Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Cerwynů

Rod Cerwynů

Rod Cerwynů

Severský rod Cerwynů není ve svém regionu příliš mocný, ale i přesto se jedná o jedny z nejloajálnějších vazalů rodu Starků.


25 0
27.8.2016

Cerwynové jsou severským urozeným rodem sídlícím půl dne jízdy od Zimohradu na hradě Cerwyn, a tak i nejbližšími vazaly Starků, s nimiž měli vždy dobré vztahy. Tak dobré, že je občas zpečetili sňatkem, jako třeba kdysi Robard CerwynArgelle Stark.

Jejich znakem je černá bitevní sekera na stříbrném poli (v seriálu stříbrná s černým topůrkem na šedém poli) a jejich motto by mělo znít „Nabroušeni a připraveni“. A protože o nich není známo, že by kdy v minulosti dosáhli na vyšší titul, odjakživa se drží titulu lord.


Ovšem i když ne sami, během nedávných událostí se rozhodli, že pomohou k vyššímu titulu někomu jinému, možná trochu za doprovodu vlastních ambicí. Když proto Robb Stark svolal vazaly, aby vysvobodil svého otce uvězněného v hlavním městě, Cerwynové bez otálení dorazili na Zimohrad a pochodovali s ním na jih.

Tehdy se sice ukázalo, že jsou značnými rivaly ostatních rodů – v zimním městečku u Zimohradu kupříkladu jeden z Boltonových mužů pobodal muže Cerwynů a během pochodu zase Velký Jon Umber vyhrožoval, že sbalí armádu a vrátí se domů, pokud ho zařadí až za Cerwyny, ale na to nebral tehdejší lord Medger ohled.

Víc se totiž soustředil na svou baculatou dceru Joelle, kterou vzal s sebou, aby pro něj vařila a dělala mu společnost, a podle Theona Greyjoye také proto, aby se vetřela Robbovi do postele a i přes už značný věk jednatřiceti let pro svůj rod zařídila velmi výhodný sňatek.

Bohužel, to se samozřejmě nepodařilo a i ostatní záležitosti se Medgerovy vymkly z rukou. Když se pod velením Rooseho Boltona zúčastnil bitvy na Zeleném bodci, tak byl zraněn a zajat, a dřív, než stihli vyjednat jeho výměnu za Tyona Freye, svým ranám podlehl v Harrenově.

Lordství tak po něm převzal jeho syn Cley, který se na Zimohradu ve stejné době zúčastnil oslavy sklizně, kam přinesl zprávu o tom, jak se Stannis Baratheon prohlásil králem a označil Cerseiny děti za bastardy. Také tehdy tančil s malou Beth Cassel, byl velmi přátelský k Branovi a Rickonovi a rád se přidal ke svým rytířům zesměšňujícím Joffreyho.

A když pak Sever napadli železní, přišel bez zaváhání na pomoc Rodriku Casselovi do boje o Kamenité pobřeží a Torrhenův dvůr a pak i o Zimohrad. Jenže to se mu stalo osudným ve chvíli, kdy je zradil Ramsay Sníh, který se nejdřív tvářil jako spojenec, ovšem rozhodl se získat Zimohrad pro sebe – Cley, jehož nemohl potřebovat, skončil se šípem v oku.

Novou lady Cerwynů se po něm stala Joelle a se zbytkem jejich mužů buď stále na jihu, kde je zanechal Roose Bolton a není úplně jisté, co se s nimi stalo po Rudé svatbě, nebo v knize po Stannisově boku, kam utekli ti, kteří přežili Ramsayho zradu, jí nezbývalo nic jiného, než přísahat věrnost novému strážci Severu a zúčastnit se Ramsayho svatby s falešnou Aryou (v seriálu pravou lady Stark). Roose Bolton však o takové věrnosti není moc přesvědčen a v seriálu ještě méně Ramsay. Tam byl totiž osud Cerwynů ještě brutálnější.

Lord Medger na jednu stranu na jih vůbec neodtáhl nebo přežil a vrátil se, takže byl ušetřen války, ale na druhou rozhodně odmítl platit daně a prohlásil, že strážcem Severu má být Stark a on nebude líbat boty zrádci. Roose tak poslal Ramsayho, aby z něho daně dostal, a ten to udělal po svém – donutil Medgerova syna (patrně Cleye), aby se díval, jak stahuje z kůže jeho otce, matku a strýce, a pak pochopitelně udělal cokoli, co po něm žádal. I když veřejně věrnost Boltonům v seriálu patrně neodpřisáhl a v knize je velmi pochybná.

Členové rodu Cerwynů (k začátku seriálu):

  • lord Medger Cerwyn, lord Cerwyu
  • v seriálu nejmenovaný bratr a manželka Medgera
  • Cley Cerwyn, syn a dědic Medgera
  • lady Joelle Cerwyn, v knize dcera Medgera, později lady Cerwynu

Foto: HBO

Diskuze /6

WILLIAM_MOINSPIELD

and you lord Cerwyn…

#2 larexikcz
27.8.2016 | 17:50:38
larexikcz

#1 WILLIAM_MOINSPIELD: your father was skinned alive by Ramsy Bolton, still you refused the call

27.8.2016 | 18:09:09
Ann Taylor

Mimochodem jen mě napadá, z vás, kteří jste četli knížky dřív, než se o Cerwynech začalo mluvit v šesté sérii – věděli jste, že se to vyslovuje s K, nebo jste to jako já vyslovovali s S? Nezkoumala jsem to a s S se mi to líbilo a teď mě to K kvůli tomu hrozně tahá za uši :D

#4 Stardos #5 tap #6 Brynden Tully
redaktor
27.8.2016 | 19:06:14
Stardos

#3 Ann Taylor: Abych řekl pravdu, tak si už nepamatuju, ale asi jsem střídal S a C :D

27.8.2016 | 19:31:01
tap

#3 Ann Taylor: Já to četl „kervin“ podle Pána prostenů a vzoru „kelebrimbor“, „keleborn“… atd. :) ale uznávám, že to nemá moc jinou oporu

28.8.2016 | 14:57:14
Brynden Tully

#3 Ann Taylor: Já jsem to vždy vyslovoval a vždy budu se S

28.8.2016 | 17:32:08
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás