Game of Thrones (Hra o trůny) Divocí

Divocí

Divocí

Skupina divokých (v originále Wildlings) se nachází za Zdí na severu, kde žijí v tvrdých zimních podmínkách. Přežívání je pro ně denním chlebem a za to všechno viní jižany, především Noční hlídku, která postavila velkou magickou Zeď proti útoku Bílých chodců.

61 0
15.6.2015

Divocí je pojem pro dva typy lidí. Někdy se tak označují horské kmeny žijící v Údolí Arryn, ale nejvíce se používá pro lidi za Zdí. Oni sami si říkají svobodný lid, ale všude jinde je označují za divoké, přestože nejsou žádnou jinou rasou, naopak potomky Prvních lidí stejně jako seveřané. Jejich osud však zpečetilo postavení Zdi oddělující severní zmrzlé země od Sedmi království.

Na území od Zdi až po nezmapovaný sever tak žijí statisíce lidí v nejrůznějších kmenech, klanech a vesnicích se svými různorodými kulturami – mnozí mají život podobný poddaným na Severu v Západozemí, jiní jsou skutečně divocí a nepřátelští, a s různými jazyky od několika nářečí společného jazyka po starý jazyk, jímž mluví například Thennové nebo obři. Všichni ale mají společný znak, a to neuznávání titulů a autorit, čímž se odlišují od klekačů, jak zase oni označují lidi žijící z jižní strany Zdi. Pokud už totiž následují nějaké náčelníky, musí se každý z nich podobně jako u dothraků osvědčit a prokázat sílu a žádný titul se u nich nedědí.


To pak celkově ovlivňuje i jejich smýšlení. Nemají žádného společného krále (často se sice objevovala postava krále za Zdí, ale nikdy to až do dob Manceho Nájezdníka nebyl ekvivalent krále říše a i Mance sjednotil většinu lidí jen díky hrozbě bílých chodců a byl uznáván spíš jako vojevůdce), poslouchají pouze zákony, na nichž se vzájemně shodli a muž je pro ně mužem pouze pokud dokáže držet dané slovo. Vládne mezi nimi i rovnoprávnost, kdy na ženy není pohlíženo jako na méněcenné a jsou mezi nimi vůdkyně a kopinice. A nikdo u nich kvůli tuhým životním podmínkám ani nezíská víc, než si dokáže sám obstarat.

Dokonce to platí i u manželství, které si muž musí obstarat ukradením ženy (vždy dcery, nikdy ne cizí ženy) jako důkaz síly a odhodlání, a ona má naopak právo s ním bojovat a zranit ho nebo i zabít, když je na ni zlý nebo ho nechce, jako ukázku nezávislosti a schopnosti bránit se. Kdy jsou manželé ale není jasně stanoveno a celkově nejde o tak důležitý institut jako v Západozemí a mimomanželský styk mezi divokými rozhodně není tabu. Na rozdíl třeba od pojmenování dítěte mladšího dvou let, které tak, dokud je kojeno, může mít leda přezdívku – v knize je toto důvod, proč Fialka nechtěla svého syna pojmenovat, zatímco v seriálu tvrdila, že jen žádná mužská jména nezná.

Přesto však rozhodně nejde o idylický život a i bez neustálé zimy a častého nedostatku potravy je svoboda vyvažována jistou daní – naprostá izolovanost severu a jen malé obyvatelné oblasti znamenají velkou potřebu ochrany a nevraživost vůči ostatním, takže je většina kmenů vzájemně v nikdy nekončících sporech.

V největším sporu jsou ale se seveřany a Noční hlídkou, jejíž členy označují jako vrány. Ti pro ně reprezentují lid Západozemí a je v nich hluboko zakořeněná nespravedlnost a pocit, že je králové kdysi okradli o zemi, kterou staří bohové lesa, jež vyznávají, nadělili všem lidem. Jsou ale ochotni přijmout mezi sebe takového člověka, pokud jim dokáže, že opravdu hodlá porušit složené přísahy a stát se jedním z nich. Hlídka je zase ochotná vychovávat divoké děti jako budoucí bratry a v případě Krastera, jenž byl také divokým, docházelo i k podpoře bratrů při jejich výpravách za Zeď. Ovšem to jsou spíš výjimky a Kraster sám byl kvůli incestu mezi divokými velmi opovrhovanou postavou.

Tyto vztahy tak často vrcholí nájezdy na jih, ať už pokusem přeplout Tulení záliv nebo přelézt Zeď. Obojí se často daří, protože divocí jsou známí tím, že kradou zbraně, kožešiny, cennosti i ženy, dokonce už si vytipovali, že je mnohem výhodnější přepadat země Umberů, severských horských klanů a Medvědí ostrov, než vesnice v Daru u Zdi. Výstup je ale jednoznačně velmi náročný, trvá většinu dne a i s používáním obrovských žebříků a důkladné výbavy průzkumníci často nacházejí na úpatí Zdi rozdrcená těla těch, kterým nevyšel.

Ať už se ale dostanou na území na jih od Zdi nebo ne, boj je může potkat každým dnem. Proto je většina divokých vyzbrojena, a to sekerami, cepy, oštěpy, kopími a luky z kamene, dřeva, bronzu a rohoviny. Nebo tím, co dokáží ukrást, protože mnoho kovářů se mezi nimi patrně nenajde. Z toho důvodu ani nenosí brnění, jen kousky ukradené mrtvým vranám, a místo něj používají vařenou kůži a štíty z kůže natažené přes proutí. Více vyzbrojení jsou pak pouze Thennové, krutý a krvelačný klan divokých, kteří nosí bronzové přilby a košile sešité z bronzových destiček.

Ostatně divocí nemají možnost vymýšlet žádné technologické novinky. Jde o drsný lid v drsných zemích a bez ohledu na to, zda žijí v ledových Mrazoklech nebo přívětivějším Tvrdodomově, na to, zda si staví chatrče nebo využívají jeskyně, na to, zda jsou kultivovaní nebo nebezpeční samotáři, starost o přežití je pro ně mnohem podstatnější, než pokrok, a hlavně je pro ně denním chlebem.

Foto: HBO

Diskuze /10

FlordexCZ

Super článek (y)

15.6.2015 | 20:02:53
šmerdžito

Moc fajne počteníčko, všechno podstatné tam je. Snad nám Martin někdy víc osvětlí jednotlivé klany.

15.6.2015 | 20:32:36
Rumek88888

Divoký muž si musí obstarat manželství ukradením ženy (vždy dcery, nikdy ne cizí ženy) a Kraster je u divokých opovrhovanou osobou kvůli incestu? To nedává logiku, divocí incest provozují, ale Kraster je za to u nich opovrhovaná osoba???

#4 Masinaka #6 Ann Taylor
16.6.2015 | 8:31:36
Masinaka

#3 Rumek88888: To myslím nebylo myšleno vlastní dcery, ale jako že nemůže ukradnout ženu někoho jinýho.

#5 Rumek88888
16.6.2015 | 8:51:27
Rumek88888

#4 Masinaka: Jo to možné, asi jsem to špatně pochopil…

16.6.2015 | 9:14:52
Ann Taylor

#3 Rumek88888: No jasně. Musí si pro ni přijít a ukradnout. To myslíš, že si kradou vlastní dceru? Přemýšlej – 1. když má dceru, už asi musí mít i ženu, takže na co by mu bylo spát ještě s dcerou, kterou by tak navíc kradl sám od sebe z vlastní chatrče? 2. spát s příbuznou a mít slabé a postižené děti u divokých zrovna nebude něco, po čem by toužili, potřebují silné a zdravé potomstvo.

redaktor
16.6.2015 | 9:15:04
noemii

Super články, těším se na další počteníčko u snídaně :3

16.6.2015 | 11:33:34
turcmen

„…přívětivějším Tvrdodomově…“ :D bejvávalo

20.6.2015 | 22:41:51
Šekok

Perfektny članok ty divoky sa my lubia

29.6.2015 | 22:22:29
Lady Adelhaida

Perfektní článek (y) ale nechtěla bych být divoký :\

3.7.2015 | 22:27:33
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás