Game of Thrones (Hra o trůny) Draci

Draci

Draci

Mohutná létající stvoření jsou už pouhými legendami. Draci (v originále Dragons) už sice vymřeli, ale přesto se ve Východních zemích objevuje nová naděje – mladá Daenerys Targaryen dostala darem tři zkamenělá vejce draků.


50 0
7.8.2015

Draci jsou ve zkratce obrovští létající plazi schopní chrlit oheň a mají mít silnou vazbu na magii. Přestože se tedy řadí k nadpřirozeným tvorům, kteří v našem světě spadají do říše legend a v Západozemí i Essosu jsou též spojováni s kouzly, nepatří třeba k bílým chodcům nebo obrům, u nichž mnoho lidí nevěří, že existovali. O reálnosti draků totiž nikdo nepochybuje.

Jsou to stvoření s dlouhými hadovitými těly, dlouhými krky a ocasy a mají čtyři končetiny – dvě zadní nohy a dvě přední s velmi dlouhými prsty, mezi nimiž jsou kožnaté blány fungující jako křídla, jak to funguje například u netopýrů. Obecně se ve světě fantasy takový typ nazývá wyvern a drak obvykle mívá šest končetin – vyvinuté přední nohy a křídla navíc. Ve světě Her o trůny je toto ale špatné zobrazení, někdy jej používají umělci vycházející po vymření draků ze zkreslených popisů, a wyvern je tu příbuzný draků s trochu odlišným vzhledem, nedýchající oheň a žijící na kontinentu Sothoryos.


Draci dále mají ostnatý hřeben pokrývající jejich hřbet od hlavy až k ocasu. Největší ostny mají kolem hlavy a čelisti a u některých se mohou vyvinout ty nejmohutnější do podoby rohů. Dospělí pak mají i dalších několik řad trnovitých výrůstků, které jsou v případě rozrušení schopni vztyčit a působit tak mohutněji (mnoho savců dělá něco podobného se srstí), a zuby a drápy dlouhé a ostré jako meče.

To především proto, že všichni draci jsou masožravci a živí se výhradně masem. Ale ne jako jiní dravci syrovým, nýbrž upečeným svým horkým dechem, v případě mláďat upečeným rodiči či chovateli. Už ale nezáleží na tom, o jaký druh masa jde. Jsou schopni pozřít všechno od ovcí po ryby, jsou známy případy, kdy v bitvách pojídali padlé koně a i muže, a ti největší dokázali spolknout živého koně v celku, a tak jim příliš nezáleželo na tom, co za kořist proti nim kráčí. I když nejraději mají údajně ovce.

Přes tyto nebezpečné a smrtící znaky jde ale o krásné a majestátní tvory. Barva jejich šupin může být prakticky jakákoli a z historie jsou známi draci černí, stříbrní, červení, zlatí, bílí, zelení nebo i modří, jednobarevní i s primární barvou po těle a sekundárním zbarvením podél hřebenu, rohů a křídel. Takoví jsou i současní draci Daenerys Targaryen – černý Drogon s červenými detaily, zelený Rhaegal s bronzovými detaily a krémově bílý Viseryon se zlatými.

Všichni stejně se také vyznačují neslavnějším znakem, a to ohnivým dechem. Dračí oheň je tak horký, že dokáže během chvilky proměnit tělo v popel, roztavit ocel, či zničit kámen. Čím jsou starší, tím navíc dokáží plameny chrlit delší dobu.

Není ale úplně jasné, jak to dokáží. Předpokládá se, že vylučují určité chemikálie ze dvou trubic v zadní části hrdla, a když se tyto látky po vychrlení setkají, nastane intenzivní reakce. Je samotné však nijak neohrozí, protože draci jsou proti ohni odolní, zejména proti tomu vlastnímu, a tak jim nepoškodí žádné orgány ani tlamu. Proto se také mnozí domnívají, že draci jsou ohněm stvořeným z masa a říkají, že „oheň nemůže zabít draka“.

Tohle všechno ale dokáží až v určitém věku a jako mláďata jsou nejdřív docela bezbranní a zranitelní hned od vajíčka. Jako většina plazů se totiž rozmnožují kladením vajec, velkých asi jako hlava dítěte a těžkých jako kámen. Nejsou ale bílá, což je obvyklá barva plazích vajec, ale mají různé barvy a vzory, které obvykle napoví i barvu draka uvnitř. Není ani snadné zajistit jim podmínky pro vylíhnutí. Mláďata ve vejcích jsou sice schopna udržet se naživu celá desetiletí, možná i staletí, když už se vejce zdají jako zkamenělá, ale umělé líhnutí při chovu lidmi vyžaduje docela velké oběti, pravděpodobně i nějakou formu krvavé magie.

Nezbytně nutné jsou vždycky velmi žhavé plameny a u vajec Daenerys Targaryen se ukázalo, že byla požadováno i upálení jiné bytosti zaživa. Pokud je taková oběť nutná vždy, ve volné přírodě by patrně mohlo stačit, když rodič draka upálí svou kořist, ale protože lidé nemají k dispozici dračí oheň, musí být asi jejich oběti mocnější.

Další detaily o rozmnožování a líhnutí už pak vůbec známé nejsou a od vymření posledních draků už se udržuje pouze několik protichůdných teorií, kdy se diskutuje o podobě dračích hnízd, rolích rodičů a míře péče o mláďata. Zdá se totiž, že draci byli spíš samotářské bytosti a nejspíš neměli ani žádnou hierarchii a netvořili sociální skupiny.

Jakmile se ale podaří nechat draka vylíhnout, začnou velmi rychle růst – po vylíhnutí jsou velcí jako kočky, po roce jako malý pes a v pouhých třech letech už jako poník. A to se nikdy nezastaví, protože pokud nejsou trvale umístěni v uzavřeném prostoru, rostou až do smrti, která může nastat po několika staletích.

Například největší známý drak Targaryenů, Balerion Černý děs, žil asi 200 let a jeho lebka byla velikosti kočáru. Stejně tak se mění i jejich vzhled, kdy se spolu s věkem stávají hrozivějšími a nebezpečnějšími už na pohled a jejich šupiny postupně tvrdnou, takže zatímco v mládí je může ohrozit a zabít i hozený oštěp, v dospělosti už do jejich těla často nepronikne.

Jsou také spojováni s magií, převážně proto, že ve Valyrii, jejich prapůvodním domově, se po jejich nálezu magie značně rozšířila a byla využita k jejich ovládnutí. Po jejich vyhynutí naopak mizela ze světa, dokud se po vylíhnutí draků Daenerys znovu nezačala vracet. Sami ale žádné magické aktivity neprovádějí, nejsou ani pomůckou k rituálům, a pro lidi se stali užitečnými teprve ve chvíli, kdy se Valyrijci naučili využívat je k výrobě valyrijské oceli (ač je to jen spekulace), jezdit na nich a používat je v boji.

Draci totiž sice nemůžou být zkroceni, ale při správné technice zahrnující kouzla, speciální dračí rohy a biče, je lze zvládnout a trénovat. Jsou totiž inteligentní zhruba jako kůň nebo pes, čehož využil například rod Targaryenů. Při dobývání Západozemí Aegon I. Targaryen a jeho dvě sestry jezdili na dracích a pálili celé armády všech, kteří se jim rozhodli postavit, a i po sjednocení území do říše Sedmi království si je ponechávali a chovali v dračí jámě v Králově přístavišti. Už to ale byla určitá předzvěst jejich konce.

Před 5 000 lety našli lidé z Valyrijských svobodných držav v sopečném pásmu Čtrnáct ohňů draky (i když legendy jejich původ posouvají i jinam – lidé Ašaje věří, že draci pochází ze Stínu, Qarthéňané zase, že z druhého Měsíce, který pukl a draci z něj vyletěli), postupně se naučili je zvládat a jezdit na nich a začali s nimi dobývat ještě větší území Essosu.

Po tisících letech takového života, sto let před započetím dobývání Západozemí, došlo k události nazvané Zkáza Valyrie, pravděpodobně výbuchu sopek posíleném o velké množství ve Valyrii používané magie. Všichni žijící draci tehdy zemřeli, až na poslední, s nimiž se podařilo uprchnout Targaryenům přes Úzké moře. Jenže po sjednocení říše a držení draků v zajetí začali degenerovat a umírat, líhnutí bylo stále obtížnější a vzácnější a století a půl po nástupu targaryenské královské linie vymřeli úplně.

Nyní po nich zbývá už jen devatenáct lebek ve sklepení Rudé bašty v Králově přístavišti. Původně zdobily trůní sál, ale Robert Baratheon je nechal odstranit, jelikož nenáviděl vše související s Targaryeny, a pouze Joffrey Baratheon uvažoval, že by je vrátil na místo, protože sice patřily nepřátelům, ale ukazovaly sílu starých králů. Teprve až Daenerys Targaryen se podařilo téměř po 200 letech na pohřební hranici khala Droga přivést k životu tři darovaná vejce, a tak možná založit novou generaci.

Foto: HBO

Diskuze /33

Locker

Musím přiznat, že seriálové zpracování draků mě velice mile překvapilo…takhle hezcí draci (to, jak vypadají, ale hlavně jak se hýbou) nejsou leckdy ani ve velkofilmech…takže za to dávám velké +. Nejlepší asi bylo, jak si v té aréně podával Syny harpyje…škoda, že to potom celé Daenerys zkazila…

#4 Hoří
7.8.2015 | 16:04:57
Moor8

Upálení čarodějnice na hranici podle mě nemělo na vylíhnutí draků žádný podíl.

#8 Azog2182
7.8.2015 | 16:58:27
Azog2182

takze pokud jsou zavreni v uzravrene mistnosti tak nerostou ? Viserion a Rhaegal jsou zavreni znamena to ze nerostou ?

#7 davidsv #9 Ann Taylor
7.8.2015 | 17:01:57
Hoří

Co se těch podmínek líhnutí týče tak nevíme co přesně bylo třeba a co mohlo bejt navíc, bylo toho víc: Žár ohně, přítomnost matky(v tomhle případě náhradní), upálená živá oběť(v tomhle případě dokonce čarodějka). Takže nejni jisté že je podmínkou zrovna oběť( ikdyž si to myslím taky).

#1 Locker: mě se zas tolik nelíbí, připadaj mi krátký, zvlášť tlama. Tihle mi přijdou trošku „buldogovití“ a celkově zbytečně robustní, podle knížky sem si je představoval víc jěštěrojidní a delší, pohyby maj teda zvládnutý dobře, vypadaj jak živý zvíře, v tý scéně v aréně mi ale přišel dost zpomalenej a křečovitej.

#9 Ann Taylor
7.8.2015 | 17:02:19
Piere

je v knížkách napsáno, zda jsou ti tři draci samci nebo samice?

#6 Hoří
7.8.2015 | 17:02:26
Hoří

#5 Piere: v knížce sem čet že maj pohlaví proměnlivý takže jsou to hermafroditi.(nebo jak se pojmenovává když můžou pohlaví měnit)

7.8.2015 | 17:06:46
davidsv

#3 Azog2182: Přesně tak. Proto je Drogon o tolik větší než zbylí dva draci.

7.8.2015 | 18:19:01
Azog2182

#2 Moor8: Tam slo o Droga Drogo je silna osoba ktera mozna na tom podil mnela :)

7.8.2015 | 18:27:25
Ann Taylor

#3 Azog2182: Musí dospět a když tam nějakej prostor je, tak rostou, ale nebudou růst do nekonečna. To máš se vším, co roste – když to má dost prostoru, tak roste dobře, když ho má málo, zparchantí. Vzpomeň si na Tywina, jak mluvil o posledním drakovi a jeho lebce velké jako lebka psa.

#4 Hoří: No oheň zjevně nestačí, to už mnoho Targaryenů dokázalo. A to slavné život za život, co se tam odherávalo, naznačuje, že je to velmi pravděpodobné (i když se těžko dá dát dohromady, jestli se dá brát Rhaego, Drogo a Mirri jako stejný působ obětování). A je to asi to jediné, co by spojovalo draky s magií víc, než jakékoli jiné zvíře. A pokud mají mít vazbu na magii, musí se nějak projevit a vylíhnutí podmíněné obětí jiné živé bytosti je to jediné, co tady vidím jako jejich vazbu bez zásahu lidí.

redaktor
7.8.2015 | 18:51:38
Natsu

Tohle nejsou draci, ale wyverny.. ( Podle všeho.. ) Neukamenujte mě.. :D

#11 Ann Taylor #17 Blackhand47XD
7.8.2015 | 19:02:23
Ann Taylor

#10 Natsu: Přečti si článek a zjistíš, proč se pleteš.

#12 qwertz123 #13 NickLengal
redaktor
7.8.2015 | 19:07:35
qwertz123

#11 Ann Taylor: tak sorry ale drogon je v seriálu dělán jako wyvern, jelikož mu přední končetiny fungují jako křídla

#14 Ann Taylor
7.8.2015 | 22:21:59
NickLengal

#11 Ann Taylor: Chceš tím odstavcem říct, že ve světě Game of Thrones existují draci i wyverny??

#14 Ann Taylor
7.8.2015 | 22:56:03
Ann Taylor

#13 NickLengal: Ano. Ve světě Her jednoduše drak vypadá takhle a vyloženě v něm bylo řečeno, že představa draka se čtyřma nohama a křídly je špatná, a na Sothoryosu žijí wyverni, jakožto příbuzní draků s trochu jinou podobou.

#12 qwertz123: Ne, Dorogn stejně jako jiní draci je v seriálu dělaný jako drak popsaný ve Hře i v Písni jako drak. Wyvern je tam popsaný jinak. Prostě to tak je. V tomhle díle drak a wyvern nevypadají jako drak a wyvern z jiných děl nebo „obvyklých fantasy standardů“.

redaktor
7.8.2015 | 23:32:58
teojan89

Možná by stálo za zmínku, že většina draků v Západozemí vymřela tak, že se vybili navzájem při Tanci draků. A že Aegon III. Drakozhouba nechtěl další draky chovat, protože se jich bál, jelikož jeho strýc Aegon II. mu nechal před očima popravit jeho matku tak, že ji dal sežrat svému drakovi.

7.8.2015 | 23:47:55
MightRider

Chytrý zhruba jako kůň, nebo pes. Zlovlk je chytřejší než pes. Slabomyslný přerostlý „hošík“ je stejně chytrý nebo i chytřejší než kůň nebo pes. Jestliže je to opravdu tak, už se na Brana hodně těším.

8.8.2015 | 9:53:49
Blackhand47XD

#10 Natsu: V každém příběhu si autor může přetvořit tvory ke své vizi. Kdyby někdo napsal knihu, kde jsou draci chobotnice chrlící oheň, tak to není drak? Záleží pouze na autorovi.

webmaster
8.8.2015 | 12:53:55
MightRider

Dnes už se na znaky pomalu přestává hledět (což je škoda). Rozeznávat rozdíly mezi wyvernem a drakem se nikomu nechce. Třeba v Hobbitovi je to to samé. Šmakovi říkají drak, ale popisem je taky wyvern. Pouze čtyři končetiny, z nichž dvě jsou zadní nohy a dvě jsou přední srostlé s křídly.

#19 Ann Taylor
9.8.2015 | 8:54:28
Ann Taylor

#18 MightRider: Tak ještě jednou. Ve světě Martinova díla má drak dvě nohy a dvě křídla. Akceptujte to. Jednoduše to rozhodl takhle. Je to autor, může si s fantastickými tvory hrát jak chce. Chtěl to tak, má to tak. Wywern je tam úplně něco jiného (co v jeho světě vypadá takhle http://awoiaf.westeros.org/…House_Vyrwel) a drak se čtyřma nohama tam existuje pouze jako špatné zobrazení a ne skutečný tvor.

#20 MightRider
redaktor
9.8.2015 | 11:16:08
MightRider

#19 Ann Taylor: Ehm, řekl jsem snad něco o tom, že to nechci přijmout? Opravdu? Přečti si to ještě jednou. Nezmínil jsem ani slovo o tom, že se mi tomu nechce věřit a že se mi to nelíbí.

Já jsem mluvil o tom, že i v Hobbitovi to tak bylo, že to tak udělal i Tolkien, ale nenarážel jsem na to, že by mi to vadilo. Jen jsem řekl, že je to škoda, ale je mi jedno, jak si to kdo dělá. Hlavně, ať je to kvalitní. Beztak je to s draky a wyverny blbost. Zatracené typy.

Příště dvakrát měř, jednou rež ;).

9.8.2015 | 13:01:51
Ann Taylor
  • třeba Šmakovi říkají drak, ale popisem je to TAKY wyvern. Taky jako kdo? Jako tihle? No, tihle nejsou wyverni, tohle jsou Martinovi draci, takže těžko taky. A jo, naprosto to tak zní. Jako další, co protestuje, že wyverni vypadají takhle a draci takhle a má se to rozeznávat a má to tak být. Protože psát něco o rozdílech wyvernů a draků u díla, které je popisuje úplně jinak, než si lidi představujou wyverny a draky je mimo.
#22 MightRider
redaktor
9.8.2015 | 13:42:50
MightRider

#21 Ann Taylor: Proč všechno tak komplikuješ a nad vším tak přemýšlíš?

„Třeba v Hobbitovi je to TO SAMÉ. Šmakovi říkají drak, ale popisem je TAKY wyvern.“ -to samé = taky je popisem wyvern, stejně jako Drogon; TAKY = taky je to popisem wyvern,stejně jako Drogon?

Takže ne, rozhodně to nezní, jako byhc proti tomu protestoval. Kdybych chtěl prostestovat, napsal bych to takhle:

„S tímhle mě Martin sere. Rozhodně se mi tomu nechce říkat drak. Vždyť je to Wyvern. Kde jako má ty další dvě končetiny, aby mu Martin mohl říkat drak? Nikde. S tímhle mě fakt sere. Měla bys to taky opravit. Tenhle článek je nahovno. Akorát to tím kazíš.“

  • napsal jsem to tak? NE! Je to napsané tak, jak je to napsané nahoře. Absolutně z to nezní jako jako protest. Spíš jako špetka lítosti, obdivu. a taky obhajoby Martina tím, že Tolkien to „udělal taky“.

Článek jsi napsala hezky (jako všechny doposud), ale můj komentář si zanalyzovala do detailů, jak robot.

#23 Ann Taylor
9.8.2015 | 23:05:17
Ann Taylor

#22 MightRider: No jenže… Drogon není popisem wyvern, to je celej ten problém. Šmak jo, pokud Tolkien nenapsal, že vypadá přesně takhle a takhle a že takhle vypadají draci (což už si nepamatuju, ale tak detailní Hobit asi nebyl), ale Drogon ne, protože Martin napsal, že tak jak vypadá Drogon, vypadají draci a ne wyverni. Jelikož ani jedno zvíře ve skutečnosti neexistuje, tak vždycky záleží na díle a autorovi a nedá se počítat s nějakým obecným popisem. A spousta lidí s tím přijde kdykoli je zmínka o dracích z GoT a pořád si mele svou, že to vypadá jako wyvern, jenže to nevypadá jako wyvern.

redaktor
10.8.2015 | 7:55:00
MightRider

No já to myslel přesně tak, že Drogon je popisem podobný na wyverna. A že to má tak i Šmak. Tím jsem to myslel z hlediska obecného, kdy to rozlišujeme podle typů fantasy světa. A ne podle typů Martinova světa,

Ale to je jedno, beztak mi tohle řazení na wyverny, draky, a kdo ví ještě co, přijde absurdní. Pak jsou z toho jen zmatky.

#27 Ann Taylor
10.8.2015 | 9:06:59
petrr92

TAk jeden detail targaryeni měli draků docela hodně, ale v roce 130 po dobytí vypukla občasnká válka, kdy se bratr a sestra hádali o trůn a velká část jejich rodů tu válku nepřežila a stejně tak draci před občasnkou válkou jich měli tuším 14 a válku přežili jenom 4, kdy sunfire byl ošklivě zraněn a brzo zemřel, stříbrokřídlá po smrti venmintora uletěla a pošla ještě jeden jim uletěl a pak se vylíhla jedna dračice, která byla bohužel zdegenerovaná. Jo a nechovali je všechny v králově přístavišti, ale jednou takový počet draků byl na dračím kameni, kdy byli i líhně a žili tam 3 divocí draci plus 8 draků s jezdci a 2 draci bez jezdců. V králově přístavišti byli jenom 4 draci a jedním z nich byla Vhagar a hermafroditi taky nebyli to byl jen jeden z mítů, který vyvrací svět ledu a ohně.

#28 Hoří #29 Hoří
10.8.2015 | 9:55:08
petrr92

Inak pro zajímavost tady je dobré info o dracích jsou tam i jejich jména a způsob plus čas kdy umřeli nebo byli zabiti http://awoiaf.westeros.org/…x.php/Dragon

10.8.2015 | 9:58:32
Ann Taylor

#24 MightRider: Jo, docela je. Když někdo říká, že fantazii se meze nekladou a pak chce rozdělovat vymyšlené tvory podle toho kolik mají nohou nebo jestli mají špičaté uši, když si je každý autor může popsat jak chce, zní to dost absurdně.

redaktor
10.8.2015 | 10:34:33
Hoří

#25 petrr92: No nevím jak moc je relevantní Svět ledu a ohně, to napsal Martin? Já čet jenom píseň a tam se píše že mistři nemohli rozpoznávat pohlaví draků než zjistili že nejsou ani jedno.

#30 petrr92
12.8.2015 | 14:47:19
Hoří

#25 petrr92: Hmmmm… tak to si to budu muset přečíst až to seženu.

12.8.2015 | 14:59:51
petrr92

#28 Hoří: Jo knihu svět ledu a ohně psam Martin a ještě napsal povídku princezna a královna, která pojednává právě o tanci draků (válce mezi Rheanyrou a jejím bratrem o železný trůn, při které většina draků byla zabita stejně jako i Targaryenů a tam je odlišují na draky a dračice), kdyby byl zájem můžu povídku poslat mám ji v počítači

21.8.2015 | 10:07:24
Testoretor

[* image.gif .https://medi­a3.giphy.com/me­dia/ajyUbP3kOChRS/200­.gif *]

1.11.2015 | 14:14:36
draci

Ahoj, může sem prosím někdo napsat jak zahynuli vhagar balerion a meraxes? díky

24.6.2016 | 13:59:35
yarda

Ehm :-) Mezi obecnými figurami se v heraldice rozlišuje především drak a saň. Drak (v anglosaském prostředí nazývaný wyvern) má dvě nohy, pár křídel a obvykle chrlí oheň. Saň (anglicky dragon) má čtyři nohy, pár křídel a obvykle oheň nechrlí.

5.7.2016 | 20:04:51
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás