Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 289×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Rod Toyneů (vymřelý rod)

Rod Toyneů (vymřelý rod)

Toyneové byli spíš rodem, kde se objevilo několik dobrých rytířů, než důležitými šlechtici. Příběhy těchto rytířů to však docela vynahradí.

6 0
20.7.2021

Rod Toyne býval urozeným rodem z Bouřlivých krajin. Měl ve znaku okřídlené černé srdce na zlatém poli s černým lemováním a jako motto „Letět vysoko, letět daleko“. Jeho sídlo ale není známo, pouze v posledních generacích se jím na krátkou chvíli stal Královský les a poté jakékoli místo v Essosu, kam se dostala Zlatá společnost.

Přístupné záznamy nemluví ani o tom, zda Toyneové pocházeli ještě z doby Prvních lidí nebo se v Západozemí objevili až v době Andalů, ani zda šlo o lordy nebo usazené rytíře, protože všechny známé postavy z jejich rodu byli rytíři ve službách jiných.


Jako třeba ser Terrence Toyne, vysoký, pohledný rytíř Královské gardy Aegona IV. Byl velice schopný a oblíbený, jen měl tu smůlu, že střežil Nehodného krále, jehož velkou zálibou bylo hledání milenek. Jednou takovou byla i lady Bethany Bracken, kterou její rodina poslala získat zpátky královu přízeň poté, co její starší sestru Barbu vystřídala jako nová nejoblíbenější královská milenka Melissa Blackwood. Jenže král už v té době v důsledku svého marnotratného života nebyl ten, koho by si Barba mohla oblíbit. Byl obézní, mstivý, chtivý a Bethany se místo něj zamilovala do Terrence.

Měli spolu nějakou dobu trvající poměr, dokud je Aegon nenašel v posteli. Hájili se svou vzájemnou láskou, jenomže rytíři Královské gardy byly svazky zapovězeny, pokud měli nějaké milenky, měli je raději držet v tajnosti, a král… byl navíc skutečně mstivý. Terrence nechal kus po kusu rozčtvrtit a Bethany nutil se dívat, než popravil i ji. Tím ovšem rod Toyneů nevymřel.

Terrence měl dva bratry, kteří se ho rozhodli pomstít zabitím Aegona. Těžko hodnotit, zda mohl jejich plán vyjít, rozhodně nešlo o neschopné bojovníky. Nicméně dřív, než Aegona našli, je zastavil jiný rytíř Královské gardy, králův bratr princ Aemon Dračí rytíř, jenž vydržel v souboji proti rozzuřeným bratrům naživu alespoň tak dlouho, aby je mohly stráže objevit a přemoci.

Oba Toyneové samozřejmě rovněž skončili na popravišti, jejich rod se ocitl v nemilosti a ač není známo, jestli musel podstoupit i finanční trest, o několik generací později už rozhodně nebyl žádnou šlechtou. Takový Simon Toyne v době vlády Aeryse II. dokonce vedl Bratrstvo z Královského lesa, slavnou skupinu psanců okrádajících a unášejících šlechtice. Byl velmi schopný rytíř, ostatně na turnaji v Bouřlivém konci, jehož se účastnil jako záhadný maskovaný rytíř, shodil z koně prince Rhaegara Targaryena. A pod jeho vedením Bratrstvo docela vzkvétalo. Využil Aerysova čím dál nestabilnějšího stavu, v němž některá jeho výstřední opatření rozhodně nepodporovala lásku té části říše, jíž se týkala, a získal ochranu poddaných z Královského lesa.

Několikrát proti nim vyjeli královi muži, vždy neúspěšně, až udělal Simon tu chybu, že unesl lady Jeyne Swann a její septu. Na její záchranu a další pokus o potlačení psanců vyslal král Královskou gardu a Simona zabil ser Barristan Selmy, aby lady zachránil. A poté, co ser Arthur Dayne vyjednal zlepšení vztahu mezi královským dvorem a poddanými z lesa, dokázali rozdrtit i zbytek bandy.

Nejpozději tehdy, i když možná už za Aegona IV., poslední členové rodu zmizeli do světa. Úplně poslední, jaký se ještě vynořil, byl ser Myles Toyne přezdívaný Černé srdce, na rozdíl od svých předků prý ošklivý, s ušima jako konvice, s obrovským nosem a křivou čelistí. Myles prý měl všechno to a všechnu obávanou pověst, jakou jeho přezdívka znamenala, rád, ač nebyl nijak krutý, prý naopak spravedlivý, plný života, ke svým podřízeným otcovský a jeho dobrý přítel Jon Connington soudil, že má moc hezký úsměv. A k tomu byl kapitán-generálem jedné z nejslavnějších žoldáckých společností, Zlaté společnosti.

Proto také na začátku příběhu v knize spolu s magistrem Illyriem Mopatisem, Varysem a Jonem Conningtonem, lordem v exilu, uzavřel dohodu, že až nadejde čas, Zlatá společnost podpoří prince Aegona Targaryena, jenž prý nezemřel při plenění Králova přístaviště během Robertovy rebelie, a pomůže mu získat Železný trůn (v seriálu tato postava nevystupovala, proto se na stranu Targaryenů vojáci nikdy nepřidali). Jenže se toho nedočkal. Spolu s ním měl vymřít i jeho rod a akorát jeho lebka, podle staré tradice Zlaté společnosti, byla namočena do zlata a stala se zástavou jeho nástupce, sera Harryho Stricklanda.

Foto: Anyang123, The Mico

Diskuze /1

Chmur

Díky za článek

28.7.2021 | 15:02:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama