Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Marbrandů

Rod Marbrandů

Rod Marbrandů

Jedním z nejvěrnějších rodů, který pevně stojí za Lannistery, je rod Marbrandů. Marbrandi totiž mají s Lannistery pevné vztahy, které jen tak někdo nerozváže.


30 0
29.10.2016

Marbrandové jsou jedním z hlavních a velmi důležitých urozených rodů ze Západních krajin. Jejich původ sahá až k invazi Andalů do Západozemí a jejich blízké vazby s lenními pány Lannistery, zvláště z poslední doby, je alespoň v knize staví značně na výsluní.

Sídlí v Jasanohradu v kopcovité oblasti nedaleko pramene Rejdivého proudu, jejich znakem je oranžový hořící keř na kouřovém poli a jejich mottem je: „Hoříme jasně“. Jestli to odpovídá skutečnosti a jejich rod je typický jasný plamen západu, se nedá s jistotou říct, ale minimálně současný dědic Jasanohradu je statný, pohledný, s tmavými vlasy na ramena, okouzlující, výtečný jezdec a šermíř a schopný voják.


Marbrandové po vpádu Andalů a Targaryenů

Tento rod vznikl v dobách, kdy Andalové pronikali z už dobytých území kontinentu na západ. Tehdejší králové Skály Lannisteři se jim nejprve postavili a svedli s nimi několik potyček, ale nakonec se rozhodli pro výhodnější postup – místo, aby z nich dělali nepřátele, spojili se s nimi. Přijímali andalské bojovníky do svých služeb, andalské děti jako svěřence a rukojmí a sjednávali sňatky andalských šlechticů s potomky svých vazalů z Prvních lidí. A tak se zrodili i Marbrandové.

Od té doby byli po tisíce let věrnými služebníky Lannisterů a prošli spolu s nimi všemi zásadními politickými změnami, především dobytím Západozemí Targaryeny. Tehdy se jako zkušení rytíři přidali k armádě krále Lorena Lannistera a s dobyvateli bojovali, ale když byl král nucen vzdát se, pokleknout a předat Aegonovi I. svou korunu, přijali spolu s nimi nadvládu Targaryenů.

Ser Lorent Marbrand se dokonce o sto let později stal členem Královské gardy krále Viseryse I. a po králově smrti, když jeho děti Rhaenyra a Aegon rozpoutali Tanec draků o Železný trůn, se přidal na stranu Rhaenyry jako člen její Královniny gardy. A po smrti původního i jejím lordem velitelem, ač ne na příliš dlouho. Když totiž Rhaenyra dobyla Královo přístaviště, tehdy v moci svého bratra, obyvatelé její vládu nestrpěli víc než několik měsíců, povstali v krvavé řeži a Lorenta spolu s mnoha dalšími zabili.

Po dalším století se pak objevila další, ještě vlivnější členka rodu, lady Jeyne Marbrand. Ta se ve dvojitém obřadu, ve kterém byli oddáni i Tion Lannister a Ellyn Reyne, provdala za Tytose Lannistera, nejmladšího potomka lorda Gerolda. Vypadalo to tak, že docela snadno jako manželka mladšího syna zapadne do historie, ovšem Tion, tehdejší dědic Skály, zemřel během čtvrté Blackfyrovy rebelie dřív, než mohl mít s lady Ellyn potomky, a jeho nástupcem se stal Tytos.

Ellyn samozřejmě nechtěla přijít o svou moc, takže se pokusila Tytose svést. Ten však její pokusy odmítl, všechno přiznal Jeyne, a ta odpustila manželovi, ale rozhodně ne sokyni. Ihned vyrazila za lordem Geroldem, jenž v té době zůstával v pozadí a faktickou vládu nechával na svých dětech, a přiměla ho provdat Ellyn za lorda Tarbecka a vystěhovat ji ze Skály.

Sama pak měla na svého manžela a jeho panství značný vliv a porodila pět dětí, Tywina, Kevana, Gennu, Tygetta a Geriona, akorát zemřela příliš brzy, po posledním porodu. Ovšem ani lady Ellyn neměla vyhráno. Reyneové a Tarbeckové se pokusili využít slabého Tytose, zvlášť po zdrcující smrti Jeyne, a nevědomky probudili zuřivého lva Tywina, jenž je za pomoci mimo jiné i Marbrandů vyhladil.

Marbrandové dnes

A lady Jeyne spojenectví Marbrandů s Lannistery zdaleka nekončilo. Tygett Lannister si totiž před svou smrtí na neštovice stihl vzít lady Darlessu Marbrand a mít s ní syna Tyreka, jenž se dostal do služeb krále Roberta poté, co Baratheoni usedli na trůn po porážce Targaryenů. Ale na druhou stranu, i o toho Darlessa přišla, když beze stopy zmizel během povstání v Králově přístavišti po odplutí princezny Myrcelly Baratheon do Dorne ve druhé řadě seriálu.

To současný dědic Jasanohradu, ser Addam Marbrand, měl větší štěstí. V mládí byl pážetem v Casterlyově skále, kde se spřátelil s Jaimem Lannisterem, a stal se jedním z nejcennějších a nejschopnějších velitelů lannisterské armády. Velel dokonce třem čtvrtinám Tywinových rytířů a po bitvě o Černovodu ve druhé řadě se stal velitelem Městské hlídky Králova přístaviště. Což i Tyrion Lannister viděl jako chytrou volbu i přes fakt, že byl Addam pro hlavní město cizinec. A protože nedlouho poté vyrazil s Jaimem urovnávat situaci do Říčních krajin (v seriálu na jeho místě Bronn), mohl by se předvést ještě víc.

Členové rodu Marbrandů (k začátku seriálu):

  • lord Damon Marbrand, lord Jasanohradu
  • ser Addam Marbrand, Damonův syn a dědic
  • lady Darlessa Marbrand, vdova po Tygettu Lannisterovi, matka Tyreka Lannistera, s neznámými příbuzenskými vztahy s Damonem a Addamem

Foto: HBO

Diskuze /1

Yohan

xD

29.10.2016 | 18:49:44
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás