Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Hollardů

Rod Hollardů

Rod Hollardů

Kdysi vysoce postavený rod Hollardů ztratil své postavení a aktuálně čelí brzkému vyhynutí. Posledním žijícím členem je ser Dontos Hollard, jenže ten místo chrabrých činů holduje vínu.


22 0
7.8.2016

Rod Hollardů byl starý a urozený rod z Korunních zemí, jenž přísahal věrnost rodu Darklynů z Šerodolu. Byl tak nejbližším spojencem Darklynů a v dávných časech před sjednocením Západozemí se tři dcery Hollardů dokonce provdaly za krále Darklyny, tehdy menší krále oblasti šerodolského přístavu, na což odkazuje i jejich znak – rudé a růžové pruhy korunované třemi zlatými korunkami na modrém pozadí. Po vzdoru Šerodolu byl ale téměř celý povražděn a nyní už na něj málokdo vzpomíná.

Hollardové za vlády Targaryenů

Celý pád Hollardů začal v poslední etapě vlády targaryenské dynastie v Západozemí. Nejprve se jeden rytíř z jejich rodiny nechvalně proslavil jako Smějící se rytíř, člen Bratrstva z Královského lesa, skupiny psanců, která terorizovala okolí Králova přístaviště během vlády Aeryse II. Byl znám tím, že se během krvavých soubojů smál a působil jako šílenec, a zabít se ho podařilo teprve Arthuru Daynovi poté, co se s ním utkal Jaime Lannister a prohrál (ale šlo o natolik brutálního psance, že si i přesto vysloužil rytířství).


Mnohem horší dopad na celý rod ale měl vzdor Šerodolu, událost, jež definitivně připravila Aeryse II. o rozum. Podle obyvatel přístavu vše rozpoutala lady Sarela z Myru, manželka lorda Denyse Darklyna a údajná čarodějnice, avšak oficiální důvod je mnohem přízemnější než magie a svody a možná tragičtější.

Údajně spor začal tak, že se lord Denys pokoušel o dohodu vylepšující jeho postavení, práva jeho poddaných a obchod v Šerodolu, kterou však Aerysův pobočník Tywin Lannister odmítl. Nezaplatil proto daně, a když se do Šerodolu rozjel sám král, aby dokázal, že i on je schopný vyřešit podobnou krizi, lord Denys ho zajal a nechal své muže povraždit jeho chabý doprovod. A právě ser Symon Hollard, zbrojmistr Darklynů, zabil člena Aerysovy královské gardy Gwayna Gaunta.

Tywin hned povolal armádu schopnou snadno městečko porazit, ale lord Denys začal vyhrožovat, že pokud zaútočí, zabije krále. A tak tento patový stav trval půl roku, dokud se do města v přestrojení neodvážil jiný člen královské gardy, Barristan Selmy. Ten krále zachránil, když si s ním prosekal cestu ven a zabil mimo jiné i Symona, a lord Denys neměl jinou možnost, než žádat o milost. Ovšem Aerys si místo toho vyžádal jeho hlavu a životy celého jeho rodu.

A protože rod Hollardů během vzdoru sloužil Darklynům a spolupracoval na únosu, Aerys zabral i jejich země, strhl jejich třívěžový zámek nedaleko Šerodolu a nechal je všechny popravit. S jednou výjimkou. Otec Dontose Hollarda, Symonovo dvojče Steffon, byl v době vzdoru už mrtvý a na ničem se tak nepodílel, a Dontos sám byl příliš malý, než aby vůbec chápal, co se stalo. Barristan Selmy mu tak vyprosil milost a Dontos se dostal do opatrovnictví, ve kterém si vysloužil rytířství. Jenže ani on už nedokázal svůj rod zachránit, protože místo pokračování v chrabrých činech a sňatku s urozenou pannou dal přednost vínu a z rytíře se brzy stal pouhý ztracený šašek.

Členové rodu Hollardů (k začátku seriálu):

  • ser Dontos Hollard, přezdívaný Dontos Rudý, syn Steffona Hollarda

Foto: HBO

Diskuze /12

ujo

super článok a chcel by som sa spýtať či do budúcna nezrobíte o rode Manderly alebo Velaryon

#2 Ann Taylor #3 Xavik
7.8.2016 | 16:08:33
Ann Taylor

#1 ujo: Manderlyové jsou v plánu, ale Velaryony seriál úplně vynechal, takže ti zatím ne. Nějaké zmínky o nich jsou v historii Targaryenů.

#7 ujo
redaktor
7.8.2016 | 18:19:23
Xavik

#1 ujo: Jak píše Ann, zaměřujeme se na rody, které v seriálu alespoň zazněly. :)

admin
7.8.2016 | 20:25:34
Deathstroke_9779

Rod Westerlingovcov- v knihe manželky Robba Starka alebo Stokeworthovcov tí boli aj v seriáli (Bronn so snúbenkou predtým ako ho Jaime zobral do Dorn

#6 Xavik
7.8.2016 | 23:15:27
Deathstroke_9779

Samozrejme ako vždy super článok

7.8.2016 | 23:16:18
Xavik

#4 Deathstroke_9779: Westerlingy neuděláme, ale Stokeworthy už máme. :) http://www.edna.cz/…stokeworthu/

admin
8.8.2016 | 0:01:43
ujo

#2 Ann Taylor: aha aj tak vďaka ste super!!

8.8.2016 | 20:30:43
Deathstroke_9779

Vlastne pravda…musim povedat odvadzate skvellu pracu

8.8.2016 | 20:50:05
Destyl

Hm… zaujímalo by ma, ako si taká lemra ako Dontos, vyslúžil rytiersky titul :)

#10 Ann Taylor
10.8.2016 | 13:39:49
Ann Taylor

#9 Destyl: Tak rodinu mu vyvraždili třiadvacet let před Joffreyho svatbou. Tehdy už byl na světě, takže mu mohlo být mezi pětadvaceti a třiceti a rytířem se mohl stát nějakých deset let zpátky. Tehdy mohl být ještě slušnej kluk, ale pak se mohlo stát cokoli a on se dal na pití. Navíc když od vzdoru sloužil v hlavním městě, tam se to bez rodiny asi nepřežívá snadno :)

#11 Ann Taylor
redaktor
10.8.2016 | 16:02:29
Ann Taylor

#10 Ann Taylor: Jo tak omyl, v knížce už dokonce kolem čtyřiceti, takže byl o dost starší, než jsem si představovala, když vyvraždili Hollardy :)

redaktor
10.8.2016 | 16:04:22
Destyl

Asi by fakt nebolo na škodu, zaobstarať si knihy.

11.8.2016 | 15:18:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás