Game of Thrones (Hra o trůny) Lannisport

Lannisport

Lannisport

Bohaté lannisterské město Západu si prošlo několika těžkými časy, proto lze s klidným srdcem říci, že tímto místem protéká krev a zlato.


61 1
12.6.2015

Lannisport je velké město s přibližně 250 000 obyvateli na pobřeží Moře zapadajícího slunce na západě Západozemí hned u Casterlyovy skály, sídla rodu Lannisterů, strážců Západu. Zároveň je jedním z hlavních přístavů království a důležitým obchodním uzlem, kde se setkává Říční cesta z Řekotočí, Zlatá cesta z Králova přístaviště a Mořská cesta z Vysoké Zahrady.

Navzdory svému jménu a faktu, že lord Casterlyovy skály je strážcem Západu a Štítem Lannisportu, město neovládá přímo on, ale v současnosti jeho jménem rod Lannisterů z Lannisportu, příbuzní rodu z Casterlyovy skály. A kromě nich ve městě žijí ještě další menší příbuzné rody, jako Lannysové, Lannettsové a Lantellsové, z nichž spousta má pověstné zlaté vlasy, odvozuje svůj původ od Lana Chytrého a nemá zvláštní důvod rozutíkat se z bohatého domova do světa.


Znamená to však také, že tato ani jiná rodinná větev nikdy nezískala žádné vysoké tituly. Zatímco se totiž předci Tywina Lannistera stali králi Skály, Lannisportští se soustředili na růst a opevňování města, které se vzhledem k blízkosti Železných ostrovů často stávalo terčem nájezdů železných mužů. Což se ostatně vzhledem k úrodnému okolí i moři a zásobám zlata děje do současnosti a nejen velmi dobře trénovaná Městská hlídka Lannisportu má co na práci.

Například jen před dobytím a sjednocením Západozemí bylo město alespoň třikrát vypáleno a čelilo dvěma tuctům nájezdů. Během občanské války mezi Targaryenskými dědici došlo k vypálení Lannisportské flotily a drancování. Během rebelie Blackfyrů, legitimizovaných Targaryenských bastardů, město čelilo dalšímu napadení. Nesmíme zapomenout ani na Greyjoyovu rebelii, při níž Ned Stark jako rukojmí přivedl na Zimohrad Theona Greyjoye, kdy město znovu přišlo o flotilu rukou železných. A připočíst se může i třeba epidemie moru nebo neúměrné zvyšování přístavních poplatků jako součást značných antipatií mezi Tywinem a Šíleným králem.

Celkově lze tedy toto město klidně označit za rudozlatý klenot západu, kde pod taktovkou jednoho z nejambicióz­nějších rodů protéká totéž, co v jeho žilách – krev a zlato.

Foto: HBO

Diskuze /8

mirako

Pěkný článek, díky.. :)

12.6.2015 | 19:04:32
sFík

Nutno podotknout, že Lannisterové zlato údajně i se*ou :D Ačkoliv poslední chvilky Tywina Lannistera naznačují opak..

12.6.2015 | 22:36:34
Sasamol

výborný článok :)

13.6.2015 | 7:21:09
Cr4zyFl4mes

rád bych ho viděl v seriálu :)

14.6.2015 | 17:01:03
Fulcher

Nechápu, proč nebylo ještě ani jednou v seriálu.

14.6.2015 | 22:28:43
AvenjQ

Jediný problém je že už im tečie iba krv lebo doly im vyschli už pred 20 rokmi alebo tak niako :D

#7 Ann Taylor
14.6.2015 | 22:52:13
Ann Taylor

#6 AvenjQ: V seriálu údajně před 3, v knize možná vůbec.

redaktor
15.6.2015 | 8:15:39
Padre557

Chcelo by to niečo o Meste Rackov :)

19.10.2016 | 18:50:21
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás