Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Payneů

Rod Payneů

Rod Payneů

Jedním z méně známých rodů v Západozemí je i rod Payneů. Je vazalem rodu Lannisterů, má málo rodinných příslušníků a nemá ani žádné pevné sídlo.


32 0
3.5.2016

Rod Payneů je urozeným rodem ze Západních krajin, a tak i jedním z důležitých vazalů rodu Lannisterů, jenž si věrnosti Payneů velice váží. Přesto o něm není mnoho známo, včetně jeho motta nebo vůbec sídla. Je totiž rozdělen do několika vedlejších větví, jeho nejznámější představitel žije v Králově přístavišti, a ostatní pevnosti či země, které snad Payneové obývají, nikdy nebyly jmenovány.

Velmi dobře známý je ale jejich znak. Tvoří ho šachovnicové bílé a fialové pole, přičemž na každém políčku leží zlatá mince. Podle Tyriona Lannistera se za každou schovává příběh, ale ani ty, pokud doopravdy existují, nejsou sepsány, stejně jako historie rodu samotného. Mnohem víc než původu a urozenosti si totiž Západ na Paynech cení praktické služby.


Tu v současnosti nejlépe poskytuje ser Ilyn Payne, jenž za dob vlády krále Aeryse II. působil jako kapitán osobní stráže lorda pobočníka Tywina Lannistera. Tehdy jen měl tu smůlu, že nahlas vyřkl to, co si celá říše jen šeptala, totiž že ve skutečnosti vládne pobočník a Aerys je jen figurkou na trůně, a vysloužil si vytržení jazyka horkými kleštěmi.

Neměl tak nejmenší důvod krále milovat a jen se utvrdil ve své loajalitě vůči Lannisterům. Když se pak rozpoutala Robertova rebelie, zůstal po Tywinově boku. A jakmile se Tywin svým krvavým činem postavil na stranu Roberta Baratheona, vzdal mu nový král poctu tím, že Ilyna jmenoval vykonavatelem královy spravedlnosti.

U ostatních obyvatel říše, prostých nebo urozených, už ale požíval mnohem menší důvěry. Jako královský kat vzbuzoval hrůzu a věčné mlčení, k němuž byl po Aerysově trestu odsouzen, jen podtrhovalo jeho děsivou pověst. Navíc se nenaučil číst a psát, a tak nikdo nemohl ani tušit, co si myslí, což byl vedle jeho sympatií k Lannisterům jeden z důvodů, proč ho třeba Eddard Stark nevybral jako velitele skupiny s úkolem chytit a popravit Gregora Cleganea, i když nad ním uvažoval.

Další významnější člen rodu Payneů a jediný další známý, se pak ale narodil až o mnoho let později a Aerysovu vládu ani zmrzačení příbuzného nezažil. V méně významné větvi rodu se panoši Payneovi a neurozené ženě narodil malý Podrick, který byl snad vším odsouzen jen ke smůle. Jeho otec zemřel v Greyjoyově rebelii, poté ho ve čtyřech letech opustila matka, aby mohla utéct s jedním z příbuzných, pro něž dělal otec panoše, a tak se ho ujal jiný příbuzný, Cedric Payne.

Ten ho však víc než jako rodinu vnímal jako služebníka, a navíc zemřel během války pěti králů v Říčních krajinách. Tam si pak Podrick našel sera Lorimera, tlustého potulného rytíře ve službách lorda Lefforda, a přesvědčil ho, aby ho přijal do služby. Jenže nedlouho poté ho nechal Tywin oběsit, protože ukradl šunku z jeho soukromých zásob. Býval by pověsil i Podricka, protože se s ním Lorimer podělil, ale když zjistil, že je Payne, ujal se ho jeho bratr Kevan a přišel svéráznější druh trestu.

Stydlivý Podrick se stal panošem Tyriona Lannistera, na něhož se nedokázal ani podívat, a s ním se dostal až do hlavního města, kde se po krátké době konečně snadné služby a lepšího života zase všechno obrátilo, když i Tyrion upadl v nemilost a Podrick vyrazil na cesty s novou paní, Brienne z Tarthu.

Členové rodu Payneů (k začátku seriálu):

  • ser Ilyn Payne, vykonavatel královy spravedlnosti
  • ser Cedric Payne, rytíř s neznámými příbuzenskými vztahy k Illynovi a Podrickovi
  • Podrick Payne, přezdívaný Pod, nejprve panoš sera Cedrica, pak sera Lorimera, pak Tyriona Lannistera a nakonec Brienne z Tarthu, někdy uváděný jako „vzdálený bratranec“ sera Ilyna

Foto: HBO

Diskuze /16

Stardos

Prostě Pod dokáže člověka potěšit :D

#2 OlafDark
3.5.2016 | 16:16:49
OlafDark

#1 Stardos: Dívky obzvláště.

#3 Stardos
webmaster
3.5.2016 | 16:36:01
Stardos

#2 OlafDark: Aneb, buď jako Pod :D

3.5.2016 | 16:42:39
Zjewik

Vždycky mě zajímalo, co tehdy Pod udělal s těmi courami u Malíčka, nevíte to někdo? :D

#5 Batiatus #13 Moor8
3.5.2016 | 19:48:10
Batiatus

#4 Zjewik: Detaily poznajú len tie ľahké ženušky a ich občastnitel :D

#6 Batiatus
3.5.2016 | 19:51:04
Batiatus

#5 Batiatus: a ešte vlastne Tyrion a jeho priateľ (vypadlo mi meno) keď zistili že si od Poda nezobrali peniaze tak Tyrion mu nalial víno a prikázal mu aby im povedal veškeré podrobnosti :D

#7 jirun
3.5.2016 | 19:54:24
jirun

#6 Batiatus: Bron z Černovody

#8 Batiatus
3.5.2016 | 19:56:06
Batiatus

#7 jirun: Diky :D

3.5.2016 | 19:57:08
meetsa

Tak Payenů nebo Payneů? :D (heading a subheading)

#11 Ann Taylor
3.5.2016 | 20:05:07
armunder 6

Pain je anglicky bolest!

#11 Ann Taylor
3.5.2016 | 21:16:19
Ann Taylor

#9 meetsa: To druhé, samozřejmě, je tam překlep:)

#10 armunder 6: Tyjo, to tu vůbec nikdo netušil, ty jsi ale velký překladatel! A máš novej účet, koukám, to už tě blokli?

#12 AviaRa
redaktor
3.5.2016 | 21:21:45
AviaRa

#11 Ann Taylor: On se ti tak krásně snaží pomoc s překladem, a ty na něj takhle. :( :D

3.5.2016 | 21:23:28
Moor8

#4 Zjewik: Podle mě nic extra. To celé zpunktoval Tyrion, aby mu dodal sebevědomí. Zaplatil jim už dávno předtím a měly instrukce ty peníze nechtít.

3.5.2016 | 22:52:19
Ser David Payne

A na mě se zase zapomnělo.

5.5.2016 | 12:28:47
helenc

Udělejte prosím Targaryeny

#16 Ann Taylor
6.5.2016 | 17:20:32
Ann Taylor

#15 helenc: Vždyť už jsou tu čtyři díly Targaryenů…

redaktor
6.5.2016 | 19:03:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás