Bouřlivý konec

Bouřlivý konec

20.7.2015 17:00


Hlavní sídlo rodu Baratheonů, Bouřlivý konec (v originále Storm's End), se dá považovat za jednu ze zvláštních pevností v Západozemí. Nejedená se o typický hrad, ale o velkou věž, která je obestavěna hradbami.


Bouřlivý konec je hlavní sídlo Bouřlivých krajin na jihovýchodním pobřeží Západozemí u Zálivu ztroskotání a nedaleko oslova Tarth, sousedících s Korunními zeměmi, Rovinou a Dorne. Na začátku seriálu i knih byl v držení Renlyho Baratheona, tudíž byl jedním ze tří hradů v moci rodiny Baratheonů (další byly Rudá bašta krále Roberta a Dračí kámen lorda Stannise).

Jedná se o jedinou obrovskou věž obklopenou kulatými masivními hradbami, což je dosti neobvyklé řešení, když ostatní hrady bývají rozsáhlými komplexy mnoha budov, ale vzhledem k historii bouří, které ho často ničily, docela pochopitelné. A není ani nijak omezující, věž totiž dokázala pojmout sýpku, kasárny, zbrojnici, hodovní sál i komnaty lordů.

Další rozdíl od jiných hradů, které měl od jejich vzniku v držení jen jeden starý rod, jenž vydržel až do současnosti, je také, že Bouřlivý konec nepostavili Baratheoni. Je přičítán Durranovi, legendární postavě věku hrdinů. Ten si měl vysloužit nenávist boha moře a bohyně větru, když si vzal za manželku jejich dceru Elenei. Její rodiče pak měli ve vzteku seslat bouři a strhnout Durranovu tvrz, ale to Durrana nezastavilo a postavil větší a impozantnější.

I tu bohové strhli a celkem sedmkrát se takto vzájemně pokoušeli, až údajně při výstavbě právě sedmého, ještě většího hradu, pomohl Bran Stavitel, bohové ho už nedokázali zničit a znovu se o to nepokusili, a místo tak dostalo svůj název Bouřlivý konec. Od těch dob bylo i sídlem vládců Bouřlivých krajin – Bouřlivých králů – rodu Durrandonů nazvaným podle Durrana.

A jestliže ho nedokázali strhnout bohové, nedokázali ho dobýt ani lidští vojevůdci a králové. Vydržel například obléhání Andalů, kterým se podařilo podmanit si Bouřlivé krajiny teprve sňatkem s Durrandony, dvouleté obléhání králem Roviny, a i dobývání Západozemí Aegonem Dobyvatelem.

Aegon sice Bouřlivé krajiny nakonec získal, ale to proto, že poslal svého velitele, údajně nevlastního bratra, Oryse Baratheona, aby hrad dobyl, a poslední bouřlivý král Argilak Arogantní proti němu vyjel do bitvy, byl poražen a Orys zabral jeho hrad, znak, slova i dceru a považuje se za zakladatele rodu Baratheonů.

Další slavné obléhání, které dál díky masivním hradbám směrem k pevnině i moři, kde tvoří vysoký, přímý sráz, a údajně kouzlům vetkaným do zdí a bránícím v násilném průniku, přežil, bylo třeba obléhání Tyrelly v době Robertovy rebelie. Mace Tyrell tehdy zůstal loajální králi Aerysovi a aby oslabil sílu a podporu rebelujícího Roberta Baratheona, zahájil pochod na jeho domov. Celý rok kolem něj stálo vojenské ležení a Stannis Baratheon, jenž na Robertův příkaz hrad držel, byl donucen se svou posádkou jíst psy a krysy a ke kanibalismu se neuchýlili jen proto, že tehdy pouhý pašerák Davos dokázal proplout barikádou a dostat do hradu ryby a cibule.

Poté, když válka skončila a Mace si uvědomil, že jeho strana prohrála, pod dohledem Neda Starka poklidně ukončil obléhání a přísahal věrnost novému králi. Davos si záchranou také vysloužil rytířský stav (a useknutí čtyř prstů za pašerácké aktivity) a pouze Stannis přišel zkrátka, neboť Robert rozhodl, že vojevůdce jako on raději dostane Dračí kámen, drsnou a chladnou, avšak strategicky umístěnou pevnost (a navíc na něj byl naštvaný, protože mu unikli poslední Targaryeni přes Úzké moře), a o něco přívětivější Bouřlivý konec připadl tehdy ještě dítěti Renlymu.

Je ale nejasné, komu patří v současnosti. Jak v knihách, tak v seriálu nad ním bratři Baratheonové ztratili moc a i možnost nárokovat si ho zpět a poslední formální Baratheon sedí na královském trůně. V knize je sice nyní cílem dalších dobyvačných snah, ale nového lorda stále ještě nemá, a tak se v obou případech dá pouze předpokládat, že se ho nejspíš ujal korunou ustanovený správce nebo některý z menších lordů Bouřlivých zemí (když Renly zastával úlohu mistra práva v Králově přístavišti, staral se o hrad sir Penrose). Výslovně to totiž řečeno nebylo, a tak osud jednoho z nejzajímavějších a nejodolnějších hradů Západozemí zůstává otázkou.

Foto: Feliche, HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!