Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Hornwoodů

Rod Hornwoodů

Rod Hornwoodů

Rod Hornwoodů je dalším věrným vazalem rodu Starků, který svým spojencům chodí na pomoc v dobách nouze a povinností.


25 0
17.9.2016

Rod Hornwoodů je urozený severský rod, jehož sídlo je stejnojmenná pevnost Hornwood s pozemky mezi panstvím Boltonů a Manderlyů, což v poslední době přineslo značné problémy a kupodivu dost nečekanou změnu pána.

Sami Hornwoodové nikdy nebyli králi, pouze lordy, a to vždy věrnými Starkům ze Zimohradu. Aby také ne, když jejich motto zní „Spravedliví v hněvu“, takže se od nich očekává, že své zbraně vždy namíří proti pravému nepříteli, a jejich znak tvoří hnědý los s černým parožím na oranžovém poli, v seriálu losí hlava na tmavě oranžovém poli.


A že jsou opravdu spravedliví ve svém hněvu a neberou si servítky, dokázali, když bez váhání přispěchali na Zimohrad, jakmile Robb Stark svolal v první řadě po zatčení otce vazaly. Lord Halys Hornwood, navzdory svému mottu bodrý a laskavý, toho využil k zahrnutí Robba komplimenty a dary ve snaze získat zpátky pevnost odebranou kdysi jeho dědečkovi, práva na lov v horách a povolení k přehrazení Bílého nože a přísahal, že mu pomůže porazit Lannistery a dostat otce domů. Slib, kterým všechno teprve začalo.

Halys spolu se svými muži a jediným synem Darynem odpochodoval na jih a u Dvojčat se připojil k plánům na rozdělení armády ve snaze zmást Lannistery. Přidal se k části vedené Roosem Boltonem po Královské cestě a Daryn se vydal s Robbem na západ, takže se účastnili jak bitvy na Zeleném bodci, kde zemřel Halys, tak bitvy v Šeptajícím lese, kde byl zabit Daryn jako člen Robbovy osobní stráže. Nedlouho před svou svatbou s Alys Karstark.

Novou vládnoucí lady Hornwoodu řídící země v Halysově jméně se proto stala jeho vdova Donella, sestřenice Wymana Manderlyho, a kolem ní se začaly vynořovat otázky ohledně nástupnictví. Zvláště, když už nebyla ve věku, kdy by mohla porodit dalšího dědice, tudíž se Hornwood stal hrozbou pro mír na Severu.

Donella totiž obdržela několik nabídek k sňatku a o pozemky jejího manžela se začali dohadovat Umberové, Manderlyové, Tallhartové, Karstarkové, Flintové, Gloverové a Boltonové. Donellu přitom neohromil nikdo z nich. Mors Umber byl starší než její otec a opilý tyran, Wylis Manderly příliš tlustý a snad jediný kandidát, jaký by se jí líbil, byl ser Rodrik Cassel. Jenže ani on neměl žádné syny, jací by mohli Hornwood převzít. Nakonec proto v úvahu začali jako možní dědicové připadat i třináctiletý Larence Sníh, Halysův bastard vychovávaný v Pahorku v hlubokém lese, a Beren Tallhart, Halysův synovec.

Než se však stihlo rozhodnout o jakékoli možnosti, věci se velmi nečekaným a brutálním způsobem vyřešily samy. Bastard Boltonů začal shromažďovat muže v Hrůzově, a protože pozemky Hrůzova hraničí s Hornwoodovými, mnohem úrodnějšími, vyvolalo to Donellino podezření. A když navíc poslala posla, aby se ho vyptal na úmysly, odpověděl, že žádného Boltona nebude zpovídat žena, jako kdyby byl skutečný urozený a arogantní pán.

Bohužel, jedinou odpovědí jiných rodů, především sera Rodrika, bylo, že bude lady Donella v bezpečí díky hrozivému trestu, jaký by očekával Ramsayho Sněha, kdyby se o něco pokusil. Tedy naprosté podcenění bastardovy zvrácenosti. Na druhou stranu, asi nikdo nemohl očekávat, že by mohl udělat to, co udělal.

Když na Zimohradu skončila slavnost sklizně a Donella se vracela do Hornwoodu, Ramsay ji unesl a donutil ji vzít si ho. Wyman Manderly pak okamžitě obsadil její zámek, aby ochránil její majetek před Boltony, a s Rodrikem sestavil záchrannou skupinu, ovšem pozdě. Když se k ní konečně dostali, zjistili, že ji Ramsay zamkl ve věži a neobtěžoval se jí dávat jídlo. Zemřela tedy hlady, ba co víc, našli ji s krví kolem úst a ukousanými prsty.

Což by mohlo naznačovat mnohem větší krutost, protože Ramsayho oblíbeným mučením bylo stažení kůže z prstů a ponechání obnaženého masa bez ošetření. To pak začalo nesnesitelně bolet a každý se raději prstu vzdal, než to snášet dál. A aby toho nebylo málo, museli uznat, že svatba proběhla podle práva, čímž se z Ramsayho stal po Donellině smrti lord Hornwoodu.

Poddaní Hornwoodu proto utekli do Bílého přístavu, kde hledali ochranu, část jich padla v době Rudé svatby, kdy Roose Bolton úmyslně znemožňoval části severské armády kolem Trojzubce návrat, a jen někteří se přidali k Boltonům, když se vydali získat zpátky Kalinskou držbu dobytou železnými.

Ti, jež přežili zradu Boltonů na jihu i Severu, se ale raději přidali k armádě Stannise Baratheona, který získal důležité vítězství, když vybojoval zpátky Pahorek v hlubokém lese obsazený Yarou Greyjoy a osvobodil Larence. Ač se totiž Ramsay stal oficiálním lordem Hornwoodu a jeho lidé ho museli uznat, nikdo nezapomněl na to, jak zacházel s lady Donellou.

A i když se v seriálu patrně nic z toho neodehrálo, protože se tam Stannisova armáda nikdy k Pahorku nedostala a Ramsay si Hornwood nenárokoval, ani tam s jejich skutečnou podporou nemohl počítat, protože si zvolili jinou stranu, jejíž hněv je spravedlivý.

Členové rodu Horwnoodů (k začátku seriálu):

  • lord Halys Hornwood, lord Hornwoodu
  • lady Donella Hornwood, manželka Halyse
  • Daryn Hornwood, syn a dědic Halyse a Donelly
  • Larence Sníh, bastard Halyse

Foto: HBO

Diskuze /9

WILLIAM_MOINSPIELD

V serialu to vypadalo, že Hornwoodové byli součástí Jonovi armády, podle těch oranžových korouhví ;)

#3 Nikolperse #4 jajkob
17.9.2016 | 15:06:30
Yohan

xD

17.9.2016 | 15:20:39
Nikolperse

#1 WILLIAM_MOINSPIELD: Hornwoodovia dali Jonovi 200 mužov, tak to nie len tak vypadalo.

17.9.2016 | 16:16:04
jajkob

#1 WILLIAM_MOINSPIELD: Civuľový rytier o nich hovoril pred bitkou bastardov, dali im 200 mužov.

17.9.2016 | 16:56:48
komcus

Takže Hornwoodi v podstatě nemají lorda?

#6 Ann Taylor
webmaster
17.9.2016 | 20:23:56
Ann Taylor

#5 komcus: No… v knížce je to tak, že Hornwoodi jako takoví už nejsou, z jejich rodu zbývá jen bastard. Ale lorda mají, protože Ramsayho svatba s Donellou byla podle práva a byla završena, takže je lordem Hornwoodu. Ale jestli ho porazí a situace se uklidní natolik, že se to bude řešit, buď udělají Hornwooda z bastarda nebo panství převezme někdo jinej. V seriálu ale dost možná lorda mají, tam žádný jejich zástupce viděn ani jmenován nebyl.

#7 Rodney_
redaktor
17.9.2016 | 20:39:28
Rodney_

#6 Ann Taylor: v seriálu vůbec dědictví Hornwoodů řešit nebudou a divil bych se kdyby vůbec řešili kdo převezme pozemky Boltonů/Karstar­ků/Umberů

#8 Nikolperse #9 Ann Taylor
18.9.2016 | 2:59:17
Nikolperse

#7 Rodney_: Boltonu a Umberu nebolo tak veľa, takže asi vzniknú nové rody. Za to Karstarku je celkom dosť, čiže lordom z Karskej Bašty sa zrejme stane iný Karstark.

#9 Ann Taylor
18.9.2016 | 8:08:27
Ann Taylor

#7 Rodney_: To si myslím taky. I když pokud budou mít dost času mezi tím, co se děje teď, a mezi dalšími bitvami, tipuju, že by se alespoň mohli zmínit, že něco třeba dostanou divocí nebo Davos, ale jinak nic.

#8 Nikolperse: Nu, je pravda, že v knížce existuje ještě celá odnož Arnolfových potomků (které Stannis stejně popraví, jestli vyhraje), jenže v seriálu o nich nic nezaznělo a obvyklá ignorace k takovým detailům mě přesvědčuje, že pokud budou chtít, aby Karstarkové ještě nebyli vymřelí, tak si vymyslí vlastního. Jako si vymysleli úplně nového Umbera, který se náhle bez vysvětlení zjevil, aniž by kdokoli řekl, jestli přežil to, co jeho příbuzní na jihu ne, nebo jestli ani neodjel nebo co vůbec a choval se jako kretén, ne jako Seveřan. Ale moc by se mi líbilo, kdyby nezkonili Thenny a byla by tam Alys a svatba se Sigornem.

redaktor
18.9.2016 | 9:03:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás