:59:27
Ann Taylor

#2 tominotomino: Ne, nechybí. Asi jen nešťastně umístěno to „jediné“, to smáznu. Prostě je nejchudší a nejmenší z měst, protože je na Severu (který je ve srovnání s regiony, kde jsou ostatní města, nejchudší), ale i přes tyhle negativa je důležité.

#4 tominotomino
redaktor
10.7.2017 | 10:32:35
tominotomino

#3 Ann Taylor: Ono by to chtělo celé nějak přepsat. 1) V Západozemí je více než pět měst. 2) Protože leží na severu, tak je to nejchudší a nejmenší město? Vždyť na Severu je více měst, a nemusí být nutně chudé a malé. → přepsal bych to asi nějak takhle: „Bílý přístav je jedním ze západozemských měst na Severu. Přestože jde o malé a chudé město, tak má svou důležitost.“ (nebo nějak podobně).

#6 Pouty #8 Ann Taylor
webmaster
10.7.2017 | 10:49:49
Locker.

Ostuda, že jej D&D do show ještě nezakomponova­li…i když po tom, jak naložili s Dorne…

10.7.2017 | 10:52:43
Pouty

#4 tominotomino: Jako města (resp. velká města) jsou v Západozemí vedeny pouze těchto 5.

10.7.2017 | 11:08:52
Jery

Pěkné počtení dík

10.7.2017 | 11:17:47
Ann Taylor

#4 tominotomino: Není. V Západozemí je pět měst – ostatní jsou tržní městečka a vesnice kolem hradů, která status města nemají. V Říčních krajinách dokonce nelze od dob králů získat status města, což jsem nikdy nepochopila, proč to odmítli, ale je to tak. A rozhodně je jediné město na Severu (Mohylov prostě není na úrovni těchto pěti měst, ač má v názvu „town“). A je nejchudší a nejmenší z těch pěti. Protože leží na Severu, který je nejchudší z regionů, kde města jsou (Železné ostrovy ani Dorne, kde se dá diskutovat, zda jsou chudší než Sever, žádná nemají). Město racků má živější obchod a spojení s jihem a nechceš snad tvrdit, že Bílý přístav by mohl být větší a bohatší než Lannisport, Staré město nebo Královo přístaviště.

#10 Reiken #11 Trepy #16 fufight #26 Leviatan #26 Leviatan
redaktor
10.7.2017 | 12:32:22
Lex Luthor

Pěkný článek, pro Taylor jestli je pravda co říkal Tywin Cersei tak Lannisport už je dávno vytěžený a zlato tam není, těším se až za sedm dní začne seriál Game of Thrones

#12 Ann Taylor
10.7.2017 | 13:04:29
Reiken

#8 Ann Taylor: Odkud máš tu informaci, že je o nejchudší město? Myslím zdroj.

#12 Ann Taylor
10.7.2017 | 13:56:01
Trepy

#8 Ann Taylor: Tak to je zajímavý :O

10.7.2017 | 14:23:51
Ann Taylor

#9 Lex Luthor: To je pravda v seriálu, v knížce nic takového nebylo, nijak moc to nevypadá, že by tam zlato už nebylo.

#10 Reiken: Z logiky. Severské město, které je podle knihy nejmenší z měst, v žádném případě nemůže být bohatší než nejstarší město regionu a slavný přístav v úrodné a bohaté Rovině, nebo hlavní město, kde žije celý královský dvůr, půl milionu obyvatel a soustředí se tam všichni, kdo chtějí být důležití, a nebo město, které spravuje odnož nejbohatšího rodu říše se zlatými doly kolem. O tom mě vážně nepřesvědčíš. U Města racků to tipuju, ale myslím si, že říct to jde. Protože tam pořád mají obchodníci lepší příležitosti, je tam spousta řemeslníků, Údolí produkuje víc obchodovatelného zboží a hlavně je to v oblasti Andalů a jihu, ne oblast, kterou jih považuje za barbary. Navíc u Města racků je potvrzeno, že tam běžně obchodují lidi ze všech koutů Essosu – a je to jedna ze dvou přístupových cest do regionu, a to ta bezpečnější, v zimě pak jediná možná. To má obrovskou váhu pro zbohatnutí města.

#13 Lex Luthor #19 Reiken
redaktor
10.7.2017 | 14:37:22
Lex Luthor

#12 Ann Taylor: Snad se přesvědčíme v další sérii Tyrion by měl dobýt Casteryovu skálu a vzít si ji se souhlasem Danny samozřejmě, Tywin se bude obracet v hrobě

10.7.2017 | 16:05:38
Šejmus92

Cože, v Západozemí je 5 měst? :D Zajímavý nápad. Proč to takhle napsal? Jaký status mají ostatní osady?

#15 Ann Taylor
10.7.2017 | 18:16:35
Ann Taylor

#14 Šejmus92: To se asi budeš muset zajímat jeho, proč to tak napsal. A status… těžko říct. Je to tak, že v originále těchto pět je „city“ a ostatní, které já většinou označuju jako městečka, jsou „town“. Jenže to se dá česky docela těžko rozlišit, protože vesnice to zase vždycky úplně nejsou – hlavně třeba větší přístavy nebo obchodní centra jako Šerodol a podobně, ale města úrovně těch pěti taky ne.

redaktor
10.7.2017 | 18:34:12
fufight

#8 Ann Taylor: souhlasim ze je nejmensi a co se obchodu tyce asi taky nic moc kvuli poloze ale netezi tam stribro? nejchudsi bych tim padem nerekl

#17 Ann Taylor
10.7.2017 | 19:21:12
Ann Taylor

#16 fufight: POkud vím, tak netěží, ale zpracovávají.

#18 fufight
redaktor
10.7.2017 | 19:39:20
fufight

#17 Ann Taylor: toz ted sem nahlodanej ale myslim ze jak tam davos dorazil a mluvil s nim lord moc tlusty ze rikal ze sice nemaji na lannistery a jejich zlato ale ze stribro se taky pocita nebo tak neco…

10.7.2017 | 19:50:22
Reiken

#12 Ann Taylor: Spíš se mi zdálo, že napíšeš nějakou knihu, článek, odkaz nebo tak. Ne no.. V tom případě hodně zdaru při psaní citací u DP apod., kde bude uveden zdroj „z logiky“. :D

#20 Ann Taylor
10.7.2017 | 22:00:58
Ann Taylor

#19 Reiken: DP už mám chvíli za sebou, děkuju pěkně. Ale jako nechápu na co potřebuješ výslovně někde napsáno, že Bílý přístav je chudší než evidentně bohatší a starší města mnohem bohatších a více prosperujících regionů. Říkám, Staré město – obchodní přístav, který patrně existoval ještě před Prvními lidmi, vládne mu jeden z nejbohatších rodů a je v nejúrodnějším a nejúspěšnějším regionu vůbec, v Rovině, navíc je to centrum vědy a bývalo to centrum víry. Lannisport je Lannisterů, kteří přetékají zlatem a v regionu se zlatými doly (které v knize opravdu nevyschly). Královo přístaviště je královské sídlo. Tohle všechno je v knížkách řečeno. Vážně potřebuješ, aby ještě výslovně dodali, že tyhle nebudou chudší než Severský přístav? Tohle není vědecká práce, kde by bylo potřeba, aby dva zdroje a zahraniční k tomu dokládal, že když je někde přístav, mají tam i lodě, a logicky si to dovodit je hřích proti přírodě.

redaktor
10.7.2017 | 22:40:06
Reiken

Když takhle bereš pouze z logiky informace tohoto typu. Jak pak můžeš vědět, že v Západozemí je pouze pět měst, která mají tento status apod. Pokud nemáš relevantní zdroj, jak můžeš diskutovat s ostatními lidmi na webu o pravdivosti tvých argumentů, které stojí na vymyšlených „logických“ informacích. Kdybys odkazovala na tu nebo tamtu knihu či článek autorů ASoIaF, kde to skutečně bylo, neřeknu ani popel. Ale když napíšeš článek, který obsahuje počet nepodložených faktů, tak ztrácí věrohodnost. To si tady ten článek může vymyslet každý a nepotřebuje admina. To si tady mohu napsat, že v roce 209 AL byl nejprestižnějším hradem Ashford, protože zde byl turnaj. Přišel jsem na to logicky ;) PS Doly nevysychají, ale vytěžují se. Pokud tedy nemáš diplom z metalurgie a já se pletu :D

#22 Ann Taylor
10.7.2017 | 23:04:50
Ann Taylor

#21 Reiken: To že je jen pět měst si klidně můžeš ověřit. A jestli si chceš napsat, že byl nejprestižnějším hradem Ashford, tak si to klidně napiš. Proč ne, když to podložíš něčím dalším? Třeba tím, jak významný to byl turnaj, že v té době nikde neprobíhala důležitější událost, a že žádný hrad nebyl důležitější ani jinak, tak se to dá dovodit, že tam každý spěchal a bylo to číslo jedna, kde být, byl opravdu nejprestižnější. Však důvody, proč Bílý přístav není bohatší než ostatní města jsou jasné a jsou řečené v knížkách. Fakt nechápu problém. O bohatství ostatních je napsáno dost, stejně o tom, že jsou mnohem větší, i o tom, že Sever rozhodně bohatej není, především ve srovnání s nimi. Z toho nemůže vyplývat nic? Ne? I na základě toho může být Bílý přístav stále bohatší než ostatní města se statusem města na jihu? Aha, tak nic. A to že je jen pět měst JE informace z knihy. Jak už jsem řekla, těch pět jsou „cities“, ostatní co nejsou rovnou vesnice jsou „towns“ a „cities“ jsou považovaná za řádná města. Problém je v překladu, kdy se nějakej pochopitelnej rozdílnej název asi nedá použít. A pokud nestačí, tak tady máš, jak to říká sám Martin: http://www.westeros.org/…M/Entry/1093. Je to úplně na konci.

#23 Reiken #24 Reiken
redaktor
10.7.2017 | 23:32:38
Reiken

#22 Ann Taylor: Hurá k tomuto jsem se chtěl dostat. (co se týče měst) Tak vidíš, že bez zdrojů to nejde.

11.7.2017 | 0:00:13
Reiken

#22 Ann Taylor: Pokud jde o ten hrad. Tak i kdybych si to podložil, jakoukoliv logickou úvahou bych chtěl, tak to neznamená, že se nemýlím.

#25 Locker. #27 Monkeyskunk
11.7.2017 | 0:12:24
Locker.

#24 Reiken: Tady někdo konečně uvažuje logicky a nekroutí se jen, aby měl poslední slovo a svoji „pravdu“.

11.7.2017 | 8:07:25
Leviatan

#8 Ann Taylor: Tady jde podle mě o nejasnost v termínech „city“ a „town“. V češtině se sice oboje řekně město, ale v angličtině se jako city obvykle rozumí velkoměsto, co má hodně obyvatel, velký politický a hospodářský význam. V ČR by byly asi tři „cities“ – Praha, Brno, Ostrava, ale towns jsou stovky. Těma jedinými pěti městy se rozumí „cities“, ale menší města v Západozemí jsou – v knihách se vysloveně mluví o Kamenném Septu, Panenském jezírku, Solnopánvích, Prkenné město a jiné.

#8 Ann Taylor:

#28 Ann Taylor
11.7.2017 | 13:40:35
Monkeyskunk

#24 Reiken: Logické odvození se normálně používá i v tebou zmíněných diplomkách, u mě bylo třeba výslovně vyžadováno, aby to nebyl jen tupý přepis (a překlad) informací – čistě přetlumočená práce nemá téměř žádnou hodnotu. Laicky se tomu říká čtení mezi řádky :) Navíc, i odborné zdroje se můžou mýlit a věř mi, nebývá to zas taková výjimka :) Anča tu pro své tvrzení použila relevantní a logické argumenty, podložené informacemi z knih, tak nevím co ti vadí. Vzhledem k tomu, že je to článek/diskuze o fiktivním díle, jediný relevantní zdroj tak může být pouze sám autor a jeho knihy. V knihách ti dal víc než dost indicií to pochopit – ze kterých to Anča odvodila. Martin má práce dost, určitě nemá čas doslovně popisovat takové prkotiny, které navíc vyplývají z textu (knih). Na závěr – jak jsem psal na začátku. I to, že máš určitou informaci podloženou nějakým zdrojem, také neznamená, že se nemýlíš ;-)

#29 Reiken
11.7.2017 | 14:11:06
Ann Taylor

#26 Leviatan: Jo, to je přesně ten problém. Jenže používat pojem velkoměsto mi pro Západozemí přijde tak nějak nepatřičné, takže je to dost ošemetný. Proto se víc snažím najít nějaký jiný termín pro „malé město“ a město nechat těm, co jsou „cities“. Takže mi z toho zatím vždycky vylezlo pět měst, městečka a pak vesnice.

redaktor
11.7.2017 | 14:16:48
Reiken

#27 Monkeyskunk: Ano všichni víme, jak se píšou diplomky, že nelze jen papouškovat zdroje Šalamoune. A ano i odborné zdroje se mohou mýlit. Stává se to zřídka. Kdyby ovšem nebyly odborné, žádná informace by na světě neměla váhu, tudíž bychom nemohli věřit ničemu. Právě jde o to, že její články jsou často doplněny o takové úvahy, které, když nejsou podloženy oficiálním zdrojem, nemusí být automaticky pravdivé. Uvědom si, že tento svět vymyslel Martin a jeho úzký kruh tvůrců a pokud Martin nebo někdo z tvůrců vydá nějaký zdroj, tak ten JE na úrovni odborného zdroje. Protože autor má vždycky pravdu, pokud jde o jeho vymyšlený svět. Ne úvahy redaktora, které se nutně stávají dogmatem. Holt někdy stačí vydat kratší článek s podloženými informacemi, než krásnou fabuli, na které si redaktor honí ego. Víc se už o tom nebudu bavit, protože se asi nechápeme a nechce se mně řešit jednu věc pořád dokola. Zdar opičáku…

#30 Ann Taylor #32 Monkeyskunk
11.7.2017 | 15:00:44
Ann Taylor

#29 Reiken: Tak teď mi to nedá, ale kde jsou ty časté ničím nepodložené úvahy? Protože ony od autorů existují opravdu stovky stránek zdrojů včetně toho co říkal při rozhovorech – a třeba jen těch třiaosmdesát stránek textu o Targaryenech, co tu jsou, zdaleka neobsahuje všechno, co o nich napsal. Takže krátkej článek jde, ale ony jsou zdroje na mnohem delší. Nebo si myslíš, že to cucám z prstu? Vždycky si do dokumentu nakopíruju všechno, co kde můžu najít, přeložím a sestavím, aby to byl jednolitej text. Tady ale fakt nechápem tvůj problém. Autor psal o bohatství ostatních měst. Autor psal o tom, jak Sever této úrovně jihu nedosahuje. Fakt potřebuješ výslovně řečeno, že za takových okolností není Bílý přístav bohatší než ostatní města?? Takže když někoho budou popisovat jako muže, který má stejné rodiče jako jiný muž, ale nikdy nepadne slovo bratr a o jejich příbuzenském vztahu se nikdy nemluví, nejde odvodit, že jsou to bratři?

#31 Reiken
redaktor
11.7.2017 | 15:32:28
Reiken

#30 Ann Taylor: Dobře na tuhle informaci se dá přijít logicky. V tom případě to vypadá, že tvou běžnou rutinou je odvozování informací, které by nemusely být nutně pravdivé. Pak to vypadá, že půlku textu sis vycucala z prstu. Takže příště pod text uveď zdroje. Ne proto, abych tě peskoval, nýbrž abych měl přístup k těmto informacím, dozvěděl se něco nového a kontroloval pravdivost článků.

#33 Ann Taylor
11.7.2017 | 16:02:18
Monkeyskunk

#29 Reiken: Ahaa, porozumění psanému textu je ten problém, už víme odkud vítr vane :) Já psal, že je podložené má – z knih/článků (jen né všechno doslovně). Tím jsem chtěl říct, že lze ze zdroje vyčíst informaci, která tam není řečena doslovně. Pěknej příklad máš v příspěvku pode mnou. Takže pokud ani tomu nerozumíš, opravdu nemá cenu to řešit, protože jasněj už to vysvětlit opravdu nejde :) Přeji krásný den ;)

P.S. Ano, vždyť sám píšu, že jediný relevantní zdroj je sám autor a jím vydané články/knihy, tak nevím proč mi to připomínáš, ještě s caps lockem :-D

11.7.2017 | 16:20:34
Ann Taylor

#31 Reiken: Ne, tak to fakt, říkám s klidným srdcem, dělat nebudu. Jestli chceš přístup k těmto informacím, tak musíš přečíst všechny knížky včetně všech povídek a atlasu, protože když sám uznáváš, že jediný relevantní zdroj je autor, tak je snad jasný, že to je z nich. A promiň, ale psát článek na fanouškovský stránce by bylo neuvěřitelně únavný, kdybych za každou větu musela dodávat v jaký kapitole na jaký stránce který konkrétní to najdeš (zvlášť když plno informací se poskládá ze dvou slov z týhle kapitoly, jedný věty z týhle, názvu z další), to bych se na to vykašlala. Však když si dohledávám nějaký pojmy v knížce, tak ani nemůžu, mám ji v rozházeném pdf dokumentu a stránkování tam není stejný jako v papírový, některý díly ho ani nemají. A ty anglický zase nejsou stejný jako přeložený. Znamenalo by to dvojnásobek času, který už tak je z mála volného osobního času, a štvaní se s formátem a odkazy. A co je z rozhovorů a e-mailů s autorem, to stejně přebírám z wikipedie http://awoiaf.westeros.org ne z původního zdroje, protože procházet všechny jeho rozhovory a zprávy a odpovědi je fakt nad moje síly v souvislosti s fanouškovskou stránkou, co jenom ze seriálu pak ze seriálu a z http://gameofthrones.wikia.com, to už jsem v diskuzích po články říkala několikrát. Tam je to všechno tímhle únavným stylem označkováno. Tohle fakt není vědecká publikace a pod každým článkem dokola uvádět zjevný seznam všech knížek a wikipedie o nich… Však sám, opět, tvrdíš, že zdrojem všeho je jedině autor ságy. To se taky dá pod každej článek dopsat zdroj: GRRM, spoluautoři Světu ledu a ohně. To nemá moc smysl.

#34 Reiken
redaktor
11.7.2017 | 16:52:05
Reiken

#33 Ann Taylor: Nemyslím citovat nebo parafrázovat, ale stačí uvést zdroje pod článkem. Jako tam máš zdroj fotky HBO. A proč bych to měl sakra vyhledávat v jeho publikacích, když stačí aby autor článku uvedl odkud má informace. To jsem si fakt nemyslel, že budu učit redaktora dělat jeho práci.

#35 Batiatus #36 Ann Taylor #37 RightfuHeir
11.7.2017 | 17:16:53
Batiatus

#34 Reiken: Tak si skús robiť tú prácu čo ona, potom jej pindaj do toho čo má a čo nemá robiť.

11.7.2017 | 17:59:33
Ann Taylor

#34 Reiken: Vždyť jsi to říkal, že tam ten zdroj chceš, aby sis toho v něm mohl přečíst víc… to jaksi nejde bez toho, aby sis v té spoustě knížek nevyhledal konkrétní drobky o historii, místech a zvycích. Uvedu ti zdroj: Veškerá publikovaná díla GRRM související se ságou Píseň ledu a ohně. Z nich posbírané drobky rozházené po celé téhle jeho práci a poskládané k sobě. To… je asi hned jasnější, nikdo to nečekal a hned víš, kde najdeš všechno o Bílém přístavu…? Em…

redaktor
11.7.2017 | 18:28:08
RightfuHeir

#34 Reiken: Informace o tom, že v Západozemí je pouze pět velkých měst, je všeobecně známá. A vzhledem k tomu, že celé Západozemí je fiktivní království vymyšlené Georgem R. R. Martinem, je zcela jasné, že původ oněch informací je v jeho knihách.

12.7.2017 | 22:21:59
Nikolperse

V knihách sa spomína päť miest (jediných päť miest vo Westerose) a to: Kráľov prístav, Staré mesto, Lannisport, Čajkov (Mesto Rackov) a Biely prístav. Potom sa spomína niekoľko mestečiek: Zimné mesto, Mohyly, Soľná pláň, Mesto lorda Harrowaya, Kamnenný sept, Panenské jazierko a Tržné mestečko. Medzi nimi sú veľké rozdiely ako počet obyvateľov, rody ktoré v nich sídlia alebo strategický význam.

14.7.2017 | 19:15:41
Trigron12

Rád bych upozornil na menší chybičku. „Je to největší sídlo severně od Šíje, ale přesto nejmenší z pěti měst v Západozemí. A v porovnání s ostatními pěti i nejchudší, ovšem pro Sever jde o hlavní obchodní přístav a přístupovou cestu dál do kontinentu prostřednictvím Bílého nože.“ Správně má být: „A v porovnání s ostatními čtyřmi…“.

12.5.2019 | 16:27:46
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama