Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Reedů

Rod Reedů

Rod Reedů

I přesto že je rod Reedů malým rodem, hraje pro obranu Severu velkou roli. Jejich strategická pozice uprostřed bažin je vhodná k dokonalé obraně severních krajů.


34 0
15.4.2016

Reedové jsou jednou z hlavních rodin obývajících nehostinný Sever. Vládnou totiž bažinářům, malým lidem, kteří žijí v bažinách a močálech na Šíji, a zajišťují tak v podstatě obranu přístupu na Sever.

Jejich sídlem je Stráž u Šedé vody, záhadná pevnůstka uprostřed bažin, jež má stejně jako bažinářská sídliště stát na plovoucím ostrově, místo aby zůstávala pevně zasazená v půdě. Podobně záhadné je i jejich motto, které se zatím nikde neobjevilo, a ponurý znak, na němž by měl být černý ještěrkolev na zeleném poli.


Nejsou tedy vzhledem k místu, kde sídlí, nijak bohatí a na Šíji vlastně ani neexistují urozené rody takové, jaké si představují jižané. Ale jsou jedním z nejdůležitějších rodů vůbec, protože střeží Šíji a dokáží způsobit obrovské ztráty každému, kdo se pokusí ji překročit a není přitom vítán. I Jojen Reed na poznámku, že na Šíji nemají žádné rytíře, odpověděl, že rytířů je tam spousta. Jen pod hladinou.

A podobné zvláštní zvyky mají vůbec ve všem. Například Meera Reed, přestože je šestnáctiletou dívkou, vůbec nemyslí na vdávání a jako spousta jejích bažinářských vrstevnic místo toho v mužském oblečení loví ryby a žáby s trojzubým žabím oštěpem a sítí. Jojen sám má zase zelené sny předpovídající budoucnost a třeba i jejich přísaha věrnosti nezní jako žádná jiná přísaha na meče či bohy, ale je starodávnou přísahou na zemi a vodu, bronz a železo, led a oheň.

S ní také Reedové přišli v knize při slavnosti sklizně na Zimohrad obnovit svůj slib věrnosti Starkům v začátcích války pěti králů. Sice se do ní nepřipojili a nepochodovali s Robbem Starkem na jih, ale měli instrukce zasáhnout, pokud by se Lannisterové pokusili dostat na Sever, a po zradě Freyů pokračovali v dlouholeté vzájemné nevraživosti a likvidovali i své sousedy ze Dvojčat. (V seriálu naopak potkali Starky až při útěku ze Zimohradu.)

Neochvějnou věrnost Starkům totiž přísahali už v dobách, kdy byli Starkové králi Severu, a i když se novými strážci Severu v současnosti stali Boltoni, otevřeně je nepodpořili a Roose Bolton jim zjevně vůbec nevěřil – během cesty Šíjí se raději schoval v uzavřeném voze, protože oblíbenou zbraní bažinářů jsou otrávené šípy.

Pevné pouto přátelství se Starky navíc dokazuje i historie současného lorda Howlanda Reeda. Ten k sobě přitáhl jejich pozornost během turnaje v Harrenově v roce falešného jara. Tehdy se stal terčem šikany tří mladých panošů, a když se ho zastala Lyanna Stark a vzala ho do stanu za svými bratry, vřele ho přijali a Howland se rychle spřátelil s mladým Nedem, i když odmítl jejich nabídku pomoci mu s pomstou.

Později se však v turnaji objevil tajemný rytíř smějícího se stromu, který porazil všechny tři rytíře zodpovědné za zlomyslné panoše a donutil je udělit jim ostrou lekci dobrého chování, takže se jeho čest přece jen zadostiučinění dočkala.

A když následně Lyanna zmizela a lord Stark byl i s nejstarším synem popraven, Howland se bez váhání přidal k Nedovi v Robertově rebelii. Byl jedním ze šesti společníků, s nimiž Ned vyrazil do Věže radosti, a jediným, kdo s ním vyvázl z boje se třemi členy Aerysovy Královské gardy. Ned pak prohlásil, že nebýt Howlanda, nepřežil by ani on, a Howland od té doby zůstával ve Stráži u Šedé vody a strážil pro něj nejen šedou vodu, ale i šedé a hořké tajemství, s nímž se vrátili z války.

Členové rodu Reedů (k začátku seriálu):

  • lord Howland Reed, lord Stráže u Šedé vody
  • Jyana, bažinářská manželka Howlanda
  • Meera Reed, dcera Howlanda a Jyany
  • Jojen Reed, syn a dědic Howlanda a Jyany, zelenověštec, přezdívaný Starou chůvou Malý dědeček

Foto: HBO

Diskuze /17

Movego

Opět krásná práce :) Akorát nemám tušení kde všichni četli tu věž radosti...... Knížky jsem přečetl všechny a přijde mi divný že bych zrovna na takovou událost zapomněl (ale stát se může všechno :D). Leda mě napadá, že to asi bude v historii Ice and Fire :o ??

#4 Winter #15 SimonSedlak
15.4.2016 | 18:32:38
your mother

a kejtlinska drzba ( proste ta pevnost v bazinach na hlavni ceste) je jejich?

#3 Ann Taylor
15.4.2016 | 18:39:55
Ann Taylor

#2 your mother: Ne, ta nepatří nikomu.

#5 your mother
redaktor
15.4.2016 | 18:48:35
Winter

#1 Movego: Myslím že Tower of Joy byla v 1. knize.Ned tam měl flashback ohledně věže a potom o tom jak přivedl Jona na Winterfell.

15.4.2016 | 19:07:40
your mother

#3 Ann Taylor: a co je tam teda za vojaky

#6 Ann Taylor #7 sFík #8 Ann Taylor
15.4.2016 | 19:30:00
Ann Taylor

#5 your mother: Žádní tam nejsou. Vždyť je to neobyvatelná ruina, která se využívá jenom v případech války k obraně Královské cesty z jihu. Nemá žádného lorda ani stálou posádku a okolní země nejsou schopné nikoho uživit. Správně patří pod Sever, ale leží ladem, pokud ji zrovna někdo akutně nepotřebuje.

redaktor
15.4.2016 | 19:47:10
sFík

#5 your mother: V seriálu je to vyvedený celý jako pevnost relativně velká, ale v knížkách to je tuším série věží, které jsou v dezolátním stavu a bránit to místo jde vlastně jenom při útoku z jihu. Ze severu to jde bez námahy obsadit.. Stálá posádka není, ani nebyla potřeba dokud bylo Sedm království pospolu. Když šel Robb do války, nechal tam asi posádku, teď bych řekl že tam budou Boltoni..

15.4.2016 | 19:50:19
iGoTthis

Mimochodem,jestli je teorie R+L=J opravdu pravda. Tak prave Howland Reed je posledni a jediny clovek nazivu,ktery vi pravdu o Jonovu puvodu. Tohle bude jeste hodne zajivama postava at uz Jon prezije nebo ne. :)

#11 Sammet
15.4.2016 | 21:19:55
Eddard1

Maisie Williams dnes 19 let

15.4.2016 | 21:34:40
Sammet

#9 iGoTthis: Howland Reed sa podla mna vobec neobjavi, ale zato Branova vizia v nasledujucej serii to pravdepodobne potvrdi

15.4.2016 | 22:17:08
Sammet

teda objavi sa ale len vo vizii :D

15.4.2016 | 22:17:53
ElfkamElessar

Meera Reed moje oblíbená postava. Ani nevím proč :-)

16.4.2016 | 10:40:49
snehulakobrovsky

Ann Taylor: fantastická práce :) díky ;)

16.4.2016 | 12:05:42
SimonSedlak

#1 Movego: Věž radosti byla v první knížce když se Nedovi zdála noční můra jak Lyanně něco slibuje. bylo to tam tak 3× co si pomatuju

22.4.2016 | 18:22:04
Luciz

Já četla teorii, že Lyanně se narodily dvojčata, jedno si vzal Ned= Jona a druhé Howland= Merru :D

#17 jajkob
19.6.2016 | 8:16:58
jajkob

#16 Luciz: tak dalšia možnosť pre scenáristov na Targaryenský incest.

11.7.2016 | 17:38:19
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás