Game of Thrones (Hra o trůny) Neumírající

Neumírající

Neumírající

Starodávná rada čarodějů Neumírajících (v originále The Undying Ones) sídlí ve městě Qarthu, konkrétně v Domě Neumírajících. Prezentují se pomocí iluze jako krásné bytosti, ve skutečnosti se však jedná o prastaré bytosti.

27 0
8.11.2015

Skupina Neumírajících je starodávná rada čarodějů Qarthu, jež shromažďuje špičky jejich řádu. Sami se prezentují pomocí iluzí jako krásné bytosti v nejlepších letech, ale ve skutečnosti jsou prastaří, seschlí, jejich maso je fialově modré stejně jako rty a nehty a bělmo jejich očí též zmodralo od pití Stínu večera. A protože jsou už úplně odtrženi od světa, i životy lidí pro ně neznamenají víc, než zakmitání můřích křídel.

Sídlí ve zvláštním Domě Neumírajících fungujícím zároveň jako centrum jejich síly známé i pod názvem Palác prachu. Je opředený mnoha pověstmi, a to zvláště proto, že spousta lidí do něj vkročí, ale jen málo se jich vrátí a nikdo doopravdy neví, co se nachází uvnitř. Nebo zda vůbec má nějakou trvalou a skutečnou podobu.


A ani zvenku nevypadá obvykle. Jde o šedou, starodávnou ruinu, nízkou a dlouhou, bez věží nebo oken, vinoucí se jako kamenný had hájem stromů s černou kůrou a inkoustově modrými listy, z nichž se dělá nápoj, který Qarthéňané nazývají Stín večera. Její střechu pokrývají černé dlaždice, avšak na mnoha místech rozbité nebo rovnou chybějící, a zdi samotné jsou sešlé a malta ve spárách mezi kameny je vysušená a drolí se.

Pro návštěvníky je to proto velice zvláštní – překvapuje je, že v Qarthu, městě obrovské krásy, mají tak ohyzdnou ruinu. Okolo Domu Neumírajících navíc nestojí žádné další budovy a z něj samotného vyzařuje něco nepříjemného. Stromy kolem také tvoří mnohem větší šero, než by se dalo předpokládat, a hlavní cesta vede dovnitř, k vysokým oválným dveřím připomínajícím ústa v lidském obličeji, ale už ne ven.

Pokud se však nakonec někdo přes všechna tato děsivá znamení odhodlá vstoupit, musí napřed vypít Stín večera, aby mohl „slyšet a vidět pravdu“, kterou mu Neumírající zjeví (rty mu ale nezmodrají, k tomu je třeba dlouhodobá konzumace). Každý také musí vstoupit sám nebo vůbec, a když se odváží, najde hned na začátku čtyři dveře – vstupní a tři další. Když jimi projde dál, uvidí další dveře a pak další a další a vždy, pokud nechce na věky zabloudit, musí zvolit ty první napravo a u schodišť vybírat to směřující vzhůru. V opačném případě Neumírající nikdy nenajde a může hledat cestu až do smrti.

I pokud se odhodlá držet pokynů, nemusí mít ale vůbec vyhráno. Místnosti v Domě Neumírajících, co při své cestě bude míjet, jsou někdy otevřené k nahlédnutí a plné podivných vizí dnů, které byly, které budou a které mohly být, a vizí překvapující krásy i hrůzy. Ty ho budou silně vábit, avšak do žádných místností nesmí vstupovat, dokud se nedostane do komnaty Neumírajících, z níž následně vede stejný způsob cesty, jako předtím – vždy první dveře napravo a nahoru do schodů.

Komnata Neumírajících, v níž konečně může čaroděje najít, je pak pochmurná a většinu prostoru v ní zabírá dlouhý kamenný stůl. Nad ním se vznáší opuchlé, modré, hnijící lidské srdce, které stále tepe, a při každém úderu vydává hlubokou ozvěnu a indigové světlo. Jako služebníci tam též pobíhají malí trpaslíci ve fialových a modrých uniformách, dosahující sotva do výše kolen, se scvrklým a špičatým obličejem a rypákovitým nosem.

Zážitek je to však neskutečně děsivý. Neumírající totiž vždy nehybně sedí na svých místech, zdá se, že už ani nedýchají, ale stále šeptají, dokáží každého návštěvníka omámit vizemi a dokonce z něj vysát jeho vlastní život.

V seriálu byl ovšem Dům Neumírajících prezentován jako kulatá věž bez viditelného vchodu, do níž se Daenerys Targaryen dostala neznámým způsobem, a radu Neumírajících vůbec nepotkala, protože její kontakt s čaroději zajišťoval celou dobu pouze Pyat Pree.

Ten Neumírající uvedl i v knihách, kde Daenerys přesvědčil, aby do Domu vstoupila, ale k radě samotné nepatřil, zastával úlohu pouhého člena řádu čarodějů, a byl jedním ze tří poslů, co přivedli Daenerys k branám Qarthu (v seriálu k nim došla sama a Pyat byl jedním z obyvatel, co se ji vydali uvítat ven).

Ačkoli v současnosti už nic z Neumírajících ani Domu Neumírajících možná k nalezení není, protože během událostí, při nichž musel zasahovat Drogon, patrně velká část lehla popelem a podle Xara Xohana Daxose jsou všichni Neumírající mrtví.

Foto: HBO

Diskuze /5

Lady Joanna

Díky za článek. Líbí se mi ta formulace „musel zasahovat Drogon“… Zdá se, že Drogon musí zasahovat poměrně často ;). Ještěže ho má.

9.11.2015 | 17:03:27
azoxid

„patrně velká část lehla popelem a podle Xara Xohana Daxose jsou všichni Neumírající mrtví“ tak to nejsou zas tak moc neumírající :-D

#3 Ann Taylor
9.11.2015 | 17:14:23
Ann Taylor

#2 azoxid: Jsou, přirozeně nezemřeli. Asi většina nesmrtelných postav je nesmrtelná proto, že je buď už v jistém smyslu mrtvá nebo je jen nesežere věk, ale když z nich někdo udělá obratem popel, tak to už mají prostě smůlu, stejně jako někteří nadšenci, co hlásali o Jonovi, že ho hlídka spálí a on pak povstane :D To jo, leda jako oblak popela, když se udělá průvan, v takovým případě :D

redaktor
9.11.2015 | 19:01:41
sFík

Jde o to, jestli parchantovi jako Xaro můžeme věřit :)

#5 Ann Taylor
10.11.2015 | 10:26:04
Ann Taylor

#4 sFík: No nevím, jestli můžeme věřit Xarovi, ale asi určitě můžeme věřit Drogonovi :D

redaktor
10.11.2015 | 13:30:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás