Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 289×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Zarostlí lidé

Zarostlí lidé

Ve světě Hry o trůny a knižní Písně ledu a ohně existuje spousta národů. Vedle toho však jsou i příběhy a záznamy i o těch, které měly existovat před dávnou dobou a dnes již zanikly. Jedním takovým jsou i lidé nazvaní podle jejich hlavního rysu, zarostlí lidé.

3 0
20.5.2022

Zarostlí lidé bývali, alespoň podle všech dostupných informací, civilizací obývající v dávné minulosti traviny ve středním Essosu mezi Qohorským lesem a pohořím Kosti a některá další místa v západní části Essosu. Podle starých příběhů třeba obsadili oblast, kde později vzniklo svobodné město Norvos, podle pentoských kronik se usadili i v regionu budoucího Andalosu, obývali ostrov Lorath a úzce souvisí s říší Ibben.

Podle příběhů byli Zarostlí lidé divoši, velmi chlupatí, mohutní, byť menšího vzrůstu, s tmavší kůží. Také zběsilí válečníci, kteří do bitvy prý jezdili na jednorožcích, a možná měli království s králem v čele. Jen se vlastně neví nic víc, ani kdy a odkud přišli nebo jaké bylo jejich původní jméno, jakým se nazývali. Pouze jsou celkem podobní Ibbeňanům, takže někteří mají za to, že Ibbeňané jsou jejich potomky a nástupci. Nebo že jsou minimálně jejich příbuzní, jak věří Pentosané a většina mistrů Západozemí. Podle nich buďto Zarostlí lidé osídlili ostrov Ib, kam přišli z essoské pevniny, nebo naopak přišli z Ibu a rozšířili se na pevnině.


Akorát to už nikdo nezjistí. Zarostlí lidé se neštítili brutálních bojů se silnými sousedy. Třeba měli vyhnat a zmasakrovat původní obyvatele budoucího Norvosu a na čas ho obsadit sami, nebo naopak Huzhor Amai, legendární hrdina a předek Vysokých lidí ze zaniklého království Sarnor, údajně nosil ohromný plášť z vydělané kůže krále Zarostlých lidí. Pokud to ovšem byl král a ne jen chybná interpretace jiného titulu vycházejícího z jiného uspořádání jejich společenství. Nebo vůbec pravda. A nakonec na to doplatili.

Ať už jako etnikum na Ibu a v ostatních územích Ibbenu zanikli přirozeně, smísili se s jiným, nebo jim k tomu dopomohly nové vlivy, Ibbeňané skutečně nejsou jen modernější Zarostlí lidé, ti vymizeli. Z Andalosu je nakonec vyhnali Andalové. Lorath, kam přišli po zániku tamější původní civilizace, která po sobě zanechala rozsáhlá bludiště, jim také nebyl lepším domovem. Bludišť se báli, takže se zdržovali jen na pobřeží ostrovů, a stejně jako v Andalosu je vyhnali, vyvraždili nebo zotročili Andalové ve jménu Sedmi. A pokud nějaké poslední zbytky Zarostlých lidí zůstávaly v centrálním Essosu ještě i po pádu tamějších královstvích, jako byl zmíněný Sarnor, nejspíš se o ně postarali Dothrakové. Protože dnes už po nich ani jejich životech není ani památka.

Foto: HBO

Diskuze /1

Hodooor

ale zůstala památka, pár zarostlých lidí znám

20.5.2022 | 18:22:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama