Game of Thrones (Hra o trůny) Kdo se s kým shledal po dlouhé době v epizodě Winterfell?

Kdo se s kým shledal po dlouhé době v epizodě Winterfell?

Kdo se s kým shledal po dlouhé době v epizodě Winterfell?

Úvodní díl poslední řady měl lehčí tempo, akce tu nebyla téměř žádná a spíše se diskutovalo. Díky tomu se setkalo velké množství postav, které se dlouho, nebo dokonce nikdy, nevidělo.

35 1
17.4.2019

V následujícím článku se podíváme na to, které postavy se dlouho nebo nikdy nesetkaly. Ve výčtu však nebudou všechny případy, například setkání Jona a Sansy, kteří se naposledy viděli na začátku sedmé série. Zároveň tu nebudou setkání jako Daenerys a Yohna Roycea, protože tyto postavy se sice viděly poprvé, ale jen se viděly – tedy že se neseznámily.

Jon a Bran

Naposledy se viděli: V epizodě Winter is Coming


Je až neuvěřitelné, že Jon a Bran se naposledy viděli ve vůbec prvním díle celého seriálu. Jon sice později Brana ještě viděl, ale ten byl v kómatu, takže si ho nepamatuje. Tváří v tvář, tedy že o tom oba dva věděli, se tedy naposledy setkali v prvním díle první série.

Daenerys a Sansa

Naposledy se viděly: Nikdy

Dračí královna a paní Zimohradu se poprvé uviděly až nyní na začátku osmé série. Je to pochopitelně logické, Dany byla dlouhých šest řad v Essosu, zatímco Sansa je pořád v Západozemí.

Daenerys a Bran

Naposledy se viděli: Nikdy

To stejné jako v případě Dany a Sansy, Bran navíc nemůže chodit a ještě k tomu byl delší dobu za Zdí, kde se z něj stala Tříoká vrána.

Tyrion a Sansa

Naposledy se viděli: V epizodě The Lion and the Rose

Tyrion a Sansa jsou z hlediska zákonu stále manželé, nicméně se naposledy viděli na začátku čtvrté série, kdy Sansa uprchla z Joffreyho svatby. Je jen otázkou, zda budou ještě někdy řešit to, že jsou svoji.

Jon a Arya

Naposledy se viděli: V epizodě The Kingsroad

Jon se také už od začátku seriálu neviděl s Aryou, se kterou měl velmi dobrý sourozenecký vztah. V posledním díle, ve kterém se viděli, jí předal meč, kterému Arya později začala říkat Jehla.

Arya a Sandor

Naposledy se viděli: V epizodě The Children

Ohař naposledy viděl Aryu ve chvíli, kdy se ocitl na pokraji smrti po boji s Brienne. Tehdy Ohař požádal Aryu o to, ať ho dorazí, ale ta mu nevyhověla. Nyní se proto mohli opět potkat.

Arya a Gendry

Naposledy se viděli: V epizodě The Climb

Arya se také dlouhou dobu neviděla s Gendrym, se kterým byla naposledy u Bratrstva bez praporců. Během jejich setkání na Zimohradu šlo cítit menší flirtování, že by tito dva nakonec skončili spolu?

Daenerys a Samwell

Naposledy se viděli: Nikdy

K dalšímu prvnímu setkání došlo i mezi Dany a Samem, nicméně toto setkání nakonec nebylo vůbec příjemné, a to kvůli tomu, že Dany prozradila Samovi, že mu zabila otce a bratra.

Jon a Samwell

Naposledy se viděli: V epizodě Mother's Mercy

Poměrně dlouho se neviděli i Jon a Sam, bratři z Noční hlídky, které rozdělila Samova touha po studiu. Nyní mohl Sam konečně povědět Jonovi pravdu o jeho původu.

Jaime a Bran

Naposledy se viděli: V epizodě Winter is Coming

Na konci dílu se shledali i Jaime a Bran, tedy ti, kteří se neviděli už od prvního dílu celého seriálu. A Jaime moc dobře ví, k čemu došlo, když ho viděl naposledy.

Foto: HBO

Diskuze /56

PecaCZE

Dopsal bych sérii a epizodu. Všechny ty setkání sourozenců jsou odfláknutý, mohli být víc emoční s lepším dialogem.

#3 Rafan #6 Regouvousus
17.4.2019 | 18:04:23
Whitewolf114

Mě se naopak shledaní postav moc líbilo a někdy bylo i lepší než jsem očekávala radši, jelikož jsem potom nechtěla být sklamaná (Arya s Jonem)

17.4.2019 | 18:23:55
Rafan

#1 PecaCZE: Jak se to vezme. S vědomím že na ně pochoduje 100 000 zombí, bych taky na nějaké velké švitoření neměl náladu. Spíš jsem nerozuměl té kousavé poznámce Sansy, že nepočítala s potravinami pro tolik lidí. Jako by odmítala přijmout že za pár dnů jich může z původního stavu zbýt 5%. Další že ti severní zabedněnci si neuvědomují, že je velká pravděpodobnost, že za pár dnů bude zřejmě velká část z nich pochodovat v armádě Bílých chodců a bez pomoci z jihu, budou v ní na 100% pochodovat všichni.

#4 Lord_Casterly #9 Whitewolf114 #11 Nikolperse
17.4.2019 | 18:28:32
Lord_Casterly

#3 Rafan: Seveřani jsou prostě „hloupější“ a Sansa podle mě žárlí. Ona vždycky chtěla být královna a je „jen“ Lady Zimohradu. V Dany vidí konkurenci, navíc ona nemá ráda Targaryeny už po tom co udělali jejímu dědovi.

#9 Whitewolf114
17.4.2019 | 18:30:46
Lord_Casterly

Jinak mě dost zajímá zda třeba Bronn už do samého začátku nepracuje pro Cercei… a na Tyriona, Jaimeho a Poda to jen hrál…

#6 Regouvousus
17.4.2019 | 18:37:02
Regouvousus

#1 PecaCZE: Souhlasím. Byl jsem z těch znovushledání zklamaný.

#5 Lord_Casterly:

Jerome, herec Bronna, v rozhovoru řekl, že fanoušci ho už nebudou mít tak rádi, jako doposud…

#7 Wolfinator1 #8 Neuvěřitelné #16 saska.lu
17.4.2019 | 18:45:26
Wolfinator1

#6 Regouvousus: To doufám, Bron byl vždycky žoldák a šel tam a s tím kde mohl sehnat nejlepší prachy, takže doufám, že z něho neudělali takového věrného kámoše bráchů Lanisterů a aspoň jednoho picne kuší :D

17.4.2019 | 18:54:53
Neuvěřitelné

#6 Regouvousus:

Klidně se je může pokusit zabít (nepovede se mu to) ale já ho budu pořád mít rád.

17.4.2019 | 18:55:36
Whitewolf114

#3 Rafan: Přesně, hloupá Sansa… Mám stejný názor, ona ty chodce dle mě moc neřeší, musí řešit Daenerys a její rod a nic jinýho v tom chorým mozku nemá, teda až na Cersei, ta ji ještě zajímá ale ona se bude divit až tam NK napochoduje…

#4 Lord_Casterly: Přesněji Sansa je „hloupá" Vždy si o sobě moc myslela

#13 Nikolperse
17.4.2019 | 18:56:56
Maverick444

Ja sa celkom teším na to, ako sa stretnú Lyanna Mormont a Jorah Mormont, to môže byť tiež zaujímavé. Dúfam, že to tvorcovia neopomenuli.

#12 Wolfinator1
17.4.2019 | 19:13:34
Nikolperse

#3 Rafan: Treba brať do úvahy že NK môže pokojne svoju armádu zastaviť a nepohnúť sa aj rok (teda vieme že to nespraví, ale z danou možnosťou musí poriadny veliteľ rátať), alebo ich môže obkľúčiť a vyhladovať ich (správny veliteľ musí rátať aj z touto možnosťou aj keď vieme že NK to nespraví). A treba brať do úvahy, že nevedia koľko ich prežije bitku (ak niekto prežije), nevedia či zima skončí porazeným WW a tak nevedia ani ako dlhá bude. Koľko zásob bolo na Zimohrade? CCA na rok. Teraz keď prišla Daenerys a z tým čo ona doviezla (ak nejaké väčšie množstvo zásob doviezla) to môže byť na koľko? Päť mesiacov, pol rok?

Čo sa týka tých zabednencov, tak je potrebné si uvedomiť dve veci. 1) Zvolili si za kráľa Jona a nie Daenerys. Chápem že Jon urobil to čo považoval za vhodné, ale mohol sa aspoň poradiť z tými čo si ho zvolili, čiže z lordami zo severu. 2) Severania si ctili Eddarda Starka a pamätajú si čo Targaryeni napáchali na rode Starkov, preto nemajú voči Targaryenom dôveru.

Čo sa týka Glovera, tak jeho rod bol poslednej dobe pravidelne kráľmi severu zneužívaní a obetovaní. Rozhodol sa ostať na Pahorku. Na mieste kde sa narodil on a jeho predkovia. Rozhodol sa ostať doma a risknúť to doma. Urobil to preto lebo už nechce nechať zo sebou zametať a nevie prečo by mal jeho ľud umierať pre Targaryenskú špinu. Ako som napísala už predtým, keby severania nemali v úcte Sansu, tak ich odtiahne aspoň polovica.

Navyše ak si odmyslíme Joraha a Jona, tak ktorý severan dôveruje Daenerys a Targaryenom? Zrejme žiadny. Inak vôbec by ma neprekvapilo keby Zimohrad vyhorel preto, lebo by ho Daenerys vypálila len preto aby ukázala severanom, že ona má byť kráľovnou.

17.4.2019 | 19:55:53
Wolfinator1

#10 Maverick444: Bohužel se bojím, že na to nezbyl čas, ale doufám, že minutku na pár slov Joraha o tom jak vzpomíná na jeho sestru a malá jí je podobná a při tom se Lady bude tvářit nakvašeně tam nacpali. Navíc Jorah dostane od Sama velký Tarlyho meč, takže nakonec ten velký rodový meč z valyrijské oceli mít bude i když to nebude Dlouhý dráp po jeho otci :D

17.4.2019 | 19:57:24
Nikolperse

#9 Whitewolf114: áno hlúpa Sansa. Je hlúpa v mnohých ohľadoch, ale úprimne je múdrejšia ako Jon a Daenerys dokopy. Navyše by bolo trošku blbé keby nikto nepoukázal aj na veci čo ich môžu zničiť skôr alebo rýchlejšie ako WW. A blbé by bolo aj to keby nikto nepoukázal na fakt, že väčšina severanov Targaryenov nechce.

#27 Rafan
17.4.2019 | 19:58:17
sonulle

Mně se nejvíce líbilo první setkání Sama a Daenerys. John Bradley byl skvělý. No a úžasný závěr, kdy Jaime vidí Brana na nádvoří. Nikolajův výraz dokonalost sama. Začátek s Aryou taky skvělý. Jinak mi to přišlo trochu emočně ploché, zvlášť pasáže se Sansou. Už jsem psala ona mě nebaví a ani to dramíko mezi ní a Dany. Shledání Aryi s Jonem bylo nostalgické, ale nedojalo, herci ze sebe tlačili emoce a nefungovalo to. Gendry a Arya potěšili moje romantické srdce, Hound a Arya nic moc, Tyrion a Sansa naprosté zklamání, jen udělali z Tyriona naivku. Sam a Jon rozhovor bylo dějově důležité, ale Kit má pořád u všech scén výraz, že nic neví a Jon zcelé epizody vychazí jako zamilovaný blbec. Projev Lyanny účelový a divný. Těším se teď hlavně na scény Jaime/ Brienne, jestli nějaké budou. Na Tyriona a Jaimeho. Já jen doufám, že Jaime nepoklekne, ať mu všichni vlezou na hrb. A hlavně na to, že celé to stupidní divadlo přeruší mrtví. A samozřejmě na to, co udělá Bronn se svou kuší. Já doufám , že koupí nějaké žoldáky a přispěchá na pomoc v boji. A samozřejmě na Cersei jak si poradí s Euronem.

17.4.2019 | 20:12:52
quetzalogg

„Jé, pořád máš Jehlu! Použila jsi ji někdy?“ – „Jednou či dvakrát“ Už jen kvůli tomuhle mi ten díl stál za to…

17.4.2019 | 20:52:18
saska.lu

#6 Regouvousus: ach, dufam, ze Tyrion prezije! <3

17.4.2019 | 21:12:25
Batiatus

Mňa napadlo či Bronn nezabudol nato čo mu povedal Tyrion ešte v prvej sérii: „Keby náhodou nastal deň kedy by si ma chcel predať, nezabúdaj, nech ponúknu akúkoľvek cenu, ja dám viac.“ :D

17.4.2019 | 21:26:36
hmyzovrah

shledani prihlouplych postav, bla bla bla. jedinej kdo me zajima je nocni kral. mel tam bejt i on a shledat se uz s par hlavnima ubozakama a kuchat je jednoho po druhym.

17.4.2019 | 21:43:07
dfx

Bran videl Jona aj niekedy vo stvrtej serii pri Krasterovej zakladni, ked ho zajali vzburenci z Nocnej hliadky. Prisiel tam Jon a porazil ich, Bran, Hodor, Meera a Jojen radsej usli, lebo by Jon nedovolil Branovi ist dalej na sever.

#25 brandiss
17.4.2019 | 22:35:48
anndy

nejlepší byl pohled Jamieho na Brana, jsem zvědavá, jak to bude pokračovat (třeba jako vrána to řešit nebude). Jinak žádná sláva…třeba když to srovnám se shledáním Sansy a Jona – to mi přišlo víc emoční než s Aryou. Těším se na Brienne a Jamieho

17.4.2019 | 22:39:49
Bamberko

Mám jeden dotaz, ne uplně se týkající tohoto tématu, ale nevím kde jinde to řešit. Zajímá mě jestli někde bylo vysvětleno nebo proč je Cersei Lannister a ne Cersei Baratheon? Vzala si Roberta, ale ne jeho příjmení? Určitě se to už někde řešilo, ale nikde o tom nemůžu nic moc najít ))

#23 nerrti #24 Svjatogor #29 POLW
18.4.2019 | 8:03:39
Kapitán Preclík

Nezapomeňte, co řekl Jorah na konci sedmé série: Stačí jeden rozzlobený muž s kuší… No a Bronn teď jede na Sever s kuší a není moc nadšený :D

18.4.2019 | 8:04:56
nerrti

#21 Bamberko: Catelyn taky občas vyjednávala jako Catelyn Tully (i když u ní víc převažovalo Stark) a Sansa se vdala dvakrát a Stark nepřestala používat.Hádám, že v tomhle fikčním světě to dost záleží na volbě té postavy, a její přirozené inklinaci k tomu či onomu rodu. :) anebo to prostě tvůrci neřeší. :)

#26 Bamberko
18.4.2019 | 8:31:55
Svjatogor

#21 Bamberko: Lannister, Tully, Stark… tohle všechno jsou vlastně patronymická příjmení. Jsou to dynastická příjmení. Značí příslušnost k rodu. Svým způsobem jde o ochranu před příbuzenským křížením. Historický příklad: Naše Eliška Přemyslovna se vdala za Jana Lucemburského (1310), její rodové příjmení jí zůstalo.

#26 Bamberko
18.4.2019 | 8:40:16
brandiss

#19 dfx: dobry postreh ;)

18.4.2019 | 8:50:13
Bamberko

#23 nerrti: Catelyn vím že používala obě příjmení, ale u Cersei nikdy. Ok, tak asi spíš se to moc neřeší. Dík))
#24 Svjatogor: jop, beru

#28 Svjatogor
18.4.2019 | 9:09:44
Rafan

#13 Nikolperse: Podivné uvažování. Jediné co Sansa dobře vyhodnotila je to že Cersei je psichopat, protože se v její blízkosti pohybovala dost dlouho aby to pochopila, což si evidentně nechce připustit ani Tyrion, který si o ní myslí že je jen zlá a mstivá. Sansa má pobrané nějaké životní zkušenosti, ale vojevůdcem není ani omylem. To předvedla v bitvě bastardů. Že budou mít averzi vůči jižanům obyčejní lidé by se dalo pochopit, ale u šlechty je to trestuhodná neschopnost taktického uvažování. Tu vidím jen u Aegona. Viz Glover. Ta jejich Dřevěná Bašta je proti Zimohradu psí bouda a on se chtěl bránit tam a sám. To mohl rovnou sebrat své lidi a jít k Nočnímu králi na proti a rozšířit řady jeho armády proti zbytku severu.

#37 Nikolperse
18.4.2019 | 10:34:33
Svjatogor

#26 Bamberko: Doplnění: Dostatečně bonitní rodové příjmení manželky zvyšuje i manželovu prestiž. Opět historický příklad: Kníže Kyjevské Rusi Vladimír I. Svjatoslavič se nechal pokřtít a oženil se s >> v purpuru zrozenou << byzantskou princeznou Annou Porfyrogennétou. To je jako výhra v jackpotu.

18.4.2019 | 11:40:33
POLW

#21 Bamberko: No,pokud vím, jak Cersei, tak i Catelyn použily své rodné příjmení až po smti manžela. Takže třeba je v Západozemí ta volba podobná jak po rozvodu, žena si prostě vybere co chce…

#30 RightfuHeir #35 Svjatogor
18.4.2019 | 12:56:52
RightfuHeir

#29 POLW: Dokonce i Daenerys si po smrti prvního i druhého manžela vzala zpět své rodné príjmení ;-). Klidně se mohla i nadále jmenovat Dany Drogová, či posléze Dany Loraqová.

#31 mirako #34 POLW
18.4.2019 | 14:23:45
mirako

#30 RightfuHeir: už to tady píšeš po druhé, takže, nemohla se jmenovat Drogová, když Drogo nebylo příjmení, ale jméno.. :D :D

#32 RightfuHeir
18.4.2019 | 15:05:44
18.4.2019 | 15:14:44
POLW

#30 RightfuHeir: Teď se trochu ztrácím..Dothrarové druhé jmeno asi neměli, a toho kokota z Meerenu si asi vzít nestihla,nebo jo? Nepamatuju se, že by zrovna Dany použila jiného jména než Targaryen

#36 RightfuHeir
18.4.2019 | 17:40:57
Svjatogor

#29 POLW: Dothrakové nemají příjmení. To bude tím, že je to primitivní kočovné nájezdnické plemeno.

18.4.2019 | 17:50:26
RightfuHeir

#34 POLW: To kokota si samozřejmě vzala. Ale vždycky používala jméno Targaryan. Stejně tak ji vždycky všichni brali za Targaryenovou. Takže nemá cenu řešit, jestli Catelyn Stark může používat dívčí příjmení Tully nebo Cersei místo manželova příjmení Baratheon používat příjmení Lannister.

18.4.2019 | 17:55:17
Nikolperse

#27 Rafan: Lebo Jon kvôli ktorému umreli desiatky tisíc ľudí je veľký vojvodca. Stannis mal minimálne 5000 vojakov z ktorými tiahol na Zimohrad a kvôli tomu že Jon nedokázal preglgnúť svoju česť všetci umreli. A koľko ľudí kvôli Jonovi zahynulo v Bitke Bastardov? Keby sa Sansa neponížila a nepoprosila by o pomoc Baelisha, tak by Jon Bitku Bastardov prehral a to iba kvôli tomu že neudržal nervy na uzde a sadol Ramseymu na lep. Áno Sansa nemá vojenské skúsenosti. No ak mám byť úprimná čo aj budem, tak ja osobne by som Jonovi nezverila velenie ani nad latrínou nie to ešte celou armádou. Jedinú múdru vec, ktorú Jon spravil bolo pozabíjanie vzbúrencov v Crasterovej pevnosti. A ešte spravil jednu správnu vec, keď sa pokúsil zachrániť Divokých.

Áno Glover ostal v tej svojej drevenej búde, ale koho chybou? Jonovou. Navyše tá Gloverova drevená búda je trochu mimo cesty NK a jeho armády WW, takže by NK musel zmeniť smer a odložiť pochod na Zimohrad (čo sa asi nestane, veď posledný krb zničil len preto, lebo mu stál v ceste). Ak ľudia u zimohradu vyhrajú, tak Glover ponesie zodpovednosť, ale jeho ľud prežije. Ak WW u Zimohradu vyhrajú, tak Glover bude mať čas evakuovať svojich ľudí niekam preč, čiže jeho ľud prežije.

#38 dfx
18.4.2019 | 22:28:17
dfx

#37 Nikolperse: Kvôli Jonovi umreli desiatky tisíc ľudí??? Kto vlastne? Stannis so svojou armadou chcel Zelezny tron pre seba. Stannis potreboval Winterfell pre seba, aby mohol pokracovat na juh, preto utocil na Ramsaya. Stannis veril Melisandre a absolutne zlyhal. Mimochodom, ak by Stannis vedel, ze Jon je Targaryen, tak ho okamzite da popravit.

Jon zachranil Divokych, ktorych by zmasakroval Nocny Kral a skoncili by v jeho armade. Najprv na lodiach a potom, ked ich pustil cez Wall.

#39 Nikolperse #44 dfx
18.4.2019 | 22:48:56
Nikolperse

#38 dfx: Na druhej strane ak by Jon pokľakol pred Stannisom a prijal titul Lord zo Zimohradu, tak by Ramsay nemal podporu Umberov a možno ani Karstarkou a sever by sa zjednotil o mnoho skôr. Stannisa poslať k čertu by bolo potom jednoduché. Ale ok rozhodol sa tak ako sa rozhodol. Uprednostnil česť a tisíce ľudí za to zaplatili životom, presne ako Eddard v prvej sérii. A vzhľadom na to, že z divokých prežilo už len pár desiatok možno stoviek (hlavne Jonovým pričinením), tak je to také diskutabilné.

Jon bojoval v troch veľkých bitkách, koľko z nich vyhral? Ani jednu všetky prehral. A že je to dobrý šermiar? Ale no tak. Nič také svetoborné v súbojoch nepredviedol. Jednoruký Jaime by ho porazil.

Inak počas šiestej série som čítala článok, v ktorom sa tvorcovia vyjadrili o oživení Jona. Premýšľali medzi Lady Stoneheart a oživením Jona. Ale za oživenie Jona sa vyjadrili diváci, preto ho oživili. A kvôli divákom vznikol aj vzťah Jon – Daenerys.

#40 Batiatus #41 Rafan
19.4.2019 | 9:47:18
Batiatus

#39 Nikolperse: Tak to čo sa by sa stalo keby Jon poklakol sú už len tvoje špekulácie a neoverené domnienky, ktoré prezentuješ ako fakty (toto si u teba všímam čo raz častejšie). Vôbec by to nemuselo byť tak ako ty píšeš. Kľudne by mohol byť aj taký scenár, že by aj tak Stannis s armádou spolu s Jonom zomreli a k tomu by pomreli aj všetci divoký v trdodomove a boli by v armáde nočného kráľa pretože by nebol nikto kto by ich pred takýmto osudom zachránil. Takto by dopadli vsetci divoký keby Jon sa rozhodol ísť so Stannisom. Nikto nemohol vedieť akoby sa všetko vyvinulo keby Jon išiel so Stannisom ale bolo jasné čo by sa stalo s divokými keby Jon prijal Stannisovu ponuku. A to s tým, že by ho Jaimy porazil s ľavou rukou myslíš vážne? Pokiaľ áno ako si sa k tomu záveru dopracovala? Jon je dobrý šermiar to by videl aj slepý, že vie bojovať a nato aby človek vedel narábať s mečom naozaj nemusí urobiť nič svetoborného :D

#42 Nikolperse #43 Nikolperse
19.4.2019 | 10:23:17
Rafan

#39 Nikolperse: Zdá se že sledujeme každý jiný seriál. Když vojevůdci neřeknete kolik má vlastně k dispozici mužů a s jakou výzbrojí, musí volit taktiku z informací které má. Mimochodem vybojoval bitvu do které ho natlačila Sansa s dopisem že je jejich bratr v zajetí Boltonů. Přitom Ramseye znala a věděla jaký psychopat Ramsey je a že bratra nezachrání, ale zato mu zatají tísíce rytířů z Údolí v záloze, kteří počkají až Jonova armáda prakticky vykrvácí. Umberové vydali Boltonům Rickona ač byli dle jejich informací jeho vazaly, Karstarkové zradily už Roba a nemohli počítat se omilostněním. Ani teoreticky by se nemohl naplnit scénář co tu byl vámi vypocen. Vy tu píšete alternativní scénář který ignoruje předešlé události. Které tři bitvy prohrál. Bitvu o zeď? Tam byl řadovým členem černých a bitva nebyla dokončena z důvodu příchodu Stannisovi armády. Bitvu Bastardů prohrál kvůli tuposti a nebál bych se to nazvat zradou Sansy, která nechala jeho armádu severu vykrvácet. Bitva u Tvrdodomova nemohla dopadnout jinak než dopadla. 1) tam už vůbec nevelel. 2) Divocí kromě ohně neměli nic jak nemrtvé zastavit. Kde by tam přišli k Valyrijské oceli a nebo k dračímu sklu. Ta bitva byla rozhodnuta dříve než začala. Na ptákovinu s oživením Jona a nebo Lady Stoneheart ani nebudu reagovat.

#42 Nikolperse #43 Nikolperse
19.4.2019 | 10:54:36
Nikolperse

#40 Batiatus: Áno nevieme ako by to dopadlo. No keď vezmeme do úvahy že Jon svojimi rozhodnutiami nechal umrieť stovky až tisíce divokých, tak tá záchrana v Tvrdomove stráca zmysel. Navyše keby Jon nepustil divokých za múr, tak by sa Umber nepridal k Ramseymu. Možno si zabudol ale Umber zradil Starkou až potom čo Jon pustil tisíce divokých za múr.

A Jonovo skvelé šermiarske umenie? Veď Jon nebol schopný zabiť ani obyčajného nájomného vraha z blšieho zadku, ktorý naisto (vzhľadom na podmienky v akých obaja vyrastali) nemal za sebou ani s polovice taký kvalitný bojový výcvik ako mal Jon. Keby tam Jonovi nepomohla jedna z Crasterových žien, tak Jon by tam zomrel. Áno zabil Qhoryna Polrukého, ale ten určite nebojoval z Jonom na sto percent. A áno zabil jedného z WW v súboji, no tam každý, kto sa tomu aspoň trochu rozumie, mohol vidieť že ten daný WW sa s Jonom hral. Keby to tak nebolo tak je Jon mŕtvy.

#41 Rafan: Jon bojoval v troch bitkách a všetky tri prehral. Beriem že v Tvrdodomove nerátal z bojom, tá bitka sa dá akceptovať, nebol na ňu pripravení.

Bitka na múre. Sprvoti bojoval ako radový vojak, ale po vypadnutí dôstojníkov prevzal velenie. Tá bitka čo tam bola bolo len testovanie obrany Čierneho hradu (keby Mance vedel akú silu má hliadka, tak to tam vezme útokom a hotovo. Veď bolo vidieť, že stačilo z juhu poslať o pár desiatok mužov viacej a hrad padne). Nič viac to nebolo. Mance sám priznal, že poslal stovky chlapov na múr mimo dohľad hliadky. Keby tam neprišiel Stannis tak Jon, už ako veliteľ, definitívne prehrá bitku. Bitka na múre bola prehraná v momente ako došlo k prvému boju. A nebyť Stannisa tak by sa to stalo skutočnosťou.

Bitka Bastardov. Jon ako veliteľ si mal zachovať chladnokrvnosť. Ale to neurobil. Predtým nešiel bojovať a pokúsiť sa zachrániť sestre. Uprednostnil prežitie tisícov. Teraz išiel bojoval (čo musel, lebo Ramsay sa tam jasne vyhrážal). No čo spravil pred bojom? Vyrazil zachrániť brata a tým odsúdil na smrť tisíce mužov z vlastnej armády. A vojaci z Údolia nečakali kým bude Jonovo vojsko takmer vykrvácané. Sansa ich povolala krátko pred bitkou. Mimochodom bolo to potom čo Jon odmietol hľadať ďalšiu pomoc a začal sa hrnúť do bitky. Podľa mapy je to z Cailinskej Držby cca 7 dní cesty, čiže je zázrak, že tam stihli prísť ešte počas boja. Jon tú bitku prehral. Zachránili ho rytieri z Údolia, ktorí prišli na žiadosť Sansy. A čo spravil Jon v ôsmej sérii? Daenerys v podstate povedala že dá Sansu popraviť ak ju nezačne zbožňovať. A čo Jon na to povedal? Nič.

Len pre tvoju informáciu Umber zradil až potom čo Jon pustil tisíce divokých za múr. Neurobili to predtým, urobili to potom.

A mimochodom. Vojak je len tak dobrý ako bol dobrý v poslednej bitke, v ktorej bojoval. Vzhľadom na to, že Jon prehral všetky významné bitky v ktorých bojoval, tak je to asi veľmi zlý vojak. Zo zlého vojaka nemôže byť dobrý dôstojník. Hlavne nie keď ten dôstojník nedokáže byť chladnokrvný.

#45 Batiatus #46 Rafan #48 Batiatus
19.4.2019 | 12:09:18
Nikolperse

#40 Batiatus: #41 Rafan: Áno toto je debata na dlho a nevieme ako by to bolo keby sa stalo niečo inšie. Každý má na to iný pohľad. Sú rozhodnutia, pri ktorých sa rozhoduje pre menšie zlo, sú rozhodnutia ktoré sú správne a dobré rozhodnutia, sú úplne zlé rozhodnutia. Jon a Daenerys spravili veľa svojich rozhodnutí v afekte, v danom momente a nezamysleli sa nad dôsledkami a ani si nepriznali že dané rozhodnutie bolo chybné. Keď sa dozvedeli že nemŕtvy majú draka, tak bola Jonova povinnosť postaviť sa pred všetkých a priznať si chybu.

#47 Rafan
19.4.2019 | 12:15:34
dfx

#38 dfx: Jon nemohol poklaknut pred Stannisom, lebo bol viazany prisahou Nocnej hliadke. Jon bol povinny strazit Sever a cely Westeros pred Divokymi. Jon by bol zradca, ak by poklakol pred Stannisom. Umberovci aj Karstarkovci by v pohode zradili Jona. Ved on bol bastard, nie Stark. Preco by mali verit nejakemu Baratheonovi, ze ho legitimuje za Starka, ak bude kral?

Bitku v Hardhome nemohol Jon vyhrat, ved tam mal par desiatok ludi proti tisicom ozivenych mrtvol. Ani Divoki mu vtedy nedoverovali.

Bitku o Cierny hrad tiez nemohol vyhrat. Ved Divokych boli tisice, ak nie desiatky tisic. A mali obrov aj mamuty. Jon mal len okolo 100 ludi, viaceri boli neschopni boja alebo neboli vycviceni.

Jedina chyba bol pokus o zachranu Rickona v bitke o Zimohrad. Ale znova mal Ramsay prevahu. Bez pomoci z Udolia by tak ci tak prehral.

No tak bitku Jamie s jednou rukou proti Jonovi by som chcel vidiet :-) Uz v Dorne musel Bron pomahat Jamiemu proti styrom pesiakom.

Lady Stoneheard nikdy nechceli ozivit. To skor sa Sansa zmeni na Lady Stoneheard.

19.4.2019 | 12:52:43
Batiatus

#42 Nikolperse: Vďaka Jonovy práveže aspoň niaky divoký ešte žijú. 5000 ich zachránil v Tvrdodomove, viac už bohužiaľ v tej chvíli zachrániť nemohol. Áno potom s ním išli síce bojovať proti Boltonom ale to preto lebo nemali na výber. Buď by odišli späť za stenu alebo bojovať proti ľuďom, ktorí ich chcú zabiť. To nie že kvôli Jonovy umrelo veľa divokých. Tí divoký išli do boja sami. Bolo to ich vlastné rozhodnutie. Jon im vysvetlil situáciu a po uvážení išli bojovať proti spoločnému nepriateľovi. Jon len stál v čele armády. Do boja ich nenútil. On nemôže zato, že sa našli niake rody, ktoré ich chceli mŕtvych. Mali na výber: Neísť do vojny a zomrieť, alebo ísť do vojny a dúfať, že aspoň niekto prežije. Toto nie je naozaj vina Jona. Nie, že kvôli Jonovy veľa zomrelo. Kvôli Jonovy aspoň niekto prežil. Lepšie to dopadnúť asi nemohlo, taký je už hold život. A ja netvrdím, že by Jon bol najlepší šermiar aký existuje. Samozrejme môže sa nájsť veľa ľudí, ktorí majú lepšie bojové schopnosti než on ale to nič nemení na tom, že je to stále dobrý bojovník. Vojaci tiež postupujú niaky vojenský výcvik. Tiež sú učení v boji so zbraňami a napriek tomu v bitke bastardov sa nenašiel ani jeden ani trochu rovnocenný súper Jonovy Snehovi. Všetkých s ktorými sa dal do boja zabil do 10 sekúnd bez toho aby sa ho oni svojou čepeľou čo by len dotkli jeho tela. Už toto vypovedá niečo o jeho bojových schopnostiach a keď väčšinu vojakov s ktorými sa dá do boja dokáže poraziť a veľa z nich bez väčších problémov tak to ukazuje, že patrí k tým nadpriemerným bojovníkom čo vypovedá o tom, že jeho bojové schopnosti sú dobré, čo ale ešte neznamená, že by bol ten najväčší bojovník pod slnkom. Čo sa týka tých bitiek tak posral iba bitku bastardov. Keď divoký útočili na stenu tak ich bolo 100 000 s obrami a mamutmi proti asi 50 – 100 členom nočnej hliadky na čiernom hrade. Nad takouto presilou by snáď nedokázal zvíťaziť ani ten najväčší vojevodce na svete. Ono už je úspech vôbec to, že dokázali udržať obranu už počas celej prvej noci, ktorá bola vedená Jonom.

19.4.2019 | 12:54:17
Rafan

#42 Nikolperse: Každý kdo někdy držel meč v ruce(na zdi my visí dva kordy, není to to samé ale osvětlí), ví že bojovat s dlouhou čepelí v uzavřeném prostoru bude proti dvěma dýkám v nevýhodě. Cesta do Tvrdodomova byl správný tah, chtěl odvést pokud možno všechny, aby se nestaly nemrtvými v armádě Nočního krále a získal posilu proti němu na obranu zdi. Noční král mu to překazil útokem na Tvrdodomov který sice předpokládal ale věřil že bude s evakuací divokých rychlejší. V té době pomoc z jihu ani severu byla nereálná(nikdo na bílé chodce nevěřil) a Dany byla ještě za úzkým mořem. Pokud jde o bitvu o zeď, tak zemřely jeho přátelé proto že ti co na zdi veleli nenechali na jeho doporučení zavalit tunel skrz zeď. Doplácel na chyby kterých se dopustily jiní a jak už tu bylo řečeno proti 100 000 by neměl šanci s tak málo lidmi nikdo. Pokud jde o bitvu bastardů, měla armáda povel stát na místě a nalákat armádu koalice zrádců na sebe. Ano Jon vyběhl ve snaze Rickona zachránit a riskoval život, ale zdůrazňuji svůj život. Armáda měla stát tam kde byla. On rozkaz k útoku nedal. Existují Havrani a Sansa mohla podat správu Jonovi že rytíři Údolí mu jdou na pomoc. Proč to ta slepice neudělala? Mohu připustit variantu že byla opět zpracovaná Malíčkem, který chtěl věrné vazaly Stárků a divoké co nejvíce v té bitvě oslabit včetně Jona aby snadněji přes Sansu ovládl následně Sever.

#50 Nikolperse
19.4.2019 | 13:57:11
Rafan

#43 Nikolperse: Tohle je opravdu těžké rozsoudit. Jon věděl jaká hrozba je za zdí ale nikdo kromě několika bratrů z Noční hlídky a divokými co zachránil mu to nevěří a přitom ví že čas je proti němu. Dostal se do téměř neřešitelné situace. Noční hlídka a rody severu jsou zdevastovány dlouhou řadou bitev které vedli. Na jihu se intrikuje a rvou se o železný trůn. Udělal to ze zoufalství, nebo si snad myslíte že se za zeď těšil? Tahle zoufalá akce měla opravdu malou šanci na úspěch a když požádal Dany o pomoc ani on ani Dany nepředpokládali, že Noční král může zabít draka oštěpem na tak velkou vzdálenost, když ho nezabil ani šíp vystřelený z Balisty.

19.4.2019 | 14:38:19
Batiatus

#42 Nikolperse: Okrem toho, Jon s ním prehral súboj najme tomu, že ten vrah podvádzal zatiaľ čo Jon sa snažil bojovať čestne.

#49 Rafan #50 Nikolperse
19.4.2019 | 14:39:15
Rafan

#48 Batiatus: No tak to bych zase až tak na omluvu nepoužil. Čestně se bojuje tak na rytířských hrách. V bitvě kde jde o život se na čest nehraje. Kdyby bojovaly venku v otevřeném prostoru, tak by ho Jon velmi rychle vyřídil. Mohl by do výpadů svým mečem (Valyrijské čepele) vložit víc energie a ty dýky mu při vykrývání jeho úderů poškodit či i zničit. a hlavně si ho mohl držet na distanc.

19.4.2019 | 15:10:47
Nikolperse

#46 Rafan: A dobrý bojovník vie že nemá bojovať z mečom v úzkom priestore. Jon to nevedel a to aj napriek tomu, že ho učil skúsení bojovník na hrade, kde sa učil bojovať zo zbraňami z hradnej kovárne.

Jeden z dôvodov prečo Sansa nepovedala Jonovi že vojaci z Údolia im idú na pomoc, môže byť ten, že si sama nemusela byť istá v tom či im Bealish príde na pomoc. Pokiaľ viem, tak Sansa nedostala odpoveď od Bealisha. To že im prišlo Údolie skutočne na pomoc mohla zistiť krátko po začatí alebo krátko pred začatím bitky. No to že mu ona nepovedala o Údolí neospravedlňuje Jona. Mohli pokojne hľadať a zháňať ďalších vojakov. Minimálne u Cerwyna neboli a tak nevieme či by im nepriešiel na pomoc keby ho o tú pomoc požiadali. Pokiaľ viem tak na severe sú okrem Starkou, Boltonou, Karstarkou, Umberou, Gloverou a Mandarlyou asi dva tucty ďalších rodov. Keď neoslovili jeden rod, tak sa dá predpokladať, že neoslovili možno aj pät ďalších.

Keď Jon vyrazil v bitke bastardov za Rickonom, tak Davos už na výber nemal a musel za ním poslať vojsko. Jon vystupoval ako veliteľ toho vojska a keby ho zabili, tak sa morálka armády rozsype a vojsko ujde. To že Davos potom spravil obrovskú chybu je už iná vec, za ktorú by som ho ja osobne už do velenia vojska nepostavila.

#48 Batiatus: Ten vrah využíval svoje skúsenosti a vedomosti. Dobrý bojovník sa snaží využiť všetko čo sa dá. Tak isto aj Bronn v prvej sérii vedel ako poraziť toho rytiera v Údolí. Vďaka tomu aj Oberyn vedel ako má bojovať proti Cleganovi vo štvrtej sérii (to že Oberyn prepol z módu inteligentný boj na mód pomsta bola osudová chyba za ktorú zaplatil).

#51 Rafan #52 Batiatus
19.4.2019 | 15:25:31
Rafan

#50 Nikolperse: Otázka je zda měl na výběr bojovat uvnitř a tu tuším ženštinu obětovat a pak ho třeba v té boudě upálit. Nebo bojovat. Jako šermíř si tu nevýhodu určitě uvědomoval, otázka je zda si tolik věřil či podcenil protivníka. I když je to vlastně to samé. Pokud jde o Sansu, tak ve své urputné obhajobě její neschopnosti či sklonu být manipulována, vytváříte teorie které nemají žádnou oporu v dialozích ani v ději. Koho Jon oslovil na podporu své armády zase jen spekulujete. Tohle by museli rozsoudit autoři seriálu zda šlo o zjednodušení děje v seriálu kde by se opakovala scéna na jiný způsob odmítnutí. protože každá minuta seriálu stojí baťoh a nebo zda to neudělal. Pokud jde o samotnou bitvu, tak váš argument neuznávám. Armáda která stojí a padá s jedním člověkem je špatná armáda. Strategie byla vypracovaná a velitelé jednotlivých oddílů jí mají plnit i kdyby velitel padl. Historie válek má mnoho příkladů kdy vůdce padne a armáda přesto zvítězí.

#55 Nikolperse
19.4.2019 | 16:01:55
Batiatus

#50 Nikolperse: Ale to, že niekto sa snaží bojovať čestne alebo necečestne nevypovedá nič o jeho bojových schopnostiach. To je akokeby v niakej hre strielačke stáli proti sebe dvaja hráči. Jeden by hral čestne, ten druhý by začal podvádzať tým, že by začal používať cheaty vďaka, ktorým by vyhral a na základe toho by sa usúdilo, že ten druhý hráč je lepší hráč ako ten prvý lebo dobrý hráč má predsa využiť všetko čo sa dá. Možno, že by Jon prehral aj tak ale to, že je si schopný bez väčších problémov dávať vycvičených vojakov vypovedá o tom, že je dobrý. Čo ale samozrejme neznamená, že je najlepší.

#53 Rafan #54 Rafan #55 Nikolperse #56 Nikolperse
19.4.2019 | 16:03:11
Rafan

#52 Batiatus: Faktem je, že ač se Ramsey ukázal při půtce v psinci, když se železní snažili osvobodit Theona jako dobrý bojovník, který nepoužíval ani v té bitce štít. Tak si na Jona netroufl.

19.4.2019 | 16:26:08
Rafan

#52 Batiatus: Navíc pokud si pamatuji, tak se o něm mluvilo jako o nejlepším šermíři severu, nikoli sedmi království.

19.4.2019 | 16:35:04
Nikolperse

#51 Rafan: Ja si myslím, že Jon si nevýhodu meča v uzavretom priestore neuvedomil. No povedzme že si to neuvedomil, preto lebo mal vysokú hladinu adrenalínu v krvi a kvôli tomu na čas stratil možnosť triezvo uvažovať.

No vieme že oslovili Mandarlyho, Mazina, Hornwooda, Mormontou a Gloverou. Vieme že Jon odmietol osloviť Cerwina a že nemohol osloviť Umbera, Karstarka a Boltona. Stále však mohol osloviť Ridswey, Stouta, Dustina, Flinta, Talharda, Reeda, Wulla, Liddleya a kopu ďalších. Pokiaľ si dobre spomínam, tak v knihách Jon odporučil ísť Stannisovi hľadať pomoc u Wulluou, Liddleyou a Flintou, s tým, že by z týchto klanov, mohol získať viac ako 3000 vojakov. Pravda je v tom, že by to museli rozsúdiť tvorcovia seriálu. Ja si skôr myslím, že niekoľkých neoslovili. To je ale na uvážení každého.

Je ale aj veľa prípadov, kedy armáda po smrti vrchného veliteľa ušla alebo prehrala aj napriek tomu že bola väčšia.

#52 Batiatus: Pletieš do kopy veci ktoré sa pliesť do kopy nedajú. To že Jon nie je ochotný bojovať nečestne z neho nerobí dobrého bojovníka, ale robí to z neho idiota. Keď je možnosť vyhrať bitku tak je preto potrebné urobiť pre víťazstvo všetko potrebné a nie tam stáť, nechápať a čumieť na to čo sa naokolo deje.

Aj Tyrion pri obrane KL využil všetko čo mohol. Upáliť stovky až tisíce Stannisových vojakov na mieste kde nemali veľkú šancu na prežitie je nečestné, ale strategicky správne. Keď Mance poslal oddiel bojovníkov na juh aby vraždili a napadli Čierny Hrad z juhu, tak to tiež nebolo čestné, ale bolo to strategicky správne.

19.4.2019 | 19:35:43
Nikolperse

#52 Batiatus: Nezabúdaj že vo vojne a v láske je dovolené všetko.

19.4.2019 | 19:36:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Kdo usedl na železný trůn?

Už od začátku seriálu Game of Thrones všechny zajímalo, kdo se na jeho konci zmocní trůnu. Pokud jste finále osmé řady ještě neviděli, tak následující článek nečtěte. 

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás