Braavos

Braavos

26.7.2015 14:00


Svobodné město Braavos je jedním z nejzajímavějších míst Východních zemí. Jedná se snad o nejsvobodnější město ze všech Svobodných měst, nepodporuje se tu otroctví a náboženství se tu může vyznávat jakékoliv.


Svobodné město Braavos, nejsevernější ze Svobodných měst Essosu zhruba na úrovni Údolí Arryn, leží na stovkách ostrůvků propojených kamennými mosty v laguně u Úzkého moře a Chvějivého moře. Je nejbohatší a pravděpodobně i nejmocnější z devíti Svobodných měst a i dobře chráněné už pouhou lokací – Braavoské pobřeží, část pobřeží, na které si město dělá nárok, je obklopeno horami a mořem.

Také to má svůj účel, protože bylo založeno uprchlými otroky a obyvateli Valyrijských svobodných držav, nešlo tedy nikdy o valyrijskou kolonii, a fungovalo jako tajné útočiště, pročež se mu přezdívá Bastard Valyrie. Teprve po zániku Valyrie se prozradilo světu a pozvedlo na obchodní a bankovní centrum nejen pro Essos, ale i pro námořníky a lordy Západozemí, kteří do něj vplouvají pod obří sochou Titána, která hlasitým troubením oznamuje nový den, slouží jako maják a vítá lodě.

Nevýhodu takové umístění však přece jen má. V průběhu let už se některé části města potopily tak, že z nich místy trčí pouhé vrcholky budov a jsou teď známé jako Utopené město, a některé se potápí i v současnosti. V blízkosti pevniny jsou také většinou pouze nebezpečné bažiny, takže ani tam není radno se zdržovat, a počasí v Braavosu se nejčastěji skládá z vlhka a mlhy, což ne každý může snést.

Jinak se ale o bezpečí svých obyvatel umí docela dobře postarat. Vlastní dva obrovské přístavy – Purpurový přístav na severu pro místní obyvatele a Hadrníkův přístav na západě pro cizince, a i přesto se všechny lodě stejně musí podrobit kontrole úředníků ještě před zakotvením.

Pro zaoceánské lodě pak existuje jediný dostatečně hluboký kanál – ten střežený Titánem, schopným fungovat i jako zbraň, a hned za Titánem je loděnice určená pro stavbu válečných galér, kde lze připravit loď za pouhý den, a až dál leží samotné město.

Město má též silnou vojenskou posádku a největší flotilu na Úzkém moři, zdroje pro najmutí velké armády žoldáků a vůbec je proslulé šermířským uměním zvaným vodní tanec, v němž se ten nejlepší šermíř honosí titulem První meč Mořského lorda Braavosu.

Mořský lord je pak osoba, která městu vládne, i když velké slovo mají i další šlechtici a Braavos v podstatě funguje jako městský stát. Ačkoli od šlechty a vůbec fungování ostatních měst se velmi liší, už jen třeba na pohled, kdy bohatí a mocní nosí tmavé barvy místo zářivých látek.

Dál tím, že jako město založené otroky jako jediné zakázalo otroctví (to je dokonce první zákon Braavosu) a zapovídá obchod s otrokáři. Často dokonce využívá svůj ekonomický vliv a silné vojsko k potlačování otroctví v dalších místech (dosáhli toho v Pentosu, ač nejbohatší Pentosané jako Illyrio Mopatis stále se svými sluhy jako s otroky zacházejí), a je jednou z nejkosmopolit­nějších společností na světě.

Vzhledem k původu je město etnicky a kulturně velmi rozmanité. Neexistuje v něm žádná „Braavoská etnicita“ nebo společné fyzické znaky jeho obyvatel, což ho odlišuje od dalších Svobodných měst, kde třeba v Myru mají lidé většinou tmavou kůži nebo v Lysu bledý valyrijský vzhled.

Není zde ani jednotné náboženství. Naopak se toleruje uctívání všech božstev, ať už jde o Západozemskou víru v Sedm se Septem za mořem, R'hllora, jenž zde má svůj Rudý chrám, staré valyrijské božstvo, sektu Měsíčních zpěváků, jednu z nejoblíbenějších ve městě, Otce vod, Plačící ženu Lysu, Lva noci, Maskovaného tuláka nebo Mnohotvářného boha, jehož vyznávají Muži bez tváře, uzavřená společnost vrahů sídlící v Domě černé a bílé a využívající Braavos jako svou základnu. A nezapomíná se ani na bohy, kteří už nemají své vyznavače, ale přesto zde zůstávají v paměti.

Důležitou institucí, možná vedle přístavů tou nejdůležitější, protože prostředí kolem města není vhodné na zemědělství nebo výrobu, která zajišťuje Braavosu silnou pozici v mezinárodním obchodu, je pak ještě Železná banka. V současnosti je největší světovou bankou, hraje důležitou roli ve finančnictví Essosu i Západozemí a může mít ještě hodně nepříjemný dopad proto, že i samotný Železný trůn jí dluží několik milionů. Je totiž pověstná tím, že své peníze vždy získá zpět, a pokud dlužník není schopný zaplatit, nezdráhá se zbavit ho titulů a pozemků a podpořit jeho nepřítele, ať je obchodníkem nebo králem.

Vedle toho, díky neustálému pohybu obchodníků a námořníků, se ale město pyšní i mnoha hostinci, nevěstinci nebo bohatšími podniky s krásnými a vzdělanými kurtizánami, krámky s jídlem, nejčastěji mořskými živočichy, rybími trhy, malými přístavy pro bárky a loďky pohybující se uvnitř města a dokonce i divadly, ve kterých šašci mohou otevřeně zesměšňovat autority včetně Mořského lorda a nemusí se bát postihu.

Ač v něm tedy nerostou stromy, domy jsou postavené z šedého kamene a blízko přiléhají jeden k druhému, některým částem města hrozí zřícení a potopení a pitná voda se musí přivádět akvaduktem, jde nepochybně o dobré místo pro život a není divu, že nejeden námořník se během války pěti králů sebral, podnikl svou poslední cestu mezi Západozemím a Braavosem a zůstal tam.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!