Game of Thrones (Hra o trůny) Zlovlci

Zlovlci

Zlovlci

Vysoce inteligentní a obrovský vlk, o kterém si někteří dokonce myslí, že je mýtem. Zlovlci (v originále Direwolves) se dlouhou dobu neobjevovali, proto byli považováni za vyhynulé. Změna nastala ve chvíli, kdy se o malá vlčata začal starat rod Starků, když našli mrtvou zlovlčici.


84 0
10.6.2015

Zlovlk se nejlépe dá popsat jako neobvykle velký a inteligentní druh vlka. Nejsou to ale jen vlci dorůstající do velikosti poníka. Mají i větší a štíhlejší hlavu s výraznější tlamou a většími zuby, v poměru s tělem delší nohy a jsou o dost silnější. Dokáží například rozdrtit kosti nebo vytrhnout člověku ruku z ramene. Jejich srst je obvykle šedá nebo černá a mají žluté nebo zelené oči, ale vyskytnout se můžou i albíni s červenýma očima.

Přestože většina jižanů je může mít za tvory téměř mýtické, jde o skutečná zvířata z lesů a hor, a dokonce vychází i z tvorů existujících v našem světě – šelem nazvaných pravlk (Canis dirus) žijících ještě před 10 000 lety. Pravlci byli ale pořád o něco menší, než obří zlovlci. V seriálu byl například už v jednom roce Šedý vítr vyšší než Robbův pas.


Jako jejich předobraz, i zlovlci na většině území Západozemí však už vyhynuli. Jako nebezpeční predátoři byli pravděpodobně často loveni a vytlačeni na sever, takže jižně od Zdi nebyl žádný spatřen 200 let. Říká se sice, že někteří mohou žít i ve Vlčím lese nedaleko Zimohradu, jenže tyto zvěsti nikdo nepotvrdil, a tak je dlouho mohla spatřit už jen Noční hlídka a divocí za Zdí a alespoň jako podobizna zůstali na praporcích rodu Starků, kde je hlava zlovlka na bílém poli (v knize šedý běžící zlovlk na bílém poli).

Hned v prvním díle, poté, co se objevily zvěsti o Bílých chodcích, se ale, možná jako další znamení nastávajících změn a přicházející zimy, zlovlci znovu ukázali. Po popravě dezertéra Noční hlídky při cestě do Zimohradu našli Ned Stark, jeho synové a Theon Greyjoy mrtvou zlovlčici se šesti vlčaty.

Nejdřív je Ned chtěl všechna pobít, ale pak se nechal přesvědčit, že zlovlk na jeho zástavě a vlče pro každé z jeho dětí určitě něco znamená. A jak se ukázalo, nebyla to chyba. Zlovlci jsou totiž velmi společenští, ochranitelští vůči své smečce a inteligentní, takže je bylo možné vycvičit lépe, než obyčejné psy, a prakticky je svázat s osudem každého z mladých Starků.

Zlovlci rodu Starků:

  • Šedý vítr – Robbův zlovlk, stal se jeho věrným vojákem, co zlikvidováním hlídky a rozprášením koní u Volského brodu zajistil seveřanům vítězství v bitvě s Lannistery, bohužel byl zabit se svým pánem po zradě na Rudé svatbě
  • Lady – zlovlčice Sansy, byla zabita cestou ze Zimohradu do Králova přístaviště na naléhání královny Cersei namísto Nymerie, která pokousala prince Joffreyho, nedlouho poté se Sansa sama ocitla jako opuštěná rukojmí v Králově přístavišti a dosud je její život nejistý kolotoč
  • Léto – zlovlk patřící Branovi, zabil najatého vraha při pokusu o Branovu vraždu, poté se svým pánem uprchl na sever a často se stával jeho očima a nohama
  • Nymeria – divoká zlovlčice divoké Aryi, musela utéct po incidentu s Joffreym, vzdát se své rodiny a v současnosti vede obrovskou smečku vlků napříč Říčními krajinami, nelítostně likviduje každého, kdo jim zkříží cestu, a podobně jako Arya se učí odložit svou milou osobnost a stát se zabijákem
  • Chundeláč – zlovlk patřící nejmladšímu Rickonovi, odešel společně se svým pánem a Ošou ze Zimohradu, stejně jako Rickon dokáže být plný vzteku a hněvu
  • Duch – zlovlk albín, jehož si nechal Jon, doprovázel svého pána v Černém hradu i za Zdí a stal se jeho nedílnou součástí

U všech se navíc projevilo zvláštní propojení, které zatím pouze Bran rozvinul (v knize se o měničství víc dozvěděl ještě Jon mezi divokými) a které ovládají měniči, totiž vstoupit do těla zvířete a vnímat jeho smysly. Ostatní pak alespoň v knize prožívají vlčí sny, samovolné vstupování do mysli svých svěřenců. A i zlovci samotní dokázali vycítit smrt Lady a Šedého větra na dlouhé míle daleko, takže ač jde na první pohled o pouhé severské nebezpečné bestie, není pochyb, že v nich může dřímat něco téměř magického.

Foto: HBO

Diskuze /32

sFík

Já fandím ze Starků teď nejvíc Rickonovi. Bude to pravděpodobný dědic, jeho vlk je psychopat a jeho samotného schovávají u lidojedů na Skagosu :D

Jinak škoda že v seriálu neukázali nějaký náznak toho že Nymeria tam furt někde je. A doufám, že až se Arya vrátí do Západozemí, tak se se svým vlkem shledá :)

#14 TNO95 #16 szantdanCZ
10.6.2015 | 18:11:35
Nika

Nevím, ale tohle je stránka o seriálu a né o knihách. Myslím, že to s Nymerikou by tam asi být zmíněné nemělo, vzhledem k tomu, že nic takového nebylo zatím v seriálu řečeno ani ukázáno a není ani jisté jestli to tam bude. Takže se to dá klidně považovat za dost velkej spoiler :/ pro ty co nečetly knihu (já jí teda četla, ale příde mi to nefér vůči těm kteří ne a nechtějí vědět nic z knihy – tak by možná bylo fajn to aspoň označit jako spoiler z knihy)

#3 sFík #5 Winnie 2.0
10.6.2015 | 18:21:38
sFík

Myslím že lidé, kteří chtějí knihy teprve číst a nechtějí spoilery by předně ani nekoukali na seriál. Má to být rozšíření toho co je v seriálu, aby lidi co knihy nečetli právě získali i nějaké znalosti, o tom jak to tam funguje…
#2 Nika:

#6 Nika #32 Copysan
10.6.2015 | 18:30:15
rockysiburger

Rickon spolu s Chundeláčem tvoří poměrně vzteklou dvojici. Nicméně to v seriálu nebylo. Jen v knížkách. Tam dokonce Chundeláč pokouše mistra Luwina. Pokud si to pamatuju. Vše je to jen díky tomu že Rickon nezvládal výchovu jak požadoval lord Eddard. Malej kluk a příšera

10.6.2015 | 18:30:27
Winnie 2.0

#2 Nika: Já jsem knihy nečetl a tato informace mi opravdu nevadí. Vůbec nic to neprozrazuje.

10.6.2015 | 18:37:54
Nika

#3 sFík: Já nemyslela lidi kteří chtějí číst knihy, ale kteří je nečtou (ani nechtěj) a koukaj pouze na seriál. A tohle podle mě opravdu nepatří k seriálu a jako rozšíření seriálu?! Co? Jaké rozšíření seriálu? To je trochu blbost ne, co jsi právě napsal. Nic takového není, tenhle článek měl pouze připomenou co zlovlci jsou a jak se jmenovali a kde jsme kterého naposledy viděli, né říkat kde budou a prozrazovat tím něco dopředu.

#9 Anettmin #15 sFík
10.6.2015 | 19:05:15
skream2

To byla JEDINÁ rozumná věc co Ned Stark za svého života udělal – že jim dovolil nechat si ty vlky…

#8 Engeneer
10.6.2015 | 19:37:14
Engeneer

#7 skream2: Pomohl svrhnout Targaryeny, postaral se o Jona…ono toho bylo víc:-)

10.6.2015 | 19:41:42
Anettmin

#6 Nika: Nevím proč to tu tak hrotíš? ten kdo nechce tak nečte. Taky sem knihy nečetla, ale tyhle články se mi moc líbí a sem ráda, že se vydávají. Brala bych to určitě jako takové zajímavé rozšíření, něco jako „film o filmu“.

#11 Nika
10.6.2015 | 19:50:12
krejcovamartina

Já jsem ráda, že jsou články jak o knihách tak i o seriálu a propojování jen schvaluji. V seriálu jsou vynechávány nebo zaměňovány určité detaily a jsem ráda, že je můžu takhle aspoň nějak vstřebat. Takže jen do toho! Víc informací z historie, mýtů atd. Ne každý má čas číst knihy.

10.6.2015 | 19:55:18
Nika

#9 Anettmin: Já proti těm článkům nic nemám, taky si je ráda počtu, ale nemají obsahovat spoilery toť vše.

#12 garvon #13 Iris13
10.6.2015 | 19:57:20
garvon

#11 Nika: Tohle ale neni spoiler, tot vse.

10.6.2015 | 20:22:58
Iris13

#11 Nika: Mně přijde jen zvláštní, že se nad tím pozastavil jen člověk, co sám knihy četl. Dokud jsem nezačala číst diskuzi, tak by mě to vůbec ani nenapadlo a nebudu sama. Článek jinak tradičně samozřejmě skvělý ;-).

10.6.2015 | 21:28:21
TNO95

#1 sFík: Konečně někdo s kým souhlasit! :D

Moje terpie je taková, že Rickon ( v knížce spolu s Edrikem Bouře ) se vrátí za pár let a defacto ,,zoapukjou,, rebelii! A spravedlnosti bude učniněno zadost!

#15 sFík
10.6.2015 | 21:49:57
sFík

#14 TNO95: Jedno je jisté, spravedlnosti nebude nikdy v tomhle světě učiněno zadost :D

#6 Nika: Já nevím jestli jsi úplně blbá nebo nahodile mlátíš do klávesnice, ale tohle není první článek v „extra“ který uvádí nejenom věci ze seriálu, ale rozšiřuje je i o to, co je v knížkách. A lidem (divákům, kteří čtou, nečtou, číst chtějí nebo nechtějí) se to POZOR celkem líbí! Spoiler to neobsahuje ani jeden. Spoiler by bylo třeba … ne tak špatnej nejsem abych ho sem napsal, ale spoiler vyzrazuje divákovi něco co se stane v seriálu. To v článku není spoiler protože tam jsou jen bonusové informace, které se objevily v knize, ale v seriálu na to z nějakého důvodu, ať se nám to líbí nebo ne, neměli čas. Takže tenhle článek obohatí čtenáře, kteří článek otevřeli dobrovolně o nějaké informace, které by ze seriálu získat nemohli a pomůže jim to obohatit svět, pokud to nechápeš, tak bohužel nevím jak ti pomoci, a vlastně pro tebe nemám ani žádnou radu.

10.6.2015 | 23:20:14
szantdanCZ

Pre mna osobne sú zlovlci putavejší a zaujimavejší ako draci. Neviem či je to tým, že sú viac realnejší alebo tým,že žeriem Severanov obzvlášť tých zo Zimohradu od prvej časti a k nim prosto zlovlci patria :)

#1 sFík: Úplne súhlasim! To bol presný zámer nechať tak dôležitú postavu (možno nie podľa deju od14 prvej serie ale geneticky a proporčne podľa rodu ) upne nevyprofilovanú a mimo hlavnej dejovej linie. V serialy môže byť nahradený starším hercom a za ten čas čo sa v knihe ani v serialy nevyskytuje mohol dospieť mentalne aj fyzicky. Nehovoriac o tom do akej miery sa v tejto ságe dokaže hrdina mentalne vyvinúť behom jednej serie/knihy. Vyzeráš, že máš knihy aj serial poriadne preštudované, tak by som spýtal, ktorú teorie ohladom Martinovho úmyslu s Rickonom povazuješ za najrealnejšiu? Myslíš, že je reálne aby sa z neho v posledných plánovaných sériach/knihách stala tak dôležitá postava ako z Jona alebo Robba ?

#17 Stráťa #18 RaDeOs #20 sFík
11.6.2015 | 0:41:02
Stráťa

#16 szantdanCZ: Pokud neudělá martin nějakej větší časovej skok (to nezní pravděpodobně) tak z Rickona moc důležitá postava asi nebude, je na to moc malej. Možná bude pro někoho „esem v rukávu“ – koukejte mám tu Starka tak mě poslouchejte ale na víc v pěti letech prostě nemá.

#27 Cr4zyFl4mes
11.6.2015 | 7:09:39
RaDeOs

#16 szantdanCZ: Tak Rickon už je figurkou, kterou se bude tahat a budoucnost má zajištěnou, ale sám si moc nezabojuje, pokud nemá Martin v plánu, aby zima trvalo dlouhé roky a až v poslední knize Sen o jaru by mohl Rickon být důležitým hráčem..

Pokud si dobře pamatuji tak Starkům už budují loďstvo v Bílém přístavu, takže až se Stanis vypořádá s Boltony, získá Sansu na svou stranu, tak dostane i spojenecké loďstvo, které je budované pro Rickona, od rodu, který byl kdysi Starky zachráněn, respektive tento rod pracuje na znovu dosazení Startů na severu.

#19 brhefst
11.6.2015 | 9:31:39
brhefst

#18 RaDeOs: Díky za info, tohle jsem třeba vůbec nevěděl :)

11.6.2015 | 10:17:29
sFík

#16 szantdanCZ: Bohužel sdílím názor ostatních. Byl byl potřeba velký časový skok aby z Rickona „něco bylo“, v knížkách by to bylo možná dobře proveditelné i když Martin žádný velký časový skoky mezi knížkama doteď nedělal. V seriálu to podle mě není možné už vůbec, protože krom Rickona, by museli přeobsadit všechny herce, právě kvůli tomu časovému skoku.

Otázka je, jestli je Rickon figurka. Mám pocit (ale možná se pletu, jako už tolikrát při čtení :D ), že Manderlyové to berou trochu jako povinnost vůči Starkům vrátit Starka na Zimohrad a zbavit se Boltonů, ale to je v knize, v seriálu o Bílém přístavu nebyla řeč a podle všeho Oša vzala Rickona do Posledního Krbu k Umberům (kteří se taky jeví jako velmi loajální rod vůči Starkům (rozhodně víc než Karstarkové :D ). Uvidíme, každopádně na Rickonovu budoucnost se těším víc než na Branovu :)

11.6.2015 | 10:28:16
Zmiaz

Tak tímhle článkem jste mi udělali velikou radost :) Zlovlci jsou pro mě v knize i v seriálu doslova srdcová záležitost a je mi líto, že v téhle serii měli tak málo prostoru. Ducha jsme mohli vidět pouze při obraně Sama a za to jsem samozřejmě moc ráda.

Čeká nás ale ještě jeden díl, tak

snad nám alespoň ukážou, jak bude chtít Duch svému pánovi naznačit hrozící se nebezpečí.

Velmi doufám a pevně věřím v to, že Nymeria ještě dostane v knize a seriálu příležitost. Ze všech možných i nemožných setkání bych si přála právě setkání Nymerii s Aryou.

Zajímalo by mě, zda i když člověk je se zlovlkem propojen a ví, že jeho zlovlk žije, tak jestli to funguje i naopak. Víme že zlovlci vědí, že třeba jeden z nich už nežije, ale vědí i o člověku, zda je jeho pán v pořádku? Nejsem si jistá, zda to v knize někdy zaznělo…

#22 miisule
11.6.2015 | 10:39:01
miisule

#21 Zmiaz: No z toho, jak vyváděl Šedý Vítr při rudé svatbě, Léto při pokusu o Branovo zabití nebo i

Duch před Jonovým pobodáním.

určitě vycítí, že je jeho pán v nebezpečí a že se něco děje, takže předpokládám, že pozná i jeho smrt, navíc (v seriálu o tom nic nebylo, tak to dám raději do spoileru)

se měnič po smrti převtěluje do svého zvířete a tam jeho duch zůstává, dokud se zvířetem nesplyne, takže to určitě pozná :)

#25 Zmiaz
11.6.2015 | 11:03:55
NooBies

K těm měničům…

Arya měla jednak vlčí sny, ale zároveň ovládala schopnost převtělit se do jiných zvířat (do kočky – nebo myši už se nepamatuju). Stalo se to když byla slepá a ten její učitel ji udeřil přes prsty. Ona pak uhodla kdo ji vlastně udeřil a na otázku jak to poznala neodpověděla (že každý má tajemství) ale z textu bylo jasné, že když ji udeřil sledovala cizíma očima.

#25 Zmiaz
11.6.2015 | 11:22:41
Wolf007

Zlovlci jsou pro mě nejlepší, protože mám čévéčko :), takže na to koukám spíš z hlediska práce se zvířaty. Na zlovlky použili Saarloose a hybridy + triky . Teď už jsou trikový moc, ale vždy jsem ráda, když se tam objeví.

11.6.2015 | 11:36:33
Zmiaz

#22 miisule: To máš ve všem pravdu.

Ale jelikož to není vyprávěné z hlediska zlovlka, což samozřejmě ani nejde a jelikož nenastala situace, že by zůstal jen zlovlk bez člověka, tak by mě jen zajímalo, jak to pak má on. Známe jen příklad Sansy, která zůstala bez Lady né naopak.

Ještě mě napadlo, jestli i Nymeria ví, že je Arya naživu a v budoucnu se shledají, tak by případné setkání nemuselo pro Aryu dopadnout nejlépe :D (kvůli tomu že jí od sebe odehnala) . Ale to je samozřejmě nesmysl, takto zvířata neuvažují. Například věrnost některých psů, i když s nimi někteří majitelé nemusí zacházet zrovna nejlépe mě nepřestane udivovat asi nikdy.

#23 NooBies:

Vidíš, musím si to přečíst ještě jednou, měla jsem za to, že když jí knižní dědeček dával nářez, tak ho přímo nesledovala skrze kočku. Ale že se to dozvěděla, až když vstoupila do jejího těla. Nevím proč jsem to pochopila tak, že to bylo ze vzpomínek té kočky.

11.6.2015 | 12:28:50
mirasagan

Kde ste přišli nato že Nimerie vede obrovskou smečku? To bylo asi jen v knize že?

13.6.2015 | 16:44:15
Cr4zyFl4mes

#17 Stráťa: nemusí dělat časovej skok, stačí když do show pošlou herce tak o 10 let staršího, tak jako to udělali s Tommenem :)

14.6.2015 | 17:15:17
Hoot77

Nepotkala se náhodou Nymeria s Aryou, když se obě nezávisle toulali poblíž Řekotočí? Mám pocit, že jsem to četl v knížkách. A Nymeria se smečkou ji nezabila, na rozdíl od jiných. Nebo se mi to plete?

#29 mirasagan
15.6.2015 | 1:03:28
mirasagan

#28 Hoot77: Právě že v serialu o tom nic nebylo a ja naprosto žeru zvířata které pomáhají ale zároveň zabiji pro někoho… Rád bych ji tam viděl… Nepamatuješ jak to bylo v knize? myslím že v serialu už se toho nedočkám tak to klidně můžeš říct

#30 Hoot77
15.6.2015 | 12:43:55
Hoot77

#29 mirasagan: Seriál je už dávno za tím, takže jsem to ani nebral jako spoiler. Ale záleží na tom, jestli GoT sleduješ jen na ČT2 nebo i aktuální HBO. Protože zatím posledním dílem na ČT z třetí série tohle období začíná.

15.6.2015 | 13:59:54
Hoot77

Tady je to, co si pamatuju z knih a co jsem si ověřil i na westerosu:

Nějaký čas potom, co Arya Nymerii odehnala, aby ji zachránila život, různí lordové i obyčejní lidé vídávají smečku se stovkami vlků, vedenou obří vlčicí, prý nejspíše zlovlkem. Smečka přepadává nejen osamocené lidí, ale i vetší skupiny včetně vojáků. To, že se primárně zaměřuje na Lannistery a jejich spojence je už jen moje spekulace. Nechce se mi to všechno číst znovu. Celá smečka se prý pohybuje po Šíji, Trojzubci i Řekotočí. Arya se s Nymerií nepřímo setkala v době, kdy cestovala s Cleganem a jednou uslyšela vytí a nakonec uviděla v dálce i smečku se zlovlkem. Arya pak zavyje jako vlk a Nymeria ji odpoví. Ale osobně se nesetkaly, aby si zase padly „do náruče“. Nymeria je moc divoká nebo aspoň musí před ostatními vlky udržovat status quo :-) . Ale Arya mívá vlčí sny, i v Braavosu, včetně toho, kdy ve snu vidí Nymerii zabít jednoho z lumpů, kterého Arya v Západozemí potkala. Takže tak nějak si to pamatuju z knížek.

15.6.2015 | 15:18:38
Copysan

#3 sFík: Ooooo, too bad :-(

6.7.2016 | 9:45:58
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás