Game of Thrones (Hra o trůny) Rod Yronwoodů

Rod Yronwoodů

Rod Yronwoodů

Yronwoodové jsou jedním z dornských rodů, který býval dříve královský a dnes je velkým rivalem Martellů.

7 0
8.5.2020

Rod Yronwoodů je nejmocnějším rodem v Dorne hned po Martellech a býval ještě mocnější. V minulosti vládli Yronwoodové polovině Dorne a pyšnili se tituly Nejvyšší král Dorne, král Rudého pomezí, král Zelenoopasku, rytíř Studen, lord Kamenné cesty nebo král Dornů, do současnosti jim zůstávají tituly lord Železolesa, pán Zelených kopců, strážce Kamenné cesty a nechávají si říkat „z královské krve“.

Ve znaku mají černou padací mříž na písečném pozadí. Jejich mottem je: „Strážíme cestu.“ Sídlí v Železolese, což je poslední velká pevnost u Kostěné cesty, v minulosti Kamenné cesty, jedné ze dvou schůdných přístupových cest do Dorne. Pochází tedy ze severního Dorne, proto mají jen málo rhoynských předků a více se podobají Andalům – často mívají blond vlasy a modré oči. Preferují i některé jejich zvyky před dornskými, třeba nutně nedodržují absolutní primogenituru. Například v současné generaci je nejstarším dítětem lorda Yronwooda jeho dcera, jako dědice ale určil jejího mladšího bratra. I když některé jejich zvyky mohou pocházet ještě od Prvních lidí, jejichž krev jim koluje v žilách.


Yronwoodové za Prvních lidí a Andalů

V pouštním Dorne se usadila jen hrstka nejodolnějších Prvních lidí, aby využili to málo, co jim kraj nabízí, místo putování dál na sever. Yronwoodové byli jedni z nich, když postavili u průsmyku Kamenná cesta na úpatí Rudých hor svou pevnost. Vláda nad důležitou cestou a nad jedním z mála úrodných krajů Dorne jim pak umožnila shromažďovat větší a větší bohatství a nakonec ovládali území od Wylu u hranic s Bouřlivými krajinami k hornímu toku Zelenokrvavice hluboko ve vnitrozemí.

Po mnoha letech pak o Dorne projevili zájem i někteří andalští dobrodruhové, kteří si u pobřeží moře a řek a někteří dokonce v poušti samotné také začali stavět svá sídla. Mnoho z nich včetně Martellů si Yronwoodové rovněž podrobili. Nebyli ale jedinými králi v Dorne. Přestože byli bohatí a mocní, nikdy neporazili Fowlery, tehdy krále Kamene a Nebes, nebo Dayney, tehdy krále Bystřinatky. A stavěly se proti nim i další méně mocné rodiny od Citrolesa. I tak si ale začali říkat Nejvyšší král Dorne.

Vzhledem k blízkosti jejich sídla s Bouřlivým královstvím často bojovali proti bouřlivým králům. Například král Durran Mladý, zvaný Řeznický syn, zahnal v bitvě u Krvavé tůně, kde měl zahradit řeku Slayne dornskými mrtvolami, krále Yorena Yronwooda, zatímco král Olyvar Yronwood podnikl několik ne neúspěšných útoků na království Ericha VII. Durrandona. Ten největší nepřítel měl však teprve přijít.

Yronwoodové proti Nymerii

Když po dlouhém putování dorazili na jih Západozemí Rhoynové s princeznou Nymerií, vládli už Yronwoodové půlce Dorne a s novými příchozími nechtěli mít mnoho společného. Příležitosti tak využili Martellové od pobřeží. Mors Martell, lord Písečné lodě, pojal za manželku Nymeriu, ta v den svatby spálila svou flotilu, aby dala najevo, že se Dorne stalo novým domovem Rhoynů, a její lid desetinásobně zvětšil Morsovu armádu. Čímž její ambice nekončily. Svého manžela jmenovala po rhoynských zvyklostech princem Dorne a rozhlásila, že to jemu patří vláda nad královstvím. Nebo spíš vzhledem k titulatuře knížectvím.

Yronwoodové se samozřejmě nechtěli vzdát. V čele s králem Yorickem V. Yronwoodem, za nímž stálo mnoho vazalů jako Blackmontové, Jordayneové, Qorgylové nebo Wylové, vedli proti Nymerii válku, stejně jako další tehdejší dornší králové. A válka to byla dlouhá. Jeden po druhém v ní konkurenční králové padali, až v devátém roce války Yorick zabil Morse ve třetí bitvě o Kostěnou cestu.

Nymeria se však nevzdala. Velení armády Martellů se chopila sama a po dvou dalších letech donutila Yoricka stejně jako pět dalších králů pokleknout a odejít na Zeď. Yronwoodové se tak stali poddanými Martellů, kteří konečně sjednotili celé Dorne. A na svou porážku nikdy nezapomněli. Jsou stále velkými rivaly Martellů i dalších rodů, kteří je ve válce podporovali, a do dnešních dnů si říkají „z královské krve“.

Yronwoodové v éře Targaryenů

Zhruba před 300 lety vyrazili z Dračího kamene dračí jezdci Targaryeni a začali svou válku za sjednocení a ovládnutí Západozemí. Do boje se proto pustili i s Dorne, kde svedli první dornskou válku. Tehdy však za jedno táhlo celé Dorne včetně Yronwoodů a dokázalo dračí dobyvatele odrazit a odradit od dalších pokusů o dobývání. Ovšem neznamená to, že se do politiky Západozemí i přesto, že se součástí sjednocené říše Dorne nestalo, nepletli.

V době občanské války zvané tanec draků například sloužil královně Rhaenyře válčící o železný trůn se svým polovičním bratrem Aegonem II. ser Gyles Yronwood, rytíř v exilu. Byl dokonce jedním ze sedmi statečných, kdo po vpádu obyvatel Králova přístaviště do Dračího doupěte a pozabíjení draků vyjeli, aby našli prince Joffreyho Velaryona, který se na matčině drakovi snažil útok měšťanů zastavit. Bohužel, princ Joffrey zemřel dávno předtím, když ho dračice shodila ze zad a dav roztrhal jeho tělo, a sera Gylese stejně jako dva jeho společníky pak ubili k smrti.

Nakonec se Yronwoodové stali součástí Sedmi království spolu s Dorne, když si jejich princ Maron Martell vzal za manželku princeznu Daenerys, sestru krále Daerona II., a Daeron zase Maronovu sestru Myriah. Tím si Targaryeni na dlouho vysloužili věrnost Martellů, ale ne tak Yronwoodů. Když se totiž Daeronův poloviční bratr Daemon Blackfyre rozhodl pod vlivem Aegora Řeky zvaného Hořkoocel rebelovat a získat trůn pro sebe, přidali se Yronwoodové na jeho stranu. Po boku Targaryenům totiž bojovali Martellové, a kdyby Daemon zvítězil, znamenalo by to pro ně šanci je nahradit. Celkem třikrát z pěti rebelií tak stanuli pod zástavou černého draka, ovšem ani jedna rebelie nepřinesla sebemenší úspěch. Yronwoodové měli pouze štěstí, že ač podporovatelé Blackfyrů čelili vážným trestům, oni si udrželi titul jednoho z nejsilnějších rodů Dorne.

A když už to nebyli oni, kdo rozdmýchával špatné vztahy s Martelly, byli to Martellové, kdo do vzájemné nevraživosti přilili. Když totiž bylo princi Oberynu Martellovi 16 let, našli ho v posteli s milenkou starého lorda Edgara Yronwooda. Toho to přirozeně rozčílilo, a tak svedli duel. Protože byli oba vysoce postavení šlechtici, měl boj trvat pouze do první prolité krve, a protože Oberyn byl velice schopný bojovník, první celkem lehké zranění utržil lord Edgar. Jenže jeho rána se rychle zanítila a on krátce nato zemřel, načež se rozšířily pomluvy, že Oberyn svou čepel otrávil. Od té doby mu lidé říkali Rudá zmije.

Sice se nikdy nepotvrdilo, zda skutečně natřel čepel jedem, ale i tak se pro uklidnění situace ocitl v exilu ve Svobodných městech. A aby splatil krvavý dluh, poslal později jeho bratr, když byl sám princem Dorne, své druhé dítě, prince Quentyna, na výchovu s Edgarovým vnukem Andersem Yronwoodem. Prý to bylo jediné řešení, s kterým Andersův otec lord Ormond souhlasil. Quentyn sloužil Yronwoodům jako páže a panoš, stal se jejich dobrým přítelem, zvolil si dokonce, aby ho na rytíře pasoval Anders místo Oberyna. Také se mu zalíbila lady Ynys Yronwood, kterou ovšem provdali za sera Ryona Allyriona, a naopak její mladší sestra Gwyneth našla zalíbení v princi. Ani toto přátelství však nedošlo šťastného konce.

Dorne a tedy ani Yronwoodové se nezapletli do války pěti králů, nicméně na rozkaz prince Dorana připravil lord Anders armádu na Kostěné cestě, a pak je Doran nechal podniknout mnohem nebezpečnější krok. Původně plánoval, že ho v čele Dorne vystřídá Quentyn, zatímco jeho nejstarší Arianne si vezme prince Viseryse, až se vrátí do Západozemí a usedne na železný trůn. Když se tak nestalo, rozhodl se jejich role vyměnit a poslal Quentyna za Daenerys Targaryen spolu s Andersovým synem Cletusem a jeho bratrancem serem Archibaldem Yronwoodem.

Jejich cesta dopadla velmi špatně. Cletuse zabili korzáři u Svárlivých zemí v Essosu a zatímco Archibald a Quentyn se dostali až do Meereenu, Daenerys Doranův plán odmítla a brzy na to zmizela na Drogonovi. Quentyn se potom pokusil v bláhové snaze nepřijít domů s prázdnou zkrotit jejího draka. Jenže to nedokázal, Rhaegal ho smrtelně zranil a Archibald skončil uvězněn uprostřed obležení Meereenu žoldáckými armádami a nepřátelskými vojsky. V seriálu tento rod sice nevystupoval, ale v knize se proto ještě uvidí, jaký bude osud Archibalda a zda může i Yronwoody v Západozemí čekat další katastrofa, když tam se právě vylodil údajně ne tak docela mrtvý princ Aegon Targaryen.

Členové rodu Yronwoodů (k začátku seriálu):

  • lord Anders Yronwood, lord Železolesa, Z královské krve, Strážce Kamenné cesty
  • lady Ynys Yronwood, starší dcera Anderse, provdaná za sera Ryona Allyriona, matka alespoň dvou synů
  • ser Cletus Yronwood, starší syn a dědic Anderse
  • lady Gwyneth Yronwood, mladší dcera Anderse
  • ser Archibald Yronwood, synovec Anderse, zván Velký muž a Zelenostřevo

Foto: Fantasy Flight Games, MonteKarstark

Diskuze /2

Svjatogor

Wow, opět jako vždy skvělá práce. :-)

8.5.2020 | 22:08:24
Chmur

Klobouk dolů před prací autorky. Opravdu smekám a tleskám. Úžasná práce.

9.7.2020 | 22:57:17
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás