Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 290×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Ještěrkolev

Ještěrkolev

Ještěrkolva by šlo snadno přirovnat ke krokodýlům a aligátorům z reálného světa, ale ve světě Písně ledu a ohně a seriálu Hra o trůny se od nich trochu liší. Jen smrtící jsou stejně.

10 0
19.5.2020

Původně byl velmi rozšířený názor, že ještěrkolev je pouze západozemský výraz pro krokodýla a jde o stejné zvíře. Není to však pravda, protože zatímco krokodýlové jsou zaznamenáni jako druh hojně se vyskytující na kontinentu Sothoryos, ještěrkolvi jsou jiný druh krokodýlovitého plaza, jediného popsaného v celém Západozemí. Kromě toho jsou možná vzdáleně příbuzní s jiným plazem ze Sothoryosu a východu, a to s jedovatým baziliškem.

Velkou odlišností od krokodýlů ze skutečného světa i Sothoryosu už je fakt, že ještěrkolvi žijí v močálech a bažinách na Šíji a v zaplavených příkopech kolem Kailinské držby na hranici Severu a Říčních krajin, tedy v docela chladném podnebí.


Jsou to velcí polovodní plazi se zuby jako dýky, dorůstající velikosti lva – od toho získali své jméno. Jsou to masožravci, kteří loví tak, že zůstávají částečně potopení ve vodě, maskují se za plující polena a využívají moment překvapení k útoku klidně i na nic netušící lidi. Proto se jim nejvíc daří v pomalých proudech a hlubokých bažinách.

Víc jejich vzhled v sáze není popsán, zahlédla ho jen jednou Arya Stark po cestě ze Zimohradu do Králova přístaviště. Ale v jiné novele Tuf Voyaging popsal autor ještěrkolva jako plaza s dlouhým bičovitým ocasem a čenichem podobným aligátorům. Je možné, že takovou podobu zamýšlel i v Západozemí.

I přes nebezpečí, jaké ještěrkolvi znamenají pro cestování přes Šíji, ale nejsou zcela bez nepřátel. Bažináři ze Šíje je totiž rádi loví na jídlo a také prý kdysi ve věku hrdinů na nich jezdili dávní bažinoví králové. Což sice většina lidí považuje za pouhé legendy a pohádky, ovšem mohlo by jít o nepřesně zaznamenané případy měničů mezi bažináři, kteří obdobně jako Bran Stark mohli ovládat ještěrkolvy tak, že vklouzli do jejich myslí.

Proto jsou tato zvířata na Šíji stále považována za velmi důležitá. Natolik, až se stala i symbolem rodu Reedů, vazalů Starků a vládců Šíje. Mají totiž ve znaku černého ještěrkolva na zeleném poli.

Foto: Kevin Catalan

Diskuze /1

Svjatogor

Super. Piš dál. :-)

20.5.2020 | 19:18:21
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama