Game of Thrones (Hra o trůny) Řekotočí

Řekotočí

Řekotočí

Hlavním sídlem rodu Tullyů je Řekotočí (v originále Riverrun). Jedná se o zámek, který je na velmi dobré strategické pozici, díky čemuž se dokáže efektivně bránit.


25 0
12.11.2015

Zámek Řekotočí, sídlo rodu Tullyů, stojí v západní části Říčních krajin na soutoku Rejdivého proudu a Červeného bodce, jednoho z přítoku Trojzubce. Zároveň je u Říční cesty, která ho spojuje s Lannisportem na západě a Starým hostincem (Říčním hostincem nebo Dvěma korunami, jak se během časů různě jmenoval hostinec na rozcestí), stojícím přesně v místě, kde Říční cesta přetíná Královskou, na východě.

Jde o nepříliš rozsáhlý ale silný třístranný zámek, který je ohraničen na severu Rejdivým proudem a na jihu Červeným bodcem, zatímco na západě čelí obrovskému příkopu. Pokud se navíc objeví nebezpečí, posádka nechá otevřená stavidla, aby se příkop naplnil a voda obklopila zámek ze všech tří stran, tím ho promění v ostrov a zařídí prakticky nemožnost útoku. Zároveň tato pozice zajišťuje nádherný výhled do značné dálky.


Zámek sám pak má pískovcové hradby zvedající se z vody a se zubatým cimbuřím a prolukami pro lučištníky. Pokud je tedy správně obsazen posádkou, může vydržet se zásobami obléhání až dva roky – přitom posádka dvou sta mužů je na obranu víc, než je ve většině případů nutné, a v mírových časech stačí pouhé stráže s helmami s rybou na špici.

Vnitřek zámku za silnými bezpečnostními opatřeními je ale přitom stejně půvabný, jako výhled z něj. Hlavní tvrz je trojúhelníková stejně jako celé Řekotočí a tak i lordův solár, do něhož se stoupá po točitém schodišti, má tři stěny a navíc i kamenný balkon vyčnívající na východ.

Velká síň, kde se konají početné rady a kde se nachází trůn Tullyů, u něhož nesmí chybět zvonek na přivolání sluhů, stojí pod soukromou audienční komnatou pro osobní návštěvy a třeba Kolová věž porostlá břečťanem má uvnitř velké vodní kolo, které pohání vody Rejdivého proudu. To je ale zároveň i trochu nebezpečné, protože kdo pod něj spadne, skončí v pořádném víru a teoreticky může dosáhnout až Vodní brány nebo se prakticky utopit.

Vodní brána je potom široká, těžká, železná padací mříž do poloviny rudá rzí. Pojmenovaná Vodní a rezatá je právě proto, že většinou je z poloviny ve vodě a zvedá se, jen když má propustit někoho připlouvajícího ve člunu. Hned za ní jsou proto ve zdi těžké železné kruhy sloužící k připoutání člunů a vodní schody vedoucí od opevnění přímo do zámku.

A proto, že má Řekotočí vždy dostatek vody, má i krásný Boží háj, co v současnosti tvoří spíš živou a vzdušnou zahradu se sekvojemi, květinami, mátou, hnízdícími ptáky, potůčky a stromem srdce, štíhlým čarostromem, přestože Tullyové už dávno vyznávají víru v Sedm, k čemuž jim slouží vlastní septum. To je sedmistranná pískovcová budova s podobiznami sedmi bohů namalovaných na mramoru, postavená Hosterem Tullym v zahradách milovaných jeho ženou Minisou Whent.

A nakonec jako každá jiná pevnost má Řekotočí i svá sklepení fungující jako žaláře – velmi nepříjemné, zatuchlé a plesnivé místnosti bez oken, s těžkými, železem pobitými dveřmi, které nejsou jen zřídka využívané. Rod Tullyů totiž vládl Řekotočí a okolním bohatým zemím minimálně tisíc let, ale možná i několik tisíc.

Postavil ho lord Axel Tully jako rudý zámek nad soutokem Červeného bodce a Rejdivého proudu, v místě, co dostal od andalského krále Armisteada Vanceho jako odměnu, když zradil posledního krále Prvních lidí v centrálním Západozemí, Tristifera V., a přidal se na stranu Andalů.

Strategická pozice Řekotočí Tullyům brzy přinesla bohatství a znamenala pro ně roli strážců západu Říčních krajin před královstvím Skály. A přestože tomu vládli divocí lannisterší lvi, Řekotočí se jen vzácně vzdalo a nikdy nepadlo násilím. Navíc, jak šel čas, existovalo k dobytí čím dál méně příležitostí.

Během napadení Západozemí Harwynem Hoarem bylo sice opuštěno, protože vládnoucí lord Tommen Tully musel utéct, ale po dobytí Targaryeny se z Tullyů stali věrní targaryenští vazalové, boje, ať už rebelie nebo občanská válka známá jako Tanec draků, se přímo k Řekotočí nikdy nepřiblížily, a v poslední, Robertově rebelii, kterou Robert zvítězil, stáli Tullyové po jeho boku, a tak i Řekotočí zůstalo v bezpečí.

Bylo proto ideální třeba i pro výchovu dětí a rodinný život. Své dětství zde například strávil Petyr Baeliš, původně z nehostinných Prstů v Údolí, ve zdejším septu se oženil Ned StarkCatelyn Tully a Jon ArrynLysou Tully a stejně tak se zde narodil a během rebelie žil Nedův nejstarší syn Robb Stark.

Po událostech války pěti králů se však karty zásadně promíchaly a Řekotočí po několika zradách, značném zápolení a mnoha nepříjemnostech změnilo pána, stejně jako se úplně obrátila celá situace Tullyů, a jeho budoucnost tak zůstává otázkou.

Foto: HBO

Diskuze /5

Lord Walter

On je to zámek?

#2 Ann Taylor
12.11.2015 | 19:51:16
Ann Taylor

#1 Lord Walter: Asi se tak dá označit. U všech větších sídel zdroje používají stronghold, castle i keep a pokud to není v názvu, tak většinou vybírám to, čemu se to nejvíc podobná. A Řekotočí se mi zdá nejvíc ze všeho jako zámek, jako třeba Vysoká zahrada. Záleží asi jak si to kdo představí, autor sám ho nenamaloval a ve Světě rozhodně jako zámek vypadá.

#3 Lord Walter
redaktor
12.11.2015 | 20:35:10
Lord Walter

#2 Ann Taylor: Jo, to chápu. Já jenom, že mě to trochu zmátlo z hlediska doby, typů zbraní a tím pádem smyslu fortifikace, ale přece jenom je to smyšlený svět a tak těžko říct :-). Každopádně super článek

#4 AviaRa
12.11.2015 | 20:45:51
AviaRa

#3 Lord Walter: Tak většinou se označuje jako „castle“ což se dá jako hrad přeložit… Ovšem ta hlavní část opravdu na většině obrázků vypadá jako zámek, který je obehnaný hradbami. Samozřejmě to nelze brát jako zámek z reálné historie, které byly jen pro pohodlí šlechty..

12.11.2015 | 20:54:23
Ann Taylor

Myslíš z hlediska doby 300 AC nebo přibližně 6000 BC, česky nevím, protože by obojí bylo PD? :D Ono kdybychom to brali podle našeho rozdělení zámků a hradů, tak tam žádné zámky asi nejsou. A naopak podívat se bez ohledu na naše na Zimohrad nebo třeba Hrůzov nebo Dvojčata a pak na Řekotočí, Vysokou zahradu nebo Rudou baštu, tak jsou tam rozdíly velké a je znát, kde převládá snaha o pohodlí a kde vojenský účel a pokud se dá něčemu říkat zámek, tak právě těm velkým jižanským sídlům. I když Rudou baštu někteří klidně rovnou nazývají palác.

redaktor
12.11.2015 | 21:01:35
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
  • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás