Rod Baratheonů

Rod Baratheonů

19.8.2015 19:00


Během dobývání Západozemí vzešel rod Baratheonů z podporovatelů strany Aegona Dobyvatele. Usídlil se pak v Bouřlivém konci, který má ve vlastnictví dodnes.


Do přistání Aegona Dobyvatele v Západozemí byli nejmladšími z velkých rodů rody Martellů a Tyrellů. Ale pak se objevili Baratheonové a netrvalo dlouho, aby celá říše nabrala úplně nový směr. A to nejen směr k Targaryenům, ale o 300 let později právě k Baratheonům.

Na začátku své existence byl rod Baratheonů jednotný. Převzal znak a slova nyní už vymřelého rodu Durrandonů – černého jelena na zlatém poli s mottem „Naše je zuřivost“, a jeho sídlo v Bouřlivém konci. V začátcích příběhu se ale rozdělil na tři větve. Jedna stále zůstávala v Bouřlivém konci, jedna se přestěhovala do Králova přístaviště a po nástupu Joffreyho Baratheona k moci změnila svůj znak na rozdělené pole, na jehož jedné polovině je zlatý lev Lannisterů na rudé a na druhé korunovaný jelen, a jedna odplula na Dračí kámen, kde za svůj později přijala znak jelení hlavy v planoucím srdci.

Všichni společně se ale vyznačují černými vlasy, modrýma očima, značnou výškou a silou, a hranatou a silnou čelistí. Zároveň také tvrdohlavou a živelnou povahou, neohrožeností na bitevním poli a většinou též velkou zálibou ve víně, turnajích a podobných kratochvílích. Právě to jim i za krátkou dobu, co jsou v Západozemí, vysloužilo až do současnosti spoustu velkých titulů – lord Bouřlivého konce, lenní pán Bouřlivých zemí, lord Dračího kamene a Král Andalů, Rhoynarů a Prvních lidí, lord Sedmi království a ochránce říše.

Baratheoni v éře Targaryenů

Jako prvního Baratheona historie zná Oryse, jednoho z nejlepších generálů Aegona Dobyvatele a podle povídaček i jeho bastardího bratra. V době, kdy Aegon dobýval Západozemí, vyslal právě Oryse do Bouřlivého konce, aby porazil posledního Bouřlivého krále Argilaka Arogantního a připojil jeho země k nové říši.

To se Orysovi podařilo, protože místo aby Argilak zůstal v hradu, který nikdy nebyl dobyt a vydržel mnoho obléhání, vyjel do bitvy, byl zabit a Orys kromě jeho území a domova zabral i jeho znak a slova a vzal si jeho dceru, Argellu Durrandon, za manželku. Tak byl založen nový mocný rod, který se sice datuje pouze k začátkům Targaryenské éry, ale stále v sobě má krev Prvních lidí, z nichž Argella jako potomek legendárního Durrana pochází.

Zároveň to znamenalo i dlouholetou silnou podporu Targaryenů a značný podíl Baratheonů na chodu říše. Například rytíř Královské gardy Raymont Baratheon, Orysův mladší syn, zachránil život krále Aenyse během vzpoury Bojovníků víry, nebo Robar Baratheon, Orysův vnuk a pobočník krále, si vzal za manželku královnu vdovu po Aenysovi Alyssu Velaryon a jejich dcera Jocelyn zase prince Aemona.

O něco později, během občanské války známé jako Tanec draků, pak podporoval lord Borros Baratheon, Robarův vnuk, Aegona II. jako právoplatného nástupce na trůn, dokonce se říkalo, že si ho jedna z jeho čtyř dcer měla vzít, zatímco jeho otec Boremund zase stál za nárokem princezny Rhaenys, a během první Blackfyrovy rebelie zase Baratheoni vojensky podporovali dynastii Targaryenů proti legitimizovanému bastardovi Daemonu Blackfyrovi, který chtěl usednout na Železný trůn

A o něco později se tyto dva rody spojily naposledy, když se princezna Rhaelle Targaryen, teta Šíleného krále, provdala za Ormunda Baratheona, dalšího pobočníka, a porodila Steffona, budoucího otce Roberta, Stannise a Renlyho. Ten nedlouho po narození posledního syna zemřel při tragické nehodě na moři – když se spolu s manželkou Cassenou Estermont vracel z cest po Essosu, kde se snažil najít pro prince Rhaegara ženu s valyrijskou krví, přepadla jeho loď na dohled od pevniny bouře a Robert a Stannis, netrpělivě vyčkávající na břehu na návrat rodičů, jen bezmocně sledovali, jak se topí. Jediný, kdo neštěstí přežil, byl v knize šašek dovezený pro Stannise ve snaze probudit v prostředním synovi smysl pro humor, jenž nyní slouží jako dvorní šašek princezny Shireen, a v seriálu patrně vůbec nikdo.

Není proto divu, že místo sblížení a nápravy vztahů se poslední bratři Baratheonové ještě víc odcizili. Robert zůstával jako chráněnec Jona Arryna v Údolí Arryn spolu s Nedem Starkem (v knize ještě maličkou Myou Kámen, bastardem, kterého tam zplodil), Stannis se ještě víc zatvrdil a malý Renly bez rodičů stále víc na rozdíl od svých bratrů lpěl na dvoru, módě, jídle a rytířské zábavě.

Robertova rebelie

Zatímco tedy předci včetně otce bratrů Baratheonů zapáleně podporovali královský rod, oni sami brzy zaujali úplně jiný postoj a o několik let později zapříčinili jeho konec.

Ve snaze vytvořit první silnou alianci Severu s Jihem lord Rickard Stark zasnoubil svého syna BrandonaCatelyn Tully z Řekotočí a dceru Lyannu s Robertem. Jenže zatímco Catelyn hodlala poslušně splnit svou povinnost, divoká Lyanna nebyla z Roberta nijak nadšená. Znala velmi dobře jeho pověst milovníka bitev, vína a především žen, a Robert naopak, zaslepený vidinou, že se konečně stane pravým bratrem Neda Starka, svého nejlepšího a nejspíš jediného přítele, Lyannu vystavěl jako svou osobní, dokonalou modlu a odmítal vidět její pravé já.

Avšak dřív, než došlo k nějakému řešení nebo vůbec svatbě, Lyanna zmizela a začalo se povídat, že s princem Rhaegarem, jenž jí na turnaji v Harrenově korunoval královnou lásky a krásy. Brandon okamžitě vyjel do Králova přístaviště, aby ji získal zpátky, ale místo toho byl i se svým otcem zavražděn Šíleným králem Aerysem, jenž si navíc žádal hlavy Neda a Roberta, a Roberta ovládla absolutní zuřivost z přesvědčení, že Rhaegar Lyannu unesl.

Když tedy Jon Arryn odmítl králův příkaz k vraždě jeho chráněnců, Ned podnikl nebezpečnou cestu po moři na Sever, aby shromáždil vazaly rodu Starků, a Robert spěchal do Bouřlivých krajin, kde shromáždil vlastní vojsko a spolu se Starky, Tullyi, jejichž armádu Ned a Jon vyženili, a Arryny rozpoutali válku Uchvatitele.

Robert si se svým válečným kladivem a brněním s jeleními rohy na přilbě úspěšně probíjel cestu Západozemím a utrpěl jedinou porážku – u Jasanobrodu vojskem Tyrellů, po níž byl nucen ukrýt se v městečku Kamenné septum. Nicméně Tyrellové ho nepronásledovali a místo toho vyrazili do Bouřlivého konce, kde započali roční obléhání hradu se Stannisem, Renlym a jejich armádou uvnitř. Místo nich se po Robertově stopě vydal tehdejší pobočník krále, ale byl poražen v bitvě známé jako bitva zvonů, když k Robertovi konečně dorazili Starkové a Tullyové, a boje mohly zuřit dál.

Až se Robert dostal k řece Trojzubci, kde se utkal se samotným Rhaegarem. Bez sebe nenávistí k mladému princi ho jediným úderem tak silným, až mu z brnění vylétly rubíny, rozdrtil a odstartoval pád Targaryenů. Sám byl ale zraněn, a tak pronásledování zbytků armády a dobytí Králova přístaviště nechal na Nedovi a dostal se do něj až po vyplenění a zavraždění Šíleného krále, Elii Martell a jejích dětí Rhaenys a Aegona. Protože ale nenáviděl všechno související s rodinou svého rivala, rozhodl se vrahy nepotrestat a naopak jim spolu se spoustou jiných, původně bojujících za Targaryeny, odpustil výměnou za přísahu věrnosti. Tím si zprotivil čestného a spravedlivého Neda, který odjel dál na jih.

Tam, v Bouřlivém konci, zatím muži Baratheonů i se svými pány pomalu hladověli k smrti a nebýt Davose Mořského, tehdy pouhého pašeráka, jenž k nim propašoval přes blokádu cibuli a ryby, nedokázal by se k nim Ned dostat včas. Takhle ale obléhání ukončil a pokračoval dál, až dorazil k Věži radosti v Dorne a Robertovi později dovezl zprávu o Lyannině smrti.

Poslední krok k ukončení celé války tak byl už jen získat Dračí kámen, původní targaryenskou pevnost v Úzkém moři. Tam Robert vyslal Stannise, jenž hrad sice úspěšně dobyl, ale ne předtím, než královna Rhaella zemřela při porodu Daenerys Targaryen, a ta byla i se svým bratrem Viserysem na poslední chvíli odvezena do Braavosu.

Baratheoni na Železném trůně

K rozdělení rodu Baratheonů na tři větve tedy došlo až ve chvíli, kdy se po rebelii stal Robert novým králem. On sám, jako Robert I., založil královský rod Baratheonů v Králově přístavišti, a Stannisovi daroval ostrov Dračí kámen, kde se stal lordem. Jednak proto, že strategicky umístěná pevnost potřebovala vládu dobrého vojevůdce, proto, že pokud by Robert neměl syna, měl být Stannis jeho dědicem a předchozí dědicové trůnu sídlili právě na Dračím kameni, a částečně i jako ústrk za to, že se mu nepodařilo poslední Targaryeny chytit. Dračí kámen totiž rozhodně není přívětivý domov. A Bouřlivý konec zůstal malému Renlymu, který se tak také stal lordem (z toho důvodu se nenazývali princové – vlastnili pevnosti a země).

Oba bratři se také zařadili do Robertovy Malé rady – Stannis jako správce lodí a královské flotily a Renly po dosažení dospělosti jako mistr práva, a jeho pobočníkem se nestal nikdo jiný, než Jon Arryn. Neměli to s ním ale lehké, protože mnoho lidí tvrdí, že byl dobrý vojevůdce, ale špatný král, a jediná bitva, kterou mohl po vlastní rebelii zažít, byla až rebelie Balona Greyjoye na Železných ostrovech, kterou rozdrtil spolu s Nedem Starkem a jejich vazaly. Proto raději místo panování pil, utrácel za velkolepé turnaje a víc než státnické záležitosti ho zajímaly prostitutky.

Bratři Baratheoni dnes

Po sesazení Targaryenů a nastolení vlády Roberta, fakticky spíš vlády Jona Arryna, se říše pomalu stabilizovala a i poslední Baratheoni si začali budovat vlastní život.

Robert se oženil s Cersei Lannister, zplodil kolem dvacítky dalších bastardů (v knize je z nich nejdůležitější Edrik Bouře, jehož jako jediného uznal) a „vychovával“ tři potomky. Stannis se oženil se Selyse Florent (právě v jejich posteli těsně před svatební nocí měl Robert Edrika počít se Selysinou příbuznou), měl s ní jediné přeživší dítě, brzy za ním na Dračí kámen dorazila rudá kněžka Melisandra, která Selyse přetáhla z víry v Sedm k vyznávání Pána světla a přesvědčila Stannise, že je znovuzrozeným bájným hrdinou Azorem Ahai. A i Renly, jenž dával v knize dle náznaků a v seriálu naprosto otevřeně přednost společnosti mužů, se po několika letech (ve druhé řadě) oženil s Margaery Tyrell, ale jejich manželství zůstalo bezdětné a nemělo dlouhé trvání.

Jenže žádný mír nemůže vydržet věčně a i život Baratheonů se převrátil naruby. Nyní je proto přežití celého jejich rodu kvůli tvrdohlavosti, horlivosti, přesvědčení o vlastní pravdě a odmítání dívat se na situaci nezaslepeně v ohrožení.

Současní členové rodu Baratheonů (k začátku seriálu): 

1) Robertova linie

2) Stannisova linie

3) Renlyho linie

Foto: Talpress, HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!