Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Karstarků

Rod Karstarků

Rod Karstarků

Rod Starků se na Severu natolik rozrostl, že si vytvořil i svou vlastní vedlejší větev. Karstarkové sídlí v Karské baště a jedná se o největší spojence rodu Starků.


35 1
7.5.2016

Karstarkové jsou urozený rod ze Severu, jsou vedlejší rodovou větví Starků, jejich lenních pánů, a zároveň jedním z jejich hlavních vazalů. Sídlí v Karské baště ležící severovýchodně od Zimohradu uprostřed lesa za Poslední řekou nedaleko Chvějivého moře, ve znaku mají bílé vycházející slunce na černém poli a i jejich motto zní „Zimní slunce“. Říkají tak o sobě, že jsou sluncem dalekého Severu a kruté zimy.

Jako přívětivé slunce ale zrovna moc nevypadají. Jsou obvykle velcí a divocí, muži často nosí vousy a dlouhé, obvykle hnědé vlasy, mívají modrošedé oči a zahalují se do plášťů z tuleňů, medvědů a vlků. Jsou však spolehlivými bojovníky a jejich současná vojenská síla je vzhledem k Severu impozantní. Mohou na bitevní pole přivést 300 jízdních vojáků a 2 000 pěšáků.


Karstarkové před rebelií Severu a východu

Jako téměř všichni Seveřané jsou Karstarkové potomci Prvních lidí a mají v sobě i krev Starků ze Zimohradu z období před tisíci lety. Zakladatel jejich rodu, Karlon Stark, byl kdysi mladším synem krále Severu, podařilo se mu potlačit rebelii Boltonů a za svou udatnost získal země ve východní části Severu.

Pevnost, kterou si na nich postavil, pak po sobě pojmenoval Karlonova bašta, ale brzy se jí začalo zkráceně říkat Karská bašta a i jeho rodina Starků z Karské bašty se proto stala Karstarky. Nebyli tak nikdy králi, pouze lordy, a se Starky udržovali velmi vřelé vztahy včetně manželských. Z dochovaných záznamů kupříkladu vyplývá, že se do rodu Starků provdaly lady Margaret, Alys a Lysara, a ze zatím poslední generace se lord Rickard, pojmenovaný po Rickardu Starkovi, rovnou přidal ke svému lennímu pánovi do rebelie a bojoval na Trojzubci.

Karstarkové za vlády Baratheonů

Na rozdíl od spousty jiných Seveřanů, kteří věrně následovali nejprve Brandona a pak Eddarda Starka do boje, se ale Rickard vrátil domů k rodině, která se mu rozrostla na čtyři potomky. Syny Harriona, Torrhena a Eddarda (Torrhen pojmenovaný po posledním králi Severu a Eddard po Nedu Starkovi) a dceru Alys. Tu sice po Starcích nepojmenoval, ale když jí bylo šest, navštívil s ní Zimohrad a doufal, že okouzlí Robba Starka natolik, že by se mohli zasnoubit.

Alys se snažila, tancovala s ním a připadal jí jako zdvořilý chlapec, zatímco jeho nevlastní bratr Jon jako pěkný mrzout, jenže k zásnubám nedošlo. Místo toho ji otec zaslíbil Darynu Hornwoodovi, dědici Hornwoodu, avšak vzhledem k jejímu věku se ani tato svatba neodehrála. Bohužel nikdy.

O několik let později totiž Robb Stark svolal vazaly k pochodu na jih. Karstarkové poslechli bez zaváhání. Jejich loajalita a drsná povaha jim ani nedovolovala jinak a byli připraveni zabít co nejvíc Lannisterů. Zabíjet jim ostatně není příliš zatěžko, a to nejen u nepřátel. Když třeba na Zimohradu uviděli zmrzačeného Brana, Eddard prohlásil, že by raději zemřel než takhle žil, a Torrhen byl přesvědčen, že Bran musí být zmrzačený i na duši a příliš zbabělý, než aby se zabil sám.

Když potom pochodovali spolu s Robbem na jih, právě tito dva se stali členy Robbovy osobní stráže a dostali se spolu s ním a i s Darynem do bitvy v Šeptajícím lese, zatímco Harrion bojoval u Zeleného bodce, kde byl zajat nepřáteli. A protože ani pro Torrhena a Eddarda jejich válečné dobrodružství nedopadlo dobře, nechal se Rickard nakonec unést vztekem a pomstou, za což i on musel zaplatit. Protože jak o něm řekla Alys, sice nikdy nekřičel jako třeba Velký Jon Umber, ale nebyl ve svém hněvu o nic méně nebezpečný.

Karskou baštu zatím spravoval Rickardův strýc Arnolf, vyhublý, věkem ohnutý muž o holi, jenž si ze zdvořilosti nechává říkat lord. Ale byl možná mazanější než jeho synovec. Protože jim jako jedinému severskému rodu vedle Boltonů zůstala relativně netknutá armáda, rozhodl se veřejně vystoupit na podporu Stannise Baratheona. Jenže ve skutečnosti doufal, že po takovém jeho činu Lannisterové popraví zajatého Harriona, on ožení Harrionovu dědičku Alys se svým synem Creganem a Karská bašta tak připadne jemu. A navíc to s jeho reálnou podporou Stannise také nebylo tak horké.

Jenže Alys, ač mladá dívka, nebyla o nic méně Karstarkem a uprchla ke Zdi, kde vyhledala pomoc Jona Sněha. Bála se, že by ji Cregan zabil, jakmile by se jim narodilo dítě, protože ho podezírala, že totéž udělal svým dvěma předchozím manželkám, a tak překazila Arnoflovy plány svou svatbou se Sigornem z Thennů. Tím získala divokého manžela s vlastní divokou armádou a klan z poza Zdi zase titul skutečného západozemského rodu, takže jejich osud možná zdaleka ještě nekončí.

V seriálu však všechno proběhlo trochu jinak, protože v něm měl lord Rickard pouze dvě děti, jež ho následovaly do války – Harriona a Torrhena, ve snaze zabránit zmatení diváků z více Eddardů najednou. A protože se oba dva dostali do potyčky s Jaimem Lannisterem a v Karské baště zjevně zůstal další seriálový syn Harald, má Karská bašta svého lorda doma a pletichařit se dost dobře nedá.

Členové rodu Karstarků (k začátku seriálu):

  • lord Rickard Karstark, lord Karské bašty
  • Harrion Karstark, Rickardův nejstarší syn a dědic, přezdívaný svou sestrou Harry
  • Torrhen Karstark, Rickardův druhý syn, přezdívaný svou sestrou Torr
  • Eddard Karstark, v knize Rickardův třetí syn, přezdívaný svou sestrou Edd
  • Alys Karstark, v knize Rickardova dcera a Harrionova dědička, později vdaná za Sigorna, magnara Thennů
  • Harald Karstark, v seriálu Rickardův syn
  • Arnolf Karstark, Rickardův strýc, v knize zvaný lord, i když je jen kastelán
  • Cregan Karstark, Arnolfův nejstarší syn a dědic
  • Arthor Karstark, Arnolfův druhý syn
  • tři synové Arthora

Foto: HBO

Diskuze /8

Nikolperse

Mám taký dojem, že spojenectvo medzi Haraldom Karstarkom a Ramsey Boltonom je skôr iba také na oko zo strany Karstarkov. Myslím, že Karstarkovia chcú iba využiť Boltona na oslabenie severských lordov a keď Bolton vypadne z hry a Umber s Manderlyn budú vojensky oslabení, tak potom Karstarkovia preberú vládu nad severom.

7.5.2016 | 14:28:08
Sheela

Mě zase napadlo, zda by v seriálu Karstarkové nemohli převzít roli Umberů z knihy.(tedy jestli si to nepletu, myslím tím, že by chránili malého Rickona…) … ale moc se mi to nezdá.

#3 Rodney_
7.5.2016 | 14:41:56
Rodney_

#2 Sheela: Rickon byl v knize na Skagosu

#4 sFík
7.5.2016 | 19:48:36
sFík

#3 Rodney_: Pokud v knihách nějaký rod tuší něco o Rickonovi, tak jsou to Manderlyové. Netroufám si odhadovat jak to bude v seriálu, ale typuju že Umberové a Manderlyové budou hrát levou na Boltony. U Karstarků si nejsem jistej..Typuju nějaký plot-twist v rámci té megabitvy která nás čeká…

7.5.2016 | 23:13:50
bblack

300 jízdních vojáků a 2000 pěšáků je impozantní vojenská síla?

#6 Ann Taylor
8.5.2016 | 20:18:37
Ann Taylor

#5 bblack: „a jejich současná vojenská síla je vzhledem k Severu impozantní“. Doporučuji číst celé věty.

redaktor
8.5.2016 | 21:18:41
Houfista

Byl, už článek o rodu Umberů? Díky za info.

#8 Xavik
10.5.2016 | 14:01:55
Xavik

#7 Houfista: Ještě ne, ale bude. :)

admin
13.5.2016 | 0:05:44
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás