Game of Thrones (Hra o trůny) První lidé

První lidé

První lidé

První lidská rasa, která začala osidlovat území Západozemí, byla rasa Prvních lidí (v originále First Men). Původně sváděli války s dětmi lesa, ale nakonec uzavřeli mír a dokonce převzali jejich náboženství.


41 0
8.9.2015

První lidé jsou lidská rasa s tmavými vlasy a tmavýma nebo šedýma očima, která jako první začala osidlovat Západozemí v době, kdy v něm žili pouze děti lesa a obři. Jejich vliv v něm zůstává dodnes v oblasti severně od Šíje, a tak se mezi tituly vládce Sedmi království nachází i král Prvních lidí (nejde tedy o první lidi světa, patrně tvoří jen jednu z mnoha civilizací, co už dávno existovaly v Essosu).

A právě proto, že na některých místech se udržela jejich kultura, zvyky nebo alespoň vzpomínky na ně, je o nich známa spoustu detailů. Ví se například, že jejich jazykem byl Starý jazyk, ostrá a řinčivá řeč, kterou v současnosti mluví některé kmeny divokých a obři (zjednodušenou formou), a dodnes má vliv na jména severských rodů, co jsou po jeho vzoru krátká, jednoduchá a popisná.


Tento jazyk pak měl i svou písemnou podobu, runy. První lidé je vyřezávali do kamenů a železa, ale na rozdíl od mluvené řeči, znalost významu run se během času vytratila, a i když jsou na mnohých památkách stále k nalezení, lze jen hádat, co asi říkají.

Hodně se také ví o jejich společnosti a zvycích. Například, stejně jako všechny další národy, co přišly do Západozemí po nich, dodržovali zákony pohostinnosti, kdy je hostům naservírován chléb a sůl a pokud ho snědí, jsou pod hostitelovou ochranou a nesmí jim být ublíženo. Používali také bronzové nástroje včetně zbraní a velké kožené štíty a pro přepravu a v bitvách používali koně. A dále měli vlastní přístup k trestu, kdy, pokud byl někdo odsouzen k smrti, člověk, co rozsudek vyslovil, ho měl i sám naplnit, což dodnes přetrvává u rodu Starků.

Stejně tak i náboženství měli vlastní a dost odlišné od současné dominantní víry v Sedm. Původně do Západozemí přišli se svými bohy jako byla bohyně vln, bůh oblohy, bůh moře, bohyně větru, bůh vod a mnoho dalších v souvislosti s tím, kde přesně žili a co pro ně bylo nejdůležitější – například na ostrovech Tři sestry byla uctívána paní vln a její druh pán oblohy a je pravděpodobné, že Potopený bůh Železných ostrovů se také vyvinul z těchto původních božstev.

Po uzavření dohody s dětmi lesa a konci dlouhé a krvavé války o území Západozemí, ale většina lidí přejala jejich náboženství, a to vyznávání bohů přírody známých jako Staří bohové lesa, jejichž obličeje byly vyřezávány do čarostromů, čímž se z nich staly stromy srdce a sloužily jako místo modliteb a obřadů. Tato víra pak na většině Západozemí skončila až s příchodem a dobýváním Andalů o několik tisíc let později.

S tím potom souvisí například i podoba svateb, které se odehrávaly a na Severu stále odehrávají před stromy srdce bez kněží a přísah k bohům, nebo pohřbů. Mrtví se totiž tradičně pohřbívali do mohyl, které jsou na Severu všude – například Velká mohyla v Mohylově, kde je údajně pohřbený první král Prvních lidí, nebo pláně mohylových zemí – a až později začali Starkové pohřbívat do krypt pod Zimohradem, Boltonové pod Hrůzovem a Blackwoodové pod čarostromem v Havranostromě.

Po invazi Andalů však zejména na jihu toto všechno pomalu vymizelo a duch prvních lidí a jejich krev zůstávají zachováni především na Železných ostrovech (i když život železných má ještě svá specifika a došlo k velkému smíšení s Andaly), na Severu, mezi bažináři ze Šíje a jižně od Šíje v rodech Blackwoodů, Brackenů, Daynů, Redfortů, Royceů, Westerlingů nebo v horských kmenech Měsíčních hor v Údolí. A samozřejmě v oblastech za Zdí, kam po jejím vystavění neměli lidé přístup, zůstávají jejich potomci, na rozdíl od všech zmíněných oblastí nesmíšení s žádnou jinou „novější“ etnickou skupinou.

Odkud ale přesně přišli, tím si nikdo není jistý. Objevili se přibližně 12 000 let před sjednocením Západozemí, během Úsvitu věků. Ví se, že využili pevninský most spojující Západozemí a Essos nazvaný Paže Dorne, který překročili pod vedením Prvního krále (dle legend na Severu) nebo Gartha Zelenorukého (dle legend v Rovině).

Přinesli si s sebou bronzové meče a kožené štíty, přivedli koně, pojmenovali „Ty, kteří zpívají píseň Země“ jako děti lesa, začali hned osidlovat novou zemi, budovali pevnosti a farmy, a co hlavně, začali pro dřevo kácet čarostromy, posvátné stromy dětí, a pálit je. To zapříčinilo první velkou válku na kontinentu a snahu dětí příchod dalších lidí zastavit tím, že pomocí své silné magie (podle starých písní naopak temné magie) rozbily Paži Dorne na řetězec ostrůvků.

Nicméně spousta lidí už v Západozemí byla a byli větší, silnější a technologicky vyspělejší než děti, takže si odpor nenechali líbit a kamkoli přišli, vysekávali stromy, protože věřili, že zelenověštci je bez očí v čarostromech nemůžou vidět, což ve válce poslouží lidem.

Po dalších 2 000 letech takových bojů pak První lidé vystavěli Kailinskou držbu. Údajně se jí ale nakonec zmocnily děti a pokusily se ji využít k zastavení postupu lidí. Děti přebývající v jedné z věží totiž měly prosit své bohy o seslání kladiva vod k rozdělení Západozemí na dvě části právě v oblasti Šíje, kde Kailinská držba stojí, ale tato snaha tak docela nevyšla a místo rozbití země došlo jen k záplavám a vytvoření bažin.

Už i to ale stačilo jako ukázka mocné síly, kterou děti disponovaly, a pomohlo nakonec k uzavření míru mezi oběma rasami. Na Ostrově tváří tak došlo k dohodě, že hluboké lesy budou patřit dětem, otevřená země lidem a nikdo už nebude kácet čarostromy. Následně navíc lidé začali přecházet na víru dětí, a tak o to dál ani neměli zájem.

Další 4 000 let tak panovalo přátelství mezi lidmi a dětmi a tato doba je známá jako věk hrdinů. Lidé se od dětí naučili používat havrany ke komunikaci (i když v současnosti už vymizela schopnost porozumět přímo přetlumočené zprávě a využívají se jen k posílání dopisů), stavěli mnoho pevností a hradů obývaných dodnes, zakládali nejstarší z urozených rodů a pokud vedli války, tak pouze mezi sebou při budování a ničení spousty malých království.

Přibližně v polovině věku hrdinů, asi před 8 000 lety, pak došlo k poslednímu spojení dětí a lidí. Tehdy nastala celou generaci dlouhá zima známá jako Dlouhá noc, při níž začali ze severu do Západozemí pronikat bílí chodci a zabíjet vše živé. Tehdy, když už lidstvo téměř ztrácelo naději, se měl objevit Poslední hrdina, jemuž se v zoufalém boji konečně podařilo najít děti lesa, utvořit s nimi koalici a společnými silami chodce porazit a zahnat zpět na sever. A aby se podobným událostem předešlo, byla vztyčena Zeď a ustavena Noční hlídka k její obraně.

Pak, podle legend před 6 000 lety (podle mistrů a výzkumů možná 4 000 nebo dokonce 2 000), přepluli Úzké moře Andalové a začali svou vlastní invazi. Ta ukončila mírovou dohodu a přinesla další válku, tentokrát ještě krvavější a vedenou i proti Prvním lidem. Andalové byli odhodlaní pokořit celý kontinent, ovládnout ho a přimět vyznávat jejich Sedm, magie a bohové dětí a Prvních lidí pro ně byli něco zlého a nepředstavitelného, a postupně se pomocí zbraní nebo sňatků dostali do čela většiny království.

Zastaveni byli teprve králi Zimy, Prvními lidmi z rodu Starků, a jejich vazaly na Šíji, kde se nedostali dál než ke Kailinské držbě, a Sever nikdy neovládli. Děti lesa pak postupně vymizely do dalekých zemí za Zdí a až do sjednocení Západozemí Aegonem Dobyvatelem si potomci Prvních lidí v netknutých oblastech žili vesměs nerušeně a starali se o své záležitosti svým starým způsobem.

Foto: HBO

Diskuze /5

JerryKo

Další pěkný článek. A další obsazení v 6. sérii: Červený Bedrník neboli Richard E. Grant v zatím neznámé roli: http://www.ew.com/…mystery-role?… Doufám, že tento komentář zase někdo nesmázne…

8.9.2015 | 20:58:30
Hoří

Pěkný článek, jako vždy, palec nahoru :-)

10.9.2015 | 17:42:27
Hoří

Já si asi ty tvoje spisky naházim do wordu a přihodim do složky k Písni a Světu písně, to je lepší než wiki, máš to uhlazený a bez dezinformací, vždy najdu něco co sem si neuvědomil/ne­pochopil.

#4 Ann Taylor
10.9.2015 | 17:50:12
Ann Taylor

#3 Hoří: Tak já vycházím hlavně z anglické wiki, Světa a wiki o GoT, víc informací nebo výrazně odlišné informace tu asi nejsou, ale snažím se, aby celý text navazoval, aspoň trochu i slohově, a nebyly to jen oddíly o určitých úsecích, to se hodí do učebnic, ale tady myslím, že působí líp, když je to víc vyprávění než popis hesla :)

#5 Hoří
redaktor
10.9.2015 | 17:56:52
Hoří

#4 Ann Taylor: Právě, dobře se to čte, na wiki a podobný „komentáře“ moc nejsem a radši si čtu samotný knížky, ale tvoje články jsou moc pěkný a souhrný takže si je rád čtu jako takový „dodatky“ k Písni

10.9.2015 | 18:17:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás