Game of Thrones (Hra o trůny) Zimohrad

Zimohrad

Zimohrad

Pradávné sídlo rodu Starků a nejvýznamnější město Severu, to je hrad Zimohrad (v originále Winterfell). Tato stará tvrz se stala symbolem Severu a datuje svůj vznik od dob Brandona Stavitele. Od té doby se stalo pravidlem, že pokud není na Zimohradu Stark, tak je něco špatně.

67 0
28.5.2015

Zimohrad, velký hrad uprostřed Severu, sloužil od svého vzniku jako hlavní město Severu v dobách samostatného království (a posléze krátce trvajícího obnoveného království Robba Starka) a jako hlavní správní sídlo Severu od chvíle, kdy se z něj stala jedna z devíti provincií sjednocených Sedmi království. Jako takový se nachází nedaleko Královské cesty, hlavní tepny vedoucí přes celý kontinent od Bouřlivých zemí až ke Zdi, podobně jako Královo přístaviště má nedaleko rozsáhlý les, vlčí les, který je však větší a nebezpečnější, než Královský, a hned za jeho hradbami leží Zimní městečko, kam se přes zimu shromažďují obyvatelé okolních vesnic, co by nebyli schopni sami se uživit.

Má však ve srovnání s ostatními hrady poněkud neobvyklé a neorganizované vzezření, a to proto, že podle legendy byl sice postaven Brandonem Stavitelem a obry před více než 8 000 lety, avšak mistři věří, že vznikal postupně přistavováním různých částí v průběhu historie, neboť starověcí Starkové a vůbec lidé Západozemí nebyli schopni naplánovat tak složitou jednorázovou stavbu. Někteří jsou dokonce na základě nejstarších dochovaných částí přesvědčeni, že ve skutečnosti začal vznikat „teprve“ před přibližně 6 000 lety.


Rozhodně mu to ale neškodí. Díky tomuto pozvolnému rozšiřování má teď Zimohrad několik akrů, dvoje masivní hradby s příkopem a několika branami a množství otevřených prostor i budov. Mezi ně patří Velká věž coby vnitřní pevnost ohřívaná rozvodem horké vody z podzemních pramenů, Velký sál využívaný ke slavnostem a přijímání hostů, zvonice, mistrova věžička, věžní knihovna, kterou hned v první řadě zachvátil požár při pokusu zavraždit Brana Starka, zimní zahrada udržovaná také pomocí horkých pramenů, nebo bývalá strážní věž či První pevnost, už dlouho polorozbořené a nepoužívané. Ne všechny z budov byli totiž majitelé schopni udržovat či plně obnovovat po dávných válkách s Boltony a dalšími nepřáteli.

Zimohrad je také místo, kde má svou důležitou úlohu duchovní stránka života. Byl postaven kolem dodnes neměněného božího háje, zalesněného areálu, určeného pro modlitby a meditace těch, co uctívají Staré bohy lesa, v jehož středu hned u studeného jezírka roste masivní Strom srdce, bílý čarostrom s vyřezaným obličejem, a kde se nachází i tři rybníčky vyvěrajícího horkého pramene. Po příchodu Catelyn Tully, manželky Neda Starka, přibylo navíc malé septum, chrám určený pro uctívání Sedmi, neboť Catelyn se jako většina jižanů hlásila k víře v Sedm, a hluboko pod hradem, jako další významná ukázka duchovna a úcty, se nachází obrovský komplex krypt. V nich mají být od začátku pohřbíváni členové rodiny Starků, přičemž králům a později lordům jsou k hrobům stavěny sochy s jejich podobou a meči v rukách – v knize se věří, že dokud mají sochy meče, duše se nemohou toulat hradem. Výjimkou jsou pouze sourozenci Neda – Brandon zavražděný Šíleným králem a Lyanna, která zemřela za nevyjasněných okolností na konci Robertovy rebelie, jimž Ned nechal sochy postavit také. Zároveň mohou krypty dobře sloužit i jako úkryt, čehož využili například Bran, Rickon, Oša a Hodor (v knize ještě Meera a Jojen Reedovi), když se Zimohradu zmocnil Theon Greyjoy, nebo podle pověsti bard Bael s dcerou lorda Starka, jimž se v nich měl dokonce narodit syn.

Jak tedy vyplývá už z krypt, kde jsou uloženi pouze Starkové, nebo i z legendy o založení Brandonem Starkem (Stavitelem), jsou Starkové jediní, kdo v Zimohradu sídlil, jako králové od dob prvních králů Severu po Torrhena Starka, jenž poklekl před Aegonem Dobyvatelem, lordi od té doby až po Eddarda Starka a Robba Starka.

Po Nedově popravě a Robbově tažení do války se však Theon Greyjoy rozhodl k překvapivému útoku a spolu s železnými hrad dobyl. Ale jen proto, aby se mu vláda začala ihned rozpadat, byl zrazen svými vlastními muži (v knize Ramsay Sněhem vydávajícím se za Smraďocha) a následně s chabou posádkou přemožen Boltony. Skončil tak jako zajatec a Zimohrad jako vydrancovaná a vypálená ruina (v seriálu zatím probíhá čilá obnova, avšak v knize došlo jen k některým úpravám, než přišla zima znemožňující pokračování). Novým strážcem Severu a skutečným novým lordem Zimohradu se tak po tisíci letech stává odvěký rival Starků, rod Boltonů.

Může ale vydržet? Každý ví, že na Zimohradu musí vždycky být Stark. Theon to poznal. Je Roose na řadě?

Foto: HBO

Diskuze /51

Misfits

De facto na hradě už Stark je, tedy Sansa ;). Každopádně skvělý článek! Díky :)

28.5.2015 | 16:14:12
Misfits

Omlouvám se, první informace měla přijít do SPOILERU!

#3 Ann Taylor
28.5.2015 | 16:15:07
Ann Taylor

#2 Misfits: Technicky… ona nevládne a je to teď Sansa Bolton… Lannister Bolton… hej, napadá mě, že je zajímavý, že nikdo její předchozí svatbu nezrušil a Tyrion je obecně braný jako živý a na útěku, tak jakto vůbec? :D A já pořád doufám, že uvidíme

její útěk s Theonem. Pak tam zas nebude žádnej :)

#5 DramaQueen #27 Misfits
redaktor
28.5.2015 | 16:21:58
DramaQueen

Sansa už je v seriálu pár dílů, mám za to, že do spoileru máme dávat věci, které se v seriálu ještě neobjevili?? Nebo se pletu? Každopádně bychom s tímto museli dávat do spoileru prakticky cokoliv a člověk by nevěděl, jestli po otevření přečte spoiler seriálový nebo knižní… :)

#27 Misfits
28.5.2015 | 16:22:22
DramaQueen

#3 Ann Taylor: Zaprvé jejich manželství nebylo nikdy naplněno, zadruhé je Tyrion „chodící mrtvola“, která jakmile se v Západozemí objeví, tak je tuhá… Sansu samotnou by mimo Zimohrad čekala smrt, Boltonové prostě snadno můžou prohlásit, že její manželství s Lannisterem neuznávají, tam si v týhle době válek můžou dovolit hodně… :D

#6 Ann Taylor
28.5.2015 | 16:26:34
Ann Taylor

#5 DramaQueen: No sice je, ale když nebylo manželství naplněno, znamená to, že pokud Nejvyšší septon prohlásí, že naplněno nebylo (neboli že je panna) a že se ruší, tak je zrušené, ne že neexistuje, když si lidi usmyslí, že neexistuje, pořád k tomu potřebuje „církevní štempl“. Bez něj nemá jak tvrdit, že naplněno nebylo. To sice víme my, že se s ní nevyspal, ale nikdo jinej jim přes kameru do ložnice nekoukal, takže jistotu mít bez toho nemůžou. A Tyrion může být cokoli, ale dokud je braný jako živý, Sansa není braná jako vdova a volná, aspoň bych řekla, že to je celkem logický… ale nejvíc mě na tom zaráží, že i kdyby to tak bylo, tak to vůbec neřešili. Neprohlásili nic, neuznali nic, prostě ji vdali, jako by Tyrion nikdy neexistoval a divákům nenaznačili, jaký status vlastně měla, že si mohla vzít Ramsayho, trošku zmatek :)

#24 Rafan #29 Michey
redaktor
28.5.2015 | 16:36:50
tomsn40

Asi blbý dotaz, ale kde je teď Rickon?? A s Brandonem byla ještě ta holka a hodor ne?? Ale nakonec tam s ním nedošli… Nebo jo?? :D Sakra, mám blbou paměť :D

#9 sFík #11 BruceCrain
28.5.2015 | 17:09:58
Kothy

Rickon jde nekam s Ošou…

28.5.2015 | 17:20:12
sFík

#7 tomsn40: V knize ho pravděpodobně Oša schovává na ostrově lidojedů na Skagosu (pravděpodobně o tom ví Starkům oddaný rod Manderlyů) a v seriálu Oša říkala že ho vezme do Posledního Krbu (hradu rodu Umberů) – Umber byl ten borec co mu Robbův vlk ukousnul prst, těsně před jmenováním Robba králem severu.

#13 Menec
28.5.2015 | 17:26:13
Adélka_MucQ

Pěkný :D tyhle články se mi líbí

28.5.2015 | 17:31:56
BruceCrain

#7 tomsn40: Co jsem tak četl, tak tahle linie v aktuální serii vůbec nebude :)

28.5.2015 | 18:54:46
dundeem

Zimohrad nie je najdôležitejšie mesto na severe! Tým je White Harbor. Jendo z 5 najväčších miest ríše (Kingslanding, Old Town, Gulltown, Lannisport).

#14 Ann Taylor #15 Crawler
28.5.2015 | 19:11:29
Menec

#9 sFík:

Už je to dávno co jsem četl knihu, ale neskončili náhodou Rickon a Oša na Medvědím ostrově u tý Mormontovic holky Lyenne? (Pozn. Mormonti – např. Jeor (bývalý velitel noční hlídky), syn Jorah (vyděděnec ze Západozemí, v současnosti otrok v Meereenu), sestra Maege (pravděpodobna umřela s Robbem na Krvavé svatbě).

#25 Rafan
28.5.2015 | 19:13:22
Ann Taylor

#12 dundeem: Však to nikdo netvrdí. Bylo to sídlo králů Severu a pak sídlo lordů a strážců Severu. Takže hlavní sídlo. Hlavní sídlo nebo hlavní město ale automaticky nikdy neznamená nejdůležitější.

#15 Crawler #17 dundeem
redaktor
28.5.2015 | 19:19:31
Crawler

#12 dundeem:
#14 Ann Taylor: Přesně tak, hlavní město dycky nemusí být nejdůležitější/nej­významnější… Viz například Kanada (Ottava vs. Toronto) nebo Austrálie (Cambera vs. Sydney).

#16 tap
28.5.2015 | 19:46:24
tap

#15 Crawler: protoze jsem zemepisar, nemohu si pomoci :) treba se nekomu bude libit nasledujici odkaz:

http://chartsbin.com/view/2686

#19 dundeem
28.5.2015 | 20:07:38
dundeem

#14 Ann Taylor: Hneď v perexe je to napísané: Pradávné sídlo rodu Starků a nejvýznamnější město Severu. Rozhodne to tak nie je. Je hlavné, ale to je tak všetko…

#18 Matěj z Czechie #20 Ann Taylor
28.5.2015 | 20:18:08
Matěj z Czechie

#17 dundeem: Řekl bych že nejvýznamnější bude Bílý přístav.

28.5.2015 | 20:23:12
dundeem

#16 tap: Filipíny, Sudán a Quito ma prekvapili ;). Dlho som zvažoval, či neísť študovať G :D

28.5.2015 | 20:26:00
Ann Taylor

#17 dundeem: No, perex jsem nepsala, takže ten jsem přehlídla :)

redaktor
28.5.2015 | 20:35:39
sFík

Podle mě s tím nejvýznamnějším městem je to sporné. Winterfell je hlavní město. Bílý přístav je ekonomický motor sever. Je to skutečně důležité místo z hlediska ekonomiky. A ač mám příběh Manderlyů rád (to jak přišli z jihu, Starkové jim dali půdu a že jsou jediným jižanským rodem na severu), tak pořád si myslím že Zimohrad je nejdůležitější, protože je sídelním městem Strážce severu, utváří se tam veškerá politika vůči leníkům Starků (v tuhle chvíli Boltonů, ale doufejme že brzy zase Starků), je to symbol severu stejně jako třeba zeď, a pod Winterfellem jsou ty termální prameny, což z toho hradu dělá ideální místo pro přečkání zimy. Takže to že není Winterfell nejvýznamnější město severu je minimálně sporné, já bych řekl že spíš je nejvýznamnější.

28.5.2015 | 21:09:09
Muffik

Nezapomínejme že stannis táhne na zimohrad a je to nejlepši velitel takže možna žadnej Bolton nebude :)

#23 Stráťa #26 Rafan
29.5.2015 | 8:48:08
Stráťa

#22 Muffik: Na jihu možná je nejlepší ale severská zima ho zastaví.

29.5.2015 | 9:09:43
Rafan

#6 Ann Taylor: Naprostý souhlas. Právně je Sansa stále ženou Tyriona a když člověk přihlédne k faktu že ve středověku se rozvést bez posvěcení církve prakticky nebylo možné. Potomci z následného manželství by nikdy nebyli uznáni za právoplatné pokud jde o následnictví a dědictví, Po noci s Ramsay Boltnem už nebude nikdo schopen doložit že byla ještě panna. I když i toto je podružné pokud nebyla církví rozvedena.

#29 Michey
29.5.2015 | 12:25:38
Rafan

#13 Menec: Jen tak mimochodem. Jak to že v jámách bojovali otroci a to dokonce před zraky Daenerys, která otevření jám podmínila tím, že v jámách budou bojovat jen svobodní. Nebo že by to mělo ještě dohru? Nakoupit otroky přes zrušení otroctví a ještě to prezentovat v Meerenu je teda dost velký vzkaz jak na ten zákaz dlabou.

#30 kubsov
29.5.2015 | 12:37:46
Rafan

#22 Muffik: Mám obavu že pokud mu nepomohou aspoň nějací seveřani, tak to bude mít moc těžké.

29.5.2015 | 12:45:58
Misfits

#4 DramaQueen: To sice ano, ale tyto články si nemusí číst pouze lidé, co sledují seriál hned jak vyjde, i já jsem na něj narazil až po třetí řadě a pro zajímavost bych si tento článek s chutí přečetl, takže teoreticky bych tím někomu, kdo ještě nezačal sledovat tuto řadu, mohl zkazit překvapení ;). #3 Ann Taylor: Jop, to by bylo fajn :) .

29.5.2015 | 13:13:45
DramaQueen

Dobře, ale spoiler už po nějaké době po odvysílání není spoiler. A protože je tenhle web zaměřen na seriál, ne na knihy, považuju za logické, že ukryté by měli být knižní spoilery, ne seriálové, protože ve výsledku by si člověk jako já – nečtu knihy – nic nepřečetl, protože by nevěděl, jestli se po rozkliknutí dozví něco, co se v seriálu ještě nestalo. Pár známých seriálových herců i natočila spot, ve kterém mluví o „spoilerové politice“, kdybych na GoT začala koukat později, tak bych si třeba pro zajímavost tenhle článek fakt přečíst nechtěla, vzhledem k poslednímu odstavci… :D

29.5.2015 | 13:35:07
Michey

#6 Ann Taylor: #24 Rafan: Sansa a Tyrion byli oddáni v septu – náboženství Sedmi. Druhá svatba se odehrála u čarostromu, takže Staří bohové. Možná tam se dá najít nějaký háček …

#31 Ann Taylor #32 Rafan
29.5.2015 | 13:41:52
kubsov

#25 Rafan: no, oni dostali zaplaceno za boj (když je koupili tak po nich nový pán hodil peníze se slovy „zde je tvá vyplata, ať ti vydrží až do smrti“… Takže by teoreticky otrokem být neměl, protože dostává plat zatím co otrok žádný plat nedostává…ona si s tím sama Daerys naběhla, když o několik dílů dozadu dovolila starému otroku se vratit zpet ke svemu pánovi pokuď budou mít smlouvu a bude ho platit…

#33 Rafan
29.5.2015 | 14:11:04
Ann Taylor

#29 Michey: To mě taky napadlo, ale o tom už není zmínka vůbec nikde a obecně svatby uzavřené v rámci jiného náboženství ta ostatní v Západozemí uznávají jako platné. Takže by mě to fakt zajímalo.

redaktor
29.5.2015 | 14:18:43
Rafan

#29 Michey: No samozřejmě právní kličky byly vždy ale na druhou stranu Král musí brát ohled na víru sedmi bohů, zvláště když svatba byla prakticky pod jeho střechou a oddání byly podle sedmi. Byl by to nebezpečný precedent a zvláště u vládnoucí šlechty. Podle mého král nemůže uznat děti narozené z takového manželství jako dědice severu. Představte si že by šlechta uzavírala více sňatků pod různými bohy, které děti by byly ti praví dědici.

#34 Stráťa
29.5.2015 | 16:41:44
Rafan

#30 kubsov: No to je vlastně pravda, jediný háček by mohl být v tom zda bojovat chtěli. Na druhou stranu kdyby bojovat nechtěli, tak by je ten maník by je asi zase nevyplatil. Krásná klička jak obejít zákon :-).

29.5.2015 | 16:45:14
Stráťa

#32 Rafan: Rozumnej král nebude riskovat ztrátu spojenců a tím i kontrolu nad severem kvůli takové drobnosti. Když neuzná manželství tak třeba legitimizuje bastarda a je po problému… Ale je pravda že celý přesunutí Sansy na zimohrad dost „kulhá“, nejen že nedává tak úplně smysl ale ještě dost výrazně mění rovnováhu sil.

#36 Rafan
29.5.2015 | 17:39:29
TNO95

Já bych řekl, že jde o to, že Tyrion je vlstně mrtvej. Je zkrátka odsouzenej k smrti. Takže Sansa je prakticky vdova.

29.5.2015 | 18:33:07
Rafan

#34 Stráťa: 1) Ale to by byl bastard Boltona, Sansa by byla jaksi mimo.

  1. Sever není spojencem krále, zvláště když Boltonové se pokoušejí vyfouknout sever Lenistrům. Podle Lenistrů je zákonitý manžel Tyrion. Podle Lenistrů jsou Boltonové jen správci. Tak že jejich jednání je pro ně zrada.
#37 Stráťa
29.5.2015 | 19:13:28
Stráťa

#36 Rafan: Sansa nikoho moc nezajímá, ta je jenom prostředek u udržení kontroly nad lordy severu, pro Boltony je důležitý že to bude Bolton a zdědí jejich pozemky a tituly. Lanisterů už moc nezbývá a ti co zůstali jsou jenom stínem jejich dřívější moci, teď krále ovládají Tyrellové a těm o nějakej sever a blaho Lanisterů moc nejde. Ti si budou bránit co mají (jsou teď nejsilnějším rodem říše) takže budou chtít situaci v říši zklidnit. A oficiálně jsou Boltonové věrní králi od rudé svatby (i když jde asi o trochu „účelnou“ věrnost) takže spojenci v podstatě jsou.

To všechno teda platí v seriálu, v knížce Sansa zůstává v údolí a nic takovýho není potřeba řešit.

#39 Rafan
29.5.2015 | 20:44:15
krisstyna

Tak Tyrion je odsouzený k smrti, takže v podstatě je prohlášený za mrtvého ne? Prostě když ho někdo najde zabije ho a dostane ještě odměnu ne? :D Takže v podstatě to manželství není platné, když sama Cersei ho odsoudila k smrti :D

#40 Ann Taylor
29.5.2015 | 21:31:58
Rafan

#37 Stráťa: Král je slaboch co jak předvídám dlouho vládnout nebude. Tím se mohou plány Tyrellů sesypat jak domeček z karet. Král slaboch se sice dá dobře ovládat ale také rychleji sesadit. Myslím že je navíc ještě větší zbabělec než jeho zavražděný bratr. Kdo nemá odvahu případně zemřít neudrží trůn.

29.5.2015 | 21:49:51
Ann Taylor

#38 krisstyna: Eh… odsouzený k smrti a prohlášení za mrtvého není to samý. Za mrtvého je braný například ten jeden jejich příbuzný, teď nevím, jak se jmenoval, co vyrazil do Valyrie sehnat Lannisterům do rodiny taky valyrijskou ocel a nikdy se nevrátil. Mrtvý být nemusí, ale berou ho tak, a tak s ním nepočítají co se týče dědictví ani rodinných vztahů. Ale Tyrion je pořád oficiálně živej a na útěku, takže Sansa pořád vdova není. Dokud je to dýchající Tyrion Lannister, Sansa by měla být vdaná lady Lannister. Až by ho někdo zabil nebo si mysleli, že je mrtvý, byla by to vdova Lannister. Aspoň teda nikde nepadlo, že rozsudkem dochází ke… teď ze mě nevymlátíte jak říct česky capitis deminutio maxima :D A mimochodem – Cersei nikoho neodsoudila, na to nikdy neměla pravomoc. Odsoudil ho Tywin jménem krále, když mu Tommen předal do rukou celý soud.

#41 Iris13
redaktor
29.5.2015 | 21:55:10
Iris13

#40 Ann Taylor: Ztráta právní subjektivity? I když myslím, že tohle se už řešilo u minulé řady a jako „klička“ se bralo to, že sice není doopravdy mrtvý fyzicky, ale po prohraném souboji mrtvý v očích bohů? Ale tak Boltonům je to jedno a dokud budou „vítězi“, tak píší pravidla oni. Až někdo Ramsayho upraví podle jejich rodového stylu, tak se dá prohlásit za neplatnou.

#42 Rafan #43 Ann Taylor
29.5.2015 | 23:54:52
Rafan

#41 Iris13: Samozřejmě platí že vítěz souzen není, poněvač ho nemá kdo soudit. Od nepaměti platí že vládnoucí jedinci, skupiny, režimy si vždy upravovali právo, měnily výklad práva minulého, historická fakta upravovali k obrazu svému až do dnešních časů. Já bych však na Boltony coby vítěze nevsadil ani zlámanou grešli.

30.5.2015 | 0:42:39
Ann Taylor

#41 Iris13: Možná… ale nebylo tam ani řečeno, že je mrtvý v očích bohů, jediný, co jsme se dozvěděli, je, že bůh Sedmi ho označil za královraha a je odsouzený na smrt a pátrá se po něm, takže fakt těžko říct. A sice kdyby byli vítězové, můžou si určit co chtějí, ale zatím vítězové nejsou a oficiálně přísahali věrnost trůnu, takže když trůn provdal Sansu za Tyriona (vem si, že ji vlastně vyvdal sám král), oficiálně to uznávali. Připadá mi to prostě trošku… jako kdyby tvůrcům tohle uteklo. V knížce je to stejný, ale tam vystupuje pod falešnou identitou, takže to smysl dává, tady to chtělo někde mimochodem při plánování přidat větu Malíčka nebo Roose o tom, že po odsouzení Tyrion ztrácí veškerá osobnostní práva a nebo nějaký jiný vysvětlení, aby to líp zapadlo.

#45 sFík
redaktor
30.5.2015 | 9:26:34
LadyJ

Pokud se tomu budou v seriálu vůbec nějak věnovat, tak to asi uhrají na to, že manželství Sansy a Tyriona nikdy nenabylo platnosti, protože byla stále panna. Co se týče toho, že to teď už nemůžou nijak dokázat, tak slovo šlechtice, v tomto případě Ramseyho, má přeci jen nějakou váhu. A navíc, kdo by si troufl odporovat Boltonům? Lanistři? Na severu jim může být jedno, co si o tom Lanistři myslí. Lanistři by museli dobýt Zimohrad silou, aby tam mohli cokoli prosazovat a to se nezdá příliš pravděpodobné. Cersei tam teď sice poslala Malíčka, ale víme, jak je to s jeho loajalitou, ten je věrný jen sám sobě. Pokud Zimohrad dobude Stanis, tak Boltony nechá popravit a Sansa bude opět žádaná nevěsta.

#49 Rafan
30.5.2015 | 11:34:18
sFík

#43 Ann Taylor: Přesně, smysl by to dávalo, pokud by se Bolton jmenoval králem severu a on je přitom strážce „loajální“ koruně na jihu. TOhle scénáristi domatlali a nedává to smysl. Protože to že byli R+S oddáni u čarostromu nic neznamená. Říše je jedna a i když byla oddána s Tyrionem v septu, provdána byla. Přirovnal bych to k církevnímu a úřednímu sňatku u nás. To že se vezmeš v kostele neznamená že si můžeš někoho jinýho vzít na úřadě.

Jediná další možnost která mě napadá, je, že na Zimohradě septum je (z dob, kdy se do něj chodila modlit Cat), takže je tam i septon, to znamená že Sansa mohla být církevně rozvedena na Zimohradě mimo záběr :)

#46 LadyJ #47 Ann Taylor
30.5.2015 | 12:49:20
LadyJ

#45 sFík: Zrovna rozvod či anulace by byly dost důležité a pochybuji, že by se o tom vůbec nebavili. Že by se to událo mimo záběr, se mi taky moc nezdá. Spíš si s jejím manželstvím scénáristi nevěděli rady a raději se v tom moc nebabrali, nebo je tu druhá možnost, že na to ani nepomysleli.

30.5.2015 | 13:06:36
Ann Taylor

#45 sFík: Myslím, že to ale může udělat jen Nejvyšší septon po tělesné prohlídce septami. Jinak by v tom byl docela bordel a mnozí septoni by za nějaké všimné s radostí rozváděli kdejakou nešťastnou lady nebo nespokojeného lor­da.

redaktor
30.5.2015 | 13:10:23
sFík

Asi jak píše výše LadyJ, že se v tom prostě scénáristi nechtěli hrabat, takže – nedává to smysl, a už se k tomu nikdy nevrátí. Nebo – pokud je vdaná Sansa za Tyriona a teď za Ramsayho a ten rozvod se nijak neřešil, tak to pak (pokud se dostane k Stannisovi jako Jeyne Pool) naruší legitimitu právě druhé svatby.

30.5.2015 | 13:17:32
Rafan

#44 LadyJ: Slovo šlechtice má váhu, ale přihlédnout k Cui bono by se mělo. Zvláště když tvrdíte něco co se prakticky nedá dokázat.

31.5.2015 | 13:24:24
Todd

krasne tady resite sansinu svatbu s tyrionem ale uplne ste zapomeli na fakr ze sansa je stejne jako tyrion hledana za vrazdu krale takze se ke krelovu pristavisti nemuze ani priblizit

#51 Ann Taylor
1.6.2015 | 4:24:22
Ann Taylor

#50 Todd: Nezapomněli, proč? Jak to věci mění?

redaktor
1.6.2015 | 9:04:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás