Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Gloverů

Rod Gloverů

Rod Gloverů

Rod Gloverů je severský rod, ale od ostatních se přece jen odlišuje. A jeho loajalita je navíc aktuálně na miskách vah.


29 0
15.10.2016

Rod Gloverů je urozený rod ze Severu a další z vazalů Zimohradu. Je to starý rod z doby Prvních lidí, avšak vzhledem k jeho sídle, dřevěné baště na opevněném pahorku nazvaném Pahorek v hlubokém lese na severozápadním konci Vlčího lesa u Ledového zálivu, trochu odlišný od ostatních.

Mezi jeho vazaly totiž patří severské klany, ne zrovna typické západozemské rody, a titulem jeho patriarchy není lord Pahorku v hlubokém lese, ale pán (master), což navíc nikdy nebylo úplně jasně vysvětleno. Mohlo by to tak znamenat, že není na stejné úrovni jako ostatní urození, proto mohl být Velký Jon Umber uražený, když měli právě Gloverové získat velení části Robbovy armády, ale ani to patrně nebude správný důvod.


Podle samotného autora ságy nikdy příliš nerozvinul šlechtickou hierarchii, a protože se Gloverové zodpovídají přímo Starkům, měli by mít stejné postavení jako jiní přímí vazalové velkých urozených rodů. Rozdíl mezi titulem lord a pán proto může možná znamenat, že Gloverové vládnou vzdáleným a divokým regionům Vlčího lesa a že byla potřeba nějak to zdůraznit. Ostatně v seriálu si stále říkají lordi.

V obou případech už ale mají stejný a jasný znak, stříbrnou okovanou pěst na rudém poli, a nyní i stejné problémy jako všichni ostatní na Severu. A zima není to jediné, co k nim patří.

Gloverové za vlády Targaryenů

Původně vládli Gloverové jako králové Prvních lidí, když po Dlouhé noci získali vlastní území. Ale postupně se během bojů a sjednocování Severu stali vazaly králů Severu a po pokleknutí krále Torrhena Starka strážců Severu. S nimi pak měli celou dobu velmi dobré vztahy a nezřídka spolu uzavírali manželství. Například lady Lyanne Glover pojala za manžela Willama Starka a lady Gilliane Glover Rickona Starka a stala se matkou nechvalně proslulého Cregana Starka z období Tance draků.

Samozřejmě vytvářeli aliance ještě s dalšími severskými rody, třeba první sňatek Joraha Mormonta domluvil jeho otec právě s Glovery, i když nikam nevedl a po deseti bezdětných letech skončil smrtí lady Mormont po prodělaném potratu, ale se Starky je kromě sňatků pojily i další vazby.

Například Ethan Glover sloužil těsně před Robertovou rebelií jako panoš Brandona Starka, dědice Zimohradu. Společně s ním měl odjet do Řekotočí na jeho svatbu s Catelyn Tully, jenže když k nim dorazily novinky o zmizení Lyanny Stark, obrátili se i s dalšími Brandonovými přáteli ke Královu přístavišti.

Tam Brandon rozzuřeně vjel přímo do Rudé bašty a žádal, aby princ Rhaegar, který měl Lyannu unést, vyšel ven a zemřel. Jenže Rhaegar vůbec nebyl ve městě. Místo něj je uvítal král Aerys II., nechal je zatknout za vyhrožování korunnímu princi a povolal jejich otce, aby se zodpovídali ze zločinů svých synů.

Avšak zatímco Brandon, povolaný lord Rickard Stark a ostatní zatčení královo běsnění nepřežili, Ethan zůstal z nikdy nevysvětlených důvodů ušetřen a téměř celou rebelii strávil v žaláři pod Rudou baštou. Osvobozen byl teprve nejspíš, když Královo přístaviště padlo rukou Lannisterů a i nadále zůstal věrný Starkům – přidal se k Nedovi Starkovi, když dorazil do města po bitvě u Trojzubce.

S ním pak odjel na jih, nejprve kvůli ukončení obléhání Bouřlivého konce a pak k Věži radosti v Dorne. Tam už ale jeho cesta definitivně končila, protože, stejně jako kromě Neda a Howlanda Reeda všichni zúčastnění, nepřežil bitvu se třemi (v seriálu dvěma) členy Královské gardy.

Gloverové za vlády Baratheonů

Stejné vztahy pak mezi oběma rody zůstaly i po konci rebelie a není proto divu, že se oba nejdůležitější Gloverové, Galbart a jeho bratr a dědic Robett (i když první knihy tvrdí, že je dědicem Galbartův synovec Gawen, až další, že Robett), okamžitě dostavili, když po začátku příběhu Robb Stark svolal vazaly k pochodu na jih po Nedově zatčení. Robett si také žádal čest být jako věrný vazal Robbovým vojevůdcem, i když spíš v přátelském duchu než se strnule uctivou vážností jako jeho rival Roose Bolton.

Podobně jako pro Ethana pro ně ovšem pochod na jih neskončil tak, jak si představovali. Když se totiž armáda Severu rozdělila u Dvojčat, v knize zůstal Galbart s Robbem. Probojoval se s ním mnohými bitvami na západě, ujal se postu velitele průzkumníků a spolu s Maege Mormont dostal příkaz, aby přeplul Šíji a našel Howlanda Reeda, který měl po svatbě Edmura Tullyho pomoci části Seveřanů obejít obsazenou Kailinskou držbu zpátky domů. Od té doby ho však nikdo neviděl.

A Robett dopadl ještě hůř. Jeho úkolem bylo vyrazit s Roosem Boltonem přes Trojzubec, a tak se brzy dostal do zajetí do Harrenova. A když Harrenov získal od Lannisterů Roose a zajatce osvobodil, poslal Robetta bojovat zbytečnou bitvu do Šerodolu, takže netrvalo dlouho a Robett se opět ocitl v roli zajatce. Štěstí tak měl až později, když se Robb s Tywinem Lannisterem dohodl na jeho výměně za Tywinova synovce Martyna (v seriálu byl Martyn naopak zavražděn).

Pak sepo moři dostal do Bílého přístavu, kde se pokusil shromáždit nějaké muže, ale pozdě a bez úspěchu. Spolčil se proto s Wymanem Manderlym, přidal se k jeho konspiracím proti Freyům a k tajnému plánu, jak ze zapomnění vytáhnout právoplatného lorda Starka. V Pahorku zatím zůstávala Robettova manželka lady Sybelle, velmi zbožná žena jednající jako lady Pahorku, přestože byla jen švagrovou jeho pána, její dvě děti Gawen a Erena a Galbartův svěřenec Larence Sníh, bastard lorda Hornwooda.

Jenže ani ti neměli zrovna snadný život. Když se Sever vyprázdnil a odpochodoval na jih, na pevninu zaútočili železní, v knize zabrala Pahorek Yara Greyjoy a Sybelle s dětmi zajala. Sice s nimi zacházela slušně, dokonce se Sybelle probírala možnou ochotu Seveřanů vyměnit Pahorek, Torrhenův dvůr a Kailinskou držbu za pobřežní území, ale stále zůstávali rukojmí a Yara je dokonce pro jistotu odvezla i na Železné ostrovy, když se účastnila tamější královolby.

Bohužel, cesta po moři ale vyústila v nemoc Ereny, což Yaře přidalo neustálé starosti o zdraví dětí, a tak po neúspěšné královolbě, zatímco utíkala zpátky na pevninu, musela obě nechat v Deseti věžích svého strýce Rodrika Harlawa. A když pak Pahorek vyhrál zpátky Stannis Baratheon se svou armádou a zajal Yaru, lady Sybelle mu přísahala věrnost a shromáždila klany spadající pod Pahorek, aby se k němu připojily k dobývání Zimohradu.

V seriálu se však zřejmě podařilo Gloverům nějak dobýt Pahorek vlastními silami a zabít každého železného, který tam zůstal. A i když veřejně neprohlásili věrnost Boltonům, Robett, jemuž se taktéž podařilo vrátit se domů, zůstal zahořklý a nemohl zapomenout, že Robb prohrál válku kvůli cizí couře, místo aby mu pomohl získat zpátky domov. Stejně tak s jeho manželkou a dětmi se patrně zacházelo o něco hůř něž v knize a přesto, že si Boltoni většinu vazalů udržet nedokázali, nelze říct, že by se zrovna hrnuli Starkům na pomoc alespoň ještě jednou.

Členové rodu Gloverů (k začátku seriálu):

  • Galbart Glover, pán Pahorku v hlubokém lese
  • Robett Glover, bratr Galbarta, podle pozdějších dílů knihy jeho dědic
  • lady Sybelle Glover, manželka Robetta, dcera lorda Lockeho
  • Gawen Glover, syn a dědic Robetta a Sybelle, podle prvních dílů knih i Galbarta
  • Erena Glover, dcera Robetta a Sybelle

Foto: HBO

Diskuze /5

snafu93

Stannis !!!

17.10.2016 | 22:37:37
Rodney_

neřikal Glover v seriálu náhodou že jim Pahorek pomohli dobýt Boltoni?

#3 Ann Taylor
18.10.2016 | 0:28:18
Ann Taylor

#2 Rodney_: Těžko říct. Boltoni se taky měli sotva dostat na Zimohrad, protože všude číhali nepřátelé a Roose nikomu nevěřil, naopak všechno soustředil na opravu Zimohradu. Lidi i peníze. Ale je to možné, v seriálu lidé přeskakují překážky a vzdálenosti jako nic.

#4 Rodney_
redaktor
18.10.2016 | 7:33:30
Rodney_

#3 Ann Taylor: Tak jsem se na to díval a Glover říkal Jonovi že právě získali hrad od Železných, a že jím stím Boltonové pomohli…

19.10.2016 | 0:51:15
LuSsiS

Ahoj, když už to rozděluješ podle seriálu a knížky, tak prosím pořádně. V knížce je to Aša Greyjoy a žádná Yara neexistuje =)

5.5.2017 | 17:50:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás