Game of Thrones (Hra o trůny) Staré město

Staré město

Staré město

Druhým největším městem Západozemí je Staré město (v originále Oldtown). Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst na kontinentu, protože na rozdíl od Králova přístaviště není tak špinavé.


47 0
11.8.2015

Staré město ležící v Rovině u pobřeží Moře zapadajícího slunce na konci Růžové cesty z Králova přístaviště a Vysoké zahrady, je druhé největší město Západozemí. Populaci má přibližně stejnou jako Královo přístaviště a zároveň je nejstarší město stojící už několik tisíc let. Ovládá ho rod Hightowerů, vazalové rodu Tyrellů, ale jeho největší význam se odvozuje od jiných obyvatel.

V době před dobytím Západozemí Targaryeny a vystavěním Králova přístaviště bylo největším městem kontinentu. Vzniklo už za Prvních lidí, od nichž Hightowerové, jež se na počátku titulovali králi, odvozují svůj původ. Někteří mistři se podle nejstarších záznamů dokonce domnívají, že v době pouhé obchodní osady se tam dalo setkat i s dětmi lesa, a přežilo i invazi Andalů, když se vladař rozhodl nepostavit proti nim a přísahat raději věrnost králi Roviny z rodu Gardenerů, jenž se s Andaly spojil. Tehdy se zároveň stalo centrem víry v Sedm a do postavení Velkého Baelorova septa, současného centra, vlastnilo největší a nejbohatší septum říše a sídlil tam Nejvyšší septon.


Stejně jako invazi Andalů následně pak přežilo i dobývání Aegonem Dobyvatelem, kdy se tehdejší Nejvyšší septon sedm dní a sedm nocí modlil o odpověď, zda se má město Aegonovi postavit. Bohové mu tehdy měli seslat vizi jeho zničení v případě, že se o odpor pokusí, a na jeho radu proto lord otevřel městské brány, přivítal dobyvatele a Aegona Nejvyšší septon korunoval, což je chvíle, od níž se datuje panování Targaryenů a současný letopočet. Tehdy také po vyhlazení rodu Gardenerů přísahali Hightowerové loajalitu Tyrellům.

Zároveň v něm stojí Citadela, ústředí řádu mistrů, kde žijí arcimistři a kde jsou zájemci o mistrovský řetěz vzděláváni a zkoušeni – proto je považováno sice už ne za hlavní sídlo víry, ale vědy, s největší knihovnou říše.

Díky tomu všemu je Staré město mnohem čistší a hezčí než Královo přístaviště a jeho postupný růst během tisíciletí a dobře prováděné plánování zajistilo i lepší organizovanost a zabránilo vzniku slumů. Je zde proto možné navštěvovat mnoho dobrých hostinců, sept a obchodů v labyrintu dlážděných uliček, nebo obrovský přístav, kde kotví lodě celé říše a kam připlouvají i námořníci z Essosu a Letních ostrovů. Jemu také dominuje masivní, 240 metrů vysoký sedmistranný maják Vysoká věž sloužící zároveň jako sídlo Hightowerů. A ani o bezpečnost se obyvatelé a návštěvníci nemusí tolik bát, protože ve městě funguje stálá Městská hlídka.

Přes nespornou velikost města ve všech směrech a mnohem lepší údržbu, než má slavné hlavní město říše, se ale stejně muselo potýkat s nepříjemnými problémy. Jedním byla například velká epidemie zapsaná v dějinách jako Velká jarní nemoc, což byla epidemie moru, která se přehnala přes všech Sedm království a zabila desítky tisíc lidí.

Dalším pak byl šedý mor, ještě víc smrtící nemoc podobná šedému lupu, jen mnohem rychlejší, která měla podle velmistra Pycelleho zabít až polovinu obyvatel Starého města a tři čtvrtiny mistrů v Citadele. Jediný způsob, jak ho zastavit, bylo uzavření městských bran, spálení všech lodí v přístavu a čekání, až přejde a nakažení zemřou, což však stálo lorda Quentona Hightowera a jeho syna život rukou rozzuřených přeživších. A samozřejmě jakožto bohatý přístav čelilo i několika nájezdům pirátů a sousedních lordů a králů a i v současnosti jim stále hrozí útoky železných.

Veškeré možné problémy a hrozby ale určitě stojí za to riskovat, protože jde nepochybně vedle dornských Vodních zahrad možná o nejkrásnější místo Západozemí, kde se lze setkat se vším, co může Sedm království poskytnout, a ještě s mnohým dalším.

Foto: HBO

Diskuze /4

Locker

Jedno z nejpoutavějších míst ve Westerosu…doufám, že se jej v následujících sezónách z pohledu Sama dočkáme :)

#2 V Ales #3 Tomi Lee Morpheus
11.8.2015 | 17:25:19
V Ales

#1 Locker: Taky doufám

12.8.2015 | 10:50:51
Tomi Lee Morpheus

#1 Locker: tak najskôr v S7e1 ;)

26.6.2016 | 22:34:37
Padre557

Chcelo by to spraviť niečo rode Hightowerov … jeden z najstarších a najzaujmavejších rodov :)

24.3.2017 | 20:07:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás