Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Redwyneů

Rod Redwyneů

Rod Redwyneů

Redwyneové jsou nejvěrnějšími vazaly rodu Tyrellů a oddanými nepřáteli rodu Martellů. Jejich sídlo je ve Stromovině a současnou hlavou jejich rodu je lord Paxter Redwyne.


39 0
3.7.2016

Rod Redwyneů je jeden z hlavních urozených rodů, který přísahal věrnost Vysoké zahradě, a zároveň jeden z rodů, který hraje důležitou roli pro celé Západozemí. Úzké vazby Redwyneů s Tyrelly (především v současnosti díky velkému vlivu lady Olenny) jim zajišťují značnou moc a jejich flotila o dvou stech válečných lodích a pětkrát víc obchodních veslicích tvoří podstatnou část flotily celé Roviny, jíž se těžko vyrovná jakákoli jiná. A to není jejich jediný přínos.

Oficiálně nikdy nebylo řečeno motto Redwyneů, ale je velmi dobře známo, že jejich sídlo je Stromovina, ostrov na hranici Moře zapadajícího slunce a Letního moře, a že na jejich znaku je hrozen burgundského vína na modrém poli (v seriálu na bílém), což je zároveň symbol slavných stromovinských vinic. Z nich se víno vyváží do celého známého světa a v Západozemí je především stromovinské červené a zlaté považováno za to vůbec nejlepší. I když Dornové s tím už z principu nesouhlasí.


Slavní jsou však i pro svou podobu, protože členové rodu Redwyneů často bývají pihatí a rudovlasí, pro svůj původ v době Prvních lidí a pro tituly, které kdy drželi. Jako třeba král Stromoviny, lord Stromoviny, lord velitel Královské gardy, admirál nebo pobočník krále.

Redwyneové ve věku hrdinů

Tvrdí totiž, že jsou potomky Gilberta z Vinic, syna Gartha Zelenorukého, legendárního otce několika bájných postav z Věku hrdinů, jako byla Florys Liška, údajná „matka“ rodu Florentů, nebo Garth Gardener, zakladatel královského rodu Gardenerů. Právě Gilbert měl Stromovinu naučit, jak dělat to nejlepší víno, a zároveň Redwyneům spojení s ním zajistilo vládu nad Stromovinou z pozice králů.

Později se však poslední král Redwyne ztratil na moři a jeho bratranec Meryn III. Gardener připojil ostrov ke svému království Roviny, takže se z Redwyneů stali pouzí lordi. A jakmile před třemi stoletími Aegon Dobyvatel sjednotil Západozemí a padl západ včetně Roviny, stali se i oni součástí nové říše.

Redwyneové za vlády Targaryenů

I když se tedy jejich status nijak nezměnil a z původních králů Stromoviny byli pořád jen lordi, dostali Redwyneové během následujících let možnost postoupit v hierarchii moci trochu dál. Ryam Redwyne měl pověst nejlepšího rytíře své doby a působil tak jako lord velitel Královské gardy krále Jaehaeryse I. a Viseryse I. Velmi se proslavil například turnajem v Králově přístavišti, kde se svým oponentem zlomili třicet dřevců, než Jaeahaerys rozhodl, že se šampiony stávají oba, a jenž se stal nejlepší ukázkou rytířského klání v historii Západozemí.

Jenže na druhou stranu si vysloužil i pověst jednoho z nejhorších pobočníků, jaké kdy říše viděla. Po smrti velice schopného a inteligentního pobočníka septona Bartha se Jaehaerys rozhodl jmenovat do funkce Ryama. A ten byl pro politiku tak nevhodný, že byl po méně než roce vystřídán královým dědicem, princem Baelonem. Ovšem tím vliv Redwyneů docela nekončil.

Dál zasáhli do chodu říše během Tance draků, občanské války, jež propukla mezi princeznou Rhaenyrou, kterou jako dědičku určil její otec Viserys I., a princem Aegonem, kterého jako dědice vyžadovala jeho matka a další podporovatelé, když byli oba korunováni. Tehdy se Redwyneové přidali na Aegonovu stranu zelených, pokusili se spojit své síly s armádou lorda Hightowera a probojovat si cestu z Roviny rozdělené mezi krále a královnu do hlavního města, což se jim však tak docela nepodařilo.

A úplně největší šanci dostat se do centra moci v Západozemí měli ve chvíli, kdy byla Olenna Redwyne, dcera lorda Runceforda, zasnoubena s princem Daeronem, synem krále Aegona V., když se král rozhodl skoncovat s incestními sňatky Targaryenů a využít své potomky k upevnění spojenectví s velkými rody.

V knize však ke sňatku nakonec nedošlo, protože homosexuální Daeron se stejně jako jeho sourozenci rozhodl vzepřít rozhodnutí otce. Zvolil si zůstat svobodným, zatímco jedna z jeho sester, Shaera, původně zasnoubená s Luthorem Tyrellem, utekla s bratrem Jaehaerysem, jenž si měl vzít lady Baratheon, a potají se nechali oddat.

To naštěstí Olenně v nejmenším nevadilo. Její následný sňatek s Luthorem jí zajistil velmi dobrý život, Redwyneům silnou pozici v Rovině (zvlášť když si její dcera Mina následně vzala jejího synovce Paxtera) a když už ne Olenniným potomkům, alespoň jejím vnoučatům jedinečnou pletichářskou výchovu.

Jen v seriálu vše proběhlo ještě trochu jinak. Tvůrci se rozhodli vynechat postavu krále Jaehaeryse II., možná celou jeho generaci, Luthor Tyrell v něm byl původně zasnouben s Olenninou v knize neexistující sestrou Violou a Olenna s nejmenovaným targaryenským princem, jímž byla zklamaná. Naopak Luthor se jí zamlouval mnohem víc.

Rozhodla se proto jednat a večer před plánovaným setkáním snoubenců „náhodou“ zabloudila do Luthorových komnat, když se vracela z hodiny vyšívání. A další ráno pak Luthor nemohl ani chodit a jediné, co chtěl, bylo zopakovat zážitek s Olennou.

Je sice možné, že i v knize Luthora Olenna svedla, ale asi to neměla zapotřebí tak jako v seriálu – konec zásnub s princeznou Shaerou nechal k Luthorovi volnou cestu. Na druhou stranu nikdy nebylo řečeno, proč si vybral právě Olennu, nebo dokonce, zda i v knize nemohl být podruhé zasnouben s Violou, o níž se jen nikdo nezmínil.

Ovšem ať Viola existuje pouze v seriálu nebo i v knize, je ještě jedna lady Redwyne, které tak docela nevyšly zásnuby. Bethany Redwyne se totiž měla provdat za Bryndena Tullyho, mladšího bratra lorda Řekotočí. Jenže ten sňatek tvrdohlavě odmítl, jako jakýkoli jiný, a ona skončila s lordem Mathisem Rowanem, s nímž pak měla tři potomky. A není bez zajímavosti, že právě její dcera byla přistižena v posteli se zpěvákem Dareonem, jehož kvůli ochraně cti urozené dívky nařkli z pokusu o znásilnění, poslali na Zeď a on se stal společníkem Jona Sněha a Samwella Tarlyho.

A jako poslední svatební hon byla ve Stromovině zaznamenána návštěva prince Oberyna a princezny Elii z Dorne, kteří připluli na ostrov během jejich cest po Západozemí za možnými nápadníky. Ve skutečnosti však šlo o pouhou zastávku před Casterlyovou skálou, kde už od začátku jejich matka a lady Joanna plánovaly zásnuby s dvojčaty Lannisterů, a tak jakékoliv potomky Redwyneů patrně ani nebrali v úvahu.

Redwyneové v čase Baratheonů

Jenže zatímco mezi Redwyney a Martelly už nikdy nepanovalo zvláštní přátelství, zvláště od doby, kdy během turnaje Oberyn zapříčinil nehodu, při níž si Olennin vnuk nadosmrti pochroumal nohu, Targaryenům byli nakloněni i přes nepodařené zásnuby. A když posléze vypukla Robertova rebelie, tehdejší (a i současný) lord Paxter Redwyne se přidal ke svému bratranci a švagrovi Macemu Tyrellovi na straně royalistů.

Jeho hlavním příspěvkem do války byla námořní blokáda Bouřlivého konce během Maceho obléhání, převoz vojáků přes Černovodný záliv a blokáda Zálivu ztroskotání, čímž znemožňoval zásobování hradu po moři. S takovou taktikou téměř uspěli a Bouřlivý konec téměř vyhladověli, ale po pádu Targaryenů byli nuceni přísahat věrnost Baratheonům, když Eddard Stark dorazil do Bouřlivých krajin, aby obléhání ukončil.

Zůstali pak Baratheonům nezlomně věrní a po jejich boku stanuli i během další rebelie, Greyjoyovy. Tehdy Redwyneové spolu se Stannisem Baratheonem vybojovali námořní bitvu o Krásný ostrov, když Stannis velel královské flotile a Paxter válečným lodím Stromoviny.

Přibližně ve stejné době pak ale opět začaly potíže s uzavíráním sňatků. Lord Randyll Tarly přijel se svým synem Samwellem do Stromoviny, když se zoufale snažil vychovat z něj statečného muže. Jenže Paxterova dvojčata Horas a Hobber malého Sama neustále provokovala a ponižovala, takže se zase brzy rozčílený vrátil domů i se synem. A až tehdy Sam zjistil, že měl ve Stromovině zůstat jako páže, a pokud by se dobře uvedl, tak i nápadník pro Desmeru Redwyne.

A podobným neúspěchem skončilo během války pěti králů vyjednávání Paxtera se Staffordem Lannisterem, jenž usiloval o ruku Desmery pro svého syna Davena. Stafford totiž válku nepřežil a Tywin Lannister slíbil sňatek Davena s jednou z dcer lorda Freye kvůli upevnění věrnosti Freyů, a tak zatím zůstává pihatá kráska nezadaná.

Což muselo být pro Paxtera nepochybně velmi složitou situací, protože v knize měl v době války v Králově přístavišti i oba syny, Horase a Hobbera, a tak měl ve chvíli korunovace Renlyho Baratheona svázané ruce a nemohl poslechnout lenního pána a přidat svou flotilu na jeho stranu.

Zůstal proto během Renlyho krátkého panování bojácně neutrální a bez spojenců a nakonec podpořil Lannistery. I přesto, že Viserys Targaryen věřil, že rod Redwyneů bude jedním z těch, kdo se za něj postaví, až dorazí do Západozemí. Ovšem v seriálu jeho dvojčata nevystupují, takže se na počátku války na Renlyho stranu přidal a měl o dost volnější ruce.

A i když v seriálu jeho osud není znám, protože je v něm lady Olenna jedinou zástupkyní Redwyneů, v knize mu jeho zdrženlivost nakonec prozatím vynesla křeslo v Malé radě na pozici správce lodí. I když ne, že by měl čas v něm vysedávat.

Členové rodu Redwyneů (k začátku seriálu):

1) hlavní rodová větev

 • lady Olenna Redwyne, teta a tchyně lorda Paxtera, dcera lorda Runceforda, vdova po lordu Luthorovi Tyrellovi, přezdívaná Královna trnů
 • lady Viola Redwyne, v seriálu sestra Olenny, původní snoubenka Luthora Tyrella
 • lord Paxter Redwyne, lord Stromoviny, admirál stromovinské flotily, kapitán galeony Stromovinská královna a později mistr lodí
 • lady Mina Tyrell, Paxterova manželka a sestřenice, dcera Olenny a Luthora
 • ser Horas Redwyne, syn Paxtera a Miny, přezdívaný Hrůzák
 • ser Hobber Redwyne, syn Paxtera a Miny, přezdívaný Slinták
 • Desmera Redwyne, dcera Paxtera a Miny

2) vedlejší rodové větve

 • ser Desmond Redwyne
 • Denyse Hightower, manželka Desmonda
 • Denys Redwyne, syn Desmonda a Denyse
 • Bethany Redwyne, manželka lorda Mathise Rowana
 • tři potomci Bethany a Mathise

Foto: HBO

Diskuze /14

Angi

Oddaný nepřítel? Zajímavé slovní spojení.

#2 Ann Taylor
3.7.2016 | 15:12:39
Ann Taylor

#1 Angi: Zajímavý současný vztah mezi nenávidějícími se rody si žádá zajímavé slovní spojení :)

#3 Angi
redaktor
3.7.2016 | 15:15:17
Angi

#2 Ann Taylor: Jinak jsem během patku/soboty přečetl celou historii Západozemí, skvělá práce. Rody příjdou na řadu příští týden, byt tam mám něco předečteno.

3.7.2016 | 16:18:17
WILLIAM_MOINSPIELD

Docela by mě zajímalo, kdo bude v seriálu hlavou Tyrelů, zatím je je jí Olenna, která je ale přece-jenom Redwyne. Ale bude to chtít nějakého mužského zástupce.

#10 WILLIAM_MOINSPIELD
3.7.2016 | 17:23:48
Germaister

Díky za článek :) zase super

3.7.2016 | 17:45:27
Moor8

Informace o tom, kdo si koho měl vzít a nevzal, mi přijdou trochu zbytečné. Holt Redwinové do příběhu moc nezáhli a tak bude článek stručnější. Lepší, než zbytečné natahování.

3.7.2016 | 18:17:16
alda.ali

Jé, Paxter Redwyne. Toho jsem měl vždycky rád. :)

3.7.2016 | 18:51:44
AviaRa

Už se těším, až naše milá Olenna seřve Nočního krále, a ten odtáhne zpátky do Země Věčné Zimy… :D

#9 A_V
3.7.2016 | 20:24:17
A_V

#8 AviaRa: Přesně ten dostane pořádnou sprchu, pak Olenna usedne na trůn a připojí i svobodná města pomocí svých postelovích praktik

3.7.2016 | 20:31:27
WILLIAM_MOINSPIELD

#4 WILLIAM_MOINSPIELD: Ty si hlavně procvič češtinu hlupáku. Máš tam trochu divný větný slovosled. Jo a ještě mi kopíruješ nick name, což mě asi nasralo ze všeho nejvíc.

3.7.2016 | 21:05:45
vintason

seriál dost liníí úplně vyloučil a tím i dost zajímavých dějů, což je jedno z hlavních mínusů, pro někoho by to možná bylo až moc složité, ale pokud chceme vidět celé západozemí v úplné kráse, mělo by to tak být, nejzajímavější na seriálu je, že dost věcí si člověk musí vlastně domýšlet, ten kdo knihy nečetl a nezná tak vazby často vůbec nechápe souvislosti… to je pro mě hlavní mínus seriálu, i když je pravda, že seriál dost dobře knihu kopíruje v kvalitě hraných postav a celkovém dujmu, že se jedná o stejné postavy jako v knize

3.7.2016 | 22:10:41
Movego

Opět krásná práce, Olenna je jedna z mých nejoblíbenějších postav ;) V knize jsem si jí moc neužil jelikož tam byla tuším jen v bouři ale v seriálu jí hraje super herečka a její ostrý jazýček mě vždycky pobaví :D

#13 Rodney_
4.7.2016 | 15:12:58
Rodney_

#12 Movego: V hostině je taky, minimálně na pohřbu Tywina

4.7.2016 | 15:28:16
sFík

Tak jak je to s Tyrelly v seriálu? V podstatě už vymřeli? To jsem zvědav kdo převezme vládu nad rovinou…

5.7.2016 | 16:15:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás