Game of Thrones (Hra o trůny) Orlí hnízdo

Orlí hnízdo

Orlí hnízdo

Hlavním sídlem rodu Arrynů je pevnost Orlí hnízdo (v originále Eyrie). Tento hrad je unikátem sám o sobě, nikdy nebyl dobyt a k jeho obraně stačí pouhých pět set mužů.


49 0
3.7.2015

Historie, podoba a poslední lordi Orlího hnízda, hlavního správního sídla Údolí Arryn, hornaté oblasti na východě Západozemí, jsou nepochybně něco velmi neobvyklého a dělají z hradu jeden z menších, avšak nejzajímavějších v celé říši.

Hrad se nachází v centru Údolí v Měsíčních horách na vrcholu několikasetme­trového Obrova kopí, nejvyšší hory celého pásma. V seriálu nebyl výstup do tohoto těžko dosažitelného sídla nijak přiblížen, ale v knize je cesta nahoru tak namáhavá, že trvá celý den, její značná část je absolvována na mulách, je nutné projít třemi strážními hrady jménem Kámen, Sníh a Obloha a její finální úsek znamená nebezpečný kolmý výstup po točitém schodišti nebo výtah v zásobovacím koši taženém párem volů.


Celou cestu je navíc nutné absolvovat v zástupu za sebou, což je velmi zranitelná pozice. S tím, že každý strážní hrad má možnost bránit se vrháním kamenů a vařícího oleje, s Krvavou bránou, masivní a dobře střeženou bránou uzavírající jediný průsmyk k hradu, a Měsíční bránou, velkým letním sídlem za ní, je Orlí hnízdo prakticky nedobytné a k jeho udržení stačí posádka pěti set mužů.

Také nikdy dobyto nebylo, ačkoli proti němu během věku hrdinů bylo pořádáno několik nájezdů. Teprve při vpádu Aegona I. Targaryena králové Údolí podlehli, ale ne proto, že by do hradu vtrhla armáda nebo ho jako Harrenov vypálili draci, ale proto, že Visenya, Aegonova sestra, přistála se svou dračicí Vhagar na nádvoří, tehdejší král byl pouhý malý chlapec nadšený z toho, že vidí živého draka, a místo aby došlo k nějaké bitvě, jeho matka se vzdala, Visenya už bývalého krále dokonce svezla na Vhagar a jeho rodu ponechala lordství a správu Údolí.

I hrad samotný je značně netypický. Jde vlastně o shluk sedmi štíhlých věží z bílého kamene s kasárnami a stájemi vysekanými přímo v hoře a zahradou, která byla zamýšlena jako boží háj, ale kde kvůli kamenité půdě nezakořenil žádný čarostrom (v seriálu jeho vzhled celkem zjednodušen a změněn).

Má též svou sýpku i přes své skromnější rozměry stejně velkou jako ta největší sídla a nechybí mu například přijímací hala nebo hlavní Vysoký sál Arrynů, dlouhý sál z bílého, modře žilkovaného mramoru, s trůnem vyřezaným z čarostromu a Měsíčními dveřmi. Ty jsou unikátním „popravčím zařízením“, neboť jde o uzavíratelný otvor v podlaze, kterým jsou odsouzenci vhazováni do náruče smrti, v knize pak o úzké dveře ze dřeva čarostromu otevírané do nebe.

A ani s ještě neodsouzenými vězni není zacházeno zrovna v rukavičkách. Stejně jako popravy jsou na Orlím hnízdě velmi originální, i jeho kobky nejsou k vidění nikde jinde. Říká se jim měsíční cely a jsou to vlastně do hory vytesané místnosti, z jedné strany otevřené do volného prostoru a se svažitou podlahou, na níž je velmi snadné se hlavně ve spánku překulit a vypadnout do propasti. Neustálá potřeba dávat si pozor na pohyb, zima a vítr, před nimiž v takové cele není úniku, navíc vězně často připraví o rozum a tak není výjimkou, když je modrá zavolá a oni z okraje skočí sami.

Postaven a obýván byl, už podobně jako většina velkých hradů a hlavních sídel, však jediným rodem, jenž se v něm zdržuje dosud. Jak název jeho správní oblasti napovídá, rodem Arrynů. Ti přišli do Západozemí během invaze Andalů. Podle legend totiž Andalové přistáli právě v Údolí, které tak jako první zabrali, a první lord Arryn měl přiletět na zádech obřího sokola, zabít krále Obrova kopí, postavit pevnost na vrcholu hory a stát se Králem Údolí. Proto je znakem Arrynů sokol a v jejich žilách koluje nejčistší andalská krev v celém Západozemí.

Protože jde ale o opravdu velmi studené a větrné místo, není možné v něm přebývat neustále. Vládnoucí rod a služebnictvo hrad obývá pouze během jara a léta, a když přijde zima, veškeré osazenstvo se stěhuje do Měsíční brány na úpatí hory.

Takhle tedy vypadá Orlí hnízdo a Měsíční brána jako bezpečné a poklidné útočiště ve válkou prakticky nedotčeném území. Ovšem zatímco poslední malý král Údolí neváhal vyběhnout pozdravit draka, zatím poslední malý lord váhá i vylézt z postele. Proto je otázka, jak dlouho poklidným zůstane.

Foto: HBO

Diskuze /4

WILLIAM_MOINSPIELD

Opět článek na vysoké úrovni, děkujeme!

3.7.2015 | 17:01:23
kiso1561

Pre predstavu knižnej verzie. :)

#3 Luki1505
3.7.2015 | 17:47:12
Luki1505

#2 kiso1561: skôr by som povedal že toto je knižná verzia (viac mi sedí k popisu čo je v knihe) http://gameofthrones.net/…and-fire.jpg

3.7.2015 | 23:08:07
Padre557

Skvelý článok :) Vedel by niekto spraviť aj článok o Meste Rackov? Je to 4. najväčšie mesto v Západozemí :)

22.5.2016 | 14:51:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
  • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás