Železná banka Braavosu

Železná banka Braavosu

10.10.2015 14:00


Braavoská Železná banka (v originále Iron Bank of Braavos) je jedna z nejbohatších institucí celého světa Písně ledu a ohně. Od této banky má půjčené peníze i samotný král Sedmi království, proto je velmi dobře známá i za Úzkým mořem.


Železná banka Braavosu je jedna z nejbohatších institucí známého světa, půjčuje peníze všem, kteří se jí zdají profitabilní, mezi jejími klienty je například i král Sedmi království, a tak je i velmi známá. Má dokonce i svůj symbol – dva zlaté trojúhelníky zkřížené na způsob přesýpacích hodin se dvěma rukama vyčnívajícíma z místa, kde se setkávají, a nachází se v obdivuhodné budově v nejlepší části Braavosu nedaleko sídla Mořského lorda.

Přesto je ale proslulá i svou diskrétností a tajnůstkářstvím, takže se o ní dá velmi těžko něco zjistit. Jen díky arcimistrovi Mattharovi a jeho spisu Původ Železné banky a Braavosu známe pár detailů z historie a způsobu obchodování.

Podle něj byla Železná banka založena ještě v době, kdy byl Braavos tajným městem, a to třiadvaceti nejlepšími obchodníky a řemeslníky – šestnácti muži a sedmi ženami. Každý z nich měl vlastnit klíč k největším podzemním trezorům umístěným v opuštěném železném dole (od něj název Železná banka), kam uložili všechny své cennosti, a jejich potomci, nyní jich je kolem tisíce, jsou známí jako držitelé klíčů a hrdě své klíče viditelně nosí při formálních příležitostech.

V současnosti už jde ale pouze o čistě ceremoniální rekvizitu, protože některé z původních rodin o své bohatství úplně přišly nebo vymřely, banka samotná se dávno přestěhovala do lepší lokace a starý důl a původní historické sídlo ve městě slouží jen jako depozitář.

Z toho důvodu také neplatí, že by byla vedena výhradně držiteli klíčů. Některé z nejbohatších a nejmocnějších braavoských rodin jsou mladší než banka sama a přesto vlastní podíl, účastní se tajných porad a mají hlas při volbě čelního představitele.

Nejde však o jedinou banku Essosu nebo snad rovnou světa. Všechna Svobodná města mají své vlastní banky (Cersei Lannister v knize i uvažovala, že by banku měly založit její rodné Západní krajiny), akorát Železná je nejbohatší, nejmocnější a nejobávanější ohledně vymáhání dluhů.

Říká se totiž, že vždycky své peníze získá zpět, a pokud je její zákazník na mizině nebo je dostatečně bláhový, aby nedodržoval dohodu, jednoduše podpoří jeho rivala či nástupce, a to klidně i když jde o prince nebo krále. Tento nový král, princ (majitel zařízení, kdokoli, koho banka podpořila) pak dluh zdědí a má povinnost ho splatit, a když to neudělá, potká ho stejný osud, jako jeho předchůdce. Nebo, jak se někde povídá, může dokonce dojít k najmutí Mužů bez tváře, slavné společnosti asasínů.

To pak začal být v souvislosti s neřízeně rozhazovačnou vládou Roberta Baratheona a následnou válkou pěti králů velký problém v Západozemí. Koruna totiž na jejím začátku dlužila bance tři miliony zlatých draků, je známo, že válka je velmi drahá věc, a s prakticky prázdnou pokladnou si s dluhem jen těžko poradí.

Proto také do Králova přístaviště v knize dorazil Noho Dimittis, vyslanec z banky, a po neúspěšných pokusech vyjednat splátky nebo vůbec jednat s trůnem banka pozastavila veškeré půjčování peněz do Západozemí, začala vyžadovat návrat veškerých jeho půjček a obrátila pozornost na Stannise Baratheona. Za ním a jeho znovu zaplacenými piráty Salladhora Saana proto vyrazil Tycho Nestoris, další vyslanec, do Černého hradu, kde navíc začal jednat s potenciálními novými klienty, Noční hlídkou.

V seriálu jsme ovšem místo návštěv vyslanců v Západozemí viděli naopak Stannise a Davose Mořského na schůzce s Nestorisem a dalšími dvěma představiteli banky v Braavosu, kde se snažili získat půjčku na financování žoldácké armády. Ani jeden případ ale momentálně nevypadá příliš nadějně, takže kdo nakonec monstrózní dluhy zaplatí?

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!