Game of Thrones (Hra o trůny) Emilia Clarke řekla, že je znechucena tím, co Daenerys udělala v nejnovějším díle

Emilia Clarke řekla, že je znechucena tím, co Daenerys udělala v nejnovějším díle

Emilia Clarke řekla, že je znechucena tím, co Daenerys udělala v nejnovějším díle

V pátém díle osmé řady se předvedla především dračí královna, která obléhala Královo přístaviště. Její představitelce se však vůbec nelíbilo to, co Daenerys udělala.

42 1
14.5.2019

Pokud jste viděli nejnovější díl The Bells, tak víte, že v něm spojenecké armády obléhaly Královo přístaviště. Bitva byla brzy ukončena a obyvatelé města se vzdali. Daenerys Targaryen se však nesmířila s tím, jak bitva dopadla, a proto se rozhodla zdemoloval celé město. Tímto činem dostála přezdívce svého otce, Targaryeni jsou skutečně šílení.

Fanoušci na tuto událost hledí ze dvou pohledů. Jedna strana si tímto zamilovala Daenerys, protože ta konečně udělala něco nepředvídatelného. Zároveň ukázala, že je skutečně dcerou Šíleného krále. Druhé straně se však Daenerysino chování protiví, protože se naprosto pomátla a zavraždila nevinné lidi. K této straně se přidává i její představitelka Emilia Clarke.


(Daenerys se s tím tentokrát nepárala. Foto: HBO)

„Tak toto mě vážně rozsekalo. Nikdy bych neřekla, že tohle bude jedna z posledních věcí, díky které si lidé budou pamatovat Daenerys,“ řekla herečka Emilia Clarke, která tak naznačila, že rozhodně nesouhlasí s tím, co její postava udělala. A ostatně se není čemu divit, protože něco podobného neudělala ani jednou během prvních sedmi řad.

Jak se k této události stavíte vy? Líbilo se vám, co Daenerys udělala lidem z Králova přístaviště, nebo jste tuto postavu naopak začali nenávidět (ještě více)? Podělte se o svůj názor do následující diskuze a ankety.

Líbilo se vám, jak Daenerys zničila Královo přístaviště?

66%
34%
1239 hlasů

Zdroj článku: Comic Book

Diskuze /302

DikZa2Ban

Nechtěla bych, aby to poslední, co mě v životě potká, bylo to, co Daenerys udělala… Takže Deanerys fakt zemře.

#4 Yann #17 tominotomino #23 rhobos #241 Akitenshi
14.5.2019 | 14:07:51
elpapirus

Z hlediska děje to bylo super. Z lidského hlediska už tolik ne. Nedokáži se prostě rozhodnout :D

#292 blatotlacka
14.5.2019 | 14:08:39
renmil

Celý vývin jej postavy tomu nasvedčoval. Ešte si pamätám, ako som na youtube kanáli Engrejove kroniky písala po skončení 7. série, že Daenerys bude tá zlá nakoniec a ona bude tá, čo zradí. A áno zradila. Svoj boj proti Tyranom – kráľom. Mne osobne sa ôsma séria veľmi páči a ide to podľa mojich predstáv, takže pre mňa to nie je až tak šokujúce. Šokujúce boli tie zábery jatiek, tvorcovia sa s tým skvelo vysporiadali až mi z toho bolo na grc! Bravó!

14.5.2019 | 14:09:57
Yann

#1 DikZa2Ban: A nebo právě ještě něco dokáže, jak se to vezme,…

14.5.2019 | 14:13:45
Bhall

Vždycky jsem byl fanoušek Daenerys a to co s ní udělali během dvou dílů je opravdu hrůza. Drobné náznaky jejího chování tam v minulosti byli, ale absolutně nic takového, co by mohlo napovídat tomuto vývoji. Pochopil bych kdyby zničila Red Keep, ale začít jen tak masakrovat celé město je úplně mimo.

#9 renmil
14.5.2019 | 14:13:55
garvon

To jsou divne polozeny otazky. Jsem rad, ze to Daenerys udelala, protoze to sedi k jejimu charakteru, ale jinak se mi nelibilo jak upaluje lidi – z lidskeho pohledu, jinak to bylo pekne natoceny, takze se mi to libilo. Daenerys byla vzdy moje nejmin oblibena postava jak v knihach tak v serialu, ale nerekl bych ze ji nenavidim. Jestlize nejaka postava udela neco zleho nebo neco s cim nesouhlasim, tak to neni duvod k nenavisti te postavy. Naopak si ji kvuli tomu muzu i vic oblibit, pokud ta scena ve me vyvolala nejake emoce a myslenky – o to prece jde.

14.5.2019 | 14:15:05
shootx

Silenstvi bych nespojoval s obycejnym feministickym zachvatem jde o 2 rozdilne diagnozy. Ovsem se nemuzeme se ztratam Denerys v Zapadozemi divit kdyz celi

pavucine upletenou Davosem

14.5.2019 | 14:15:49
Monoceros

Nezačal jsem ji nenávidět, spíše litovat. Asi bych ji dokázal i pochopit proč to udělala, ale omluvit ne. Je mi to líto, takový konec jsem jí nepřál. Vizuálně to nemělo chybu, z lidskýho hlediska to samozřejmě byla hrůza.

#238 Lear
14.5.2019 | 14:16:35
renmil

#5 Bhall: Dalo sa to predpovedať na základe jej vízií z domu neumierajúcich a z toho, že tých, ktorí jej odporovali, jednoducho likvidovala… Ja osobne som bola z jej dejovej linky miestami až otrávená a nepáčilo sa mi, že sa z nej postupne stávala FANATIČKA: JA SOM TÁ VYVOLENÁ, JE TO MOJ OSUD, JA SOM ROZBÍJAČKA OKOVOV… já já já… jenom já… :/ za svojím cieľom šla aj cez mrtvoly. :( Cersei na druhú.

#15 Praseodym
14.5.2019 | 14:19:08
anndy

líbilo se mi, že zničila přístaviště, ale samozřejmě ne ten masakr. Prostě z ní museli udělat magora. V předposledním díle dobyla trůn a co by bylo v posledním? Jak sedí na trůnu a usmívá se? Takže máme závěrečnou zápletku a čekáme, kdo ji zapíchne…stejně si myslím, že to zabalí sama

14.5.2019 | 14:24:06
Moor8

Složitá otázka. Nelíbilo se mi, že to udělala, ale líbilo se mi, jak to udělala.

Nedává mi smysl tohle: "Jedna stran si tímto zamilovala Daenerys, protože ta konečně udělala něco nepředvídatelného. Zároveň ukázala, že je skutečně dcerou Šíleného krále. " Proč si kvůli tomu někoho zamilovat?

#34 Xavik #42 POLW
14.5.2019 | 14:25:38
zorgSVk

Keby zničila celé Red Keep tak dobre. To že z trucu začala masakrovať celé mesto, ľudí … očividne ani nedávala pozor kde sa nachádzajú jej vlastný ľudia. Sklamal ma aj Grey Worm ako prvý zaútočil na tých bezbranných čo sa vzdali, bol som v tom že rozumný, a ak mal nervy za jeho lásku tak za to nemusel začať zabíjať ako krvilačná beštia atď. Aspoň vieme akú smrť môžeme čakať v last ep. :)

14.5.2019 | 14:27:27
Rafan

Blbá volba, mělo tam být ještě nelíbilo ale chápu pohnutky. Většinou jí ale nejvíc kritizují ti co jí kritizovali i před tím. Jsem přesvědčen že ať by udělala cokoli tak se těm lidem nezavděčí. Je opravdu úsměvné jak se tady někteří angažují v hanobení různých postav seriálu a preferují jiné, jako by měli byť jen nicotnou naději s tím něco udělat. Mě to přijde stejné jako fandit třeba u nějakého sportu na který se dívají ze záznamu kdy výsledek už je a oni stejně fandí jako kdy by to mohlo dopadnout jinak :-).

14.5.2019 | 14:27:40
Camaris

Vždyť to řekla jasně. Když mě nedokážete milovat, budete se mě bát. Po celý seriál, si každého podrobila tím, že se do ní ZAMILOVAL. Kal Drogo, Jorah, Daario, Jon. Dokonce přiměla celé národy, aby jí milovali jako svojí matku. Takže když pak v západozemí zjistí, že o její lásku nikdo nestojí, (dokonce se jí začne bát Jon! ) tak si vybere strach jako svojí motivaci.

#21 Rafan
14.5.2019 | 14:27:57
Praseodym

#9 renmil: Přitom co by byla bez tří draků. Nic. Je akorát rozmazlené děcko, na královnu se absolutně nehodí.

#30 Rafan
14.5.2019 | 14:32:52
Nemesid

Naprostý souhlas s Bhallem, mám z toho stejný pocit. Daenerys se několik sérií profilovala jako ochránce neviných lidí a teď prostě jen tak zmasakruje celé město? Měla zničit v amoku jen keepu a město nechat být. Jak Červ tak Dany byli ve válce už několikrát, jen tak by je nerozházelo, že jim někdo zabil blízkou osobu. Nedává to smysl. Stejně tak Arya, přepíná mezi chováním taky jak scénárista píská.

14.5.2019 | 14:33:08
tominotomino

#1 DikZa2Ban: Herečka to spíš myslela tak, že kdyby byla v kůži těch nevinných, tak by nechtěla skončit jako oni, tedy být upálena dračí královnou, která to ani nemusela udělat.

Jinak, hned, jak se ještě na Dračím kameni zmínil Tyrion o těch zvonech mi bylo jasné, že k tomu zvonění dojde, ale že to Daenerys bude ignorovat. Je jisté, že nyní se jí budou chtít její dosavadní „spojenci“ zbavit. Přestože byly její činy zákeřné, zůstává jednou z mých oblíbených postav.

#75 Cristie
webmaster
14.5.2019 | 14:34:05
Kirk1

Ja by som to nebral tak dramaticky jednoducho neustala to že ona na tejto polovici zeme stratila takmer všetko 2 drakov viac ako polku armady a nikto ju tu nema rád a niekto si povie tak dobre zdavame sa (ty si prišla o veľa a my nechceme tak sa vzdame a aj tak sme natom lepšie ako ty za nejaky čas nas bude viacej a potom ťa porazíme :D :D :D ) ta to teda ne poriadok musí byť a plevel musí byť vypálená až do základov.

Zoberme si to že ostalo celkom veľa jedla pre ostatných a zimu by neprežili aj tak všetci no ne :D :D : D

#116 shadowmoon #143 Maroder
14.5.2019 | 14:34:42
Jo-k-e_R

Jsem spokojenej jak to udělala tolik lidí tam udělalo prasaren ona za celou dobu téměř nic až teď konečně vzala osud do vlastních rukou a určitě ho nevypalila úplně celý někdo to určitě přežil.A ty co ne tak to měli aspoň rychlí ze Cersei se prostě domluvit nedalo

14.5.2019 | 14:34:54
GameOfThrowss

Nejni spíše taky znechucená co udělali scénaristi s 8. serií? aby to nebylo jen nějaké nedorozumění… Vždyť nic špatnýho neudělala ve výsledku, ne? wipe KL jen prospěje.. a celýmu západozemí to je podle mě šumák co udělala s KL… Celá 8, serie je pro mě veliký zklamání, ne kvůli vývoji ale kvůli tomu jak to bylo lidem podáno (stylem vypněte mozek a konzumujte.) A každej kdo hrál někdy Heroes of Might and Magic ví, že s 1. černým drakem hrad dobýt nelze!!!

14.5.2019 | 14:39:16
Rafan

#14 Camaris: To si ale asi špatně vykládáte. To se vztahovalo na útok na město a né na tu decimaci. Všichni jí radily ať na město neútočí a přece řekla že zlu se ustupovat pořád nedá. Dle mého reagovala na pletichy Sansy která začala osnovat proti ní a zneužila k tomu i její rádce. Útok na hlavní město měl dle mého dva aspekty. Dobýt město a tím i vzkázat na sever neserte mě. Pořád se tu mluví o tom že se Dany zbláznila ,ale to je velice zkratkovitý pohled. Klidně se dá mluvit o takzvaném přirovnání že v ní bouchly saze a nebo dočasné pominutí smyslů. Nejsem psychoanalytik ale zkusím zaspekulovat. Podívejte se na záběr na ní jak sedí na draku a čeká na ty zvony. Pak se zvony rozezní a je konec. Ona se podívá směrem k Rudé baště a téměř propadne v pláč, náhle v ní začnou defilovat ti mrtví co při ní stáli včetně těch nejbližších a 2 draků. Pak to přijde, takhle to přece nesmí skončit, takhle snadno jim to nemůže projít. nastane výbuch nenávisti v krystalické podobě vůči všem kteří mají se Cersei něco byť jen vzdáleně společného. Výsledek jsme všichni viděli.

14.5.2019 | 14:41:50
mar.st

Dany si vždycky stála za tím, že není jako její otec a celou dobu nic nenaznačovalo, že by byla opravdu šílená a pak během dvou epizod šup, obrat o sto osmdesát… lazy writing

#25 WindomEarle #28 Nikolperse
redaktor
14.5.2019 | 14:43:18
rhobos

#1 DikZa2Ban: Tím myslí – nechtěla bych JÁ JAKO EMILIA CLARKE umřít tak, že si pujdu ve městě a upálí mě drak.

14.5.2019 | 14:44:18
Nikolperse

Fakt nechápem ako si môže niekto Daenerys ešte zastávať a čudovať sa nad tým čo spravila.

#46 mudr.scorpion
14.5.2019 | 14:46:22
WindomEarle

#22 mar.st: na me teda polosilene pusobila hned od zacatku

14.5.2019 | 14:46:56
surky3

Narazil jsem na docela zajímavou věc na instagramu :D. V USA je po Dany pojmenovaných 3500 dětí. A tady je pro ty lidi zpráva :D .

https://www.instagram.com/p/BxZDJ3ynAKI/?…

#33 tominotomino
14.5.2019 | 14:46:59
RagnarokCzD

Jako ne, nelíbilo … ale to, co nám udělali režiséři považuju za daleko větší zvěrstvo … slibovat bitvu a pak nechat obránce po pár desítkách sekund kapitulovat a další půl hodiny je masakrovat jako na jatkách? :-/ SHAME! SHAME! SHAME!

14.5.2019 | 14:51:44
Nikolperse

#22 mar.st: Nič tomu nenaznačovalo?

#40 WindomEarle
14.5.2019 | 14:52:12
NedSnow

Myslím si, že tým sa odpísala. Myslím na vypálenie KL. Komu chce vládnuť? Ľudia sa jej budú báť a ona sa bude báť ich. Strach bude všade. Až jej to dôjde, zošalie, ak sa to nestalo doteraz. A čo bude ďalej? Myslím, že ju buď zabije Arya alebo Bran cez ovládnutie Droga. Tomu by nasvedčovali proroctvá. Dračí oheň je iný, než klasický. Tomu neodolá.

„Jeho šupiny byly černé jako noc, vlhké a slizké krví. Její krví, vycítila Dany. Jeho oči byly jezírky rozžhaveného magmatu, a když otevřel tlamu, s burácením mu z ní vytryskl žhavý sloupec plamene. Slyšela, jak jí zpívá. Otevřela svoje paže ohni, objala jej, nechala se jím celá pohltit, dovolila mu očistit ji, přetvořit ji a vycídit dočista. Cítila, jak je její tělo sežeháváno, černá a olupuje se, jak se její krev vaří a mění se v páru, a přesto nevnímala žádnou bolest.“ !

#110 PateThree
14.5.2019 | 14:54:32
Rafan

#15 Praseodym: Si děláte kozy né? Od narození se jí snažili zabít, celý život je na útěku. Její bratr ji provdá za armádu a ještě jí řekne že by jí klidně nechal ošu.at každým Dothrakem, jen aby docílil svého. To má být podle vás rozmazlená ?

#31 Praseodym
14.5.2019 | 14:55:48
Praseodym

#30 Rafan: Ano, je. Pak už měla tu cestu k moci dost jednoduchou. Neprojevila žádnou moudrost a už chce být královna všeho. Jediné, co projevila, je síla. A to je málo. Jak vysvětloval už Tywin Tomenovi.

#32 Nikolperse #37 renmil
14.5.2019 | 15:02:38
Nikolperse

#31 Praseodym: Myslím že si sa pomýlil v pojme. Nie je rozmaznaná, je namyslená.

14.5.2019 | 15:04:59
tominotomino

#26 surky3: :D :D :D

webmaster
14.5.2019 | 15:05:21
Xavik

#11 Moor8: Protože ukázala, že „má koule“. Četl jsem tolik tweetu s tím. :D

admin
14.5.2019 | 15:06:50
Vysmek.cz

V posledním díle očekávám, že se jí Arya pokusí zabít, ale aby umřel i někdo kladný, tak se jí to nepodaří a Arya zemře. Pak už snad konečně Jon sebere koule a zabije Deny a usedne na trůn. Přijde mi nepravděpodobné, že by Jon umřel podruhé.

14.5.2019 | 15:10:36
Dickys

Nevím, co odpovědět… V seriálu se mi to líbilo, ale to pouze proto, že je to fantasy a nikoliv skutečná událost :-) Daenerys měla náznaky šílenosti už od 1.serie, toho si snad musel všimnout každý. Saze ji bouchly až ted, za to pořádně :-D

14.5.2019 | 15:12:35
renmil

#31 Praseodym: Emilia Clarke svoju úlohu nádherne zvládla a v celej siedmej sérii vidieť ako vyslovene trpí, keď jej radia ako správne a spravodlivo vládnuť. Keď nie je po jej, vyslovene pregĺga ťažkú slinu a v hlave si hovorí…och, dobre no, som z východných zemí, tam sa mi podvolili, boli mnou očarení a uctievali ma ako mythu…MATKU. Západozem je iná, tak dobre no… skúsim ich počúvnuť, hoc je to pre mňa ťažké, ale musím sa tým šmejdom ľuďom zo západozemia troška políškať, aby ma mali radi a uctievali ma ako Bohyňu aj tu… asi také niečo sa podľa môjho názoru odohráva v hlave Daenerys celú siedmu sériu. Osma je len vyvrcholenie. Pamatate sa, čo jej vravela a poradila Lady Olenna v s07e02? Daenerys jej krásne zahrala na city a hovorila o tom, že v podstate pomstí smrť jej obľúbenej vnučky a zabije Cersei. Nezískala si ju jej „dobrotou“ ani jej „krokmi ku spravodlivému vládnutiu“, ale len tým, že chce mŕtvu Cersei. Daenerys hovorí o mieri. Lady Onella sa jej vysmieva do ksichtu a pýta sa jej, čo je podľa nej mier… To čo spravil jej otec, alebo otec jej otca atď. Mier nikdy nevydrží má drahá… Prijmeš radu od staré dámy? Tvoj pobočník je chytrý muž. Poznala som mnoho chytrých muzov a prezila som ich vsetkych. Vies preco? NEPOCUVALA SOM ICH! Lordi Zapadozemia su ovce! Si ovca draha? Nie, nie si, si DRAK! Tak sa chovaj ako DRAK! A tieto slová si podla mojho názoru hovorila, ked zacala palit KL… :( Zachovala sa ako DRAK a vedela, ze MIER si po dobytí a zavraždení „len Cersei“ NEUDRŽÍ. Nemala by podporu NIKOHO! O tom, že bojovala na Severe za živých ľudí nemá ZÁPADOZEM ANI POŇATIA.

14.5.2019 | 15:22:24
Anka2704

Nevidím šílence ani feministku … vzala bych to z jiného konce … v tu chvíli, kdy se město vzdalo, jí nejspíše došlo, že to měla udělat hned, jak se dostala do Westeros… místo toho ztratila čas,… pomohla naivnímu Jonovi (lkterý pořád nic neví, který nemá z rodu Targaryenů snad ani kapku krve, spíš mi přijde jako druhý Ned), severu a celé té nevděčné sebrance a díky tomu ztratila, co ztratila … jen proto, aby se KL vzdalo po takové chvilce … království, které ve finále nepatří jí, ale muži, kterého miluje a on ji už nechce. On nechce ani ten podělanej trůn a přesto nedokázal držet klapačku … Naštvala se sama na sebe, za to, že to neudělala podle sebe už dávno … I přesto, co udělala v poslední epizodě, zachránila víc zadků, než kdokoliv … Jak řekl Dario: „Nejsi tu proto, abys seděla na židli v paláci. Jsi dobyvatelka“

14.5.2019 | 15:25:39
kubajz89

Tvrdím furt to samé, není problém že to udělala, ale jak..najednou jí nezajímá Cersei, tu nechá v klidu na balkóně, ale zajímá ji vypalování ulic. Najednou drak během pár minut vypálí všechny scorpiony i s celou železnou flotilou..

#41 WindomEarle
14.5.2019 | 15:25:47
WindomEarle

#28 Nikolperse: pry nic tomu nenaznacovalo, ze bude Dany takove psycho. Nekteri lide se fakt ani neumi divat a poslouchat

#56 Nikolperse
14.5.2019 | 15:26:19
WindomEarle

#39 kubajz89: Dany je psychopat a to nemyslim nejak zle

14.5.2019 | 15:29:38
POLW

#11 Moor8: Nejen složitá, ale hlavně zavádějící otázka. „Líbilo se mi to“ zní blbě,ale sám nevím, jak jinak to položit. Já bych to spíš obrátil, ano, jsem rád, že udělala něco nečekaného, protože to k seriálu patří. Ne, zbytečný masakr pěkný opravdu nebyl, bohužel částečně odráží realitu válek, kdy na to doplácejí hlavně nevinní lidé.Dohady,že mohla pouze zničit RB…OK, ale prostě to tvůrci udělali takhle a třeba k tomu měli důvod, který uvidíme v posledním dílu,nevím. To, že ji začali nenávidět ti, kdo ji milovali, budiž, naopak je to přinejmenším „divné“.

14.5.2019 | 15:35:12
TheVory

Není problém v tom, že se zbláznila a udělala to, ale jak nelogicky k tomu došlo, mizerně napsané

#49 renmil
14.5.2019 | 15:35:29
sir John

akonahle sa KL vzdalo a ona sa stala kralovnou tak dostala podla vestby tej dotrackej strigy menzes, a vsetci vieme ked zacne zenskej kvapkat cervene z pipiny tak im prepina v hlave, ona za to nemoze, to priroda

14.5.2019 | 15:38:04
Sallvator

Kdo nemá IQ houpajícího koně a pozorně sledoval poslední 3 serie a to jak Martin postavu vymyslel musel očekávat že se to stane…byl to jedinej možnej vývoj…a hlavně je jasné že to tak Martin vymyslel, a je dobře že scenariste to zachovali a nenechali se strhnout divakama v hollywoodsky happy end…

#51 Monoceros
14.5.2019 | 15:38:48
mudr.scorpion

#24 Nikolperse: Mozna proste proto, ze to tak nezereme… Bylo to proste spravne „Martinovske“ a za me ma palec nahoru :D

14.5.2019 | 15:40:03
Leviatan

Byla hodná, přišla o Dorne, Rovinu a Železný ostrovy. Šla pomoci Severu a přišla o dítě, polovinu armády, nejbližšího přítele. Jako odměnu dostala od Seveřanů nedůvěru a nenávist. Pak přišla o nejlepší přítelkyni, další kus armády a druhé dítě, všichni se na ní vysrali a její rádce se jí dokonce snažil otrávit. Když vezmeme v úvahu, že vždycky měla sklon k násilí a její otec byl magor, tak si nemsylím, že by to, co se stalo, bylo tak nepředvídatelné…

14.5.2019 | 15:41:44
Svjatogor

Být Mistrem Citadely, nabídl bych ji pomocnou ruku a Klidné srdce (Neurol), dávkování 1–1–1. :-)

14.5.2019 | 15:43:18
renmil

#43 TheVory: Ja Vám nerozumiem ľudkovia… ako nelogicky? Pozerali sme ten istý seriál? Čítali sme tie isté knihy? Veď indícií že dôjde k takému masakru bolo neúrekom. Už aj jej pohľad na vec… vždy, keď počúvla Tyriona, skončilo to fiaskom. Jeho posledná múdra rada bola, že nemá letieť s drakmi za zeď. Odvtedy radil somariny a veľa-krát sa prepočítal a zle odhadol situáciu. A ona to z jeho strany brala ako obrovské zlyhanie a v tejto časti hovorí otvorene o zrade. Nedivila by som sa jej postave, že to zvonenie zvonov si v hlave vysvetlila aj ako pascu, nakoľko jej o tých zvonoch hovoril Tyrion, tým pádom o tom znamení vie aj Cersei, tým pádom využije opäť jej slabinu a naláka ju do pasce so zvonením zvonov, lebo si Deny bude myslieť, že ľudia sa ozaj vzdávajú. Tak to brala všetko za radom, hlava-nehlava.

14.5.2019 | 15:45:23
Svjatogor

Daenerys přijala svoje druhé jméno, Adolf. A internety pláčou. :-)

#52 LordStark
14.5.2019 | 15:45:33
Monoceros

#45 Sallvator: No a přesto si pořád většina lidí myslí že si tento scénář tvůrci seriálu vycucali z prstu :D a přitom jim nedochází že jim Martin na začátku řekl že „Daenerys vypálí KL“ asi si myslí že se rozhodli autorovo příběh pohřbít a že závěr příběhu v knize bude že „Daenerys vládne moudře na trůnu s 10 dětmi a nově vylíhnutými draky po boku Jona“ :D to fakt nebude … bude tam přesně tohle, to co se stalo … s pouhou výjimkou toho že tam bude popis scén něco jako „Procházela spáleništěm, všude byla ohořelá těla. Ze všech koutů se ozýval lidský křik, jako křik tisíců vran. Byla krví staré Valyrie, byla matkou draků, stala se královnou popela“ :D úplně se ty řádky píší sami :D

14.5.2019 | 15:49:23
LordStark

Ať se autor článků odnaučí všude používat slovo nenávidět,silné slovo včetně Johnova rozloučení s vlkem.

#50 Svjatogor: Buď to byl mocenský tah, Fire&Blood,vládnout strachem, nebo chce nahradit KL obyvatelstvo svými lidmi ze svobodných měst, nebo je prostě šílená :) ať tak či tak, bohužel všichni lordi Západozemí, si budou přát Daenerys dead a to je smutný, nevím co čekala že po tomhle bude následovat, Západozemí nemůže být ovládáno strachem, na to je moc velké, pouze zlatem nebo armádou.

#55 Svjatogor
14.5.2019 | 15:52:16
surky3

Nevím co furt remcáte. Udělala co měla udělat když poprvé připlula na západ. Hromada jejích vojáků zemřela protože poslouchala Tyriona a další. Kdyby se 3ma drakama vlítla na KL a vypálila ho už na začátku, tak její lidi mohli žít. A to i Missandrei. Prostě si řekla už dost těm kecům a polovičatým řešením. Všichni říkáte nevinní lidi, ale co ti lidi dělali když usekli hlavu nedu starkovi, co dělali když joffrey vraždil novorozence, co dělali když popravili Missandrei (civilistu), co dělali když Cersei vyhodila do vzduchu septum ? atd… nedělali nic. už jsem to rozepisoval u článku k diskusi o 5té epizodě. Svou nečinností se vzdali rozhodování a nechhali rozhodnout jiné. Jinak je to pěkná ukázka toho že ve skutečnosti ve válce žádní civilisti neexistují a je jedno co je napsaný v nějakých dohodách atd… Kdo se podle vás zachoval líp ? Jon, kterej probodnul svýho vojáka ? Dany už jednou zastavila Dothraky od rabování a znásilňování a skončilo to vzpourou kdy byl Drogo zraněnej a pak zemřel na infekci (tuším že v jeho smrti měla dokonce prsty ženská kterou zachránila jestli si dobře vzpomínám). Stejně tak zemřelo kvůli tomu i její dítě. Možná že kdyby vypálila KL hned, tak nemuseli být 2 draci mrtví.

#54 WindomEarle #57 LordStark #119 Luksathor
14.5.2019 | 15:54:50
WindomEarle

#53 surky3: presne

14.5.2019 | 15:56:47
Svjatogor
#52 LordStark: Hodnotíme-li vývoj D.T., jsou tři možnosti
GRRM nezvládl závěr své propracované heptalogie, uvízl v pohyblivých píscích a neví jak dál.
GRRM to zvládl, ale nezvládli to autoři GOT.
GRRM to zvládl, autoři GOT to zvládli a my jsme ti blbci. :-D
#64 jose8 #209 karel304
14.5.2019 | 15:57:10
Nikolperse

#40 WindomEarle: Ja som sa na to pozerala a počúvala čo hovorila a tie náznaky tam boli furt. Hlavne v scénach kde jej niekto protirečil alebo nevyhovel.

14.5.2019 | 15:59:35
LordStark

#53 surky3: To že John zabil „svýho“ vojáka bylo naprosto v pořádku, on je velitel jednotky a pokud voják jedná v rozporu s generálovými rozkazy,nemůže čekat nic jiného.

#58 surky3
14.5.2019 | 15:59:44
surky3

#57 LordStark: V tom případě pokud na to příjdou jeho lidi, tak bude naprosto v pořádku když ho zlikvidují za zradu. Příjde mi až neuvěřitelné kolik lidí si myslí, že v takový mele platí nějaký pravidla týkajících se civilistů v dobývaném městě. Jonova zodpovědnost není k lidem v KL, ale ke svým vojákům. A pokud šel dobývat město tak musel počítat s tím, že k ne úplně morálním věcem prostě dojde. Pokud s tím nepočítal nebo si myslel, že tomu může zabránit, tak je to jenom obyčejnej hlupák. Jediná možnost jak se vyhnout zabíjení, znásilňování atd. je žádnou válku nevést. Jinak to možné prostě není. A pokud velitel nechce vzpouru tak to prostě musí do jisté míry akceptovat. Je to hnus, to je pravda. Ale bohužel je to tak. V této situaci on spáchal mnohem horší zločin z pohledu jeho lidí, než kterejkoliv voják v tom městě. Zabitím svého vojáka ⇒ spáchal zradu.

#60 LordStark
14.5.2019 | 16:10:05
Ruthren

Souhlasit s násilnou smrtí nevinných lidí může jen stejný úchyl, jako Daenerys. I když je to jen seriál.

14.5.2019 | 16:13:52
LordStark

#58 surky3: Král zabitím svého vojáka rozhodně nespáchá zradu, to by byl zrádce i každý lord v Západozemí, John toho vojáka chtěl jen odtáhnout od té ženy,ale šel na něho s dýkou a to neměl dělat.

#70 surky3
14.5.2019 | 16:19:02
God Carmen

Dobře to udělala…ani neměla čekat jestli se vzdají nebo ne :D

14.5.2019 | 16:19:24
Fey

Mne osobne sa teda nepáči ako to spravili, lebo tiež ako mnohým, čo mali radi Daenerys, mi príde že by proste len tak nelietala po meste a nepálila všetko for fun. Pamätám si na to ako získala Nepoškvrnených a jej rozkazy jasne zneli: Zabite každého pána s bičom, každého vojaka a ženy a deti nechajte na pokoji. Každé dobytie mesta zvládla bez použitia prílišného násilia- to vykonávala až následne- a zároveň následne vypočula žiadosti tých ľudí, ktorými opovrhovala a vyhovela im, rovnako ako si vypočula žiadosť každého občana v meste a pokúšala sa im vyhovieť, nikdy nechcela byť len tyranka, konala emocionálne- a áno, je to žena sú emocionálnejšie ako muži HLAVNE keď ide o deti, to si myslím že pohne s každou ženou.

Ale, nejdem sa tu rozpisovať o každom jej čine a presviedčať tu nikoho- ako tvrdím, každý vidí to čo chce a každý má svoju pravdu a keď sa neprikloní k iným argumentom ako svojim vlastným nemá zmysel s ním debatovať.

Ešte dodám- nikdy som KL nemala rada,netvrdím, že si taký osud zaslúžili všetci, ale to mesto bolo hnusné, jeho obyvatelia len prachsprostý obracači kabátov a už v jednom príspevku som podotkla že ani Dany ani Jonovi by som nepriala tam vládnuť v tých sračkách a špine a intrigách, kedy jeden deň sú ľudia Yey naša kráľovná je super a druhý deň sú Ej to je mrcha. A keby som bola ja civilista v meste kde vládne Cersei, proti ktorej ide Daenerys s drakmi ani by ma nenapadlo v takom meste ostávať, odišla by som čo najdalej a čo najskor, ostatne Tyrionove rady a pomoc Severanom dali tým ľuďom dosť času na to aby vzali caky- paky a odpratali sa preč.

Šialenou by som ju však ani ja nenazvala. Bol šialený Tywin, Roose a Walder, keď spravili spiknutie proti Starkovcom? Pohostili ich chlebom a soľou- znak mieru keby sme to prirovnali k súčasnej siuácii. Nakoniec povraždili všetkých pod strechou, kam ich pozvali na oslavu, to mi rozhodne príde krutejšie ako zavraždenie ľudí vo vojne- a podobné príklady tu už odzneli nebudem ich opakovať.

#159 Maroder
14.5.2019 | 16:19:59
Iaavaa

Chápu proč k tomu došlo, dle mého dobrý vývoj, logicky navazující na předchozí náznaky. Ale nelíbilo se mi to, doufala jsem že k tomu doopravdy nedojde. Takže svým způsobem se to ve mě sváří :D zároveň jsem za to ráda, protože konečně udělali něco, co dávalo smysl, ale zároveň je mi líto, co se z ní stalo, kéž by k tomu nedošlo :/ Dany byla v prvních sériích jednou z mých oblíbených postav, dokud byla hodná, ale silná, kdo chrání nevinné. Už je to ale víc než pár dílů zpátky, co se to s ní zvrtlo :/

14.5.2019 | 16:20:16
jose8

#55 Svjatogor: Mně to připadá jako umělě vytvořený plot-twist. Martin si prostě naběhnul, když se nebál zabíjet hlavní postavy po zvratech, a tak od něj všichni očekávaj, že bude dál ve velkym zabíjet postavy a přícházet ze zvratama, který značně změní vývoj děje. Jenže je rozdíl vytvořit realistickej děj, kdy zkrátka někdy postavy zemřou. Kdy to není dobrou proti zlu, bílá proti černé, ale šedá proti další šedé. Nebo se sám stát otrokem svého vlastního díla, ve kterém teda nakonec skoro všichni zemřou a bude docházet k hafo mindblowing zvratů.

#74 Svjatogor
14.5.2019 | 16:20:31
Grogy

Hele já teda nevím, ale jsem snad jedinej, kdo si myslí, že se to Cerceino proroctví splnilo? Bylo jí řečeno, že jí zabije mladší bratr. Ona se rozhodla věřit nejhloupejšímu z rodiny a ve chvíli hlavního útoku na barák, ve kterém se nacházela se nechala odvést na místo, ze kterého není úniku. Takže za mě jí Jaime regulérně zabil, i když ne schválně :D ale o tom proroctví nemluvilo.

#234 To Je Tajný
14.5.2019 | 16:20:57
God Carmen

Akorát trochu nechápu. že ten drak vydržel takovou dobu to tam pálit… někde sem tu četl, že to vrhání plamenů ho stojí taky dost energie :)

14.5.2019 | 16:21:48
Nemesid

Vybít si vztek na civilistech nedává smysl. Naprosto by stačilo, kdyby rozflákala keepu, protože chce prostě zabít Cersei a přitom by zařvala ta hromada lidí pod ní. Nebo při kropení šiků vojáků vzala i přilehlé domy. Možná v tom prostě jen nevidím ten logický záměr scénáristů, což je bohužel ale hlavně dáno tím, že skoro všechno okolo taky moc smysl nedávalo. Arya je chvíli zabiják chvíli ustrašená náctka, Jamie neumí šermovat, všichni mají plot armor dokud scénář neřekne jinak, Drogon má najednou plamen s tlakovou silou několika tun, balisty mají 100% trefu nebo nulovou. A pak v tomhle bordelu zkuste věřit v to, že Dany hráblo tak jak by mělo…

14.5.2019 | 16:22:04
Hybli

Dany byla, je a bude mou nejoblíbenější postavou. Náznaky k vypálení KL jsme dostávali v každé sérii a to že se to někomu nelíbí a dělá z ní šílence akorát ukazuje, kdo je opravdu šílený. Lidi neblbněte, jde o seriál a Daenerys udělala přesně to co udělal každý „velký“ panovník. Obracet oči v sloup popř. tvrdit jaký je šílenec? Je to seriál a ten nikdy neskončí tak aby byli všichni spokojení. Dracarys!

14.5.2019 | 16:25:54
Filadel

Byl to šok. Jsem rád, že tu díru (KL) někdo konečně srovnal se zemí, ale je mi líto těch nevinných lidí, co si to nezasloužili.

14.5.2019 | 16:26:44
surky3

#60 LordStark: Dva příklady z GoT: Drogo – pokusil se zastavit své vojáky ⇒ zemřel kvůli tomu (na infekci kterou způsobilo zranění, které mu udělal jeho voják) Rob Star – popravil Karstarka a snad polovina armády mu odešla. Vůdce nesmí jenom tak popravovat své vojáky, minimálně ne bez soudu (A i pak je to o hubu). Tu „roztržku“ inicioval Jon. Ano bylo to morálně správné, na druhou stranu jsem ale už psal výš, že pokud nechcete aby se lidem něco stalo, tak prostě nesmíte válčit. Jinak to prostě možné není. Taháš do toho až moc dnešní pohled světa, takovýhle zvěrstva se například u Dothraků děli naprosto běžně. A klidne řeknu že se děli běžně i například když KL dobyl Tywin atd.. Jo a to už vůbec nemluvím o historii v reálným světě.

#76 Lord_Casterly #77 POLW #78 Sionik #158 unsullied #273 mia28
14.5.2019 | 16:27:49
Sammet

ono je hlavne dolezite preco to urobila…prisla o svojich radcov, Varys ju zradil, Jon ju odmieta, a hlavne ju odmietaju v Zapadozemi…ta zrobila v podstate to co uz chcel zrobit Aerys, vyjebat cele mesto a vladnut mozte popolu…este ze mne sa jej linka nepacila uz od zaciatku

14.5.2019 | 16:33:33
naviivan

Zaujímavé, keď KL horelo, tak tretina mesta horela ZELENÝM plameňom a dve tretiny ČERVENÝM .--- Takže CERSEI taktiež chcela podpáliť mesto . — V podstate DAENERIS zachránila životy svojim vojakom .---Aj keď mohla zaútočiť na Kráľovský hrad a nemusela podpalovať mestské domy.---Aj keď to je úplne jedno , aj tak by zhorelo všetko , z minulosti je známe, že keď v meste vypukol požiar, zhorelo všetko . ( lebo drevené stavby sú v prevahe )

14.5.2019 | 16:39:48
naviivan

Cersei ešte nezomrela .....

14.5.2019 | 16:42:40
Svjatogor

#64 jose8: Exactly. :-)

14.5.2019 | 16:48:34
Cristie

#17 tominotomino: Ono došlo na zvonění?

#232 tominotomino
14.5.2019 | 16:48:49
Lord_Casterly

#70 surky3: Třeba Třicetiletá válka kdy Švédové nahnali všechny zbývajícící obyvatele Nymburka do kostela a ten zapálili… tohle prostě k tomu patří… voják to bere jako odměnu na kterou má právo

14.5.2019 | 16:51:36
POLW

#70 surky3: Pár drobností k tomu: 1. Drogo nedovolil na žádost Danny znásilnit nějaké pesantky, což vyvolalo boj s jedním nadrženým Dothrakem, příčina jeho smrti ale nebyl ten voják. Kněžka „Ovčího“ lidu, která ho (opět na žádost Dennerys) léčila,mu tam zanesla schválně infekci.2. Rob popravil Karstarka potom,co nad ním vynesl soud, následky mu jasně připomněla jeho matka. Holt celý tatík.3. Jon s tím nemohl mít nic společného, byl tou dobou na Zdi. Ze zbytkem naprosto souhlasím,to,co se teď odehrálo v KL teď, byla celkem běžná taktika Dothraků (teda bez draka,samozřejmě). Jen to prostě nikdo neukázal.

#81 surky3
14.5.2019 | 16:52:08
Sionik

#70 surky3: soudu? V případech jako dezerce nebo útok na nadřízenýho? no tak nejdřív v 2 půlce 20.století, předtím tak max 1 věta, když na to byl klid: odsuzuji tě k smrti..

#86 surky3
14.5.2019 | 16:55:38
Jane Newman

Může se nám to nelíbit, ale všichni postupně Daenerys zradili. Všichni za jejími zády intrikovali a nakonec i Jon Snow prozradil to, co jí slíbil uchovat v tajnosti.

#117 Snorri_Killa
14.5.2019 | 16:55:54
Zilwicky

Vobec by to cele nebolo zlé, naopak, diel sám o sebe bol super, ale nepáčilo sa mi ako sa k tomu všetkému dostali. Teda od „Deanerys, breaker of chains“ ku „burn y'all Daenerys“. Keby bolo pred tým ešte pár dielov, lepšie to vykresľujúcich tak OK. Ale tak dianie v celej 8 sérii je urýchlené.. s tým sa nedá nič robiť, len si užiť posledný diel :)

#84 Ben111
14.5.2019 | 17:06:04
surky3

#77 POLW: 1– Já chtěl u toho Droga jenom poukázat na to, že když šel proti vojákům tak se našel někdo kdo se vzbouřil a zranil ho. Ale máš pravdu že ho oddělala ta ženská. Na druhou stranu to byl výsledek toho, že se postavil proti „tradicím“ (sry za to slovo ale nic jinýho mě nenapadlo) dothraků. 2– A k Robovi jsem psal, že popravovat vojáky i v případě, že proběhl soud je furt pěkně o hubu (je to tam v závorce). Taky na to dojel. 3– Jinak tou roztržkou mám na mysli tu v posledním díle mezi Jonem a tím vojákem, kterýho pak zabil. Byl to Jon kdo mu dal meč k bříchu. Nemělo to spojitost s tím co udělal Rob.

#100 POLW
14.5.2019 | 17:06:27
TomAK

Je nějaké „technické“ vysvětlení, kde se v jednom drakovi bere tolik zápalné směsi a proč během vteřiny jeho dech prorazí 4m široké kamenné hradby? Nemyslím to špatně, jen taková technická…

#83 TrentR
14.5.2019 | 17:06:50
TrentR

#82 TomAK: To bych vůbec neřešil. Drak není stroj, je to magie.

#85 TomAK
14.5.2019 | 17:08:52
Ben111

#80 Zilwicky: Spíš ona zradila sama sebe.

14.5.2019 | 17:08:58
TomAK

#83 TrentR: Jasný, taky to tak beru…

14.5.2019 | 17:09:45
surky3

#78 Sionik: jak už jsem psal, iniciátorem toho byl Jon. On na toho vojáka přiložil meč čímž ohrožoval jeho život. A ejhle ten voják si to nenechal líbit. Tohle prostě dělat neměl. Tady mi bohužel přišlo, že z něj chtějí udělat morální modlu aby si v dalším díle ospravedlnili něco co má udělat. Každopádně uvidíme jakou to bude mít dohru v dalším díle…

14.5.2019 | 17:10:07
Docik

mně prostě teď dává nový smysl to co řekl Bran " že je čas Jonovi říct pravdu". Jestli teda věděl co se stane když dával Arye dýku, tak věděl i že Daenerys vypálí královo přístaviště, že to že ji Jon najednou přestane milovat ji dovede k šílenství.

#89 Monoceros
14.5.2019 | 17:10:36
Monoceros

Třeba se v dalším díle dozvíme, že celou akci se zvony Daenerys brala jenom jako léčku. Řekl jí o tom Tyrion a ten to potom řekl Jaimemu. Vypadalo to tak že ty zvony nechal rozeznít Jaime. Rozhodně tam nebylo vidět že by ten rozkaz dala Cersei, ona se vzdát nechtěla i když o to lidi prosili. Daenerys už určitě tou dobou věděla že Tyrion pustil Jaimeho i že mu řekl o těch zvonech. Došlo jí že zvony rozhodně nenechala spustit Cersei, takže se nevzdala.

14.5.2019 | 17:11:21
Monoceros

#87 Docik: minimálně musel tušit že Daenerys podobná zpráva může přivést k šílenství, vždyt přeci ví o všem co se děje ví o všech lidech, dá se říct že všechno co jsme sledovali na obrazovce my on viděl taky

#90 Sammet #96 Docik
14.5.2019 | 17:15:20
Sammet

#89 Monoceros: trepes somariny so zvonami, Daenerys proste jeblo…nikto ju nechce za kralovnu, skoro kazdy co mohol ju zradil, vidi sama ze ju tam neprijmu ta zrobila to co chcel uz Aerys a nic so zvonami to nema

#92 Monoceros
14.5.2019 | 17:18:16
Ben111

Stejně s tím GRRM docela vyběhl. Tvůrcům řekl jak by si představoval konec, oni to natočí a on pak jen sleduje reakce a podle toho to pak v knihách upraví. :)

14.5.2019 | 17:19:30
Monoceros

#90 Sammet: no pokud se vyplní to že Daenerys bude soudit Tyriona za zradu tak je asi jasný že ví o jeho návštěvě a propuštění bratra …jestli si myslíš že jí to neposkvrnění nedonesli tak si to klidně mysli

#94 Sammet
14.5.2019 | 17:20:31
methoz

Zklamal mě celej Got, ale tohle asi nejvíc.. Mele o tom, jak bojuje proti tyranům a zachová se ze všech nejhůř… Demence…

#111 POLW
14.5.2019 | 17:22:41
Sammet

#92 Monoceros: samozrejme ze nato pride je prepustil Jaimeho, ale to moze byt kludne aj ina zrada, urcite si videl Tyrionov face ked zacala vypalovat mesto…riesis nejake zvony, skor by si si mal uvedomit preco to vsetko vypalila uz mala davno vyhrate, a rozjebala aj celu Rudu Bastu po ktorej isla, len tu postavu asi zrobili menej blbu ako teba a uvedomila si, ze ju tam za kralovnu nikdy nebudu chciet…boze

#98 Monoceros
14.5.2019 | 17:22:46
Milosh

Jsem rád, že Cersei zemřela a Královo přístaviště bylo dobito. Nicméně to, jak jej zničila Daenerys po tom, co se jeho obyvatelé se mi vůbec, ale vůbec nelíbilo. Tímto činem se mi zhnusila. Její spojenci to tak nenechají, to bude mít dohru. Její kralování je u konce…

#99 Ben111
14.5.2019 | 17:26:57
Docik

#89 Monoceros: já právě doufám, že ne jenom, že to ví, ale on to k tomuto bodu celé dovedl… vše se děje podle plánu tří oké vrány.

14.5.2019 | 17:27:23
Docik

vrány jsou lháři

14.5.2019 | 17:27:35
Monoceros

#94 Sammet: to víš že řeším Zvony když se tak jmenuje celá epizoda .. nevím o co ti jako jde? tady x lidí vytahuje svoje názory a ty mi tady začneš kázat o tom že jsem řekl že Daenerys mohla zvony vnímat jako zradu? jako další komplot proti ní? a vůbec jestli ti moje příspěvky vadí nereaguj na ně, díky

#103 Sammet
14.5.2019 | 17:28:46
Ben111

#95 Milosh: Mě se nelíbila ani smrt Cersei, asi skoro úplně všichni se těšili na její smrt už od první série. Tohle bylo další klišé, že umřela v náručí svého milovaného:) pokud je tedy mrtvá…

14.5.2019 | 17:29:53
POLW

#81 surky3: Aha, to s Jonem jsem pochopil blbě,Pravda,jít proti tradicím svých vojáků je nejhorší, co může velitel udělat. Popravovat je samozřejmě lze v zájmu udržení poslušnosti (např. decimace v římských legiích-každý desátý byl pro zbabělost po prohrané bitvě zabit), ale účinnost je dodnes sporná. Stejně tak „vláda strachu“ co si Danny vybrala. Rob samozřejmě dojel na tu redukci armády, kvůli spravedlnosti,kte­rou prosazoval.

14.5.2019 | 17:30:13
chateu

U me tim hodne stoupla

14.5.2019 | 17:33:17
Tyrion.Snow

Jon ji neslíbil, že to nikomu neřekne, nebo se pletu? Řekl, tě to rodině říct musí. A už to, že po něm vůbec tohle chtěla svědčí o tom, že je šílená a jediné, co jí zajímá, je vláda, její. Nic víc. Za jakoukoli cenu a i když rodové právo nemá.

14.5.2019 | 17:34:28
Sammet

#98 Monoceros: nevadia mi tvoje prispevky len neviem jak mozes mat tak blbe nerozumne nazory :D radsej tu budes onacit nejake teorie ze vypalila mesto bo si mohla mysliet ze zvony su zrada :D jak keby si si uvedomil ze to podpalila z rovnakeho ucelu ako chcel Aerys pred Robertom Baratheonom, ked uz na zaciatku celej tej epizody este v Dracom Kameni bolo vysvetlene ze si Deny uvedomila ze ju za kralovnu nikdy nebudu v Zapadozemi chciet…

#104 Monoceros
14.5.2019 | 17:36:41
Monoceros

#103 Sammet: Stejně tak ale mohla začít útočit na město rovnou a rovnou ho vypalovat a ne si tam sednout s drakem a čekat na co? na nějaký zázrak? ty zvony byl jasný spouštěč …je to vidět i na jejím výrazu …bud ji tak strašně nasralo že se lidi vzdali, nebo to mohla vnímat jako zradu … a je přeci fakt že Cersei neřekla at začnou zvonit, udělal to někdo za ní (Jaime)

#107 Sammet #113 Docik
14.5.2019 | 17:39:38
Kuba123

Jaime beztak ojel Brien jen proto že věděl že umře a Brien beztak bude těhotná a tím se zachrání jejich rod.

14.5.2019 | 17:39:47
Kuba123

Jaime beztak ojel Brien jen proto že věděl že umře a Brien beztak bude těhotná a tím se zachrání jejich rod.

14.5.2019 | 17:39:55
Sammet

#104 Monoceros: mozno mas pravdu ale nemyslim si…pochybujem skor to vidim tak ze je to Aerysova dcera proste…a vtom diely aj povedala ze im ukaze strach…

#108 Monoceros
14.5.2019 | 17:45:32
Monoceros

#107 Sammet: to se možná dozvíme v posledním díle, já neříkám že to takhle bude, napsal jsem Třeba … ale vzhledem k tomu že tam Tyrion jako první nadhodil ty zvony, potom o nich mluvil s Jaimem a potom ona začala bezhlavě útočit po tom co je slyšela mi to prostě přijde že to mělo nějaký důvod …a třeba taky ne :D jenom teorie nic víc

#109 Fey #112 Sammet #115 Svjatogor
14.5.2019 | 17:48:17
Fey

#108 Monoceros: Mňa tiež napadla teória, že vedela, že Tyrion oslobodil Jaimeho aby zachránili Cersei a že sa ozvú zvony, tak je jasné, že Jaime je pri Cersei a utekajú spolu preč a pre to sa rozhodla to zruinovať všetko, aby Cersei nikam neunikla. Ale zas vymýšľať si takéto teórie môžeme donekonečna :)

14.5.2019 | 17:53:15
PateThree

#29 NedSnow: No pokud vím tak Daenerys uplalit nepujde… po jedné sceně co ji chtěli upalit tak ji ohen nevadil :-)

14.5.2019 | 17:53:42
POLW

#93 methoz: Normálně na tyhle infantilní příspěvky nereaguji, ale aspoň si po sobě přečti, co do prdele píšeš. Pokud tě teda zklamal CELÝ GoT,proč si se teda díval na cca 75 hodin tohoto seriálu????? Mohl sis ušetřit svůj čas tvého tvého beztak úchvatného života na nějakou jinou, pro společnost užitečnou činnost…Třeba nepsat na Ednu, jít si zaběhat,nebo pomáhat bezdomovcům. Miluju takový KOKOTY a klidně mě za to zabanujte.

14.5.2019 | 17:54:01
Sammet

#108 Monoceros: nvm no ja som sklamany z celej tejto serie takze asi tak…Deny by mala mat podla mna jasny koniec ta uz kralovna by byt nemala takze by mala chcipnut, a ci to Jon prijme to neviem…skor som cakal ze este nejaku ulohu zahraje Bran, nieco Arya a nic…ak ma byt horkosladky koniec ze KL bude znicene a nakoniec sa vsetko da do normalu ta pre mna nic moc no. uvidime v pondelok

14.5.2019 | 17:54:21
Docik

#104 Monoceros: na mně to dělalo více méně dojem jako na tebe. prostě s rozezněním zvonů ji došlo co všechno pro tento okamžik obětovala a nakonec? Nakonec ani nebude královnou, protože i Jon který ji miloval, se otočil proti ni. Nikdo ji nepoděkoval za oběti které tomu přinesla a tak by to zůstalo. Kdyby soudili Cersei, nemohla by ji ani popravit aby nebyla označována za zlou královnu. Všechna ta bolest se v ní nahromadila a chtěla vidět trpět ty kvůli kterým toho tolik vytrpěla ona.

Nikdo z těch lidí které spálila nepřišel na pomoc v tom největším boji, naopak čekali až přijde slabá aby ji mohli dodělat. Určitě by zrovna tady slušelo kdyby 8 serie měla třeba 10 episod, nebo aspoň osm, ta její přeměna byla tak rychlá, že si tu teď spousta lidí myslí, že to udělala jen tak pro zábavu. Ale chce se na to podívat s tím nadhledem několika let, jak vypadala její cesta. Poražení Cersei v podobě rozeznění zvonů po 20 minutách bitvy pro ni bylo jako plivnutí do tváře. Věděla, že vládnout nebude, pokud enchá zase všechny aby o tom rozhodovali, jediná cesta která na ni zbyla byla tato. ovládnout západozemí pomocí strachu. Jsi drak, tak se tak chovej… byla to dlouhá cesta, ale došla k ní. V tom momentu to asi nepromýšlela zcela racionálně, právě že se nechala ovládnout emocemi, i Grey Worm chtěl očividně pomstu a možná mu na chvilku došlo když viděl Jona, že ne každý přišel to město zmasakrovat, ale on to viděl podobně jako Dany. Neměla Cersei uříznout Misandei hlavu, to byla poslední kapka, od toho momentu se Dany přemlouvala aby to mělo nevypálila do základů. Zvuk těch zvonů ji akorát ještě víc vytočil po tom všem, chtěla pomstu

14.5.2019 | 17:55:20
Misso

Bitka s nemŕtvymi bola super ale sklamala ma. Niečo tam chýbalo. Postavy ktoré sa vyvíjali veľmi pomaly Bran, Night King neukázali svoj potenciál a je to ako veľmi dlhý vtip pri ktorom čakáte nejaký napaditý koniec ale on nepríde. Boj sám o sebe bol dobrý ale zase mi tam chýbalo niečo pri čo mby som si povedal dobrý nápad. (nemali ani olej na hradbách škoda). Bitka o pristavište bola naopak s môjho pohľadu dokonalá. Denerys zistila že honba za trónom bol len jej sen a aj keby vyhrala tak by nebola královnou ale tyranom. Páčila sa mi bezmocnosť Jona keď sa snažil odvolať svojích ľudí. Myslím že bol zhrozený z tej špiny ktorú bude mať aj on na rukách. Varis tá jeho smrť bola dobrá ale na to ako mi bol nesimpatický tak nakoniec to je jeden velmi správny človek. Dúfam že tie situacie v ktorých ukazujú Áriu budú smerovať ktomu že Jon bude konfrontovať Denerys ona sa ho pokúsi zabiť a v tom si Ária odčiarkne královnu zo zoznamu. PS: Dúfal som že to skončí tak že dbijú pristavište Denerys si uvedomí že kralovnou môže byť len na východe a odíde

14.5.2019 | 17:55:25
Svjatogor

#108 Monoceros: G.R.R.M. měl využít dvouleté pauzy a dokopat pány scénáristy, aby si přečetili alespoň prvních a posledních padesát stran Šolochova. Cokoliv od něj. Tragédie nesmí vyznít jako chyba v systému.

U všech bohů, poslední série je ještě větší pád na držku než u Vikings a jak tam jsem frflal. :-(

14.5.2019 | 17:56:20
shadowmoon

#18 Kirk1: přesně. :)

14.5.2019 | 17:59:01
Snorri_Killa

#79 Jane Newman: Mam pocit , že jí nic neslíbil…Jen ho o to žádala.

14.5.2019 | 17:59:29
katrin27

snad se dozvíme proč tvůrci udělali z někoho, kdo chrání a osvobozuje lidi od tyranie v někoho, kdo nakonec vypálí celé město, možná proto, aby ji mohli nechat v příštím díle zemřít, třeba rukou Arye a dokázat že je jen dcerou šíleného krále, moc se mi ten rychlý přerod nezamlouvá, tak se necháme překvapit v příštím díle kam až tvůrci zajdou

#120 surky3
14.5.2019 | 18:03:33
Luksathor

#53 surky3: Seš stejně hluchej jako ona.. I Tyrion se jí snažil vysvětlit před tím vším, že ti lidi mají strach po všech těch tyranech co je kdy vedli … Že od nich nemůže čekat, že to budou hrdinové, co se postaví ze nějakou černou Missandei , kterou do píči nikdy neviděli??? A Daenerys mlela sračky, jak chce všechny osvobodit od Tyranů a že si nechce trůn vydobít ale zasloužit.. A pak místo toho aby si účty vyrovnala s Cercey, tak Cercey nechá stát v té věži a vypálí celé město s dětmi??? podle tebe ty děti mohli asi hodně dělat proti zabití Missandei nebo iných?.. Prostě kurva uznej, že Daenerys čistě mrdlo a co udělala se nedá omluvit. Nazdar..

#125 Svjatogor #128 surky3
14.5.2019 | 18:05:41
surky3

#118 katrin27: Já si myslím že ji zabije morální modla Jon Snow alias Aegon Targaryen alias blbeček bez vlastního názoru, který nemůže vládnout ani mravencům v mraveništi. Ale jak říkáš, uvidíme v dalším díle.

#161 katrin27
14.5.2019 | 18:07:36
Luksathor

Chápu že tam byly narážy už dřív jak říkala že je zlo třeba vymítit i s kořeny.. Ale tímhle nezpůsobila nic, než že ji bude celé město nenávidět a v dalším díle skape.. Kdyby hned na začátku s 3 drakama dobila trůn, nikdy by nezbil čas na záchranu severu a pak by přišla armáda milioonových nemrtvých, která by přístaviště spustošila do posledního.. A kdyby ho vypálila stejně jako teď, co by to mělo za smysl?? Sláva královně popela že??

#123 Argetlam Královrah
14.5.2019 | 18:09:37
Luksathor

Po tom co teď viděla Arya si myslím, že má náhradní jméno do seznamu… A pokud se Daenerys sama nevyhodí z okna na dračím kameni, tak doufám že ji Arya dá co proto.. A to sem tu Daenerys dříve miloval.. Nechala si všechno moc stoupnout do hlavy, nesmířila se s tím že nejen že není právoplatný dědic ale že ji nikdo v západozemí nemá rád ani nechce mít ani po všech těch ztrátách a tak místo lásky si zvolila strach?? ne.. zvolila si smrt.. a tak zemře

14.5.2019 | 18:13:50
Argetlam Královrah

#121 Luksathor: A hlavně se jí budou bát, což je jejím cílem.

#127 Luksathor
14.5.2019 | 18:14:54
Neuvěřitelné

Mně se to kurva líbilo. Ne jen že to dobře vypadalo, ale je to geniální vývoj postavy Daenerys. Škoda že to tvůrci seriálu udělali tak retardovaně, k knize to bude mnohem smysluplnější. A ne, nejsem ten, co říká, že si to zasloužili. Neschvaluji genocidu milionu lidí, jak tisíce jiných na internetu.

#126 Svjatogor
14.5.2019 | 18:18:25
Svjatogor

#119 Luksathor: Exactly. Myssandei byla oběť a návnada zároveň. Daenerys si mohla vyžádat její tělo, nad ním se vybrečet a svou pomstu si nechat pro Cersei. Po dobytí KL mohla vystavět sto a jednu kapli kultu sv. Myssandei z Naathu. Konečně, Baelorovo septum už není septum, ale lukrativní stavební parcela.

14.5.2019 | 18:21:37
Svjatogor

#124 Neuvěřitelné: To je neuvěřitelné, až jsem se lekl. :-D

14.5.2019 | 18:22:15
Luksathor

#123 Argetlam Královrah: jj strach místo té lásky jak už tu někdo psal.. ale tím právě popřela vše co dřív chtěla, aby lidi mohli žít v míru a beze strachu s Tyranů. Takhle jen další takový.. Smutný konec :D

14.5.2019 | 18:22:47
surky3

#119 Luksathor: Už dřív jsem psal, že děti byly jediné nevinné objeti. Možná ne u tohoto článku ale u diskuse k 5tému dílu ano (tam jsem svůj názor shrnul docela do dlouhýho komentáře i s argumenty, pokud chceš tak si ho přečti). Jinak v KL je (bylo) milion lidí a to je dostatečná síla k tomu něco změnit. Taky jsem už dřív psal, že se tím, že tomu ti lidé dali vojnej průchod (vlastně ignorovali co se kolem nich děje a čekali že to za ně někdo vyřeší) tak se v podstatě vzdali rozhodování. No a nakonec za ně rozhodnul někdo jinej (V tomto případě Dany). Jenom taková otázka. Pokud bude milion lidí sledovat tyrana (tyrany) páchat zvěrstva a neudělají nic k tomu aby tomu zabránili. Jsou tihle lidi nevinní a nebo jsou vinní stejně jako ten tyran (ti tyrani)? Takže jak jsem psal, nevinné oběti jsou děti, s tím souhlasím. Ale potom tam nikoho nevinnýho nevidím. Nekritizoval bych co Dany udělala dokud v dalším dílu nezjistíme proč to udělala (dokud nebudeme mít celej obrázek). Tenhle díl si myslím že dost odráží i skutečný problémy skutečnýho světa a osobně jsem rád, že takové dílo někdo natočil. Ne všechno končí happy endem. Tady se spousta lidí rozčiluje nad tím že vypálila imaginární město a zabila nevinné imaginární děti ale většině lidí je dost u zadku, že umírá hromada nevinnejch dětí v reálným světě. Sakra tohle je seriál. Musím ale říct, že mě opravdu dost zaráží jakové emoce dokáže vytvořit film/seriál oproti realitě na kterou všichni dlabou. Komentář zakončím razantně, tak jako ty v předchozím mírně rozhořčeném komentáři. Nazdar..

#141 MagikaVonCary82 #146 Luksathor
14.5.2019 | 18:31:39
TerezaJ

Sledovat Got byl a je pro mě zážitek. Nikdy jsem neviděla nic tak krutě realistického a přitom stále s vírou na nějakou naději v lepší osud pro mé oblíbence. Tolik dílů mě dostalo, a tento snad nejvíc. Jako bych slyšela Karla GOTTA (podoba čistě náhodná ) a jeho výroky při předávání cen :„…tohle jsem opravdu nečekal…“ A jako pokaždé si pak v klidu skládám indicie z knih a seriálu a říkám si, jak je to možné, že jsem takový či onaký vývoj nečekala? Indicií je přece tolik. Daenerys je opravdový Drak, jen ji někdo stále bzdil.V seriálu sympatická, ambiciózní, taková z dnešního pohledu sluníčkářská, kdo by jí ten trůn nepřál, krůček po krůčku jde za svým…a po cestě za svým snem upálí spoustu lidí. Jak žila s Drogem? Pěstovali brambory? Ne, jejich khalassar plenil, kudy šel. A jen tak mimochodem – chtít udělat z muže, Targaryena – skutečného následníka – pohunka, který zapře své jméno, to je větší šílenství než vypálit KL.

14.5.2019 | 18:37:34
oli.cvancarka

No já nevím. Proti té epizodě bych nic neměla, ani proti Dany, ale prostě to nedává smysl v tom kontextu její postavy. Je pološílená a posedlá to rozhodně. Ale je posedlá myšlenkou být spasitelem lidstva, uvidí ukřižované děti, pohřbí je, ohořelé kosti jedné holky a zamkne oba draky do pyramidy, město plné otroků, osvobodí je. Naopak jí nedělá problém upalovat a rozcuckovat otrokáře a jinou šlechtu. Proto mi příjde, že by bylo logičtější, kdyby jí ruplo v bedně a vypálila celou Red Keep a rozhodla se zdecimovat všechny zbývající rody, ale vypálit celé město je fakt trošku lazy writing a aspoň mně osobně se to moc nepojí s jejím vývojem. To je jako dělat fantasy o Gretě T. ta se zbláznit , tak začne semtexem vyhazovat do vzduchu budovy korporátů, ale asi těžko jí uvidíme vypalovat deštné pralesy. Just saying.

14.5.2019 | 18:47:59
tap

já jsem zase znechucenej debilitou scénáristů, kteří nejsou schopni přivést děj do situace, kdy by takové řešení mělo logiku. Ne. Prostě jí zničehonic přeskočilo a naprosto proti zásadám svojí postavy se rozhodla zmasakrovat civilní obyvatele.

Ta samá Daenerys, která zachraňovala děti, ženy, a zavřela svoje draky kvůli jednomu mrtvému dítěti.

Ta samá Daenerys se rozhodla, že vypálí město, které se vzdalo, když místo toho mohla prostě letět na Rudou baštu a vypálit jen tu. Nebo prostě zajmout Cersei, nebo… prostě 100 lepších možností.

14.5.2019 | 18:49:49
memar

Za to ako sa tešili pri poprave Neda Starka si to vyžrali až do dna.

#135 tap
14.5.2019 | 18:50:22
Jouzik123

jj

14.5.2019 | 18:57:53
Jouzik123

Jen takový detail…opravdu si myslíte, že Cersei a J jsou mrtví??…Já viděl jen spoustu prachu, stejně jako parkrát na ulici, …prach se rozplynul a Arya vstala…a to nejednou..

#136 tap #136 tap
14.5.2019 | 18:59:54
tap

#132 memar: Kolik lidí bylo na tý popravě? 500? 1000? 10000? Víc ani omylem. A uvědomuješ si, že to město bylo plný lidí, kteří přišli z venkova jen proto, aby se tam schovali před válkou? Ti v KL nikdy předtím nežili. Čili nechápu, za co si to jako mělo vyžrat těch cca 95% zabitých.

Debilní D&D… Zničili postavu a příběh Brana, NK, Varyse, Tyriona a spousty dalších. Ale to, co provedli s postavou Daenerys, nemá obdoby. Největší scénáristickej fail za poslední roky. Ne-li desítky let.

#138 TerezaJ
14.5.2019 | 19:00:18
tap

#134 Jouzik123: #134 Jouzik123: tak Jaime uplaval několik stovek metrů v plátový zbroji s kovovou rukou. Nevidím problém, proč by nemohl přežít zavalení tunama šutrů :D

14.5.2019 | 19:04:30
vitas011

Vina stejně padá na její rádce. Kdyby na KL zaútočila už v 7.sérii (když ještě měla rozum), tenhle masakr by se nikdy nestal.

14.5.2019 | 19:08:32
TerezaJ

#135 tap: Když zazní zvony, patří město, které Daenerys dobyla, v podstatě někomu jinému – Jonovi. To jí je nad slunce jasné.
Buď mu ho takto doslova věnuje jako na stříbrném podnose a přijme prostý fakt, že si ho Západozemí stejně zvolí jako vůdce, nebo si vezme to, za čím celý život jde, sama jako Drak a svou silou donutí Západození pokleknout.
Být tak blízko cíle a zvolit variantu číslo jedna by bylo větší popření postavy Daenerys než to, že vypálila město. Daenerys nikdy nebyla diplomat. Ona byla vždy dobyvatel.

#142 tap
14.5.2019 | 19:09:46
Jouzik123

No můj tip je, tříoká vrána se podívá pod víčka dráčkovi…

#142 tap
14.5.2019 | 19:11:58
Robinson

Ano líbilo, sice nemusela zabít ty, od kterých chtěla respekt, které chtěla osvobodit a kterým chtěla vládnout, ale rozhodnutí Dany zcela chápu. Ztratila dvě děti, ztratila všechny rádce, nemá opětovanou lásku od Jona, nezašukala si… oho, to dokáže člověka naštvat.

14.5.2019 | 19:14:29
MagikaVonCary82

#128 surky3:

  • Surky, na Tvou otázku viny a neviny existuje odpověď v Konfuciově učení:
  • „Kdo zlu a nespravedlnosti neodporuje a nevzdoruje, sám se stejným zlem a zločinem proviňuje!“
  • Odpověď tedy zní: Nevinnými rozhodně nebyli. Právě naopak!
#168 Maroder #169 Maroder
14.5.2019 | 19:16:07
tap

#139 Jouzik123: to je zajímavej nápad… že by chtěla popravit Jona, Bran se do toho vložil a upálil Dany místo Jona? Jenže i Bran se musí někdy vrátit do reality a co by Drogon dělal potom?

#138 TerezaJ: Měli jí k tomu vypálení města dát důvod. Tohle je naprosto mimo charakter tý postavy, fakt to nedává smysl. Kdyby vypálila jen Red Keep, bylo by nad slunce jasný, kdo to město ve skutečnosti dobyl (ono to bylo jasný už takhle, kdo udělal nejvíc práce – Jon byl v tomhle dílu naprosto mimo, jako ostatně celou osmou sérii)

#147 Svjatogor
14.5.2019 | 19:17:34
Maroder

#18 Kirk1: No nevím kolik jídla zůstalo, při útoku na Lannister army spálila vozy s obilím z Roviny a teď to taky nevypadalo, že by se schválně vyhýbala sýpkám a skladům. :)

#144 tap
14.5.2019 | 19:22:30
tap

#143 Maroder: v seriálu žádná zima není, na to se vys*ali totálně… copak vidíme nějaký následky zimy? Stannis v počínající zimě nemůže přemístit armádu pár mil na jih k Winterfellu, umírají na vyhladovění a mráz a tady se cestuje jak nic a jídlo nikomu nechybí… Všichni v klídku, bez kožešin, pohoda, kávička…

#173 Maroder
14.5.2019 | 19:24:45
mike2

Jestli je někdo schopen prohlásit, že Daenerys se najednou změnila během dvou nebo tří epizod, tak prostě osm let vůbec nedával pozor. Už od poloviny první série, kdy Daenerys přestala být Viserysovou loutkou, bylo vidět, že žije v zajetí svého předurčení, že ona má být tou královnou a že kdokoli, kdo by si dovolil její nárok zpochybnit nebo o ho i jen hlasitě nepodporovat, zaslouží smrt. Jakkoli jsem Viserysovi smrt přál, způsob, jak ji Daenerys chladně a be emocí sledovala a pak jen suše utrousila „He was no dragon…“, z toho běhal mráz po zádech. Pak už se ta bezohlednost a odhodlanost jít za svým trůnem za každou cenu a přes mrtvoly jen stupňovala s tím, jak rostla její moc, celou dobu systematicky likvidovala každého, kdo ji stál v cestě – nebo o kom si to myslela.

To je právě ten problém: jí vůbec nejde o nějaké osvobození, to už je dávno jen záminka. Je to přesně o tom, na co se ptá Sam na konci S08E01: „You gave up your crown to save your people. Would she do the same?“ A odpověď je snad každému už dost dlouho jasná. To, co se stalo v King's Landing není nějaké okamžité pomatení, to je sice extrémní projev v extrémní situaci, ale jen konzistentní projev něčeho, co už v té postavě bylo patrné hodně dlouho.

#150 tap #178 Maroder
14.5.2019 | 19:25:53
Luksathor

#128 surky3: No něco na tom je.. I Varys říkal, že to lidi sou ti, kdo určují sílu a pravidla říše.. Věnováním své vlastní síly jejich vůdci, třebaže si to neuvědomují.. Ale je to právě strach nebo láska k někomu, co je nutí tyhle vůdce následovat a propůjčit jim tu sílu.. Nemůže se jen tak zdvihnout milion lidí a jít s jedním cílem něčemu zabránit, aniž by tam nebyla nějaká ústřední osoba, která je povede.. Která bude mluvit hlasem všech zkrátka bez vůdce, se ti milion lidí spolu jen tak nezdvihne, ledaže by měli všichni propojené myšlení.. To je fakt jako v reálném světě, můžeš vidět co vše se dnes děje za zlo v Evropě/ Africe.. Miliony lidí na to mají stejný názor, a přesto se spolu nezdvihnou a nejdou nic řešit, spíš mají pocit bezmoci a malosti..I když ve skutečnosti sou to ti lidi, co udávají moc těch vůdců, co to vše řídí.. A to protože není nikdo, kkoho by mohli následovat, kdo by jim dal ten pohnutek.. Cercey si tam všichni za poslední 2 série začli vážit a Daenerys jim Cercey vykreslila jako tu zlou.. Oni né že by se vzdali volby, oni prostě vložili víru v Cercey a Dany jim jen potvrdila, že ty zlé řeči o ní byli pravdivé. A tak si myslím, že se nyní ti lidi sami od sebe pro 1 možná zvednout.. Ovšem jak to vypadá když se taková masa lidí zvedne sama za sebe?? No prostě chaos, šílenství a anarchie..

#163 surky3
14.5.2019 | 19:26:41
Svjatogor

#142 tap: Bran Stark by se s ním utopil v zálivu KL.

#179 Maroder
14.5.2019 | 19:31:50
Annie27

To se mi ještě nikdy nestalo, že by se mi zdálo o seriálu a zároveň to ve mě vyvolávalo takové emoce, že jsem se v jednom kuse budila a hned jak jsem usnula, jsem „tam“ zase byla. Opravdu mi tohle leží v žaludku. Vím, že každý tady to vidíme trochu jinak, ale mě prostě vadí co z Dany udělali. Respektive jak rychle to z ní udělali. Byla impulzivní – ano, ale takový sadistický magor? Za mě rozhodně ne. Vybavuji si tu scénu na zamrzlém jezeře, jak je zachránila a sama tím přišla o draka a víc takových scén, kdy chtěla pomáhat druhým apod. Jona, kterého zachránila už dvakrát (paradox, kdyby ji tam ohnul, pravděpodobně by se to nestalo :D ) … a který ji ve finále dost možná zabije. Ta představa co udělala je hrozná, ale upřímně mi je ji fakt líto s tím, co se jí stalo a vadí mi, jak ultra rychle ji po sedmi sezónách přeskočilo. Nehledě na to, že nejen že to bylo jasný už minimálně v předešlém díle, ale hned následující díl začínal tak jak začínal a tam už bylo úplně jasný, že ji hrábne, takže už nic nečekaného se nedělo.

#151 A_V
14.5.2019 | 19:32:01
Pučálkovic Amina

Martin asi načrtl,že Královo přístaviště shoří…v podzemí je všude divoký oheň. Patrně to měla být nehoda,když Drogon útočí na město nebo to měla odpálit Cersei a ti dva trotlové to nepochopili. To co tak rychle udělali z Danny…nechápu. Ano je tu vývoj od záporných postav ke kladným a opačný přerod tu chyběl,ale prostě mě to vůbec nesedí.

14.5.2019 | 19:34:39
tap

#145 mike2: ale blbost, je to přesně naopak… v Essosu byla v daleko bezvýchodnější situaci. Vyhladila snad Astapor, když získala armádu? Ne, vybila jen otrokáře. Co Yunkai? Zničila snad Yunkai? Ne, osvobodila otroky. Co Mereen? Ukřižovala mastery, jasně, ale jen proto, že oni předtím zabili děti.

V Mereenu zavřela svoje draky (svoje děti!) do sklepení a dala je do řetězů kvůli jednomu jedinýmu spálenýmu dítěti. Když byla součástí Dothraků, zakázala jim znásilňovat (nebo se o to aspoň pokusila). Přidala se k Jonovi jen proto, aby „zachránila svět“ a úplně odstavila na druhou kolej svůj původní cíl a riskovala, že se k němu už nikdy ani nepřiblíží.

Když se k ní chtěli přidat Theon a Yara, první, co udělala, bylo, že jim zakázala plenit vesnice na pobřeží.

Daenerys má možná mesiášskej komplex, ale není tyran. Není psychopat jako Ramsey, který si neuvědomuje utrpení ostatních, protože je vnímá jako věci. Není machiavellistickej manipulátor jako Cersei a Tywin. Není vymaštěná jako její bratr nebo Joffrey. Je jiná, proto jsme sledovali její příběh a proto se k ní přidávali Varys, Tyrion, Jorah, Barristan. Protože v ní viděli naději, že bude vládnout někdo, kdo není psychopat a manipulátor.

A byl způsob, jak ji nechat vypálit KL tak, aby to bylo konzistentní s její postavou.

Jenže to by se u psaní scénáře muselo přemýšlet.

#155 WindomEarle #176 Nikolperse #177 mike2 #211 karel304
14.5.2019 | 19:34:57
A_V

#148 Annie27: Sice tu přeměnu trochu urychlili, ale k zešílení měla našlápnuto už od začátku. A sadistický magor taky už nějakou dobu byla.

#152 tap #154 Annie27
14.5.2019 | 19:37:10
tap

#151 A_V: Sadistický magor byl Ramsey. Dany vyloženě zabíjela na potkání děti a ženy po několik sérií… Dej mi 3 příklady toho „sadismu“…

#184 A_V
14.5.2019 | 19:40:38
tap

„Dany vyloženě zabíjela na potkání děti a ženy po několik sérií…“ bylo myšleno jako ironie

14.5.2019 | 19:41:01
Annie27

#151 A_V: Jak říkám, každý na to máme jiný názor a já tento Tvůj názor nesdílím. Jestli měla našlápnuto nebo ne je prostě diskutabilní, na mě to tak třeba nepůsobilo, možná proto, že jsem pracovala s lidmi a potkala jsem větší magory a podle stejného měřítka by nám tady běhalo dost potencionálních sadistických magorů :D Ne, to bylo samozřejmě myšleno s nadsázkou :) Ale i tak na mě nepůsobila a už vůbec jsem si nevšimla, že by byla sadistický magor, tak bych taky poprosila o příklad :)

#184 A_V #185 Svjatogor
14.5.2019 | 19:47:02
WindomEarle

#150 tap: Essos, Astapor, Yunkai,,who cares? tady ji zradili vsichni nejblizsi a uz to byla posledni kapka

14.5.2019 | 19:49:04
Uja

stejně to všechno pokazil Jon, ve scéně ji řekne, že ji miluje a pak ji nedá ani pusu, co to jako bylo? absolutně nechápu, jak si tohle vyložit a proč to takhle napsali teda…

14.5.2019 | 20:03:08
Milosko78

Mne by sa pacila zaver v zmysle ze Daenerys sa stane Nocnou kralovnou a zasadne na tron zo svojimi ludmi premenenymi na jej akúsi novu bielu armádu. Ziadny John,Sansa..a rozne happyendy.

14.5.2019 | 20:03:14
unsullied

#70 surky3: Tywin vojáky které nachytal při znásilnovaní nebo nečem podobném nechával vykastrovat… Jon měl plné právo jako velitel stim vojákem naložit jak jen chtěl navíc jestě když ho neposlechl a chtěl ho napadnout.

14.5.2019 | 20:08:19
Maroder

#62 Fey: Ono to není tak snadné sbalit si balíček a vyběhnout, muže nepřátelé okradou a možná zabijí, ženy znásilní a možná zabijí. A i když nějak projdou, co budou po cestě žebrotou dělat. Ženy mohou rozhazovat nohy pravda, ale ne každá je krásná či umí vzbuzovat chtíč. On není na nějaké cizácké měšťáky co neumějí vzít za venkovskou práci nikdo nikde zvědavý.

Daeny je dle mého příkladem středověkého panovníka, zatímco její suita včetně Jona přemýšlejí až nějak moc moderně. Daeny asi opravdu teď nemá jiný výhled, než postavit o kus dál nové sídlo jako centrum své moci a osídlit to Dothraky a neposkvrněnými či někým dalším z východu, neboť nikdo jiný už na ní není ve Westerosu zvědavý. Potvrdila pravdivě hanlivé informace o ní roznášené více než vrchovatě. Teď se jí budou všichni bát a nenávidět jí a čekat na okamžik kdy se jí budou moci nepěkně zbavit.

#165 Svjatogor
14.5.2019 | 20:12:07
Dark Angel

Queen Of The Ashes – https://www.youtube.com/watch?… (y)

#164 Camaris
14.5.2019 | 20:12:44
katrin27

#120 surky3: to máš pravdu

14.5.2019 | 20:18:16
Bublaninamorava

No, celou dobu všichni pomáhali někomu, kdo se nyní nezachoval zrovna správně, takže to vypadá, že pomáhali nesprávnému člověku. ted to budou muset nějak vyřešit, jinak je zle a celé to bylo na nic. Dany má vítězství, dothraky a neposkvrněné i jednoho drakouše, ted je otázka, ja se jí zbavit… Nemá smysl meditovat co a jak, možností je moc, prostě si musíme počkat a uvidíme, jak to tvůrci vyřeší.

14.5.2019 | 20:22:38
surky3

#146 Luksathor: A proto jsem docela rád, že se stalo co se stalo. Protože to pěkně vykresluje lidskou povahu. Tím mám na mysli jak lidi v KL (že neudělají to co je potřeba a neprojeví svůj názor), tak třeba Danearys (která se rozhodla jít přes mrtvoly a vládnout silou), pak třeba Jon (který až slepě věří že se na svět může dívat růžovejma brýlema). Prostě pro mě teď Dany není tím ultimátním zlem, ale spíš někým kdo ukázal realitu a to že pokud máš víc síly než ostatní a ostatní tě nezastaví (ať už nemůžou nebo nechtějí), tak v podstatě můžeš napáchat ohromný škody. A současně potom si historii případně upravit tak jak se ti zachce, protože historii píší vítězové. Sám bych se třeba ani nezlobil kdyby nakonec zůstala jenom Dany. Přece jenom nikdo není jenom dobrej nebo zlej a tudíž nemůže vyhrát jenom samotný dobro. To co udělala není asi dobrý, ale řekněte mi kterej dobyvatel dobýval bez obětí ? Caesar? Attila ? atd… Vždyť například Římský lid se bavil boji v aréně a celkově páchal ohromný zvěrstva. Takže teď jsem zvedavej jak to dopadne a hlavně doufám že se dozvíme konkrétní důvod proč to udělala. Havně jsem zvědavej pokud ji odstraní jak si potom poradí s neposkvrněnýma a hlavně dothrakama, kteří budou chtít hodně krvavou pomstu.. hlavně u dothraků jsem si o tom dost jistej.

#166 Jouzik123
14.5.2019 | 20:32:44
14.5.2019 | 20:38:17
Svjatogor

#159 Maroder: Kauzálně máš sice pravdu, ale v tomto konkrétním případě se mýlíš. Já si neumím představit Dothraki a Neposkvrněné jako fuknční součást jakékoliv sociální struktury v Západozemích v době míru. Pokud nezemřeou v bitvě, pak budou ze své podstaty (kvalita toho, čím jsou) generovat jenom problémy.

Budou z nich jenom názejdníci, banditi a desperáti. Umí pouze plenit, zabíjet a slepě poslouchat.

#177 mike2 #186 Maroder
14.5.2019 | 20:43:31
Jouzik123

#163 surky3: No ono řešení se trošku nabízí, jak už jsem psal. Tuším, že draka ovládne tříoká vrána. A potom neposkvrnění ani dothrakové asi nebudou problém. Bran podle mě do toho ještě významně zasáhne a tohle se trošku nabízí. Dany v podstatě zůstali věrní jen dothrakové a neposkvrnění. Takže jediný problém jak se na ní dostat je drak. A tohle může vyřešit jen Bran :)

14.5.2019 | 20:51:38
moiki

Díl se mi celkem líbil ale čekal jsem, že se dočkáme nečeho jiného nějaké bitvy ale ne taková jatka a to jak se Dany kterou jsem nejdřív moc rád neměl ale to jak postupně postupovala její postava tak jsem si ji oblíbil. Teď ale doufam že ji někdo zabije a ty výbuchy divokého ohně to byly ty co tam nastražil po městě šílený král ne?

#177 mike2
14.5.2019 | 20:53:11
Maroder

#141 MagikaVonCary82: V tom případě nikdo z nás. Měli bychom všichni přezkoumávat každé soudní rozhodnutí, policejní zásah i jakýkoliv další úřednický úkon ve státní i soukromé sféře, jinak na něm neseme vinu. No tak to je tedy, ono ne každé moudro od moudrého muže moudrem jest. :)

14.5.2019 | 21:05:30
Maroder

#141 MagikaVonCary82: Mimochodem, co bylo na popravě Missandei, přední členky Daenerysiny nepřátelské suity neoprávněného či nespravedlivého? Naložila Daenerys s Tarlyi jinak? Navíc Missandei mohla žít, kdyby byla pro Daenerys víc než trůn, ta si jí mohla dle nabídky vzít a odtáhnout na své panství na Východě. Jo, Neda očůrali hanebně, to uznávám. Daenerys se zachovala přiměřeně pseudodobě, v níž se to má odehrávat. Na druhou stranu není třeba si pro její obhajobu dělat takové na obě nohy kulhající berličky. Dobyla město bojem, měla právo na tři dny a noci plenění a drancování (pod což spadá znásilňování a vyvražďování dle libosti).

14.5.2019 | 21:10:35
unsullied

U Daenerys jde o jedinou věc jak říkal Jon v minulé serii že pokud použije své draky k vypálení města tak nebude lepší než ti ostatní bude jen stejná,

14.5.2019 | 21:20:02
Jurasfcb

vždycky se najde někdo nespokojeny…kdyby se město jen tak vzdalo zase by to bylo brečeni jako se nic nestalo takhle to skončilo asi nejlpi jak mohlo,o tomhle ten serial je :) dalo se to čekat za mě parada :)

14.5.2019 | 21:21:02
surky3

tak nakonec možná za všechno mohla Olenna :D , vypadá to že ji Dany konečně poslechla :D https://www.youtube.com/watch?…

14.5.2019 | 21:22:38
Maroder

#144 tap: Souhlasím, vše je vždy tak na efekt jak se to hodí pro daný díl nebo dokonce jen pouhou scénu, teleportace, zmizení věcí apod. To je to, co GoT dost sráží, dříve to nebylo tak frekventované jako teď. To, že si nejlepší rytíř Údolí v Orlím hnízdě vzal jízdní mandlový štít (ten se tahal na popruhu přes rameno) a do druhé ruky jedenapůlručku a pak s ním ve stísněných prostorách po Bronnovi máchal jak pradlena co ho drží prvně a nemůže ho ani pořádně udržet a celý se motal, jsme skousli, protože byl kvalitní scénář a tohohle bylo jen málo a tak to nenarušilo perfektní atmosféru. Zato teď v e5 a hlavně e3 se s tím roztrhl pytel, navíc není ani atmosféra, která by od toho odváděla.

E3 byla téměř nepřetržitá série kravin co mlátila do očí a E5 ta byla hrozně nudná, nudný a nezáživný masakr, chvíli jsem se modlil ať už toho draka sestřelí a může začít zajímavý boj. Místo toho bylo vystřeleno tak 5 šípů a zbytek balist drak zničil aniž by s nimi kdokoliv otáčel, naprosto žádná snaha obránců si zachránit život, stáli u balist, koukali a pak řvali když je bral oheň, to samé flotila. Prostě nuda a zmar.

Charakterní herci se snažili, ale atmosféru to nemělo. Bylo to celý takový produkčně-režisérsky odfláklý.

#182 mike2
14.5.2019 | 21:24:18
KristinaH.

Myslím, že 5. díl v případě Daenerys plně odpovídá jejímu dosavadnímu vývoji. Od začátku měla tendence chovat se krutě, a když už je spousta těch, kteří tuto tendenci zmírňovali, mrtvá, tak se to asi dalo čekat. Trochu to připomíná Strážce. Pokud máte šlechetný cíl, ale v cestě za ním překračujete jednu etickou normu za druhou, nakonec jste stejně špatný jako jakýkoliv jiný tyran. Jinak, z vojenského i politického hlediska byla hloupost na KL útočit. Cersei v podstatě vládla jenom městu, zbytek celého kontinentu byl proti ní, takže stačilo obklíčit město a čekat. Tím, co Daenerys udělala, v podstatě pouze vystřídala Cersei v její pozici, tedy vládne pouze městu (navíc zničenému) a zbytek kontinentu je proti ní. Navíc vlastně potvrdila všechno, co o ní nepřátelská propaganda tvrdila. Jistě, má posledního draka, ale ten není nesmrtelný, a vláda založená pouze na síle nikdy dlouho nevydrží. Kromě toho jakoukoliv legitimitu rodu Targaryenů srazila na naprosté minimum, takže myslím, že i Jon/Aegon by měl problém usednout na trůn (kdyby tedy chtěl).

14.5.2019 | 21:26:22
Lex Luthor

Bylo vidět, jak se Danny rozhoduje po zaznění zvonů. Poháněla ji touha po pomstě za Misandey. Svůj hněv, ale měla směřovat na Cersei. Já bych zaútočil na věž kde se skrývala nevinné lidi bych nechal být.

14.5.2019 | 21:28:27
Nikolperse

#150 tap: V jej to driemalo a postupne sa to prebúdzalo. Nemám náladu to opäť všetko vypisovať. Stačí pozorne sledovať jej scény a pochopíš že ona nebola nikdy normálna.

14.5.2019 | 21:28:57
mike2

#150 tap: No právě… vybila otrokáře. Stejně jako každého jiného, kdo se jí neklaněl. Otroky osvobodila, protože ji vítali jako osvoboditelku a svou vládkyni. Jenže tady najednou zjistila, že se děje přesně to, před čím ji Jorah, Barristan i další varovali od samého začátku: jen proto, že přijde a svrhne „tyrana“ (což o to, Cersei si to plně zasloužila – ale chovala by se Daenerys jinak, kdyby na trůnu seděl třeba Tommen?) a bude mávat svým původem, nepadnou před ní všichni automaticky na kolena a nebudou ji vzývat jako ti osvobození otroci.

A ona místo toho, aby se pokusila je přesvědčit, místo aby potvrdila, že je přišla osvobodit od tyrana, když usoudí, že jediný rychlý a snadný způsob, jak zajistit, že se jí budou klanět, je zastrašit je, nazaváhá a spustí bezdůvodný teror, kterým nakonec potvrdí všechno to, co o ní Cersei lidem navykládala. A jako bonus se zbaví všech, kdo jí ještě zbyli (až na Unsullied a Dothraki) – protože z výrazu Jona, Tyriona i Davose bylo jasné, že ti už na její straně nejsou. (A to ani nemluvím o Arye, která se při pohledu na spálené dítě s koníkem v ruce netvářila o nic vlídněji než svého času Davos.) Pro Daenerys to prostě celou dobu, až na pár krátkých epizod, bylo „Throne First“ (ne v časovém smyslu, ale spíš na žebříčku důležitosti).

#165 Svjatogor: Unsullied ještě jakž takž, ti jsou prostě zvyklí poslouchat, tak to budou dělat dál; ono je to smutné, ale když se nad tím zamyslím, tak je vlastně Daenerys tak úplně neosvobodila; formálně sice ano, ale fakticky se, kromě toho, že s nimi zacházela slušně, nijak moc nezměnilo. Ale co s Dothraki? Leda odvézt zpátky, ať terorizují ty, kteří už jsou na to zvyklí.

#167 moiki: Možná ještě od Aeryse, ale IIRC někde byla zmínka, že se Wildfire moc dlouhodobě skladovat nedá. Spíš bych tipoval zbytky toho, co si nechala vyrobit Cersei buď ještě před bitvou o Blackwater Bay nebo při přípravě na likvidaci Baelor's Sept; nedivil bych se, kdyby toho měla v záloze víc.

#183 Svjatogor
14.5.2019 | 21:30:20
Maroder

#145 mike2: A největší ironie na tom je, že Viserys také začínal jako milující bratr, pak zemřel jejich poručník, služebnictvo je okradlo a on se musel prát se světem o jejich přežití a to ho zahořklo. Však ve stanu říkal Jorahovi to samé, co pak Daenerys Jonovi. Že viděl takovou jí projevovanou lásku, které se jemu nikdy nedostalo. To samé teď na tomto pobřeží pocítila Daenerys a také jí z toho ve velkém švihlo a jako Vyseriona, i jí teď po hrůzném činu čeká nejspíše smrt. Vzhledem k tomu, že je poslední a věří že neplodná, mohla jásat, že Jon může zachránit její rod. Vždyť nemá následníka, nemá budoucnost. Ale tohle s ní asi zamýšleli již dlouho a proto nedali do příběhu druhého Aegona Targaryena (staršího), aby to nebylo ještě složitější. Prostě chce trůn a jako její bratr Viserys pro to bude nakonec ochotná i ohrožovat na životě členy rodu a možná je i zabít.

#188 mike2
14.5.2019 | 21:32:49
Maroder

#147 Svjatogor: Taky mě to napadlo.jako ideální možnost řešení :)

14.5.2019 | 21:35:38
Docik

když tu tak prolítávám ty komentáře, máme všichni společný problém, i když si můžeme myslet, že každý fandíme někomu jinému, jeden problém nás spojuje – buď měla být ještě 9. serie, nebo měla tahle mít 8 – 10 dílů. Ukončit to 6 epizodami je prostě zničující. Prostě proměna Daenerys byla tak rychlá, že tu musíme špekulovat co se tam vlastně stalo. Kdyby DnD nepospíchali to honem ukončit, bylo by vše mnohem víc uspokojující… Musíme doufat, že knížkám se to podaří, seriál zklamal a je za tím to že chtějí točit až 5× spin offů a kždý z nich bude mít macatý rozpočet. Takže dřenění licence na maximum.

14.5.2019 | 21:38:29
ori

To jej proste nemohol stačiť Essos, ktorý je omnoho väčší ako Westeros? :D

#188 mike2
14.5.2019 | 21:39:46
mike2

#173 Maroder: Ze záběrů bylo patrné, že balisty na hradbách byly všechny natočené ven a otáčet se daly jen částečně. Takže jakmile se podařilo prolomit obranu na jednom místě a dostat se jim do zad nebo aspoň na jejich úroveň byla celá „Maginotova linie“ k ničemu. Tím místem byl podle všeho přístav, kde se útokem střemhlav se sluncem v zádech podařilo překvapit Euronovu flotilu, s čímž obrana podle všeho vůbec nepočítala.

Ona ta balista, obzvlášť zesílená „verze 2.0“, není moc snadno ovladatelná (spíš bych seriálu vyčítal, že s nimi zvládali otáčet a mířit až nerealisticky rychle) a jakmile jednou vystřelí, znovu ji nabít trvá příliš dlouho. Na rychlý úder ze zálohy u Dragonstone to fungovalo perfektně, ale i tam bylo vidět, že opakovaný úder proti Daenerys, která o nich věděla, už to bylo slabší.

#194 Maroder
14.5.2019 | 21:41:28
Svjatogor

#177 mike2: Možná jsem až moc krutý nebo necitelný, ale v civilním životě jsou příchozí z Essosu pro země Západozemí asi tak stejně přínosní jako Arabové a Afgánci v sousedním Německu. Jednu válku zažehnali (NK), druhou určitě způsobí (Daenerys vs. ostatní).

14.5.2019 | 21:44:57
A_V

#154 Annie27:
#152 tap: Dobře magor jako Ramsey nabo Joffrey nebyla, ale sadista je. Ukřižovávala a upalovala otrokáře, v Qarthu nechala toho obchodníka a služebnou chcípnout hlady/udusit se v trezoru, Tarliovce taky upálila, vůdce Dothraků též usmažila. A rovnou vám odpovím na obviklé argumenty co se tu objevují. Ne všichni otrokáři byli špatní viz. ten starý pán co se chtěl vrátit do otroctví, aby mohl být učitele asi byl více člen rodiny než otrok, nebo manžel Dany jeho otec byl architekt a byl proti ukřižování těch dětí. Zasloužil stejný osud jako ti kdo to podporovali? A i kdyby si všichni zasloužili smrt tak jedna věc je setnout jim hlavy a druhá věc je nechat je pomalu umírat v bolestech. To vám to vůbec nepřijde v rozporu s tím jak furt mlela že je spravedlivý a dobrý vládce, osvoboditel atd.? Tvrdilam, že je matkou plazů že chce rozbít „kolo“ zničit tyrany a zajistit prostému lidu klid a bezpečí. A jak se to rozhodla udělat? Přeplula moře aby mohla válčit, plenit, vahlazovat a okamžitě upalovat každého kdo nesouhlasí.

#196 Annie27
14.5.2019 | 21:47:07
Svjatogor

#154 Annie27: Takže pracuješ jako zdravotní sestra ve blázinci na uzavřeným oddělení? ;-) Nevyzvídám. :-D

#195 Annie27
14.5.2019 | 21:50:53
Maroder

#165 Svjatogor: Souhlasím, že by v míru generovali jen problémy, ale na druhou stranu by zároveň byli jedinou oporou její moci. A tak jak se změnila, by jim nejspíše občas dovolila se vyřádit, aby udržovala strach a poslušnost podobně jako to udělal třeba Ramsay když vybíral daně. Sama se teď uvrhla do pasti a už bude jen otrokem následků svých činů. Nakonec by mi ani nepřišlo divné, kdyby až si uvědomí do čeho se dostala si vzala život nebo na něm bude naopak bezohledně lpět a rozjede to ve stylu traileru ve Stalinovském či Kimovském stylu kultu osobnosti.

#187 Svjatogor
14.5.2019 | 21:55:24
Svjatogor

#186 Maroder: Dyť ty uvažuješ přesně jako já. :-O :-)

14.5.2019 | 21:56:27
mike2

#178 Maroder: Ta paralela s Viserysem mne nenapadla, to je pěkný postřeh. Třeba to nakonec není tak, že si při narození Targaryena bůh hází mincí, ale že jediní, kteří se nezvrhnou, jsou ti, kteří buď k moci nikdy nepřičichnou (jako Aemon) nebo zemřou dřív, než k tomu dojde. Zajímavá je z toho pohledu postava Jona, který je sice geneticky napůl Targaryen; ale výchovou stoprocentně Stark. Možná se snaží vyhýbat moci právě proto, že podvědomě cítí, že by ho mohla pohltit (a možná to tak bylo i u Aemona).

#181 ori: Bohužel nemohl. :-( Ona je prostě přesvědčená, že je předurčena vládnout Westerosu. A takové přesvědčení je zřídka kvalifikací k tomu být dobrým vládcem.

#189 Svjatogor #197 Maroder
14.5.2019 | 21:57:46
Svjatogor

#188 mike2: Vzpomínané házení mincí jsem už někde slyšel v reálné historii. Julio-claudiovský rod v Římě?

#190 mike2 #192 mike2
14.5.2019 | 21:59:26
mike2

#189 Svjatogor: Netuším, historik nejsem. Ale nepřekvapilo by mne to. George Martin se netají tím, že se hodně inspiroval Válkou růží (jména Stark a Lannister jsou dost návodná), vůbec bych se nedivil, kdyby si toho z historie půjčil víc.

#191 Svjatogor
14.5.2019 | 22:05:32
Svjatogor

#190 mike2: Já taky ne, jenom fanoušek. :-) Líbí se mi historie Prvních lidí a Andalů. I tam jsem hledal a našel nějakou tu paraleru s reálnou historii.

14.5.2019 | 22:08:03
mike2

#189 Svjatogor: Ještě jsem si vzpomněl: asi ne nadarmo se v nabídce „mohlo by se vám také líbit“ dole u GoT dost často objevuje Rome, který měl na historii dost podobný pohled.

#193 Svjatogor #199 A_V
14.5.2019 | 22:08:54
Svjatogor

#192 mike2: Mě se objevuje The Last Kingdom, kdo to zná?

14.5.2019 | 22:12:05
Maroder

#182 mike2: Tak to se omlouvám. Byl jsem asi tak znechucen, že jsem si neuvědomil, že jsou to obří balisty a nejsou tak pohyblivé jako škorpion co měl Bronn a něco mezi co měl později na lodi Euron. Nicméně na druhou stranu v tom případě byly opravdu jen na okrasu.

14.5.2019 | 22:15:29
Annie27

#185 Svjatogor: Víš, nejsmutnější na tom je, že nemusíš pracovat ani v blázinci, abys takový lidi potkal :D A čekám stále na to pokračování, seriálem jsem lehce znechucena, tak bych ráda poprosila spravit chuť :D

#201 Svjatogor
14.5.2019 | 22:16:51
Annie27

#184 A_V: eh jo dobře… na víc se asi nezmůžu, možná až zítra :D Jen ve zkratce, já rozumím Tvým argumentům, ale ono to asi tak nějak bez těch obětí a vedlejších ztrát nešlo a upřímně, když se s Tebou každý snaží vyjebat, já jí docela i chápala a i tak pro mě byla dost obětavá apod… no rozebrala bych to víc, ale mám namířeno do postele, tak to necháme na zítra ;)

#199 A_V
14.5.2019 | 22:20:10
Maroder

#188 mike2: Děkuji. Taky bych to viděl v tom, že jak se snaží si moc udržet nebo ji získat, postupně je to při obtížích a nesnázích stáčí k jisté zahořklosti, která jim dovolí nechat na povrch vyplout to nejhorší v nich. Ale tak tomu podle mého bývá i u nás obyčejných smrtelníků.

Výjimka je Geoffrey, ten vyrůstal poměrně v bavlnce a stejně to byl sadistický vrahoun od koček postupně po lidi.

14.5.2019 | 22:32:11
Wertcha

Naprosto chápu znechucení herečky nad činy její postavy. Ovšem podobný postoj bych čekala v přiměřené míře u všech herců záporných postav :) Jinak za mě to byl krok sice šokující svou krutostí a zpracováním, ale jinak nikoliv nečekaný. Daenerys má šílenství v genech a první série jsem jí sice na jednu stranu věřila, že to myslí dobře, ale vždycky mi přišlo zvláštní, jak si jednoznačně jde za něčím, co jí vůbec nikdo nechce dát. A v 7. sérii už ten přerod do fanatismu až počátečního magorství podle mě byl cítit. A v aktuální sérii to bylo jednoznačné. Samozřejmě taky doufám, že ji Arya nebo kdokoliv jiný zabije. Jen jsem zvědavá, jestli Dany zabije i Jona, což jsem čekala už v posledních dvou dílech.

14.5.2019 | 22:35:11
A_V

#192 mike2: Rome doporučuju skvělej seriál!!! Takovej předchůdce GOT

#196 Annie27: já zase chápu že tobě to tak připadat nemuselo. Ale u někoho kdo tvrdil jaký je dobroděj a mírotvůrce mi to chování prostě přišlo trochu paradoxní. Hlavní problém podle mě je, že ten přechod od malých náznaků k vyhlazení města byl příliš rychlý a násilný. Ale za to může dumb a dumber věděli několik let že to takhle skončí a vůbec ten přechod na „temnou stranu“ nepřipravili

#200 Maroder #206 mike2
14.5.2019 | 22:37:07
Maroder

#199 A_V: Asi spoléhali na to, že v tom má herečka praxi z Hana Sola. Tam to bylo opravdu povedené, jak se nakonec ukázalo, že vše manipulovala ona, aby se dostala na vrchol a dala tomu přednost i před láskou. Tady v GoT se to úplně tak nepovedlo, ač se snažili tím, že po popravě několik dní nejedla a jen truchlila a pak ten záběr na ní, kdy vypadá jako stará feťačka při absťáku. Nevím, ten přechod do absolutního opaku jejích dřívějších ideálů možná chtěl ještě něco víc. Prostě to je takové seriálové, u GoT jsme asi všichni namlsaní, že to bylo dějem vždy něco jakoby víc, což tam teď nějak trošičku chybí.

14.5.2019 | 22:55:49
Svjatogor

#195 Annie27: Asi opravdu napíšu tu povídku mezi Varysem a Tyrionem (+ dvě další), jen abyste děvčata tu radost. :-D

14.5.2019 | 23:00:17
dragon113

Večšinou to všetci píšete že je normálne vyrabovať dobytie n

14.5.2019 | 23:03:50
Freedom!cz

Po tomhle ji Arya vykuchá a vrátí se do domu černé a bílé.

14.5.2019 | 23:07:41
vintason

Většina nepochopila ani doposud Hru o trůny? Ani jedna postava není dobrá či zlá, její stránky se časem objevily, od Cathelyn s Robem Starkem, přes Tywina či Sansu až po Jona/Aegona s Daenerys, prostě je to vývoj postav a tohle na tomto seriálu miluji. Takže až se většina publika vybrečí a přejde je zlost, snad si uvědomí celé poselství ságy Písně ledu a ohně ;)

14.5.2019 | 23:09:39
dragon113

Večšinou tu píšete že je normálne vyrabovať dobyte mesto áno rabovalo sa a vraždili ale nie vtedy keď ste chceli tomu kráľovstvu vládnuť to by si nedovolil ani ten najväčší tyran lebo by vedel že si vyslúži len nenávisť k svojmu rodu na niekoľko sto rokov a snažiť sa vládnuť kráľovstvu ktoré vás celé nenávidí tak vás čaká iba smrť

14.5.2019 | 23:09:57
mike2

#199 A_V: Největší zlo se páchá ve jménu (vyššího) dobra. Když je člověk přesvědčený, že jedná ve jménu (vyššího) dobra, nemá zábrany a ospravedlní si skoro cokoli, na rozdíl od toho, kdo si je vědom, že dělá něco špatného.

14.5.2019 | 23:10:33
Lukass.M

Když zabiješ někoho, kdo není hrozbou, pak jsi Vrah.

[Clementine]

14.5.2019 | 23:21:58
bloody_maniac

Jako nelíbilo se mi to, ale jsem na její straně, protože ji chápu. Ano, je pravda, že se „pomátla“, ale není se čemu divit, když všechny, na kterých jí záleželo, zemřeli. Všichni ji začali vidět za nepřítele a blázna, a proto jim chtěla ukázat, že měli pravdu. Můžete klidně říkat, že jsem blázen i já (a budete mít i pravdu), ale prostě to vidím tak, že chtěla už tuto válku konečně jednou provždy ukončit, to znamená zmasakrovat všechny lidi v přístavišti, kteří by se proti ní mohli ještě spiknout. Je to dívka, co miluje sílu a miluje ji ukazovat. Dále ji zemřeli dva draci a Messandei s Jorahem. To prostě byla pro ní poslední kapka, protože věděla, že tito dva (s jejími draky) ji milovali nejvíc. Nečetla jsem knížky, takže mě nezdupejte, ale takhle to já vidím a chápu, takže se mi můj názor nesnažte měnit. :) <3 A kvůli tomu hlasovat nebudu.

15.5.2019 | 0:05:33
karel304

#55 Svjatogor: Tak to opravdu trefný :-) Osobně bych k předposlednímu dílu dodal své hodnocení: scénář D&D 20%, režie Sapochnik + realizace + efekty etc. 90%. Jak už tu bylo víckrát psáno, vyvraždit (včetně civilistů!!) a zbořit město z kterého chci vládnout Sedmi královstvím je naprostý nonsens, který nemůže mít žádně logické vysvětlení (ani ztrátu 2 draků, Joraha, Missandei…), jen totální šílenství. Samozřejmě jisté náznaky byly, ale vygradovat to do takovéto absurdity je scénáristický (nebo GRRM?) fail. K tomu předchozí dějová linka Daenerys podle mne vůbec nepasuje, její chování dosud nebylo psychopatické na rozdíl od Cersei. Tady jejich role přehodili a myslí si asi jak geniální závěr tomu dali. V knize i pokud to bude podobné to bude mít pravděpodobně jiný mnohem propracovanější podklad a nedojde k těmto primitivismům. Ještě ke scénáři: Drogon nejen že tentokrát měl nekonečnou zásobu paliva, ale zřejmě metal i dynamit nebo plastickou trhavinu, jinak těžko vysvětlit jak mohl okamžitě destruovat i nejsilnější hradby. Takže 2 draci nedomrlí chudáci co je sejme jeden nebo tři oštěpy, třetí ovšem najednou nezničitelný superdrak se silou „Little Boy“ + „Fat Man“ dohromady :-(

15.5.2019 | 0:18:29
Nemesid

Čím víc si čtu ty příspěvky a důkazy, že nakročeno měla od první série, tím víc je ten útok na město pochopitelný. Taky plně podporuji, že drtivá většina lidí to nechce pochopit. Je to tak správně, nejsme totiž šílení a zabíjet civilisty se nám příčí. Jenže pro ni ti obyvatelé přestali být lidé, stali se z nich nepřátelé. Stejně tak jsou popisovány genocidy, nezabíjejí lidi ale pro ně už nižší formu života. Těžko se chápe zešílení, když takoví nejsme. Že to nedává v ten moment logiku je vlastně správně, šílenství je těžko logické. Takže tenhle vývoj Daenerys už kvituju a líbí se mi. Bohužel to celé sráží nelogičnosti bitev a chování postav od třetího dílu, jinak by to byla špička.

15.5.2019 | 0:30:30
karel304

#150 tap: Přesne tak, bohužel GoT spěje ke konci který může překonat nejen konec Dericka, ale i konec True Blood (tam se dá čekat určitá analogie) a dokonce útočit na metu nejvyšší, LOST! Tu ale asi přeci jen nepřekoná, chabá to útěcha.

15.5.2019 | 0:38:09
Xegiie

tohle očividně je jak to Martin chtěl … chtěl aby si ji lidi zamilovali (my) a fandili jí ceeelou tu dobu, a v předposledním díle z ní udělá " hlavního padoucha" , velký zvrat šok, to je na čem jsou hry o trůny postaveny a proč se to tolika lidem líbí, i když teď tedy spíš nenávidí :) povedlo se mu to.. teď jen o to kdo a jak ji zabije

#215 Zilwicky
15.5.2019 | 2:05:14
deeside95

Kdyby byl její přerod ukázaný více propracovaně a nespěchalo se v posledních dvou sériích na ukončení, vyznělo by to určitě věrohodněji a tleskal bych. Takhle to vypadalo naprosto debilně a nevěřil jsem tomu.

15.5.2019 | 2:39:58
Bacoch

Paráda. Kdo píše, že se najednou zbláznila se asi pořádně nedívá. Že je posahana bylo jasné už od nějaké 3 série. Příznaky byli,že jste je nechtěli vidět je věc druhá. Krásné to hořelo, krásné umírali lidi, nádherný peklicko. Tleskam

#216 Zilwicky
15.5.2019 | 5:50:50
Zilwicky

#212 Xegiie: Nemyslím ze by tam hodil takýto „zvrat“. Dobrý zvrat je taký ktorý cítiš že príde, ktorý dáva zmysel, ale aj tak ta prekvapí. Dal by si na čas a postupne ukázal ako jej prepína. Oni na to očividne nemali čas/peniaze/chut/mo­tiváciu. Dobrý zvrat je ťažké dosiahnuť, preto sa väčšina scenáristov uchyľuje skôr k lacným, 180 stupnovým, z čista jasna, zvratom. U Daenerys to v tomto dieli nebolo 180 ale možno len takých 120.. s prižmúrenim oka 100 stupňov :)

#217 mike2
15.5.2019 | 7:27:32
Zilwicky

#214 Bacoch: Aké príznaky? Že upáli dvoch Tarlyovcov urcite nie je príznak ze spáli celé mesto nevinných ludi. Ak si dobre pamätám, nikdy pred tým neupálila ani nenechala popravit nikoho nevinného. Naopak, bola totálne mimo ked jej drak spálil jedno dieta. Jasné, bola nemilosrdná ale vždycky viac-menej spravodlivá. Skor viac ako menej, by som povedal. Ale priznám sa že si predošlé série až tak dobre nepamätám, takže mi kľudne napíš tie tvoje príznaky :) Možno zmením názor.

15.5.2019 | 7:33:18
mike2

#215 Zilwicky: Jenže on to právě vůbec nebyl zvrat. Jen se v extrémní situaci (podpořené tím, co se stalo předtím) extrémním způsobem projevilo to, co už v ní dávno bylo a co (v daleko menší míře) projevovala celou dobu: že jakmile někoho vidí jako překážku, jakmile někdo nesdílí její vizi a neskloní se před jejím majestátem, je to nepřítel, který si nezaslouží nic jiného než smrt, ideálně formou sežehnutí drakem. Tak se projevovala celou dobu (kromě prvních pár dílů první série) a rozdíl mezi tím, co dělala tehdy a co udělala teď, je jen v měřítku.

Druhá věc je, nakolik Daenerys vůbec vnímala, že ve velkém vyvražďuje obyčejné lidi. Celá ta scéna byla založena na kontrastu jejího pohledu shora, kde velkolepě ničí „nepřátelské město“, a Aryina pohledu zespodu, kdy musí sledovat konkrétní lidi zoufale bojující o holý život svůj a svých blízkých (většinou marně) – a nakonec i bojovat o svůj vlastní. Trochu mi to připomnělo jednu epizodu MASHe, kde si pilot bombardéru pochvaluje svou „čistou válku“, kdy si letí vysoko nad zemí a jen stiskne tlačítko, dokud na sousední lůžko nepřinesou popálené dítě z jedné takové vybombardované vesnice a on nevidí na vlastní oči a zblízka, jak ta jeho „čistá válka“ vypadá z druhé strany.

#219 Zilwicky #227 Conel
15.5.2019 | 8:33:35
Atenecka

No, jak bylo v první řadě řečeno, tak nikdo v Králově přístavišti není nevinný… A jednou Tywin řekl (parafrázuji) nikdy netrestej ty co se vzdali, protože další se pak již nevzdají… Ona se celou dobu Daenerys chová jako USA. Vždy někam přijde, rozbije (sice krutý, ale) pořádky, rozvrátí způsob života, vydrancuje bohatství a táhne o dům dál… A teď? jen udělala to, co dělají vojáci USA ve vojenských věznicích (jasně USA nemají draky)… Tím jen chci říci, že je to prostě v lidské povaze… Ono na druhou stranu, jak rozeznat otrhaného loajalistu starého pořádku od otrhaného občana, který by mohl být loajální jí? Prostě to strhla a začne budovat… Nemyslím si, že se u ní projevilo šílenství, ale jen krutý realismus…

#220 Zilwicky
15.5.2019 | 8:52:24
Zilwicky

#217 mike2: Lenže oni sa sklonili.. všetci sa predsa vzdali. Áno, rozdiel môže byt len v mierke ale v tomto prípade je to teda rozdiel typu „jedna kvapka vs celé jazero“. A znova opakujem – nikdy nezabila nevinného. Vojakov a ludí čo ju osobne zradili – budiž. Ale úplne neznámych nevinných ludi? To nie.

S druhou vecou viac-menej súhlasím – ale to by jej muselo fakt prepnúť aby si neuvedomila čo robí. Nie nie.. ona dobre vedela čo robí, sama povedala „Let it be fear“. Už vtedy sa rozhodla co urobí, takže musela vediet ze pri tom zomrie vela civilistov.

#222 mike2 #225 Stráťa
15.5.2019 | 8:55:01
Zilwicky

#218 Atenecka: To dáva zmysel ale proste mi to nesedí s dosavadným vývojom jej postavy. Nehovorím ze to nemá v sebe, len ze sa k tomuto záveru dostali unáhlene.

15.5.2019 | 8:58:37
mike2

Mimochodem, pro mne byl zlomovým momentem způsob, jakým „koupila“ Unsullied. Jakkoli si ten otrokář svůj konec nepochybně zasloužil a vůbec mi ho nebylo líto, tahle scéna mi otevřela oči. Už tam bylo vidět, že to s její nevinností není tak jednoduché, jak se zdá.

15.5.2019 | 9:06:52
mike2

#219 Zilwicky: Tarlyové (a další, kteří tam byli s nimi) se snad nevzdali? Jejich „zločin“ spočíval v tom, že odmítli pokleknout a uznat ji za královnu…

#228 Zilwicky
15.5.2019 | 9:13:30
Radulineska27

Cersei možná byl trosku padouch, ale delala věci aby přežila. Ale Denerys nechala zabit svého bratra, už i to, že zabila svého manžela, jasně aby netrapil apk diky nějakému snu, šla do hranice a nechat se upálit? To už z člověkem udělá svoje. A už ve 2 díle říkala, že si vezme co je její krvi a ohněm. Dale pro nás ve třetí řadě dalo by se říct, že zabila ty zle otrokáře. To bereme kladně, protože byli zlí. Ale třeba jak v 6 serii zabila vůdce dotraku? Kolik lidi musela zabit aby dostala to svoje

15.5.2019 | 9:18:44
Radulineska27

A teď v KP byli ti lidi taky zlí .. idkyz pro nás nevini ..

15.5.2019 | 9:19:24
Stráťa

#219 Zilwicky: Už při ukřižování pánů v Meereenu nebrala ohledy na vinnu nebo nevinnu ale vraždila jenom na základě postavení ve společnosti.

#228 Zilwicky
15.5.2019 | 9:24:47
lenies

Že je Dany labilní, je jasné už od první série (zemře mi manžel, upálím se s ním, jsem matka draků), ale že je takhle v hajzlu, to jsem nečekala. Nemyslím si, že by ten masakr KL rozdělil fans na dva tábory, kdo ji nekriticky zbožňuje, ji tady bude hájit vždycky, i kdyby bezdůvodně zabila Jona a všechny ostatní postavy. Jednou padlo v diskuzi, že ji možná sežere její vlastní drak, taky bych to tak viděla. Drak není štěně, tomu nemůže dělat mámu. Nebo ji zabije Jon. Každopádně vládnout nebude a ani si to nezaslouží, kdokoli jiný bude mnohem lepším vladařem, než šáhlá Dany

#236 ori
15.5.2019 | 9:51:13
Conel

#217 mike2: Hezký postřeh s tím kontrastem pohledu Aryi a Daenerys. Čekám, že příští epizoda na to naváže.

15.5.2019 | 10:07:46
Zilwicky

#222 mike2: Hej ale predsa len – boli to aspoň vojaci, osobne ju „nasrali“ tým ze sa pred nou nesklonili :) #225 Stráťa: Toto si už moc nepamatám, ale tuším s tým potom prestala ked jej dohovoril.. Tyrion? Tak či tak toto je predsa len troška iná káva. Ten rozdiel v mierke je obrovský.

Ale znova – nehovorím ze to v sebe nemala, len že dosavadný vývoj jej postavy nenaznačoval ze by sa stalo niečo takéto. Keby, jak tu viacerí podotýkali, vypálila len Red Keep a pri tom zomrelo pár civilistov – to by bolo v poriadku (chápete jak to myslím)

15.5.2019 | 10:08:16
Nemesid

Jak už zmínili ostatní, Dany dostávala pecky v každém díle osmé serie. Nedokázala se přenést přes to, že ji tu nikdo nemiluje a sama pak pronesla, že když ji nebudou milovat, tak se ji budou bát. Lidi v KL brala jako dobrovolné spojence Cersei (ačkoliv to je blbost). Jednotlivě ty věci nedávaj logiku, si je takhle odůvodnit, jenže ona už měla těch problémů hafo a nakonec ji zradil naprosto každý. To poslední byl Jon. Kdyby s ní zůstal a opět se s ní vychrápal, tak to bylo v cajku, jenže on ne, tetičku nemůže…

15.5.2019 | 10:13:35
Mr.Oizo

Pokud její jediný cíl je trůn tak se dá pochopit její konání. Je jí jasné že trůn nedostane když se vše rozkřiklo o Johnovi a potom taky i kdyby ho dostala neměl by jí rád nikdo jelikož všichni by znali pravdu. Tak když nemohu trůn já proč ho nezničit aby ho neměl nikdo nebo nebylo komu vládnout. Nedivil bych se kdyby na trůn neusedl na konci nikdo a každá země by poté měla svého krále.

15.5.2019 | 10:22:27
WindomEarle

V KL zili vesmes sami dobri lide, no

https://www.youtube.com/watch?…

15.5.2019 | 10:45:00
tominotomino

#75 Cristie: Jo došlo. Krátce předtím, než se Daenerys rozhodla to město nakonec vypálit.

webmaster
15.5.2019 | 10:49:54
Skalgrin

Daenerys nikdy nebyla „dobrotivou matinkou draků“ – jakmile ji kopli do řiti Dothraci, upalovalo se. Nešli ji na ruku otrokáři? Nepamatuji si nějaké diplomatické řešení. Zkusili ji sebrat děti-draky a taky nedopadli ukázkově. Nesedli si z ní na zadek, ehm tedy neklekli na koleno poražení lordi Západozemí a opět se peklo na dračím ohni.

Pak se lekla nemrtvých (celkem pochopitelně) a zabouchla se do synovce (vzhledem k historii jejího rodu, opět pochopitelně a osudově). Vydala se na Sever a zachránila všem (včetně sebe) prdel – ale přišla o dítě-draka, protože chtěla být hodná a zachránit „svoje lidi“. Nicméně vděk na bodu mrazu. Vydá se na jih bez podpory jakou chtěla (minimálně po morální stránce) a přijde o dítě-draka. Zatímco ona oplakává druhé dítě a chce pomstít obě ztracené děti (ano, Daenerys je DOSLOVA matkou draků), ostatní vymýšlí jak z toho všeho vytřískat co nejvíc a jak se ji rovnou zbavit.

Takže se co? No ano, nasere a vypálí jim všem na truc to hlavní město, aby jim všem – ne nějaké Cersei – ta už je poražená, ale jejím „spojencům“ připomněla – že je to ona, kdo bude vládnout – ať Západozemí, nebo hromadě popela. Cersei je vyřízená a Daenerys to ví. O Cersei nejde od chvíle, kdy se zavřela do Rudé Bašty a ztratila spojence. Západozemí se dá koneckonců vládnout klidně i z Dračího kamene.

K tomuhle Daenerys směřovala celou dobu. A speciálně upálení lordů v sedmé sérii mělo všem naznačit, že milovaná Daenerys je z rodu Targaryenů. Ale šílená (zatím) asi není – může si tam samozřejmě v posledním díle vyšlápnout (místo strachu se ji postaví na odpor a ona to neunese) – ale zatím neupaluje lidi z dobrého rozmaru.

Tohle byl trest. Trest celému Západozemí, jak se ke své právoplatné dědičce trůnu chová a jak se chová k němomu, kdo jim všem zachránil krky za cenu života dvou svých dětí. Trest za to, že Královo Přístaviště ji nevítalo otevřenými branami a Cerseinou hlavou naraženou na hradbách na kopí.

Trest svým spojencům za neochotu oplatit její oběť a trest svým rádcům za to, že se od ní odvrátili. Trest světu za to, že ji sebral děti a nejlepší přítelkyni. Trest celému Západozemí za to, že ji zabili rodiče a celé dětsví se skrývala. Trest za to, jak se k ní choval její bratr. Trest za ztrátu Droga, a za smrt Joraha. Trest za to, že ona obětovala vše a ostatní nic.

Paradoxně, kdyby vlítla na Rudou Baštu a chirurgicky utípla Cersei, s Quyburnem a Horou a posléze nechala shnít Tyriona s Jaimiem v žálaři – ukázala by, že je bezcitná mrcha, která nad smrtí svých dětí jen pokrčí rameny a jde ji jen o trůn (v tomto scénáři by asi Sansa dlouho na Zimohradě nepobyla – naopak by asi šla bratrům Lannisterovým doplnit trojku, zatímco Jon by se vracel k noční hlídce. Euronovi by pomohla dobýt Železné ostrovy a asi by si ho vzala (jedinej chlap v Západozemí schopnej oddělat draka je lepší ve vlastních řadách).

A jako takovou by ji lid miloval do té doby, než by nějakému lordíkovi došlo, že ona potomka nesplodí a že když šlo zabít draky dva, půjde i třetí. A i tohle asi Daenerys tuší – takže proto se touhle cestou nevydala.

#239 Maroder #240 Lear #246 Svjatogor
15.5.2019 | 11:41:20
To Je Tajný

#65 Grogy: V seriálu žádné takové proroctví nebylo, to bylo jen v knize a tou se seriál řídí jen částečně.

15.5.2019 | 12:15:30
Radulineska27

skalgrin! Skvěle řečeno!!

15.5.2019 | 12:40:45
ori

#226 lenies: Ona sa nechcela upáliť, vedela že jej oheň nič neurobí, keď sa na tom vajci predtým vôbec nepopálila aj keď tá jej slúžka áno.

#239 Maroder
15.5.2019 | 13:04:06
EmporioDrago

Projevily se v ni geny po otci a castecne asi i targaryenske geny. Kdo cetl treba knihu Svet ledu a ohne (taková historie GRRM světa od počátku) viděl, že i u Targaryenů se střídali lepší a horší až šílení. Ona už od začátku byla ta, která mluvila o sobě, že je jediná legitimní vládkyně (což nebyla pravda, protože Targaryeni byli prostě sesazeni a byla jiná vládnoucí linie a později navíc Jon byl z nich dvou ten, kdo by měl větší nárok). Taky ji všichni namlouvali, jak ji přivítají a že pod Robertem a Cersei je Západozemí utiskováno. Což tak pravda nebyla. Za Roberta to bylo uvolněnější a za Cersei již méně, ale fungovalo to. Pak Dany viděla, že ji vnímají jako cizince, že nemá takové sympatie a vlastně řeči o osvobození apod nefungovali tak, jako v Essosu, kde bylo otroctví. Žádná rebelie se nekonala. Navíc přišla o 2 draky, kamarádku a viděla, že nemůže uspět u rodů tak, jak si myslela (např na severu). Převážilo v ni zlo, pomsta, šílenství atd atd. Prostě si říkala, že bude ona ta jediná královna a jak se k tomu dostane, již na tom nezáleží. Ten vývoj postavy zajímavý a dobrý, neměl jsem ji nikdy moc rád. Budu si stát za tím, že s tím, čím přišla do Sedmi království, udělala jen chaos a spoušť. Takhle tam byl stav, kdy se sever trhl a další království nebyly pevně pod Železným trůnem a přesto byl jeden legitimní vládce, jen neměl pod sebou vše. Teď je hlavní město zničeno na popel, zmasakrována spousta neviných lidí. Dany již nikdo neuznává, mají na ni zlost, ale má draka. Takže šílenec na scéně, ostatní se proti ní obrátí a uvidíme. Buď ji odstraní nebo ona je a skončí to tak, že šílenec zůstane ve zničeném světě (nebo alespoň v menší části toho světa).

15.5.2019 | 13:25:54
Lear

#8 Monoceros: Moje řeč.

15.5.2019 | 13:37:22
Maroder

#233 Skalgrin: Buď a nebo chtěla Westeros získat ve stylu svého dávného pradědka Aegona I. Buď jak buď zapomněla na to, že nemá příbuzného který by jí v případě úkladné vraždy pomstil což vzbuzovalo strach v dávných časech (viz následník na Dračím Kameni, aby nešlo všechny oddělat naráz). Když jí nějaký sebevražedný mstitel zabije, drak si odletí nebo ho osedlá Jon, Dothraci se jakožto pokrevní jezdci ve stylu knihy nezasebevraždí, protože to bylo pro TV moc dětinské. Ale i tak by pak už dothraky a neposkvrněné spojené síly Westerosu nějak umlátily, zvláště kdyby pomáhal Jon. Takže to, že se nevydala onou vámi zmíněnou cestou jí v důsledku vůbec nijak nepomůže, aby nedošlo na stejné konce.

#236 ori: No to, že si nepopálila ruku o rozpálený dračí kámen ještě neznamená, že přežije v tak velké hranici, která má žár téměř kremační pece a nikoliv ohýnku na němž byla vejce ohřívána.

15.5.2019 | 13:38:49
Lear

#233 Skalgrin: To má být snaha ospravedlnit ten její masakr?

#251 Skalgrin
15.5.2019 | 13:44:54
Akitenshi

#1 DikZa2Ban: Spíš bych řekl, že to je způsobené trochu nevhodným překladem: the actress bluntly stated that „It f*cked me up.“ She added, „Knowing that is going to be a lasting flavor in someone’s mouth of what Daenerys is…“

15.5.2019 | 13:49:21
Atenecka

ještě jedna věc. v Malazské knize padlých (je to sága delší než GoT) je jednou vedlejší postavou velekrál Kallor.

Byl to tyran kterého chtěli svrhnout velemágové – přivolali cizího Boha, který dopadem na jejich svět zničil celý kontinent- což se jim nepodařilo, ostatní bohové spoutali „nového boha“ a pak se obrátili proti Kallorovi a chtěli mu sebrat jeho říši. Kallor vyvraždil VŠECHNY svoje poddané a když bohové dorazili k jeho trůnu (kde seděl, obklopen mrtvolami) tak se jim vysmál do xichtu .-) No za trest mu bohové sebrali magické schopnosti a možnost někdy ascendentovat… Což mu moc nevadilo – již tisíce let se potuluje světem a vzpomíná na „staré dobré časy“ a snaží se někde urvat trůn… Kallor není šílený – jen je cynik a psychopat…

I když jeho činy (stejně jako činy Daenerys) se dají pojímat jako činy šílence…

Nicméně se mi dost líbila myšlenka (jak tu někdo psal) , že by se království rozpadlo na několik malých případně Trůn přeji Johnovi – protože (jak někdo řekl ani nevím v jakém seriálu/knize) nejlepší vladař je ten, který nechce moc.

#243 Nikolperse
15.5.2019 | 14:14:41
Nikolperse

#242 Atenecka: To že najlepší kráľ je ten ktorý vládnuť nechce sa hovorí vo viacerých ságach, seriáloch a knihách, ale to nič nemení na tom, že Jon by nebol dobrý kráľ.

#244 Zilwicky
15.5.2019 | 14:43:02
15.5.2019 | 15:16:59
RudyJohn

Náhodou to byl skvělý zvrat. Prosím více takových.

15.5.2019 | 15:26:06
Svjatogor

#233 Skalgrin: Daenerys se nikdy nesnažila pochopil mentalitu obecného i urozeného lidu v Západozemích. Proč se nezeptala sera Joraha, proč jej otec Jeor zapudil? Místo milostných a vilných pohledů na ní během plavby přes Úzké moře ji měl spolu s Tyrionem vzdělávat.

Kdyby žil ser B. Selmy, taková píča by z ní nebyla.

15.5.2019 | 15:30:16
myp2p

To nikoho opravdu nenapadlo, že Dany jako jediná opravdu rozbila okovy a zničila kolo??? Udělala to, co bylo potřeba udělat, aby se celá země zbavila všech minulých i budoucích tyranů…a to zničit železný trůn a sním celé KL. Teď by se měla odebrat někam do ústraní a dožít svůj zničený a osamělý život…ale tvůrci určitě zas protlačí její zabití hrdinským slaďouškem a moralistou Joníkem :):):)

#248 Svjatogor
překladatel
15.5.2019 | 15:38:45
Svjatogor

#247 myp2p: To si Danny může rovnou začít říkat Saloth Sar. :-P

15.5.2019 | 15:44:15
Nikolperse

#244 Zilwicky: Sansa je v tejto dobe asi najvhodnejší adept. Tým nehovorím že je to najlepšia voľba, ale určite by bola lepšou kráľovnou ako Jon a o mnoho lepšou ako Daenerys alebo Cersei. Neklamne si. Pri súčasnej situácii by bola aj Arya lepšia kráľovná ako Daenerys.

#252 myp2p
15.5.2019 | 15:50:02
Astat.

Rozhodně není tím, kým byla zpočátku. To by ani nikdo nebyl po tom co si prožila. Její násilnost se stupňovala, ale tohle bylo jako by jela na kole s pomocnými kolečky a najednou skočila na motorku. Osmá řada se mi nelíbí, je tam plno nelogičností a je uspěchaná viz Danny. Asi se uhodila do hlavy když jí Drogon u Zimohradu vysypal na zem… Doufám, že Jon si užil pohled na SVÉ lidi, pod její vládou, nesnáším ho už od první série – Sansa se z té naivity vyléčila, on je pořád „sluníčkový“ idiot.

15.5.2019 | 15:52:46
Skalgrin

#240 Lear: Určitě ne – pořád je to masakr nevinných lidí. Jen jsem se pokusil vysvětlit co v mé interpretaci (protože co si mysleli autoři nevíme) Daenerys k činu vedlo. Nedělá to z ní světici kterou fanoušci chtějí, ale také to ukazuje že šílená (ještě) není.

Hypoteticky (protože vládnout bude imho Jon nebo rada větších rodů) by ji to mohlo učinit lepší – kdyby po celou svou budoucí vládu nesla břemeno své viny a snažila se lidem odvděčit. Nebo to může být to z čeho zešílí (až vychladne a dojde jí co udělala) a třeba sama spáchá sebevraždu kdy ji upálí její plačící drak (zdravíme knihy) na její přání.

Každopádně jakkoli skončí, možná Daenerys při zjištění co v pomstě za svou jedinou (dračí) rodinu udělala – odpustí Cersei – která slovy Tyriona všechno dělala pro své děti. Ale nevím, bylo by to asi trochu moc patosu a hluboké myšlenky najednou :-)

15.5.2019 | 15:53:36
myp2p

#249 Nikolperse: Já furt nechápu proč všichni musí tlačit na to, kdo si nakonec bude prdět na železným trůnu…doufám, že ještě Danny trůn roztaví (ještě než jí hodný a morální Joník zabije) a každej si bude vládnout svýmu regionu…Rozhodně lepší než aby to skončilo usednutím Brana na ŽT.

#253 Nikolperse #255 ori
překladatel
15.5.2019 | 15:55:33
Nikolperse

#252 myp2p: Ak by sa aj ŽT rozstavil, tak Sansa bude vládnuť takým 2–3 regiónom.

15.5.2019 | 16:05:48
f4-k1

Jen se zeptám proč by měla být Daenarys šílená či psychopat? Je ve válce a z pomsty se rozhodla srovnat město se zemí i s obyvatelstvem. V naší historii bylo taky spousta měst takhle zničeno př. Trója, Kartágo, Lidice, Nagasaki a Hirošima. Samozřejmě měst srovnaných se zemí a třeba i přebudovaných bylo více, ale to je jiné téma. Takže v tom nevidím akt šílenosti nebo psychické nemoci. To, že je to akt imorální, neetický a nehumánní je snad jasné.

#256 WolverineCzE #257 ori #258 Nikolperse #259 BloodyBlondie
15.5.2019 | 16:12:02
ori

#252 myp2p: Myslím že to je jasné že na tróne nebude nikto, lebo žiadny trón nebude. Osobne si myslím že Westeros napokon skončí tak ako dnešná Británia, budú mať kráľa/kráľovnú, ale ten bude zastávať len obradnú funkciu, skutočnú vládu si budú ľudia voliť. Ale to by som chcel asi moc :D

15.5.2019 | 16:43:18
WolverineCzE

#254 f4-k1: dopadla jak Dolores stala se z ni zaporačka co nenavidi svý nepřatele ze ji nic jinýho nezajima

15.5.2019 | 16:44:04
ori

#254 f4-k1: S tým súhlasím. Žiaľ kopec ľudí nevie prehryznúť to že tá láskavá a spravodlivá Daenerys zrazu urobila niečo takéto. Ako píšeš, také veci sú vo vojne úplne normálne. Aj Tywin nechal vyplieniť KL, ale to ľudia neberú do úvahy lebo on bol podľa nich ten zlý. Jediné čo robí na prvý pohľad Dany horšiu je to že on nemal draka.

15.5.2019 | 16:46:09
Nikolperse

#254 f4-k1: Lenže tu je ten problém, že KL sa vzdalo a masaker začal až potom čo sa KL vzdalo. Zmasakrovať mesto čo sa vzdalo je znak šialenosti. A prosím keď uvádzaš príklady, tak uvádzaj príklady s daného fantasy sveta a nie s reálneho sveta. Lebo keby sme mali ísť podľa scenáru reálneho sveta, tak Daenerys umrie pred bránami Qarthu.

15.5.2019 | 16:46:49
BloodyBlondie

#254 f4-k1: Pretože sa tak normálne nesprávala a ani to neplánovala, bolo to, ako keby jej naraz vyskratovali kábliky v mozgu. Nešla tam s tým plánom, samozrejme, aj príčetní ľudia často konajú impulzívne, ale predsa len – mať plán povedzme spáliť jeden hrad, ak to bude nutné, a skončiť systematickým vypaľovaním ulice po ulici, je dosť veľký skrat mozgu, zvlášť ak na to neexistuje strategický či hocijaký iný racionálny dôvod. Navyše práve v tých historických príkladoch došlo k zrovnaniu mesta so zemou buďto počas boja, alebo minimálne nešlo o mesto, v ktorom mal dotyčný ničiteľ záujem sídliť a vládnuť, a predchádzala tomu aspoň aká-taká racionálna úvaha. Tu celkom chýba rácio, je to proste – chcem vidieť, ako všetko naokolo horí. Ako jej tatko.

15.5.2019 | 18:11:46
buttercup

Ked Daenerys upalila tych Khalov v tom stane našiel som ten video clip na youtube a napisal som „takto vysera šialena kralovna“ mne to bolo jasne už davno nechapem prečo su s toho všetci taky ohromeny asi sa nevyznate v ľuďoch podla mňa prva vec ktorá konečne dáva zmysel aj keď tento serial už nič nezachrani

15.5.2019 | 18:20:05
mike2

Souhlasím, že Daenerys není šílená, tedy aspoň ne v nějakém psychiatrickém smyslu, že by byla mimo a neuvědomovala si, co dělá. Byla samozřejmě v afektu a kdyby měla čas si všechno v klidu promyslet, pravděpodobně by se zachovala jinak, ale jinak si podle mne moc dobře uvědomovala, co dělá a proč (i když určitě ne tak dobře, aby se zamýšlela nad tím, jak to vypadá z pohledu někoho „tam dole“).

Jenže tím je to celé mnohem horší. A neomlouvá ji, že spousta dalších by to v podobné pozici udělala taky nebo dokonce podobně hrůzné činy opravdu na svědomí měli. Většinou to totiž byli lidé, kteří se neobtěžovali tvrdit, že jsou osvoboditelé utlačovaných, „breaker of the chains“ apod.

Podle mne je hlavní problém v té její umanutosti a posedlosti tím, že je z nějakého důvodu předurčena vládnout. Člověk, který takové představě podlehne, snadno uvěří, že cokoli, co v zájmu naplnění toho předurčení udělá, je automaticky správné a že se nemusí na nikoho a nic ohlížet. Svým způsobem se v tom hodně podobá Stannisovi, který také původně nebyl nějaký apriorní zloun, ale ochota jít doslova přes mrtvoly (včetně Shireen) z něj udělala monstrum.

Tím se zase dostáváme k Samově otázce „Would she do the same?“, na kterou je odpověď celkem jasná – a měla by být jasná už několik let. Jon, když je postaven před volbu mezi titulem krále a záchranou svých lidí, zvolí lidi. Mance Rayder to sice neudělal, ale jen proto, že věděl, že kdyby před Stannisem poklekl, jeho lidé by ho přestali brát vážně a stejně by ho neposlechli. Dokonce i Tywin, jeden z největších gaunerů a křiváků, nikdy nechtěl trůn pro sebe, ale vždy mu šlo v první řadě o rod. Ale Daenerys, stejně jako před ní Stannis, je tak zaslepená svým předurčením, že obětuje cokoli, jan aby ho naplnila. A nic na tom nezmění ani to, že už ví, že ve skutečnosti právoplatným následníkem trůnu není.

#262 lenies #267 surky3
15.5.2019 | 18:48:41
lenies

#261 mike2: No šílená možná není, ale fanatismus, fatalismus, nebo megalomanství, vnímání sebe jako spasitele (a dalo by se v jejím chování a jednání toho najít mnohem víc), jsou taky znaky psychického problému ;) Šílená být nemusí, ale úplně normální taky ne, což nebyl ani Stanis.

#267 surky3
15.5.2019 | 20:25:21
karel304

Kdyby se vzdala nároku na trůn a chtěla se pouze pomstít Západozemí, tak by to snad nějakou i když velmi špatnou logiku mělo. Ale chtít dál trůn a spáchat rozsáhlou genocidu a totální rozbombardování hlavního města kde má sídlit na trůnu nemůže mít logiku žádnou, tu tady hledáte a dodatečně dovozujete marně. To je čisté šílenství a/nebo totální scénáristický fail. Logické by bylo pouze dobýt KL a odstranit Cersei s minimem ztrát, obsadit trůn a pak postupně budovat svou podporu a důvěru od celé říše (vůbec nevadí že na začátku byla malá) obvyklými metodami: restaurací/zno­vudosazením vládnoucích rodů jako bylo její povýšení povýšení Gendryho, různými dohodami, penězi, sňatky atd. viz např. Karel IV + starostí o chudé vrstvy viz Margaery atd..

Varianta na uniklý scénář: zapíchlá Daenerys se promění v Noční královnu, Jon se stane velitelem Noční hlídky. :-)

15.5.2019 | 22:58:03
f4-k1

Vezmu to postupně. Jelikož spisovatelé čerpají a inspirují a nebo jsou ovlivněni reálným světem (minulostí, přítomností, budoucností, morální odsouzení, etika, hummánost, mytologického a teologického rázu atd.) můžeme jakékoliv světy porovnávat s realitou a dohadovat se co tím chtěl autor říct. GRRM sám v nějakém rozhovoru říkal, že čerpal v minulosti lidstva stejně tak dělá, dělalo a bude dělat spousta jiných spisovatelů např. Tolkien, Sapkowski a další. Daenarys asi šílená není jelikož znala příčinu a následek svého jednání a asi ani nadšená z toho není natož, aby z toho měla potěšení. Takže její činy jsou naprosto racionální a v příčetnosti (pokud se nezbláznila během pálení civilistů což se dozvíme v poslední epizodě).

Dle mého se jedná o deklaraci moci a síly stejně tak jednalo spousta uznávaných vojevůdců, dobyvatelů, národů a nikdo je za šílené nepovažuje př. A. Veliky, Sun Tze, J Caesar, Napoleon, Roosevelt atd. Řecko, Egypt, Řím, … USA. Že tady zohledňujete během války nebo po válce tak všichni tihle vojevůdci či národy to dělali stejně buď po vyhrané válce nebo před jistým vítězným koncem války v podstatě šlo o odstrašující příklad.

Musíte si uvědomit, že kniha/seriál je zasazen mezi dobu antiky a středověku. Lidský život v té době byl naprosto bezvýznamný, což je relativně i teď pro jisté lidi. Chápu, že spousta lidí tady to považuje jako šílenost, protože žijeme v době globalizace na opravdu vysoké humánní úrovni a dle toho to evidentně někteří posuzují. Popravdě do toho světa nepatří od seriálové 6. série Jon, Varys a Tyrion ženoucí se za celosvětovým blahem (kde asi přišli o koule a Danerys asi narostli). Při pohledu na ně mi přijde, že se dívám na Miss Westeros předhánějící se o světový mír.

Každopádně tohle je jen můj názor nikomu ho nevnucuji a ani to nedělám abych obhajoval něčí jednání v seriálu. Jen mě sere, že se z toho stala korektní slátanina pro masu.

#266 surky3 #271 rnasakr #272 Nikolperse
16.5.2019 | 0:50:02
f4-k1

Sorry za Varyho ten je vlastně neměl, ale nejspíš tam byla nějaká imitace, kterou asi předal Daeny :)

16.5.2019 | 1:05:06
surky3

#264 f4-k1: A největší ironií je, že tihle sluníčkáři, tak jak je to téměř vždy způsobili víc škody než kolik by způsobila Dany kdyby se na ně vykašlala a udělala to od začátku po svém… Tj. hned na začátku vypálit rudou baštu, případně trošku přičadnula město a nemusela ztratit jednoho draka a jednotky z High Garden, Dorne a Yařinu flotilu. Tohle jí hlavně Tyrion parádně posra*l !

#270 Nikolperse
16.5.2019 | 2:05:09
surky3

#262 lenies: A kdo normální podle dnešních měřítek je ? Snad u každého člověka by se dala diagnostikovat nějaká porucha :D

#261 mike2: Myslím, že to úplně afekt nebyl. Řekl bych že to plánovala. Když si projdeš tu epizodu a rozhovory s Tyrionem, tak jsou tam o tom náznaky (že uchrání budoucí generace, že na tom že chtěli udělat lepší svět už teď nezáleží…). Tohle pode mě afekt nebyl.

#269 lenies #302 mike2
16.5.2019 | 2:17:10
Carostrom

Me přijde normální co Deny udělala. Cersei a město mělo nemálo možnosti se vzdát, ale Cersei ji jen provokovala. Město se mohlo vzdát a donést ji hlavu Cersei za včas , ale svym jednáním vlastně řekli, že se jim vláda Cersei líbí. Vzdali se až když to bylo nutné…výsměch. Deny si vzala to co chce ohněm a krvi tak jako pravý Targeryen. Tyrion, Jon a ostatní jsou prostě nudni, čekají na to až se všechno samo vyvrbi.

#274 mia28
16.5.2019 | 2:22:07
lenies

#267 surky3: Víš, já myslím, že je ve výsledku fuk, co tady ty nebo ostatní obhájci Dany napíšou a jak budou jednání z posledního dílu omlouvat. Pokud se tvůrci rozhodli z Dany udělat šílenou královnu, který hráblo a vypálila KL, tak na tom nikdo nic nezmění. Pokud ne a nabídnou nám nějaké logické a strategické vysvětlení (i když řádění s drakem, kde museli zdrhat její vlastní lidi, na tom není ani nic logického, ani strategického), tak budiž ;)

#275 surky3
16.5.2019 | 7:49:10
Nikolperse

#266 surky3: Strata spojencov s Dorne a Yarinej flotily nie je chyba Tyriona, ale Yari. Yara neposlala predvoj a hliadky, ktoré by mu mohli pred Euronov varovať. A strata Viseriona alebo Rheagala tiež nebola Tyrionova chyba. Viseriona stratila preto lebo išla pomôcť Jonovi a spravila to na základe vlastného rozhodnutie (mám dojem že Tyrion ju varoval že sa to stať môže) a strata Rheagala vznikla preto, lebo Daenerys nie je schopná poslať hliadky, ktoré by ju pred Euronom mohli varovať.

Kvôli tomu, že neposlali hliadky stratila Daenerys Yarinu flotilu, spojencov s Dorne a draka Rheagala. Každý, aj ten priemerný vojvodca a aj mnoho tých podpriemerných vojvodcov, vie že keď je vo vojne, tak má posielať hliadky bez ohľadu na to kam ide, ako tam ide a s akou silou tam ide.

#275 surky3
16.5.2019 | 8:48:07
rnasakr

#264 f4-k1: konečně rozumnej příspěvek. Ve fantasy seriálu se humanisti pobuřují nad tím, že se vypálí město drakem, ale co udělal např USA s městem Rakka které bylo stejně velké jako KL, no 95% budov čili města lehlo a s ním i děti, ženy řekněme nevinní. Divná to doba :)

#272 Nikolperse
16.5.2019 | 9:16:45
Nikolperse

#271 rnasakr: #264 f4-k1: Nepomýlili ste si stránku? Alebo ste obaja tak mimo že musíte neustále (nie len vy) pchať fantasy svet do reálneho sveta?

#291 f4-k1
16.5.2019 | 9:26:49
mia28

#70 surky3: Celé KL bylo hlavně neskutečnou ukázkou „war crimes“, které se ději dodnes. A Jon se zachoval morálně správně, ano. Protože není normální zmasakrovat lidi, kteří se vzdají. Jenže takhle to chodí ve válkách i ve skutečnosti, a dokonce i dneska – GRRM byl ve Vietnamu, pokud se nemýlím – takže tenhle shocking moment je hodně, hodně realistický. Stačí si jen projít několik vyprávění pamětnic, když přišli Rusové „osvobozovat“. Kolik z nich jich znásilňovalo atd.

#275 surky3
16.5.2019 | 11:36:32
mia28

#268 Carostrom: Jestli vám připadá normální upalovat civilisty (i když prostě žili lhostejně pod nadvládou Cersei) poté, co se město vzdalo, je s vámi asi něco hodně v nepořádku.

16.5.2019 | 11:38:21
surky3

#269 lenies: Nejsem její obhájce, jenom říkám, že kdyby si to udělala po svém, tak to pro ni dopadne mnohem líp (A dost možná také pro KL).

#270 Nikolperse: Jasně že tam byla hromada dalších chyb. K těmhle chybám by ale nedošlo kdyby zlikvidovala nepřítele hned na začátku. Jinak sestřelení Rhaegal(a) bylo výsledkem ohýbání zákonů fyziky ze strany D&D. Prostě v jednom dílu je balista ultimátní zbraň která by dokázala sestřelit snad i F16ku a v tom další z něj udělaj takovej větší prak, kterej by nesestřelil ani dvojplošník. Případně první letadlo bratší Wrightů.

#273 mia28: Na válečný zločiny se v GoT nehraje (myslím, že tam takovej termín ani neexistuje). A pokud se o nich chceš bavit, tak válečnej zločinec je například také Jon. Ten použil děti při boji s NK. I když je to logický protože čelili celkovýmu vyhlazení, tak je to furt podle dnešní definice válečnej zločin.

Nakonec a znova: Nezastávám se Dany. Jenom si myslím, že kdyby neposlouchala ty kolem sebe a udělala si to tak jak chtěla od začátku, tak z toho mohla vyjít daleko líp a ve výsledku ani ty ztráty by nemuseli být takový (hlavně ty ztráty v jejích řadách). Dobývat se nedá bez civilních ztrát a bohužel to Tyrion a jemu podobní nepochopili. Možná je to chytrej člověk v době míru, ale jako vojenskej stratég naprosto selhal. Hlavně proto, že jeho první myšlenkou když vymýšlel strategii byl počet civilních obětí a nakonec to vypadá také tak, že myslel na to, zda neublíží někomu ze své rodiny (což je pochopitelné). V prvé řadě měl brát v potaz oběti na jeho straně a výhru. Možná kdyby Dany nepřišla o všechny a ano bylo to i zásluhou lidí v KL (protože se je furt všichni snažili bránit i když byly s nepřítelem), tak mohlo dojít například jenom k vypálení rudé bašty. Na druhou stranu si ale myslím, že město by lehlo tak jako tak. Ten wildfire tam nebyl jenom kvůli grilování a jakmile ve městě začne hořet tak je dost pravděpodobné že lehne celé. Někdo tady říkal že nemůžete dávat za vinu lidem to že jim vládne blázen, ale čí je to vina když takového blázna nechají vládnou? GoT trestá ve většině případech chyby a to nemilosrdně a tou chybou lidí v KL bylo, že si nechali vládnout blázny (hlavně ze strany Lanisterů). Nesou stejnou odpovědnost za jednání například Joffreyho stejně tak jako on sám (čest těm kteří se do něj pustili když procházel městem). A to platí úplně pro všechny i v reálu. Pěkným příkladem ignorování toho co si myslíte že se vás přímo netýká je Německo před ww2:

Nejdřív přišli pro komunisty, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista.

Pak přišli pro Židy, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid.

Pak přišli pro odboráře, a já jsem se neozval, protože jsem nebyl odborář.

Pak přišli pro katolíky, a já jsem se neozval, protože jsem byl protestant.

Pak přišli pro mě a tehdy už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat.

Lid nese stejnou zodpovědnost za jednání svých panovníků jako ti panovníci. Hodně lidem se to nebude možná líbit ale pokud by například i dnes začala válka mezi dvěma národy, tak za ni ani omylem nemůžou jenom politici ale také lidé kteří neudělali nic k tomu aby ji zastavili. To lidí je podstatně víc než politiků/vládců a ne naopak a tudíž mají ohromnou sílu, kterou ale mnohdy nevyužijí (ať už proto, že není nikdo kdo by je dal dohromady, nebo proto, že prostě nechtějí).

#276 Nikolperse #293 mia28
16.5.2019 | 13:03:27
Nikolperse

#275 surky3: Dobývať a vraždiť sú dve rozdielne veci.

#277 surky3
16.5.2019 | 13:09:31
surky3

#276 Nikolperse: Se vší úctou těm lidem kteří zemřeli je to asi úplně jedno. Výsledek je stejnej, jsou mrtví. Je fakt že z dnešního pohledu se jednalo o ohromnej válečnej zločin, ale já jsem zatraceně rád že to takhle natočili. Kdyby jenom společnost dokázala vygenerovat takovou velkou vlnu nevole jako u vypálení imaginárního KL v případě porušování lidských práv například u žen na středním východě. Případně u válečnejch zločinů v Syrii atd… Hlavní důvod proč se lidem nelíbí že jsem napsal že ani lidi v KL nebyli nevinní a že prostě šlo s největší pravděpodobností spíš o pomstu než o samotné šílenství (ono to jde mnohdy ruku v ruce) je to, že se stejně jako lidi v KL chováme všichni (já nejsem výjimka). A představa, že jsme na místě lidí v KL je velice nepříjemná.

#278 Nikolperse
16.5.2019 | 13:20:45
Nikolperse

#277 surky3: A zase pletieš fantasy svet do reálneho sveta. No ak v tom chceš pokračovať, tak si prosím uvedom že Daenerys by v reálnom svete bola mŕtva o mnoho skôr akoby obsadila Astapor.

#279 surky3
16.5.2019 | 13:27:04
surky3

#278 Nikolperse: Pokud vím tak ani knižní série a ani seriál nepřišel z alternativní reality. Události v seriálu jsou založeny na lidském chování a inspirované lidskými dějinami. Navíc ve fantasy světě GoT žijí lidé a ne skřítkové Santa Clause, takže předpokládám, že jejich chování se bude přibližovat lidskému, tak jak ho známe. To už jsme tu nějakej den z5 řešili. Například ukřižování lidí podél cesty připomíná z velký části ukřižování otroků v Římě. A pokud do toho nechcete tahat náš svět, tak přestaňte s kecama, že jednala nějak špatně a porušila nějaké práva lidí či že spáchala masovou vraždu či genocidu. Ve světě GoT neexistují lidská práva, není OSN, není ženevská konvence ! Je to svět kde vyhrává silnější (vládne zde ta nejsyrovější lidská povaha) no a drak byl silnější než všichni v KL. Tečka (pokud se teda chcete bavit jenom o světě GoT).

#280 Nikolperse
16.5.2019 | 13:38:04
Nikolperse

#279 surky3: A ako mám teda pomenovať to čo spáchala Daenerys? Ak na to poznáš iný, presnejší výraz, tak mi ho prosím napíš. Alebo je problém v tom, že som to nenazvala dobrým skutkom a správnou vecou? Ja totiž nazývam veci pravým menom. Čiže vraha nazvem vrahom, prostitútku prostitútkou a je mi jedno či to niekoho naštve.

Inak celkom pochybujem o tom, že by v Antickom svete, počas doby Ríma alebo staroveku či v stredoveku. Mohla dôjsť tlupa podozrivých a už na pohľad nebezpečných ľudí, k bráne nejakého mesta, vyhrážať sa vodcom toho mesta a prežiť. Aby bolo jasné narážam na to čo predviedla Daenerys pred bránami Qarthu. Je totiž známe že už Sparský kráľ Leonidas pozabíjal Perzských vyslancov keď sa mu začali vyhrážať.

#282 surky3
16.5.2019 | 13:53:37
Kotletka

Celej seriál je blbě už dvě sezóny, což bylo touto epizodou naprosto dokázáno.

Řešilo se, že nejde s DALEKO silnější armádou (než je teď) pochodovat na King´s Landing, protože zařve mnoho nevinných. Přitom stačilo vzít v té době tři draky a letět vypálit Red Keep do základu (a to prosím klidně i v případě už postavených balist, prostě by nalétli seshora). Vyřešeno.

16.5.2019 | 14:08:46
surky3

#280 Nikolperse: Myslím že u každé postavy by se dala nejspíš dohledat situace, kdy mohla/měla zemřít ale nestalo se tak. S rozhodnutím scénáristů musíme žít. Před týdnem jsem tady psal že když Dany přišla k městu na konci 4té epizody, že ji měla Cersei zlikvidovat (trvalo by to možná 2 minuty) a všichni se tu do mě pustili, že by to bylo porušení diplomatických pravidel a podobné kecy. No a každej fanda kterej by ji nechal žít by právě teď byl mrtvej.

To co udělala bych nazval jistou demonstrací síly a také pomsty. Sama řekla „ať je to tedy strach“ když se bavila s Jonem. Jak už jsem psal mnohokrát tak historii píší vítězové. Pokud Dany zlikviduje každého kdo se jí postaví a udrží si vládu (což nepředpokládám), tak za 100 (200) let si ji budou lidi pamatovat jako někoho kdo ukončil tyranii vlády Lanisterů (za předpokladu že určí nějakýho loajálního následníka, když sama nemůže mít děti). Proč? protože si takovou historii vytvoří. Zase ukázka z lidské historie. Osadníci kteří přišli do ameriky tak zlikvidovali původní obyvatelstvo a to dokonce biologickýma zbraněma (deky s neštovicema proti kterým indiáni neměli imunitu a kosilo je to v nehorázných počtech). Dnes na tom ale jak se tyhle státy dostali k moci už nikomu nezáleží.

#283 Nikolperse #302 mike2
16.5.2019 | 14:10:08
Nikolperse

#282 surky3: Vidíš ty to voláš správna vec a demonštrácia sily. Ja to volám vražda a šialenosť. A keby jej šlo iba o Cersei, tak by vypálila Červenú Baštu a hotovo a nie celé mesto. A keď chcela demonštrovať svoju moc, tak na to mala použiť iné prostriedky. Demonštrovať moc sa dá aj bez upálenia tisícov až desiatok tisíc ľudí. Takto proti sebe postavila celý Westeros (teda aspoň by mal povstať proti nej celý Westeros).

Áno každá postava mohla v nejakom určitom bode seriálu umrieť. Ale Daenerys takých bodov mala minimálne 4 a s momentami kedy jej tvorcovia pomohli, tak musí byť každému jasné, že postava Daenerys je uprednostňovaná.

#284 surky3
16.5.2019 | 14:18:12
surky3

#283 Nikolperse: neříkám že je to správná věc, prostě to že to udělala beru jako fakt. Co se týká upřednostňování tak pokud se nemýlím tak Jon zemřel a vstal z mrtvých. To je podstatně víc než že se někdo dostane ze situace ve které mohl zemřít. Arya byla dost brutálně pobodaná a přežila. Sandor dostal solidní nakládačku od Brianne a přežil atd…

#285 Nikolperse
16.5.2019 | 14:24:29
Nikolperse

#284 surky3: No ale Sandorove a Aryine zranenia neboli práve smrteľné pri pomoci ktorá sa im dostala načas. No stále je to normálnejšie ako zapáliť barák plný dospelých silných chlapov a prežiť.

#286 surky3
16.5.2019 | 14:27:36
surky3

#285 Nikolperse: Tak když ti oheň nemůže ublížit tak máš docela výhodu.

#287 Nikolperse
16.5.2019 | 14:32:01
Nikolperse

#286 surky3: No nejednalo sa o ten oheň. Skôr o to že ju tam nič nezavalilo, o to že ani jeden s tých chlapov sa ju nepokúsil uškrtiť, zlomiť jej väzy alebo ju umlátiť na smrť. Neviem ako ty, ale ja by som sa ju pokúsila zabiť. Už len preto, že keď to nemám prežiť ja tak nie je dôvod aby to prežila ona.

#288 surky3
16.5.2019 | 14:35:05
surky3

#287 Nikolperse: zase, jednalo se o rozhodnutí scénáristů se kterým musíme žit. Pokud by to proběhlo jinak tak je dost možné že dnes by všechny momentálně hlavní postavy byly mrtvé (motýlí efekt).

jinak hromadě lidí se 8. série nelíbí. Dokonce vznikla i petice a počet dost rychle roste :D https://www.change.org/…tent-writers

#289 Nikolperse
16.5.2019 | 14:42:22
Nikolperse

#288 surky3: Tak s tou petíciou sa už nič nevyrieši.

No veľa postáv by už bolo mŕtvych. No u Daenerys je to najviac viditeľné. Tú uchránili najviac krát.

#290 surky3
16.5.2019 | 14:44:39
surky3

#289 Nikolperse: j, nevyřeší. jenom je docela dost zajímavé, když vidíš v rozmezí pár minut nárůst snad o 4 000 podpi­sů :D

#295 Nikolperse
16.5.2019 | 14:46:28
f4-k1

#272 Nikolperse: Kdo jsi, že nás budeš peskovat, že porovnáváme s reálným světem? Přitom sám píšeš o šílenosti Daenarys a co by jsi udělal dle tvých morálních pravidel určených na základě reálného světa. Tomu co ty tady píšeš se říká pokrytectví a jestli to nevidíš tak tě lituji.

#294 Nikolperse
16.5.2019 | 16:13:01
blatotlacka

#2 elpapirus: Z lidského hlediska? Celou dobu se jenom veze – všechno za ni dělá někdo jiný. Její jediný předpoklad je že je nehořlavá a že má jméno. To je všechno, od začátku je zřejmé, že to směřuje k tomu, že dopadne jako šílený král… To už je mi teda sympatičtější Cersei, taková správná mrcha se evými naprosto pevnými zásadami (já jsem srřed vesmíru, zbytek, ostatní, pokud je nemůžu využít, nepotřebuju) ;-)

16.5.2019 | 17:14:26
mia28

#275 surky3: Souhlasím, že nečinnost lidu dělá své. Ale rozhodně nesouhlasím s tím, že si za to ti lidé mohli, nebo že si to zasloužili. A už vůbec, že to, co Dany udělala, je normální. Pro mě je tohle prostě zvrácený vnímání světa. Neshodneme se. Souhlasím, že nečinnost lidu dělá své, ale abych kvůli tomu byla v pohodě a připadalo mi normální, že ho někdo zmasakruje kvůli tomu, že „se vzdali pozdě“, to je na mě fakt moc. Fakt jo.

16.5.2019 | 19:28:42
Nikolperse

#291 f4-k1: To že ty a mnohý iný odmietate vidieť že Daenerys je šialená a že náznaky toho boli už dlho nie je chyba moja a ani tvorcov. Myslíš že je normálne vypáliť mesto čo sa vzdalo?

#297 f4-k1
16.5.2019 | 20:54:15
Nikolperse

#290 surky3: Môže tam byť nárast aj o 100 miliónov podpisov za minútu a nič sa tým nevyrieši. HBO sa určite ospravedlňovať nebude a tiež to nezačne točiť od znovu.

#296 karel304
16.5.2019 | 20:55:52
karel304

#295 Nikolperse: Jasně, ale je to celkem jasný hlas že to D&D POŘÁDNĚ podělali. „The writing is a awful and it does not belong to what was it once the best tv show ever. Season 8 has just made it a shit show. Shame on everybody associated with the season 8 garbage.“ a takových komentářů jsou tam tisíce.

17.5.2019 | 1:01:21
f4-k1

#294 Nikolperse: Vzhledem k tomu do jaké doby je děj knih/seriálu zasazen vzhledem k tomu jak GRRM rozdával interview a co v nich psal je to normální. To, že do toho furt mícháš nějaké morální hodnoty moderního světa je úplně mimo. Evidentně jsi to ještě do teď nepochopil, že to není pohádka od Tolkiena, že hrdinové zde vraždí, znásilňují a vypalují. Byl Robert Baratheon šílenec, když zabíjel při rebélii nevinné děti a ženy? Odpověď zní ne, protože jak jsem psal několikrát děj se odehrává v období mezi antikou-středověkem a tam to bylo zcela normální. Napsal jsem zde několik komentářů s vysvětlením a ty se furt odkazuješ na fantasy svět evidentně s představou pána prstenu kde jsou hrdinové epičtí a morálně nedotknutelní WTF…

#299 Nikolperse
17.5.2019 | 6:28:07
f4-k1

Můj poslední komentář k tomuto článku. Každopádně poslední 3. série jsou scénáristický odpad a tady ta 8. série tomu dává korunu. KL dopadne stejně i v knize jestli je někdy dopíše jen to asi bude dávat větší smysl a bude to více rozvedené než v seriálu.

17.5.2019 | 7:10:07
Nikolperse

#297 f4-k1: Ty si debil, však?

17.5.2019 | 14:38:25
tominotomino

Celkem by se mi pro postavu Daenerys líbilo, kdyby se nakonec na celé Západozemí vykašlala a rozhodla se, že se vrátí do Východních zemí, kde ji vlastně opravdu považují za svou královnu. A navíc tam bude mít i Daaria. :)

#302 mike2
webmaster
17.5.2019 | 18:27:19
marcusde0207

Pro byla druhá půlka epizody jeden velký šok. Musím říci, že mi Cercei bylo i líto. Sousta lidí to naštvalo jak zemřela. Pro mě i když udělala hrůzy byla hrdinou příběhu, protože jak nám teď Daeneris ukázala, nejsou tam špatní a dobří, jsou tam prostě jen a jen lidi. Takže až i ona zemře, bude to pro mě dojemná scéna, jako u Lannisterů.

17.5.2019 | 22:34:57
mike2

#267 surky3: Podle mne při tom rozhovoru s Jonem – a vůbec před bitvou – možnost, že se město vzdá, vůbec nepovažovala za reálnou. Když se to najednou stalo, byla tím viditelně zaskočená, protože měla nějaký plán a najednou bylo všechno jinak.

#282 surky3: A proto je tak důležité odstranit Brana. :-)

#300 tominotomino: Bylo by to krásné řešení, ale teď už to moc reálně nevypadá. Ona to navíc ani v Essosu nebyla žádná sláva. Většina Essosu ji za žádnou svou královnu nepovažuje (většina o ní možná ani neví), to jen Slavers/Dragons Bay – a i tam to bylo tak, že poté, co se přesunula do dalšího města, v těch předchozích se vše vrátilo do starých kolejí. Kdo ví, jak to teď vůbec vypadá v Meereenu… Ale kdyby chtěla začít budovat nějakou svou říši, na východě by k tomu určitě měla lepší předpoklady.

18.5.2019 | 16:07:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Kdo usedl na železný trůn?

Už od začátku seriálu Game of Thrones všechny zajímalo, kdo se na jeho konci zmocní trůnu. Pokud jste finále osmé řady ještě neviděli, tak následující článek nečtěte. 

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny

Hlídejte si nás