Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 303×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Dům černé a bílé

Dům černé a bílé

Dům černé a bílé založili nájemní vrazi Muži bez tváře jako svou svatyni, když přišli do Braavosu, a ukrývá mnohá zvláštní tajemství. Některá z nich kniha a seriál poodhalily. Co o něm tedy vlastně víme?

10 0
10.3.2023

Dům černé a bílé je chrám Mnohotvářného boha a ústředí řádu asasínů Mužů bez tváře. Stojí ve Svobodném městě Braavos na jednom z mnoha ostrovů v braavoské laguně, z nichž se město skládá. Konkrétně na skalnatém pahorku na samostatném ostrůvku, kde není jiná stavba. Mosty je spojený s několika dalšími okolními a lze k němu připlout člunem i po Dlouhém kanálu a Kanálu hrdinů, protože má vlastní přístaviště, z něhož vedou k Domu příkré kamenné schody, ale obvykle na něm i tak není žádný běžný městský ruch.

Je to vysoká stavba z tmavě šedého kamene bez oken s černou taškovou střechou vybíhající do ostré špičky. A vede do něj mnoho možných přístupů – tajný tunel, skryté průchody, příkrý dřevěný žebřík dosahuje až na vrcholek střechy. Hlavní vchod představuje široké schodiště a 3,7 m vysoké dřevěné dvojkřídlé dveře. Levé křídlo je z čarostromu, pravé z ebenu, každé má uprostřed vyřezaný měsíc s tváří z opačného materiálu. V seriálu byly strany prohozeny a chyběly vyřezané měsíční tváře. Je přitom možné, že v těchto dveřích funguje nějaká forma magie, protože když k nim poprvé dorazila Arya Stark, nedokázala s nimi hnout, dokud neprohlásila valar morghulis, načež se samy otevřely.

Uvnitř chrámu jsou pak na hrubé kamenné podlaze řady dlouhých kamenných lavic a podél zdí v krytých výklencích tvrdá kamenná lůžka. Uprostřed toho všeho je 3 m široký černý bazének otrávené vody osvícený matným světlem z červených svící. A kolem tohoto hlavního sálu jsou svatyně třiceti bohů z celého známého světa, rovněž pouze slabě ozařované svícemi. Buďto z monoteistických náboženství, kdy jediný bůh podle filozofie Mužů bez tváře zosobňuje také smrt, nebo bohů smrti z polyteistických náboženství. Protože podle Mužů bez tváře existuje jen jediný bůh, a to smrt, a všechna božstva jsou její verzí.

Lze tam tedy najít sochu Bakkalona s mečem, jehož svatyni navštěvují hlavně vojáci. Černé kozy Qohoru, v seriálu zobrazené jako velká kozí hlava, v knize jako chundelatá koza velikosti pratura. Zahaleného poutníka s holí, oblíbence chudých. Plačící ženy, k níž se chodí modlit stařeny. Koňského boha, v seriálu zvaného Velký hřebec. Lva noci, v seriálu zobrazeného jako velkou postavu se lví hlavou, jehož svatyni mají rádi bohatí. Mořského krále a Měsíčnobledé panny oblíbených námořníky. Cizince pro Západozemce. V seriálu k tomu přibylo ohnivé srdce R’hllora (je to velmi rozšířené náboženství, nepochybně má svou svatyni i v knize), a stromový obličej, jaké do stromů srdce v Západozemí vyřezávali k uctívání starých bohů. To vše bez ohledu na to, jestli některá z božstev mají jinde ve městě i vlastní chrám.

Další známé prostory se pak nachází pod tímto hlavním sálem. Pahorek, na kterém Dům stojí, má mnoho průchodů vytesaných do skály, a je pod ním síť sklepení a tunelů. Muži bez tváře v nich skladují výzbroj, oblečení a majetek lidí, kteří tam přišli zemřít. A také sami sebe – hned pod přízemním hlavním sálem mají své ubytovací cely kněží a akolyté, pod nimi ostatní služebníci.

Do třetího podzemního patra, kde se ukrývá svatyně, smí už jen kněží. Vedou do něj těžké železné dveře – tedy vedou ke schodům, které sestupují dolů, ještě níž než kanál, v němž Dům stojí, k dalším železným dveřím, a za nimi je svatyně, komnata plná obličejů používaných Muži bez tváře k přestrojení. Jedna chodba je tam také lemovaná kostmi a sloupy z lebek, další vede ke schodům sestupujícím do ještě větších neznámých hlubin. Pouze v seriálu je tato svatyně rovnou v nejnižší úrovni a má i své jméno, Svatyně tváří. Jsou tam v ní obrovské kamenné pilíře, v nichž se v malých výklencích uschovávají stovky obličejů těch, kteří přišli do chrámu zemřít.

A to je vlastně největší rozdíl mezi Domem černé a bílé a mnoha jinými chrámy. Neslouží k pořádání mší a bohoslužeb. Kdokoli se tam může přijít pomodlit, zapálit svíčku pro svého boha, ale sám a v tichosti. Další můžou přijít s přáním najít úlevu ve smrti. Těm je podána otrávená voda z bazénku a oni v poklidu spočinou v jednom z mnoha výklenků. Jejich těla potom chrámoví služebníci odnesou do sklepení, kde je akolyté svlékají a myjí, a dál do svatyně, kde jim odstraňují tváře. Nebo lze přijít pro konzultaci a najmutí Muže bez tváře.

A jak ze všeho vyplývá, druhý hlavní účel chrámu je ubytování členů řádu Mužů bez tváře, poskytování výcviku v jejich asasínském umění a v naprostém odložení veškeré osobnosti za účelem schopnosti přijetí libovolné tváře a libovolné identity.

Přebývají v něm tedy kněží, akolyté a služebníci Mnohotvářného boha. V seriálu se ukázali jen dva obyvatelé. Muž bez tváře používající identitu Jaqena H’ghara a mladá žena přezdívaná Bledá holčička. V knize mnohem více. Muž, který vystupoval jako Jaqen H’ghar, tam v chrámu není. A nikdo z nich ani nemá žádná jména, to jen Arya Stark dala těm, s nimiž se nejčastěji setkává, přezdívky. Trvale tam tedy působí kněží Laskavý muž, přezdívaný podle toho, že vypadá jako velice laskavý stařec, a kněžka Dívenka, žena fyzicky vypadající jako malé dítě. Tři akolyté. Dva starší služebníci a kuchařka Umma. Někdy se ukazují ještě další služebníci, Tlustý chlapík, Přísná tvář, Pohledný muž, Šilhavec, Lorďátko a Hladový muž.

Tito služebníci se každý úsvit před snídaní modlí u bazénku, pak společně jedí a poté mají různé povinnosti od přípravy jídla a úklidu po odstraňování mrtvých těl, tedy vedle akolytů zajišťovat každodenní chod chrámu. Dívenka k tomu připravuje různé lektvary potřebné pro chrám, včetně jedů. Jen kněží se přímo o chrám nestarají. Působí jako Muži bez tváře a jen někdy se setkávají k jednání o vlastních záležitostech v místnosti s vysokými křesly z ebenu nebo čarostromu s vyřezávanými obličeji.

Foto: HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama